Neutečieš

• Česko Neutečeš (viac)

Devatenáctiletá Jay se po příjemné chvilce na zadní sedačce auta se sympatickým mladíkem ocitne svázaná v opuštěné továrně. A mladík ji zpovzdálí opatrně pozoruje. Čeká na okamžik, kdy se objeví démoni. Na okamžik, kdy to pro něj celé skončí a pro ni naopak začne. Nekonečná noční můra. Tyto až příliš reálné přízraky jsou součástí prokletí, které si jeho oběti předávají sexem jako štafetový kolík. A pro Jay původně slibný večer nakonec skončí tím nejhorším možným způsobem. Její milenec ji uprostřed ulice vyhodí svázanou a polonahou z auta a navíc od něj převzala kletbu spojenou s pronásledováním a útoky přízraků, které s ní od této chvíle budou na každém kroku. Její život se smrskne na nekonečný a všudypřítomný strach, před kterým nemá kam uniknout. Jay se svých zjevení může zbavit jedině tak, že je předá někomu dalšímu. Podaří se jí uniknout? (Cinemart)

milancecil

301. Jasné, prosté, přímočaré, přitom tak spolehlivě a opravdu důrazně účinkující dílo, možná s větší ideovou hloubkou, než jsme si ochotni hned připustit, možná obsahující významnější sdělení, než se prvotně jeví, ano, čekal jsem a otevřeně vnímal, z minuty na minutu, stále udržovaný v napětí, s více méně jedinou, tou, v mé mysli nejvtíravější otázkou, jak z takto naprosto beznadějně nastavené situace příběh ve svém konci nějak vyvázne, jak i nás, diváky, vyprostí z toho neustávajícího tísnivého pocitu ohrožení, musím však říci, že právě to tak důležité dějové rozuzlení a vyvrcholení považují za naprostý vývojový pád, který sebou bohužel strhl vše, to tak pečlivě, předchozím snažením budované, škoda, myslím si, že takový námět má ještě velký a zatím nikým neodkrytý potenciál, vždyť v životě jsme stále něčím pronásledováni, i když často jen v našich představách, obavy, strach, tíseň, ty pocity všichni velmi důvěrně známe, a jak se jich všichni snažíme zbavit, není to vůbec snadné, někdy nás i přerostou a mohou se změnit až v takový pocit neustálého pronásledování, morbidní, ale ne nereálné. (7/10) ()

