Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

0L0V0

Asi som čakal viac. Bol som chladný počas celého filmu. Hudba je až príliš fádna na to aby to vo finále boli zimomriavky. Marťan má pozitívnu atmosféru, dobrú kameru, hercov ktorým sa nedá nič vyčítať. Vo výsledku ale nieje ničím zvláštny. Film pre mňa je filmom keď vyvoláva neustále pocity, či už vo forme zimomriavok, radosti, smútku, napätia atd. Síce bol vtipný a pozitívny, ale to veľa filmy pred ním. Kniha: 95%, Film: 75% Nieje zlý, ale na prvý krát ma neočaril. ()

Shakaar

Film dle mého stojí na třech pilířích, no respektive na dvou. 1) Nezdoulné síle lidského ducha a za 2) Nezpochybnitelnou reklamou na NASA. Chtěl jsem uvést i třetí, a sice jednoznačnou spolupráci maďarů na snímku (díky závěrečným titulkům), nicméně nepovažuju tak stěžějní bod, spíše zajímavost, kterých je ve snímku dostatek. Tak k prvnímu bodu. O odvaze a boji o přežití navzdory všem negativním předpokladu Marka Watneyho netřeba diskutovat. Je o tom trailer, jsou o tom upoutávky. Takže jsem ani nebyl překvapen, že ho ukázali dostatečně inteligentního na to aby vytvořil z posádky Hermesu jakýsi komparz, křoví, či vesmírné taxi, které ho má dovést domů, zatímco si úžival dvouletou dovolenou prakticky bez starostí na "nehostiné" planetě. S tím trochu souvisí i druhý poznatek. Více než samotný trochu předvídatelný příběh jinak parádního Matta Damona mě zaujal až příliž velká propagace NASA. Řekněme že jsem si zvykl, že za své objevy v prakticky ve všechh vědních disciplínách ze kterých čerpá v současnosti lidstvo, si NASA zaslouží sem tam ve snímku, dokumentu nějakou tu propagaci její agentůry. Nicméně vše to bylo v relativně v mezích, aniž by to diváka rušilo. Z Marťana jsem měl ale vyloženě pocit, že se dívám na interaktivní powerpointovou prezentaci buď pro vládu USA samotnou, nebo potencionální investory. Ostatně není se co divit. NASA není na tom finančně dobře, v letech do vesmíru je závislá na Rusku, které bylo zde nepochopitelně nahrazeno Čínou /řekněme, že tady zapůsobil zřejmě nějaký lobbing/, nějaký výzkum nových raket a raketoplánů z finančních důvodů dělají soukromné subjekty, které ale asi těžko by souhlasili ve vesmíru s nálepkou NASA. Není to ale jen logo, které objevuje prakticky všude (skafandry, košile, rakety, SW PC, podlaha v budově...+ vlajka USA jako symbolu...mohl bych pokračovat), jde i o samotné postavy, které připomínají jeden velký klub menzy, respektive klony Scottyho ze Star treku, či Macgyvera, kteří časové období k splnění úkolu splní za polovinu času a ještě mají rezervu...naneštěstí ne vždy jim to vyjde :-). To vše je vyníkající reklama pro Agenturu pro vědu a výzkum, která od 50. let je symbolem USA. pro potencionální investory. Vše je to zabaleno do vtipného hábu, kde poukážou na astronauty na lidské bytosti, kteří jsou v podstatě jako obyčejní lidé. Proto je film i respektován normálními astronaulty - aby ne, ve snímku se v podstatě nic nepodaří a každý nezdar je nahrazen ještě větším úspěchem. Snímek mě v tomto směru trochu zklamal. Více mě zaujal v rámci realnosti mě zaujal Apollo 13, ze kterého Ridley si sem tam něco vezme. Na druhou stranu, rozhodně je to level lepší jak pokusy o vyobrazení "Červené planety" z roku 2000 Red Planet či Mission to Mars. S menším rozdílem...narozdíl od nich tento snímek nebyl vůbec o Marsu jako takovém, nicméně a budu se zase opakovat - o NASA. ()

mazic

nuda, nuda, nuda. esteticky ok, ale příběh za knížkou pokulhává. není ani dramatický ani vtipný ani sexy. naprosto zbytečný film v 3D, ale je o vesmíru a tak se to dnes točí... ()

eMatt

What the fu**. Tak tahle a podobné věty zaznívají ve filmu často. Koneckonců hlavním hrdinou je vidlácký biolog, zanechaný na rudé planetě. Marťan je v mnoha ohledech netradiční, ale tato část je velice rychle přebyta nespočtem logických chyb, celým poameričtěním věci, desítkami scén potlesků v řídících střediscích, to teď budeme ve všech filmech mít staré známé hity?, nevyužitým potenciálem, .... asi bych mohl pokračovat a to bohužel sráží celý snímek velmi velmi hluboko. Samozřejmě se jde na film dívat i nadšenýma očkama, užívat si vizuály a leckde i zajímavé scény, ale pokud toto měl být pokus o něco mezi Apollem 13 a komedií, tak moc nevyšel. Možná snad film poslouží jako jakási propagace vesmírného programu (i kdž bych nerad, aby miliony lidí získali chvilkový zájem o dění mimo jejich prťavý svět, jenom protože jde o něčí život, tak jako ve filmu....) O to víc mě mrzí, že je to od takovéhleho režiséra, bohužel Marťane, odcházím od tebe zklamán. ()

