Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

Biopler

S týmto filmom mám problém. Na to akú látku spracúva, nepôsobí veľmi vážne. Dobre sa na to díva, ale nemôžem sa ubrániť dojmu, že celé predstavenie je o pohodičke ľudí na Zemi i ľudí vo vesmíre. Každý má niečím prispieť do plánu záchrany a hotovo. Všetci sú šťastní. Vesmírnu drámu sledujú ľudia po celom svete a fandia pri živom prenose - LOL - fakt na zamyslenie táto vložka vo filme. Za nasadenie hercov a mnoho rárohov, za veľmi dobré vesmírne scény si však film zaslúži 3*. ()

salamandrr

Nářez, vtip, akce, scény, produkce... vše je tu vyváženo do hodnotné roviny. Bavil jsem se, pokochal se a víc než 2 hodiny utekly jako voda ()

Ondr@932

Luxusní podíváná, Ridley Scott je zpět. Tak survival na měsíci jsme ještě neměli. A tento dokáže pořádně vtáhnout a v žádném případě nenudit, což je jednoznačně dobře. A navíc skvělé herecké výkony Matta Damona ! 95% ()

joker30

Jemne nadpriemerný snímok, sympatické postavy, Damon ma fakt bavil, až som bol prekvapený. Zopár vtipných scénok. Trošku mi vadila tá druhá polka, taká tá už ultra americká pasáž. Zrazu super plán vymyslený géniom zo suterenu spoejný s ignorovaním autorít, raketa letí z Marsu iba zakryt plachtou,posádka sa rozhodne obletieť zem a vrátiť sa pre kolegu, " Iron man" - aj keď pobavil :). V podstate by som dal asi len lepšie 3* ale za vtipného Damona - Ironmana + nech žije Disco :) 4* 80% ()

JBMAVERICK

Místy až komediální pohodová Sci-Fi o nejlepšim botanikovi na Rudé planetě. Nejsem fanouškem žánru, ale tohle bylo milé překvapení. Na celkem dlouhou stopáž film nenudil a já vtažený do dějě, pevně doufal, že je Boromir všechny dostane domů. Nemůžu to hodit na stejnou úroveň jako The Gravity, ale rozhodně silné 4*. ()

Killingjoke

Scifárnám odehrávajícím se v kosmu nebo na cizí planetě jsem nikdy moc nehověl. Občas se najde ale kousek, který mne zaujme a asi nebude náhodou, že je pod ním často podepsán Ridley Scott. Marťan je nesmírně vřelým a lidským filmem, který mne chytil u srdce. Filmem, který je od začátku do konce napínavý (občas až "MacGyverovsky neuvěřitelný") a přitom si i ve zdánlivě bezvýchodné situaci udržuje humorný nadhled. Matt Damon to opět zahrál na výbornou a jeho hrdina patří k těm nejsympatičtějším, kteří se letos na plátně objevili. A vůbec, když se nad tím teď zamýšlím je pro mne Marťan vedle pátého dílu M:I jedním z nejlepších snímků, které jsem letos zatím viděl, pominu-li klasiky z let dávno minulých. Ridley Scott prostě pořád umí a to mě těší... ()

tranquill

"Teď musím vymyslet, jak tu získat jídlo na další tři roky na planetě. kde nic neroste...naštěstí jsem botanik!" Zda byla většina "vědeckých" kroků a situací reálných, nemohu, z neznalosti, posoudit. Ale ani nechci. Ač nebyl příběh námětem originální, byl poutavý, napínavý a v neposlední řadě i zábavný. Matt Damon jako vesmírný trosečník zkřížený s MacGyverem a částečně i kresleným Ládínkem (no neříkejte, že Vám jeho koráb nepřipomínal Gullivera :-)) podal skvělý výkon. Za jeho odlehčené komentáře, kterými se jistě bránil myšlenkám na samotu, jsem scénáristovi opravdu vděčen, to jsem od snímku nečekal. Také Ridley Scott překvapil výběrem hudebního doprovodu, ale proč ne... Po Gravitaci a Interstellaru další velkolepá (nejen) vesmírná podívaná, která za velké plátno rozhodně stála! "Určitě tady zemřu, jestli budu muset poslouchat to příšerně trapný disko!" ()

Ivo

Nasládle dojemný kýč vycházející z nejlepších budovatelských a vlasteneckých tradic amerického lidu. Už u Abby vesele notující při údržbě opuštěného marťanského vozového parku jsem zvažoval rychlý exodus z kina (otázka optimálních playlistů byla zjevně jedním ze stěžejních a nejpalčivějších problémů ztroskotavšího hrdiny). Zůstat spoustu měsíců sám polomrtvý na Marsu je podle filmu celkem pohodička, brambory a kyselo podávány a hnojeny denně, je tam i pěkně veselo s kúlovými hláškami a bodrými dementními monology, všechno se skvěle daří a hrdina si dovolenou docela užívá ... Samozřejmě je nutné přidat pár povinných naoko "drobných potíží" na cestě ke 100% nevyhnutelnému závěru, jako vždy pečlivě dodržet předepsané barevně korektní složení všech týmů (United Colours of Benetton) a jako bonus k dojemnému globálnímu nadšení tentokrát přicházejí i tleskající a jásající soudruzi na čínském václaváku ... Nulové napětí, povinně hloupý happyend a lehce bezpohlavní posádka včetně uvědomělé velitelky ... kinedril po představení bohužel nepodávali ... jako animovaná pohádka pro děti by to možná bylo ok ... A že by ani ve scifi filmech rakety nedokázaly letět o chlup rychleji než v dobách Konstantina Ciolkovského a ploužily se na Mars rok ? ()

