Krampus

• Slovensko Krampus: Choď do čerta (viac)

Kto sa nikdy nebál, že ho odnesie čert na Mikuláša, nech hodí vianočnou ozdobou. A to ste nenarazili na toho najhoršieho, na Krampusa. Temný protipól všetkých pekných symbolov najkrajších sviatkov v roku dokáže spoľahlivo vystrašiť nie len deti, ale aj neveriacich dospelých. K tomu, aby sa vám zjavil a strčil vás do mechu, pritom stačí tak veľmi málo. Pubertálny Max žije v obyčajnej rodine, kde sú vzťahy a emócie ako na hojdačke, teda chvíľu hore a chvíľu dole. Aktuálne sú na bode mrazu, pretože sa blíži trochu vypäté obdobie Štedrého dňa a navyše ešte dorazila rodina mamky (Toni Collete) sestra (Alison Tollman), ktorá patrí k trochu inému civilizačnému okruhu, diplomaticky povedané. Miesto kľudu, tieto sviatky prenasleduje nepokoj, na čo Max zareagujeme vyhlásením, žeby najradšej Vianoce zrušil. V tej chvíli začne metelica, po ktorej už nič nebude také ako predtým. Nie len, že nejde elektrina a nedá sa nikde dovolať. Za oknami sa im začnú objavovať strašidelné tiene, ktoré získavajú čím ďalej strašidelnejšie obrysy. Krampus sa rozhodol potrestať všetkých, ktorí zavrhli Vianoce, a nikto netuší, ako ich zastaviť. (Barracuda Movie)

HellFire

Mám rád tyhle typy hororů, které na první pohled působí zcela nevinně. O postavě Krampuse jsem nikdy předtím neslyšel a navíc zde hraje královna hororů Toni Collette, takže sem se opravdu těšil. A nemůžu říct, že byl bych zklamaný. Jasně, není to dokonalé, ale svému účelu to maximálně vyhoví. Začátek je typicky vánoční – přeplněné obchody a deprese z pouhého pomyšlení na to, že budete zavřeni tři dny v jednom domě s otravnými příbuznými. Všechno se však zvrhne v momentě, kdy Max, synátor hlavních protagonistů, roztrhá svůj dopis Santovi. Strhne se sněhová bouře a na scénu nastupuje tajemná postava – Krampus neboli čert. Rodina tak musí bojovat o přežití... na tyhle Vánoce jen tak nezapomenou. Díky klukům z Half in the Bag za doporučení :). Rozpočet: 15 mil. $; Box office: 62 mil. $. ()

eraserhead666

Ale jako jo. Vánoční horrorová komedie, kde sice to vánočně rodinné poselství je, ale trošku potěšitelně přeci jen postavené na hlavu. Zábavné to je, úvodní rodinné minuty, než se začne dít něco nadpřirozeného jsou fakt horror, masky a monstra jsou dost fajn, některá dost děsivá. Mám rád Toni Collette i Davida Koechnera (a ten tradičně válí), takže další bod k dobru. Absenci krve tam nějak i chápu, osmdesátková retroatmoška je taky k dobru. Negativa? Krampus mohl být více děsivější a klidně bych posledních cca deset minut ustřihl, Je tam před nimi takový parádní okamžik, ve kterém, kdyby ten film skončil, byla by to naprostá paráda. Jenže, jsme u rodinného vánočního hollywoodského filmu, takže je jasné, že tam následujících deset minut být musí (i když i s tím si tak nějak poradili). Takže jako jo. Docela příjemné pokoukání. 3,5* ()

