Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

Folky

Fajn film. Matt Damon je fajn a všechno funguje jak má. Ale Gravitace jako survival v jiném prostředí mě bavila víc, jakkoliv fungovala spíš jako atrakce než drama a nešlo si jí užít jinde než v kině. Znovu si to pustím jen kvůli zaplácnutí času. ()

Rathalos

Tak tento sci-fi film stoji urcite za povsimnutie,hlavne musim vyzdvihnut namet,skvely napad,ten ma zaujal,ale aj herecke vykony,hlavne u Matta Damona,dalej hudba,efekty,prostredie,atmosfera a ako je to uz klasika u Ridleyho Scotta,tak aj samotne prevedenie je takmer dokonale,mne sa to velmi lubilo...:-) ()

helloween93

Matt Damon si v jednom roce zahrál opuštěného kosmonauta hned dvakrát, poprvé v Interstellaru a podruhé v Marťanovi. Role byly zcela rozdílné, ale obě mu sedly. Ridley Scott po nudném Exodusu natočil řemeslně výborného a komerčně úspěšného Marťana, na kterého Covenantem nedokázal navázat ani v jednom z uvedených atributů. Pokud bych srovnával Interstellar a The Martian, dojdu k výsledku, že jde o zcela rozdílné filmy. Interstellar je rozmáchlý, emotivní, zatímco Marťan je spíše komorní a víc se drží při zemi. 4* ()

Luk Skywalker

Film mě bavil, i když to nic zásadního nepřináší. Pěstování brambor, pak o toto zemědělství přijde a podobné trampoty se na Marsu jistě stát mohou, ale Matt čekal na záchranu a věděl, že přijde. Akorát museli pomoct Číňané. Mít vesmírný kabriolet, ale už bylo dost na hraně reality či snad za ní. ()

Heavyman

Po technické stránce absolutně bravurní dílo. To by ovšem nesměli být američani takoví jací jsou. Navíc pro mne totálně nesympatický hlavní hrdina, který si ví se vším rady, všechno zná a umí, z jeho vtípků a pozitiva mi bylo blivno .On film pro mne pohřbil a když ve finále dělá "Iron mana" měl jsem chuť fláknout do monitoru. Aby toho nebylo málo, tak přijdou na pomoc soudruzi z Číny a už jsem se jenom modlil, aby byl konec ty vesmírné šarády, bez soudnosti a gravitace. ()

Critic

V kině jsem se naprosto zapomněl, po asi 4. zhlédnutí zjišťuji, že to je vlastně film po jakém jsem vždy (jako dítě) toužil. 100% ()

mi-ib

Líbí se mi, když jde snímek ihned na věc bez zbytečných kudrdlinek na začátku. Tím, že se scénář držel v rámci možností při zemi, jsem tvůrcům celý příběh žral a dokonce bych řekl, že jsem byl nadšen. Bohužel celé vyvrcholení nejen opustilo tu relativní přízemnost příběhu, ale ten byl navíc hnán poamericku do krajností. Nevím, jak je to v knize, ale tohle laciné ohromování diváka my trochu zkazilo celkový dojem z filmu. Přesto jsem uvažoval nad pěti hvězdičkami, ale tohle hodnocení mi přijde příliš absolutní, proto dávám 4*, ale jsou to spíše 4,5 hvězdy. ()

KafuR

Po ponurém a temněji laděném Prometheovi se Scott tentokrát vyspal do růžova a poslal do kin odlehčenou vesmírnou one-man show o chlápkovi, který kvůli létajícímu satelitu promeškal linku domů. Což o to, Matt Damon si před kamerou ví rady a jeho ironické poznámky zachraňují hodně scén, které by jinak vyšly na prázdno, ale přesto je ta stopáž celkem dlouhá, a tak zůstává otázkou, jestli si člověk z filmu odnese víc než matnou vzpomínku na chlápka, co uvízl na špatné planetě, a k tomu pár jeho fórků. ()

Ihuj

Casting je jeden velký metavtip. Damonova postava je sympaticky povrchní, takže film nezabíhá do zbytečných nálad a zbývá dost prostoru pro realizaci bitvy o přežití a záchranné mise, která je svým způsobem největším projektem v historii obou planet. Scott si asi mohl odpustit natahovaný závěr. Mars působí daleko obyvatelněji, než by člověk čekal. ()

palmrus

Při zmínce o filmu Marťan a faktu, že na něj půjdu, jsem si nejdřív myslel, že půjde o sci-fi s emzáky. Trochu mě pak z traileru zklamalo, že tam žádní emzáci být nemají. A víte co? Ani mi to nakonec nevadilo. Skvěle jsem si ten film užil. Démon byl v roli vesmírného trosečníka výborný (vtipný a vynalézavý). Trochu mě tak akorát zamrzelo, že třeba takovéto projekty, dobývání vesmíru, jsou na okraji zájmu současnosti, protože si tu nejdřív sami na své planetě musíme napravit a neustále napravovat ten bordel, co tu mezi sebou máme a vytváříme.... ()

ludva10

Moc zajímavý film. Na to, že skoro celý více než dvou hodinový film je ošéfovaný Mattem, vůbec jsem se nenudil, většinu času jsem vlastně nedutal, jak to bude dále a co se bude dít. Tleskám Scottovi, moc pěkný. Samozřejmě neberu u hodnocení v úvahu amerikánství USA, my jsme ti nejlepší. ()

Fionor

Příjemný film. Zaslechl jsem názory, že konec byl příliš limonádově sladký, ale u tohoto žánru mi to vůbec nevadilo. S hrdinou nebyl problém se ztotožnit, chyběla hluchá místa a v příběhu byl dostatek prostoru pro kvalitní (meta)humor. ()