Amputace

Nesmírně originální film a to jak základní premisou, tak zpracováním. Originálním jej činí především v rámci hororu mimořádně pečlivá práce s prostorem a časem, kdy nedochází k porušování jejich logických zákonitostí, ale hororová hrůza je právě naopak budována především na jejich důsledném dodržování. Přízraky, jež pronásledují svoji oběť, se zásadně nezjevují nahodile, aniž by to dávalo prostorový a časový smysl. Nemohou například procházet skrze objekty, nemohou se ani svévolně pohybovat v čase. Tam, kde je oběť, musí skutečně "fyzicky" dojít, ba dokonce se musí dostat přímo k oběti, takže pokud je tato zamčena v pokoji, nezbývá jim než prorazit dveře. Takto napsáno by se mohlo zdát, že efekt "fyzičnosti" bude v hororovém žánru spíše nevýhodou (vždyť jej často nedodržují ani horory, které pracují s lidskými monstry, tedy například slashery), tou ale v žádném případě není. Vytváří totiž platformu, na jejímž základě je pro diváka docela jednoduché vžít se do hrůzy, kterou prožívá oběť. Zatímco velké množství hororů buduje atmosféru strachu na nerealistických základech, Neutečeš, třebaže jde v podstatě o duchařský film, paradoxně usiluje o důslednou prostorovou autenticitu. Divák tedy nejen, že spolu s obětí prožívá strach, ale také spolu s ní přemýšlí, jak před strachem (respektive jeho zdrojem) uniknout. Dokáže se daleko snadněji vcítit do toho, co se na plátně odehrává, než aby se "pouze" bál. -- Originální je rovněž rožšíření prostoru k hororové hrůze. Nejobyčejnějšími hororovými místy bývají různé odlehlé prostory, strašidelné domy, lesy, tajemná zákoutí, sklepy, nejobyčejnějším hororovým časem bývá noc a nejobyčejnější hororovou obětí bývá osamocený jednotlivec. Nic z toho v Neutečeš neplatí. Ty nejděsivější scény se totiž odehrávají ve dne, jednotlivec není osamocen, nýbrž obklopen skupinou přátel, potažmo celým davem, a nejhororovější místa jsou většinou docela nehororová (pláž, předměstí během dne, plavecký bazén, škola v průběhu výuky). To samozřejmě neznamená, že zde nejsou "noční scény", nebo scény s "hororovými" místy, ovšem nejsou nijak výjimečné ve vztahu k celku a divák na ně nečeká coby na situace, ve kterých se bude dít něco děsivého, strach je totiž konstatní a hrozba je přítomna neustále, takže nelze absolutně tušit, kdy přijde hororová scéna. Koncept - pro horory toliko příznačný - pravidelného či nepravidelného střídání poklidných situací s těmi znepokojivými je v Neutečeš naprosto od základu rozbořen. Pokud se díváme na horor a ve dne spolu rozmlouvá skupinka přátel, chápame to většinou jako znak toho, že se v následujících vteřinách a minutách nic děsivého na plátně neodehraje. Pak může následovat střih, je noc a ze skupinky zbyl pouze osamocený jednotlivec, takže samozřejmě okamžitě zpozorníme a očekáváme, že bude následovat něco znepokojivého. V Neutečeš mezi těmito dvěma typy scén není rozlišováno, napětí a strach jsou přítomny pořád, neexistuje chvilka oddechu, což činí z Mitchellova snímku docela unikátní horor. -- Přestože se často mluví o dospělých a mladí hrdinové se k nim často hlásí jako k nepopiratelným autoritám ("Měli bychom to říct našim.", "Co na to řekne tvoje matka?" a podobně), objeví se pouze v jediné scéně a to navíc tak, že jim nejsou vidět obličeje. Svět, který sledujeme, je tedy výhradně světem mladých, ve všech situacích musí jednat sami za sebe a jsou sami na sebe odkázání.. To je však dostává do zapeklité situace, neboť nemohou nacházet podporu u dospělých, ale zároveň nemohou ani zastoupit jejich místo, neboť sexuální styk je trestán prokletím. Zde se nabízí otázka, není-li ono prokletí nějakým způsobem iniciováno právě rodiči obětí, potažmo starší generací jako takovou. Vezmeme-li totiž prokletí pramenící v sexuálním aktu jako metaforu pro pohlavně prenosné choroby (což se nabízí nejvtíravěji), dávalo by smysl, že tím, kdo prokletí způsobil, byla předešlá generace, která nechce připustit, aby je vystřídala generace, jejíž hodnoty vznikají na nevázaném sexu. Proto když si je první oběť již vědoma svého konce a ve strachu čeká na blížící se smrt, zavolá svému otci a omlouvá se mu za to, že se k němu nechovala právě příkladně. Když přízrak buší na dveře jiné oběti, ta se zase domnívá, že je za dveřmi jeho matka. V duchu této teze bychom mohli chápat i úplný závěr, který je velmi mnohoznačný a funguje na více rovinách (na té klasické hororové, ale otevírá také morální a společenské otázky). Pokud totiž pár mladých lidí, jejichž vztah je upřímný a opravdový, již přízrak nepronásleduje, znamenalo by to, že kletbu zahnala jejich láska, která je pro rodiče určitě stravitelnější než vidina nevázaného sexu, který jejich ratolesti provozují na zadních sedadlech aut. () (menej) (viac)

zsn odpad!

Si tady všichni děláte srandu s tímhle bodováním, ne?! Mám už až po vagínu všech těch filmů, kde se něco přenáší pohlavním stykem, tohle snad má být varování před kopulacemi pro puberťáky, ne?! V jednom filmu vagína žere penisy, v dalším se skrz ní uvaří celý chlapec, v jiném se skrz vagínu přenášejí skarabeové, zkameníš a pojdeš, tady tě pronásledují po kopulaci mrtvoly. Vagína, vagína, vagína, VAGÍNA! Kde jsou obyčejné filmy, kde po souloži akorát schytáš AIDS?! Šlo by děti před nechráněným stykem varovat i přirozenou cestou, tohle je katastrofa! ()

BloodMax

Horory mám rád, ale natočit pořádný horor, aby to nebyla blbost je celkem těžké. Bohužel tady to dalo tak na 50 %, když trochu přimhouřím obě oči. Dalo se z nápadu dostat daleko více, ale asi tomu nepřály hvězdy :-)))) Pár okamžiků bylo opravdu napínavých, avšak nuda a předvídatelnost převládala, takže jsem byl v kině celkem zklamaný... Už by to chtělo zase natočit pořádný horor, při kterém Vám běhá mráz po zádech a uchčijete si strachy a né smíchy :-))) ()