Dm1tr1j

Môj letopočet po Interstellare nepamätá film, ktorý by si viac zaslúžil v tejto škále hodnotenia 5 hviezd. Kto iný ako veda nám pomáha vysporiadať sa s problémami života? Náboženstvo? to nás dostane do zeme a nie na inú zem. Myšlienka kolonizácie, nieje sci-fi je to nutná budúcnosť pre udržanie druhu a preto je nutné sa o ňu pokúšať. Spolupatričnosť pri tomto ťažení, by nám mala ukázať ,že sa to dá robiť spoločnými silami a bez vojnových obetí. Možno keby amerika liala 500 miliárd dolárov ročne do NASA a nie do DARPA tak by sme už boli na Marse ako doma, pred niekoľkými rokmi. Je to škoda, že korporácie vedené židmi alebo inými členmi rôznych náboženských siekt nám diktujú život v tak globálnom merítku, že nám to už nepríde ani čudné a každý kto si to všimne je konšpirátor. Smiešna civilizácia smiešne dopadne ak sa nedáme do poriadku, ()

misbos

Dobrý. Je to sice taková někdy až moc optmistická zkratka, a zápůjček je v ní habaděj ( Trosečník, Apollo 13, Europa report... ), ale hlavní motiv mi jde pod nos, takže jsem spokojenej. Je fajn, že když se Scott nesnaží o All in one, ale stačí mu One for all, eště z něj může vypadnout film, kterej nenasere a baví. ()

KUFI odpad!

Pred projekci jsem se utesoval, ze horsi nez Interstellar to bejt nemuze. Ale kdepak. Ani pri nejlepsi vuli se to nedalo a v pulce jsem to vzdal. Nic nez slatanina plna silenych picovin. Jak uz sem jednou rek - filmy z vesmiru jedine s emzakama nebo s vetrelcema. ()

HenryIvan

Dlho som nevedel čo napísať, ale bol to proste skvelý film. Matt Damon v jednej zo svojich najlepších úloh to zahral brilantne. Málo kto by to zahral lepšie. Umieral som z jeho vtipov a z toho ako to podal. Tento film mal skvelú tému (ešte žiaden film nemal takú tému takže bol originálny), skvelých hercov a dej bol solídne popretkávaný. Tesne pred hodnotením som rozmýšľal či dám 4 alebo 5 hviezdičiek. Potom som si uvedomil, že mi na tom filme nič neprekážalo a môžem mu dať plný počet. Samozrejme to čo som tu napísal je môj subjektívny názor a tí čo ten film videli môžu mať názor iný a vy čo ste ho nevideli (lebo viem, že to čítajú aj takí čo chcú vedieť či sa oplatí tento film vidieť), vám môžem poveda, pozrite si ho a urobte si vlastný názor a nečítajte komenty iných, lebo vás môžu ovplivňiť. Za mňa peckový film. ()

Stíba

Je vidět, že poté co si Scott trochu naběhl s Exodusum hodně přemýšlel nad způsobem jakým bude svůj další velkofilm prezentovat a sem rád, že si vybral tenhle odlehčený způsob vyprávění. Marťan je v podstatě "pohodový" film, který nechce strhnout drtivou hutnou atmosférou za zvuků Zimmerových úderných tónů ve stylu, který v poslední době asi nejlépe ovládá Christopher Nolan, ale už od začátku jasně dává najevo, že tady to bude o něčem jiném a za rytmů ABBY a diska servíruje dobrodružný film, který vás po většinu času nechce zarazit do sedačky svou tíživou atmosférou ale chce odlehčeným způsobem zprostředkovat tak jedinečný zážitek jako je být jediný člověk na vzdálené planetě. Řemeslně je to pricizní práce tak jak jsme už u pana režiséra zvyklí, stylem vyprávění pak příjemné osvěžení za které jsem moc rád. ()

Enceladus

Mojím najočakávanejším filmom roku 2015 bol práve Marťan. Keďže som aj veľkým fanúšikom písaného slova, tak som Marťana prečítal hneď ako vyšiel vo forme knihy, preto som sa zo začiatku aj trochu bál, či sa film bude držať knižnej predlohy, alebo si Ridley Scott vymyslí niečo vlastné. Stalo sa oboje, čo ma na jednej strane sklamalo, pretože bolo vynechaných niekoľko (pre mňa) zaujímavých faktov, no na strane druhej, bolo vo filme cítiť znova niečo originálne. Každodenná smrť na jazyku dodáva filmu ten správny nádych, aj keď sa dej vyvíja, na môj vkus, veľmi pomaly. Čo by sme však chceli od niekoho, kto je 225 miliónov kilometrov od Zeme. Až koniec bol trochu zvláštnym a to ma úplne sklamalo. Prederavením rukavice sa hrať na supermana je vtipné, ale lietať po obežnej dráhe Marsu je veľmi pritiahnuté za vlasy. Síce sa dej celého filmu rozvíjal pomaly, ale pre mňa to bol nezabudnuteľný film plný klasického amerického hrdinstva. ()

phoenixer

Bavilo mě to, ale né natolik abych to zařadil mezi nadprůměr. Tohle je klasickej vesmírnej film, akorát s tím rozdílem, že to točil Scott a je to docela vtipný. - "Are you FUCKING kidding me?" - "I´m best botanist on this planet!" ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)