neo93

Výborný film. Ridley Scott konečně natočil po dlouhé době snímek, na který se dá nejenom podívat, ale který se také zařadí k tomu téměř nejlepšímu, co kdy tento bravurní režisér zrežíroval. Po velké prašné bouři na Marsu, musí posádka opustit tuto nehostinnou planetu bez jednoho člena, jenž je považován za mrtvého. Až po několika dnech, spíše týdnech vyjde najevo , že onen zahynulý stále žije a proto je nutné, vymyslet záchranný plán. Celkem jednoduchý příběh, ve kterém sledujeme, jednak dění na Zemi a také především samotného přeživšího. A je to rozhodně zajímavé pozorovat skvělého Matta Damona v této roli, jak se snaží vypěstovat brambory, vyrobit vodu a dělat všechno proto, aby přežil. Tyto okamžiky nejsou nejenom dramatické, jak by se dalo očekávat, ale i někdy dost humorné, což bych teda nečekal u tohoto sci-fi, ačkoli nemůžeme se divit, když na pozadí hrají takové hudební pecky. Martian je prostě vynikající film, který na mě sice tolik nezapůsobil jako třeba Interstellar, ikdyž jsem ho také zhlédl v kině, ale i tak jde o velmi podařený vesmírný sci-fi kousek. ()

radeckator

Bavilo mě to víc než Gravitace ale míň než Interstellar a to až do okamžiku s dobrosrdečnými Číňany. No a ty narvaný náměstí po celém světě ke konci hromadně fandící jako Češi při Naganu, to už na mě bylo moc, takže na bedně, ale až za Gravitací nakonec. Jinak zábavný a zajímavý a napínavý pokoukání. ()

LordMysti

Dlouho jsem se rozmýšlel zda-li 3 nebo 4 hvězdy protože to mám tak za 70%, nakonec jsem dal nižší hodnocení. Přiznávám, jsem velkým fandou vesmírných sci-fi. U Marťana mi chybělo napětí, dopředu bylo jasné jak to dopadne, trošku přihlouplá konverzace čísnkých funkcionářů, objevení ameriky... sorry gravitračního praku a hlavně vcelku dost hluchých míst. Naopak musím pochválit úžasné záběry které ve 3D opravdu lahodili oku. Celé to bylo takové hodně rodinné, mě u toho ale prostě chyběl eRkový rating který prostě k Ridleymu sedí mnohem víc. A když porovnám např. s Moon který budoval atmosféru a příběh mnohem lépe, nakonec to jsou "jen" 3 hvězdy a mírné zklamání :(. ()

thoosah

Matt Damon i Ridley Scott to zvládli na jedničku. Vytříbený, nenásilně působící humor Matta zasazený do prostředí opuštěného Marsu je něco, co mě dokázalo položit do naprosté pohody. Jinak celkem slušná inspirace u Live at Pompeii od Pink Floydu s tím tónem, který vždy zahrál při novém SOLu nebo dni. ()

Mouchal

Marťan neboli vesmírný pirát, kolonista či iron man Matt Damon se americké vládě opět někde pozapomněl a tak je tu nová (opět) záchranná mise. Naštěstí pro všechny je Mark schopný botanik, který si z ničeho nedělá těžkou hlavu a tak si udělá z marsovského nehostinného prostředí takovou delší dovču (každý z nás by občas potřeboval planetu pro sebe, ne?). Mezi jeho oblíbené kratochvíle se tak zařadí počítání brambor, trsání na disko hity nebo rochnění se ve výkalech svých pozemských kamarádů a kolegů. Všechno to samozřejmě zaznamenává na kameru a neodpustí si všelijaké sarkastické vtípky na svou momentální situaci, až je člověku divný, jak moc je Mark psychicky v pohodě. K tomu všemu nás doprovází i dění na Zemi, kdy se každý zainteresovaný človíček snaží seč může, aby pomohl dostat Marka domů. Tento aspekt mi hodně připomínal podobnou situaci z filmu Apollo 13 s tím rozdílem, že tam se je snažili dostat jen z vesmíru a ne z dalekého Marsu. Líbilo se mi, jak jim spousta nápadů krachlo a pořád se snažili o nějakou inovaci a nové myšlenky, ikdyž být film o něco delší už by to možná trochu prudilo. S herci není žádný problém a Sean Bean dokonce neumřel (kdo alespoň trochu sleduje tohoto chlápka, tak chápe mou radost)! A navíc si k tomu i zopakoval Elrondovu radu, co víc chtít? Trochu mě mrzel zkratkovitý konec (ikdyž možná počas filmu jsme viděli jásání už dost) a teda tak nějak pochybuji, že by se z botanika (ikdyž přes astronautský výcvik) stal takový MacGyver, ale to je jen smítko na vyleštěném drahokamu. 90% ()