Jello Biafra

Nízkorozpočtový horor o mladej dievčine, ktorá sa snaží utiecť pred dotieravými démonmi a zbaviť sa kliatby, ktorú na ňu pri sexe preniesol jej mladý milenec. Na každom kroku ju teraz prenasledujú rôzne znetvorené kreatúry a do toho hrá veľmi originálna a hlavne strašidelná hudba. Aby toho nebolo málo, film sa odohráva na bezútešnom predmestí Detroitu, kde sú doménou ľudoprázdne ulice a rozpadnuté domy. It follows je v každom prípade originálny a maximálne vydarený horor, ktorý si snáď nájde svoje miesto medzi klasikou. ()

blackkocour

Asi jsem za blbce já, nebo nevím. Možná je to i tím, že jsem se nestrefil úplně do vkusu režiséra, ale co je tak dobrého na subli-hororu s myšlenkou, kde se démonická kletba předává po análním sexu? Jednu takovou postřiká i hnusnou týnedžerku Jay, která po noční rande s podivínem, skončí svázaná a polonahá na parkovišti. Týpek ji do vzkazu vzkázal, jestliže se chce kletby zbavit, ať se vyspí se svým bráchou.. P.S.: Prcat holku s krámama, může jen fekálník který dostal chuť na Milkshake. Tohle je nefalšovaná, klasická, béčková, dokonce až céčková taškařice. Jenže, na festivalu to asi nikoho nezajímá, jak já musím trpět při sledování další hipstercké kávy, která má ani za mák nechutná!! Každou chvíli, tu je někdo v bikinách. Což ne, že by mi nějak poznamenalo, jen naši škaredou hlavní HIV pozitivní školačku, uvidime max. v plavkách. Podotýkám kozy ve filmu nechybí. Jednoduše, u nás na Moravě se tomu, z hlediska zdravotnímu a i po lidskému, říká kapavka! #podzimnisklizen [2019] ()

Gyorgy

Atmosféra městečka ala John Carpenter, strašení bez lekacích scén, sympatické realistické postavy namísto tradičních figurek na odstřel, hudební podkres hraničící s genialitou a originální zápletka (tentokrát se opravdu nebudete bát pouze po setmění a pouze v samotě - a to platí i po cestě domu z kina) a to ještě celé v dokonale příjemném retro stylu. Co více si může skalní fanoušek přát? 9/10 ()

herr_carter

Tak bohužel, většinový enthusiasmus, který je zde uživateli prezentován,bohužel nesdílím, po počátečním slibujícím ántré se film roztekl v jednu chaotickou,nic nevysvětlující sračku s tristními hereckými výkony,rád ihned zapomenu..........moje hodnocení = 2 z 10. ()

PfefferSalz

Stoprocentní to nebylo, každopádně už se mi dlouho nestalo, aby ve mně horor (z těch nově točených) zanechal takový dojem, že se mi následně promítl i do snů. Bez laciných klišé hororových motivů, bez gore efektů a přesto by se atmosféra dala krájet. Celý žůžo dojem podkresloval vynikající soundtrack. Takhle nějak si představuju horor. ()

Firebug

Pozitiva snímku jsou vedle parádní práce s kamerou, hudbou a relativní sympatičnost herců hlavně krásně znepokojivá atmosféra vybudovaná skrze nabourávání idyly maloměsta skrze neotřele "fungující" přízrak. Máte-li rádi pozvolné tempo vypravování a postupné budování napětí namísto explicitního násilí (navzdory základní premise, nečekejte ani odvázanější sexuální scény), zřejmě nebudete zklamáni. Na druhou stranu je podání příběhu dost rozbředlé. Ono "fungování" prokletí je divákovi naservírováno víceméně v úvodu a žádných nových informací se nedočká. Zbytek filmu je taková monotónní (bazén byl ale fajn) hra nahoněnou - dokolečka dokola. Taky jsem se do konce snímku nemohl zbavit dojmu, že sleduji příliš vyhrocenou "moralitku", určenou k zastrašení mladých a nevinných katolíků. Místy jsem se solidně nudil, ale třeba jsem byl jen hodně znaven. 2,8* ale pro mě lehké zklamání. Z nezávislých horrorů mě v nedávné době více zaujal Resolution. ()