Necrotongue

Dal jsem si dnes opáčko Krampuse, abych se pozvolna dostal do té pravé vánoční nálady, ale můj záměr tak úplně nevyšel. Zřejmě jsem před sedmi lety vnímal tak nějak jinak, protože mě dnešní repríza příliš nepobavila. Po úvodních minutách jsem z ničeho nic začal cítit rostoucí vztek, takže jsem byl velice rád, že se kolem mě nevyskytovala žádná domácí zvířátka, batolata nebo rostlinky, které bych mohl uškrtit, rozmačkat, nebo rozšlapat, páč bych se mohl dostat do těžkých potíží. Hned potom, co zmizely záběry na to tupé stádo, mě naštěstí opustily i vražedné myšlenky, jenže je, k mému nepříjemnému překvapení, vystřídala nuda. Rychle se totiž ukázalo, že nebudu mít komu fandit, jelikož mi byli jednotliví členové rodiny buď nesympatičtí nebo lhostejní a protože to, co fungovalo u vánočního setkání Griswoldových, tady vyznívalo jako chudá napodobenina, z níž trojice(!!!) scénáristů dokonale odpreparovala veškeré humory. O hororu taky nemohla být řeč a loutky se na Vzpouru hraček Hermíny Týrlové vůbec nelepily. Ve výsledku šlo tedy spíše o záležitost, která vytváří nenáročné pozadí k nutným (a neoblíbeným) činnostem v domácnosti. / Poučení: Vzhledem ke Krampusovým mimickým schopnostem bych řekl, že by ho mohl skvěle zahrát Ben Affleck. ()

luka4615

Přízvisko komedie u tohoto titulu vážně sedí. Všechno od obsazení, rádoby vtípků a nepovedených efektů je jednou velkou komedií. Nenašel jsem nic, co by mě na tomto snímku vážně vyděsilo. Vždyť i samotná postava Krampuse je prostě k smíchu. A když se film na konci pokouší o nějaký hlubší přesah, je vymalováno. Tohle mohl být solidní horor s Vánoční tématikou, nicméně, jak už v tomto žánru bývá zvykem, se jedná o další zcela promarněný potenciál. Gratuluji. ()

Morholt

První polovina nic moc. Rozumím tomu, že je potřeba ukázat nefunkční rodinu kazící ducha Vánoc a zdůvodnit tak Krampusův příchod, ale těch téměř padesát minut, které se tomu věnují, je moc. Ani celkem slušné obsazení tomu nijak zvlášť nepomáhá. Nicméně jakmile to čertík a jeho věrní rozjedou a místo rodinných potíží se konečně začnou řešit vzteklí perníkoví panáčci, krvelačný plyšový medvěd a další vesměs povedené potvory, nabírá film tempo a je se pořád na co dívat. Jen je škoda, že to nepřišlo dřív. 60% ()

oLí

Tohle jsem teda fakt nečekal... :( Není to vůbec zábavný, strašidelný taky ne, to jsem ani nedoufal.. fakt bída, jediný, co z toho stojí za řeč je Toni Collette, tu bych pígloval vod rána do večera. 4/10 ()

mm13

Komédia je synonymum píčoviny? Iba ak tak, iný dôvod pre toto žánrové zaradenie nevidím. Ale pičný horor alebo hororová píčovina, to tomu sedí ako uliate. ()

Lucasion

Vražedné perníčky, hospodyně Berta, kupa sněhu a jedna rodina naháněna velkým čertem. Ne tohle není pohádka, je to Vánoční horor. Jak začít jiný film z tohoto období než pořádným nákupem v obchoďáku. Pak pokračujeme a vidíme rodinné svátky, jak někteří z nás prožili. Aspoň jednou že? Vánoční duch se vytratil a tak přichází Krampus, stín svatého Mikuláše, aby zavedl trošku pořádek. Film je místy trošku úsměvný, atmosféra hororu však nijak nefunguje. Proto vyvražďování celé rodiny je nudné. Zvlášť pokud patříte k těm, kteří tuší jak to skončí. Asi přesně jak poznamenala moje kolegyně - Čekala jsem další ikonický film, který by se pouštěl každé Vánoce. A takový Krampus rozhodně není. Stejně jako vydařená epizoda Supernaturalu se mi líbí mystično, co obestírá tento příběh. Herecky a scénářově je to ale tak neuvěřitelně plytké, že i kratší stopáž se vleče. Možná jako zajímavá jednohubka dobře, víckrát to vidět už nechci. Na to aby mě film pobavil, jsou komedie. A na to aby mně film děsil, jsou horory. A Vánočních filmů je taky dost. (48 %) ()