AloisNeuman

Tak takhle ano. Matt zahrál bravůrně. Konečně důstojný film o Marsu. Humor a konstatování o Ironmanovi. Dělá snad pro Marvel :) Už se těšíme Alien :) ()

fichty91

Během filmu jsem se v podvědomí nemohl ubránit srovnávání s Interstellarem, už asi díky tomuhle faktu mě Marťan tolik neoslovil. Nechci říct, že je to špatný film, bavilo mě to, ale ne tolik. Určité pasáže mě celkem uspávaly, což se u Interstellaru nestalo ani náhodou. Matt Damon podal dobrý výkon, role mu sedla, měl tam i několik povedených hlášek... ale to je jeden z mála plusů, který můžu zmínit. Hodnotí se film jako celek, takže suma sumárum, když si vezmu nenápadnou čínskou propagandu a typický americký průběh happy endu (navíc mě totálně sral přenos z Times Square, neskutečně ohraný americký klišé), což jsou dva body, který mi utkvěly v paměty asi nejvíc, nemůžu hodnoti jinak než průměrem - takže 3*. ()

Selixinho

SPOILER: Ano, lepší než Gravitace. Ne, není to lepší než Interstellar. Herec Matt Damon toho za poslední rok zkusil hodně a z toho dvakrát uvízl na cizí planetě, kde byl spoustu let a snažil se přijít na to, jak se dostat domů. Jednou zemřel a podruhé se mu to povedlo. Skvělý scénář a poutavý příběh s vynikajícími nápady a triky. Já jsem s tímto filmem spokojený a mohu ho s větším klidem řadit mezi top 5 tohoto roku, uvidíme však, co přinese listopad a prosinec. ()

Gendarme

možná až moc nalinkované, film prostě celou dobu směřuje k tomu co už víme, že se musí stát. sice se v průběhu děje mění to jak se to konkrétně má stát, ale výsledek je očekávaný a vždy stejný. lepší ***. Když chcete postavit bombu nechte to udělat Němčoura :) ()

FreeDooM44

SPoiler: No, první velkou chybou (mojí) bylo, že jsem si o filmu nic moc extra nezjistil a podle hodnocení čekal něco ve stylu interstallar v kombinaci s trosečníkem. Bohužel film se ani zdaleka nepřiblížil podstatě ani jednoho s těchto filmů, i když k tomu byl předurčen. Tak nějak jsem se nedokázal vcítit do situace a nevěřil jsem Damonovi, že strávil sám několik let na planetě vzdálený desítky milionů km od domova. Chvíle, kdy opustil hub, kde přežíval takovou dlouhou dobu, a vydal se k raketě, měla být alfa a omega celého filmu. Bohužel jsem prostě najednou zjisti že někam jede... No porovnání s IS radši ani nebudu komentovat... Snad jen, že po shlédnutí každého takového filmu, si začínám čím dál více vážit právě interstellaru. A leavnout Mars s izolepou a kusem igelitu je FAKT PÍ*****A!!! A další věc je, že by mě opravdu zajímalo, jestli na amerických školách herectví mají speciální hodiny, předměty a studijní programy s tématem hromadná euforie a tleskačka, objímačka a házečka papíru v řídicí místnosti NASA.. fakt trapas ()

Simomon

POSLEDNI SLOVO: Marťan je strašně nekonfliktní film. A to jednak příběhově, kdy se ve filmu nestane vůbec nic nepředvídatelného, tak ale i etnicky. To znamená, že mezi hlavními strůjci záchranné mise nechybí Asiat, Afroameričan a ani Hispánec. Ve filmu ale nebrečí žádná manželka a řemeslně je vše dokonalý, takže se jedná o kvalitní filmovej zážitek. 4/5* ()

cyright

Zručně odvedená řemeslná práce, která postrádá jakoukoliv přidanou hodnotu, novotu, překvapení. Děj se odvíjí dle stokrát použitých šablon, změnila se pouze rudá kulisa a všichni víme, že to dobře dopadne. Celou dobu je navíc jasné, že tohle je film typu Neumírák. Tady evidentně neumře ani Mark, ani nikdo jiný, protože kdyby jo, celá stavba filmu by ztratila smysl. A tak se to celé tak jaksi divně odvíjí k průhlednému konci za absence nějakého napětí či hrozby. Tyto ingredience jsou uměle nahrazovány přeředěným humorem a nevhodnou hudbou. Výsledkem je předražený áčkový survival guide okradený o jakékoliv významné momenty psychologického vypětí a skutečného přežívání, skutečného pocitu těsného a křehkého vyhrávání nad nehostinným prostředím. Mars je tu jen v roli takřka příjemné rudé kulisy, což je docela hustý fail. ()

E lan

Vynikající napínavá podívaná od začatku do konce. Slabý moment nenalezen a akurátní míra amerického patosu na konec vůbec nevadí. Navíc herecké obsazení je výborné, příběh má několik vedlejších rovin a 3d tomuto filmu sedí. Vítej nový Trosečníku alias Apollo 13! ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)