Carthorias

Weirova óda na lidskou vynalézavost si přímo říkala o převod na filmové plátno. Scott se toho zhostil důstojně, i když při tom spousta atmosféry knížky vyletěla přetlakovým uzávěrem. Například výrobě bramborové farmy je věnováno poměrně málo prostoru v porovnání s knihou a většina technických a vědeckých vysvětlení je buď velmi zjednodušena nebo jednoduše odbyta. Nicméně chápu, že převádět do filmové řeči vnitřní monolog ohledně metráže úrodné půdy by asi nevedlo k velkým kasovním ziskům. A naštěstí ty hlavní špeky tam zůstaly. Co se naopak povedlo skvěle, je casting, od hlavního hrdiny (pro mě první role, kdy mi Matt Damon nevadil), přes celou posádku Ares 3 (Peňa je trefa do černého) až k NASA a JPL (Tam jsou trefou všichni, včetně Kristen Wiig, kterou jsem si v roli Annie představit nedovedl a tímto se omlouvám a těším na Ghostbusters 3). Technické provedení je takový ten hollywoodský standard, neočekávejte žádnou Gravitaci, tady je hlavním hráčem příběh. A to příběh, vyprávěný v nejlepší tradici NASA, kde 90 procent stopáže sledujeme jasnou strukturu Problém - Plán - Řešení. Vaše finální hodnocení se tak bude odvíjet hlavně od toho, jestli jste jako malí hltali Robinsona Crusoe nebo McGyvera, případně zda se vám líbil Zemeckisův Trosečník nebo Redfordovo Vše je ztraceno. ()

Cryptkeeper

Pěkně zpracované, " kolonizování" mě hrozně bavilo,jen pak přišel odlet,bomby ve vesmíru,trapné vtipy ala "Iron Man",létající čestmír s propíchnutou rukavicí a to film dost pokazilo,vzhledem k tomu,jak se do té doby snažil tvářit ohromně chytře a vědecky.. Příště to tolik "nepoameričtovat" a bude to větší paráda.. ()

pkungfu

Konečně po dlouhé době film, který stálo za to, podívat se na něj do kina. A možná, že ještě zopakuji :) Film je sice sci-fi, ale vše vypadá naprosto realisticky a opodstatněně - žádné supermoderní a lidstvu dosud neznámé technologie atp., místo toho je použita prostě dobrá logika (a velká dávka vědeckých znalostí). Mimochodem, ze svých zdrojů jsem zjistil, že je film opravdu věrný své knižní předloze, což je pro mě velké plus. Kdyby bylo možno hodnotit šesti hvězdičkami, tento film by si je zasloužil. ()

Kubeska

Ridley Scott omládl, přenesl svěžest z Dobrého ročníku, vybral si konečně lepší scénář, kterýmu poskytl prostor vyniknout v tom, v čem je nejlepší - technická stránka, atmosféra a střídání tempa. Na jedné straně úřadují dechberoucí audiovizuální sekvence, na druhé straně hláškující Matt Damon jako novodobý trosečník, který je nucen se spoléhat na své vědomosti a zkušenosti, aby přežil na nehostinné planetě. Líbí se mi také dobře střihově zvládnuté propojení Země s Marsem a zbytkem posádky, zrychlené scény (pěstování brambor či dvanáctková soustava). Nejsem odborník na teorii a fungování fikčních světů, ale myslím, že komplementarita tu nepokulhává. Snímek působí veskrze pozitivně a zábavně, není to sice žádná hlubokomyslná 2001: Vesmírná odysea, ale čert to vem! "Film je především zábava. Chcete-li poslání, jděte na poštu." (Woody Allen) ()

Torpid

Blockbuster tak kvalitní, že má člověk tendence o něm vážně přemýšlet a to by byla velká chyba, kterou udělám. Je to skvěle nasnímaná a režírovaná velkorozpočtová zábava s kvalitními herci, která i když se většinou věnuje jednomu trosečníkovi, vůbec nenudí. Scott se zručně vyhnul prvoplánovému nacionalismu a otravnému rodinnému sentimentu. Kosmonauti si tady se svými blízkými na Zemi moc nepovídají a to je jenom dobře. Film skutečně odsejpá a baví až do poslední minuty. Patriotismus tady ale je. Ne tak stupidní jako u Emmericha, ale o to víc manipulativní. Když už človek nemá schopnosti kopat za ten V.I.P. klub s logem NASA, tak má alespoň možnost v miliónovém davu držet palce a fandit na náměstí anebo v kině. Jde přece o záchranu lidského života. To dodá pocit bezpečí, síly a radostné euforie každému, kdo si nechá propláchnout mozek. Tyhle davové iluze byly a budou vždycky potřebné. Když jsem dnes potkal bezdomovce u popelnic, uvědomil jsem si, že by je musel vybírat na Marsu, aby se o něj někdo začal zajímat. ()

Rikky007

Zas jednou klasický americký blockbuster z rodu, který je v dnešní době už na vymření. Přehledně strukturovaný, s působivou výpravou a řadou "neočekávaných" komplikací, samozřejmě spoustou vtipných momentů a hlášek na odlehčení a v neposlední řadě polopatickým názorným předvedením řešení dané situace na jednoduše pochopitelném modelu. Bez toho by se americké sci-fi prostě neobešlo :D Nutno dodat, že i přes dnes už obehrané téma působí film moderně a svěže natočený a zároveň se nesnaží o přehnané "umění" na poli kamery jako některé současné kousky. Moc pěkně se na to ve 3D dívalo. Délka tak akorát, herecké obsazení fajn, já jsem spokojen. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)