Mike.Myers

Skvělý film! Velmi netradiční, udělat z vánoc horor...Už jen za ten nápad se mi to líbilo. Nic podobného jsem neviděl.. Navíc film opět míchá vážnost a komedii, což miluju ! Za prvky - komedie + horor + skvělá myšlenka ... Opravdu dobrý film :) 80% ()

Mordenroth

Snímka má vynikajúci úvod a podľa mňa aj celkom uspokojivé finále. To ostatné medzi tým je taká podivná zmes komédie, fantasy a horroru, ktorá občas funguje a občas nie. Mám však rád tento druh rodinných vianočných filmov. ()

BoPo

Hororovo komediálna rozprávka pred deti, ktoré už neveria na Ježiška. Niečo medzi Gremlins a Jeepers Creepers s vianočnou tematikou. Ako TV film s minutážou do max hodiny by Krampus ideálne sedel na 23.12. o 23:00, ale tvorcovia mali kino ambície, takže smola. ()

bouncer

Rodinný vánoční horor? Tak určitě. Začátek příjemný, ke konci už docela nuda a ten happy ending nebo co to bylo, to už jsem nedal. Slabší 3*. ()

cinefob

Co by tak o tomto filmu napsal Žižek? Zřejmě něco v tom smyslu, že tu spojí síly středostavovští "libtards" s takzvanými "deplorables", sdílené strádání jim poskytne příležitost uvědomit si, že jsou členy jedné velké americké rodiny, a společným nepřítelem je klimatická krize. Jedině spolu mají šanci se s ní nějak vypořádat. Takže zas u mě zafungovaly ty soc-kult. nánosy a zkazily mi první polovinu filmu. V druhé polovině pak již Krampusovi výrazně dochází dech a jelikož žánr hororové rodinné komedie nedokáže zabezpečit dostatečný přísun napětí, v podstatě jen čekáte, jak to tedy celé tvůrci zakončí. Žádné velké překvapení se pochopitelně nekoná. Pořád je to ale odhadem devětkrát vtipnější a trefnější alegorie než The Dead Don’t Die, kteří podobenstvím vůbec nejsou. ()

corpsy

V očakávaní lacného vianočného produktu ( pričom ma dosť ukľudňovala nadpriemerná popularita v US ) som sadal do tmavej kinosály, obklopený ďalšími niekoľkými ,,štastlivcami,,. A? Moderná vianočná klasika? Nechýbalo tomu veľa. Dizajn filmu vytvára neuveriteľnú ´´christmas´´ atmosféru, humor má vypointované hlášky a gagy a keď príde na horror, možno si pritom tí 12-13ročný pubertiaci ( podľa ktorých bol tento snímok nastavený ) aj trošku hodia do gatí. Škoda len, že v určitých štádiách film stráca tempo a nastupuje tupý výraz divákov. Nevadí, veľa klasík dostalo svoje uznanie až po rokoch. Tak sa teda vidíme na budúce Vianoce. ()

ConanVJ

No za mě hodně slabý horor, fantasy ne a komedie už vůbec ne. Začátek filmu celkem zajímavý, ale pak to padne do takové té hororové klasiky. To by samo o sobě nevadilo, ale film si hraje i na rodinný mi tak nějak přijde. Nikde žádná krev, lekačky a ani hutná atmosféra. Do toho ani jedna sympatická postava. Příběh je jednoduchý a konec nic moc. 30% :) ()

schizmo

Smíchej Ukradené vánoce a Sám doma a máš docela solidní alternativu na štědrovečerní zábavu. Film celkem přesvědčivě kombinuje hororové prvky s těmi komediálními a především atmosféra je pohádkově strašidelná. Oproti všem těm pokusům o seriózní hororové umění je tohle docela osvěžující jednohubka. ()

ledzepfan

Takový vcelku sympatický balanc mezi soft horrorem a poněkud drsnějším dobrodružným fantasy pro otrlejší děti.. Na vánoční večer docela ideální alternativa... ()