Reanimated

Skvělá kamera a soundtrack vykouzlily i několik mrazivých scén. Často tam ale parta teenagerů prázdně kecá a nic se neděje, Navíc tomu IMHO chybělo řádné "vyvrcholení" (pun intended) a větší bodycount... Po prologu to bylo jako by vás holka navnadila na gourmet sex a vy nakonec dostali fastfoodovou rutinu. ()

civrss

Závěr mě opět zklamal. Já chápu, že všichni oceňujete výbornou hudbu, vcelku příjemné herecké výkony mladých herců, ale závěrečné vyvrcholení filmu je prostě o hovně, já si nemůžu pomoct. Dalo by se argumentovat, že je to všechno lehce domyslitelné a převážná většina obecenstva tuto mystičnost, nebo jak to nazvat, ocení, avšak mě to prostě nebaví. Já chci od hororu jednoznačný závěr. Naštvalo mě to. ()

sedm.1 odpad!

To jsem se zas jednou nechal nachytat. No, stalo se. Takže, tato podívaná se pro mě okamžitě při závěrečných titulkách stala nejnesmyslnějším a nejzbytečnějším snímkem, s kterým jsem se snad kdy setkal. Ta zápletka je fakt naprosto mimo, absolutně mi celé to dění nedávalo jakýkoliv smysl, démona, nebo co to vůbec bylo, to jsem se také za celou dobu vlastně ani nedozvěděl, si předává mezi sebou mládež pohlavním stykem, někdo ho tím pak předá, někdo ne, někdo ho chytí, někdo ne, důvody opět neznámé, následně se ho tedy snaží obludná parta přitroublů zbavit, střílejí do něj, přejíždějí ho a já nevím co ještě, aby se ho pak v závěrečném „vyvrcholení“ snažili asi utopit? Nebo zabít elektřinou ve vodě? Cože jako??? Já fakt z toho z guláše nepobral nic! A že by alespoň nějaké minimální nastínění, či vysvětlování, co, kdo a proč? Žádné. Pointa? Pro změnu taky žádná. Co to sakra vůbec bylo??? Nejlacinější brak široko daleko šetřil jinak i na hercích, druho, až třetiřadí ochotníci působili vesměs nesympaticky, netalentovaně a otravně, efekty nulové, atmosféra ani za pětník, napětí nezaznamenáno, já zkrátka vážně netuším, co na tom většinu uživatelů vážně tak rajcuje, po mě tato superlaciná nuda a nesmyslnost znamená ale opravdu jen odpadovou ztrátu času, nic víc. ODPAD! ()

Lukoboss

Chvílema se filmu daří budovat dobře nepříjemnou atmosféru, zvlášť úplně na začátku, kdy divák netuší, o co se jedná (palec nahoru za soundtrack). Postupem času ale přijdete na to, že je to furt dokola. Navíc, jestli opravdu tou "skrytou" zápletkou je ukázat americké mládeži, že nechráněnej sex může být nebezpečnej, protože vás to následně může pronásledovat až do konce života, pak je to opravdu postavený na hlavu. Čím víc se snímek blížil k závěru, tím víc jsem kroutil hlavou, navíc "to zlo" je tak divně pomalý, že uniknout před ním ve výsledku není asi zase takovej problém. Ale to už bych se v tom rýpal, a to je zbytečný. ()

radecacek

Ještě trošku víc, nějaký originální konec, a bylo by to za pět hvězd. Každopádně mezi teenage horory vyčnívá o „ajfelovku“. ()

KoRner

Parádny klaustrofobicky horor s voyeurskou kamerou a psycho 80tkovym sountrackom. Napätie na zaciatku je budovane az na maximálne hodnoty, námet s neustálym prenasledovanim je tak jednoduchý, až je geniálny. Škoda len toho zvolnenenho tempa na konci, kedy je desivost na nizkej urovni, až sa z toho stane rutina a tak sa aj skončí. Jasný nábeh na 5*, pokazil to vsak mierny koniec. ()

Michelle75

Dávala jsem tomu velké naděje. Které však nepřišly ani náhodou. Nálakala jsem po dlouhé době svého chlapa do kina,na lehce nezávislý snímek hororového typu a hle, on už v půlce chrápe a já co pět minut sleduji hodinky. Není čeho se bát,není na co se koukat, snad jen na Maiku v bazénu a to je spíše pro pány a jak vidno ani to moc nezabírá. Nápad to byl dobrý,ale nedotažený a dle mého nedávající ani moc smysl. Pár lekaček se dalo,ale když si odmyslím zvukové efekty,tak ani ty nestály za moc. Pro mě téměř propadák. ()

Čeká nás várka hororových pokračování

Čeká nás várka hororových pokračování

02.11.2023

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (viac)