FFilipCZ

V žánru je uvedeno horor/komedie/fantasy. Když bych to rozkouskoval a postupně okomentoval, tak co se týče hororu - nezaregistroval jsem ani jednu lekačku, co se týče komedie - nic zásadního mě tam nerozesmálo a fantasy? - no dejme tomu, ale osobně jsem především od ztvárnění Krampuse a jeho kostýmu čekal mnohem více. A přitom to není nic tak těžkého. Vsadím se, že kdybych zajel do Rakouska na Krampuslauf a vytáhl jakéhokoliv random čerta z průvodu, byl by předsvědčivější a více strašidelný než tento umělý, který měl být hlavním námětem celého filmu. Jako vánoční jednohubka dejme tomu, snést se to dalo, proto dávám jednu hvězdu a ne odpad. ()

maddy

No ja neviem, ale asi som od Doughertyho po tematicky podobnom Trick'r'Treat čakal niečo odlišné. Pretože zatiaľ čo z Trick'r'Treat sa stala taká malá hororová halloweenska klasika (aspoň v USA), Krampus k tomuto statusu počas vianočných sviatkoch má veľmi ďaleko, aj keď sa o to evidentne snaží. Nedarí sa mu však podobne ako v Trick'r'Treat vybalancovať ten pomer medzi občasným humorom, skvelou atmosférou a napätím. Vo výsledku tak z Krampusa nie je ani poriadna komédia, ani poriadny horor, ani rodinný film. Chvíľu sa totiž tvári príjemne napäto a atmosférický (napríklad scéna s prvým príchodom Krampusa a naháňanie dcéry po zasneženej ulici), druhú chvíľu do toho servíruje komediálne výstupy opitej babičky a by toho nebolo málo tak tretiu sa snaží o akýsi horor pre deti do siedmich rokov, kde po zdĺhavom úvode namiesto Krampusa nastupujú na scénu oživlé perníčky, bábiky a iné hračky a už tie sekvencie idú nutne cez čiaru toho, čo je ešte uletené a zábavné a čo už je skôr prehnané a trápne. Krampus by síce pár zaujímavých momentov a nápadov mal (napríklad takmer až „burtonovská“ animovaná scéna s príbehom babičky, ktorá rozpráva o prvom stretnutí s Krampusom) alebo v určitých momentov pripomenie Del Tora a jeho horory s deťmi, ktoré využívajú pár „rozprávkových“ motívov ako Don't Be Afraid of the Dark. Na Burtona alebo Del Tora však Krampus nikdy nedosiahne, pretože ten pomer medzi hororom a komédiou, atmosférou a napätím, rodinným a strašidelným filmom je tu veľmi nevyvážený a v druhej polovici som mal pocit, že už sa Dougherty ani nesnaží, aby sa bavili veľkí, aj malí, ale iba bez rozmyslu servíruje uletené scénky aké ho napadli. Z Krampus mohol byť zaujímavý hororový protipól pre celú rodinu k vianočným klasikám typu Sám doma alebo Grinch, ktoré o sviatkoch nesmú chýbať v (americkej) televízii a Doughertymu som skutočne veril, že niečo také sa mu po halloweenskom Trick'r'Treat hravo podarí. Namiesto toho to je iba taká možno až zbytočne uletená blbůstka, ktorá sa nezavďačí ani hororovo lačným, ani po smiechu túžiacim divákom. CELKOVO: 2* (4/10) ()

SaNcHeZ_cz

Tak tohle je docela příjemné překvapení. I když se Krampus po dvou třetinách budování solidní atmosféry zvrhne v na mě možná příliš absurdní vánoční řež, pozitivní dojem z celku přesto přetrvává. Solidní průměr, který ozvláštňuje spousta dobrých nápadů, hra s formou i žánrovými stereotypy a hodně slušný závěr. Zkrátka taková temnější jednohubka jako kontrast k přeslazeným vánočním taškařicím. [65%] ()

"Jedenáctka" se utká s Godzillou

"Jedenáctka" se utká s Godzillou

30.01.2017

Vedle filmových vesmírů se superhrdiny, kouzelníky nebo rytíři Jedi nám roste před očima také univerzum s obřími monstry. V roce 2014 ho rozjela Godzilla, už za pár týdnu ho obohatí Kong: Ostrov… (viac)