Mnohovýznamové dielo, nakrútené na motívy rovnomenného filozofického sci-fi románu Stanislawa Lema. Príbeh niekoľkých postáv sa odohráva na kozmickej stanici, umiestnenej na obežnej dráhe nad planétou Solaris, ktorá predstavuje dosiaľ neznámu formu vedomia. Planéta, majúca formu akéhosi "oceánu", je jediným organickým celkom, schopným zhmotňovať ľudské myšlienky. Pomocou záhadnej plazmy sa vedci stretávajú s vlastnou minulosťou - a ich materializované utajované predstavy a spomienky vyzývajú hrdinov tvárou v tvár tajomnej mimozemskej civilizácie k porovnaniu s vlastnou kultúrou a ich vlastnými "Ja". Stretnutie ľudských bytostí s nepochopiteľnou realitou, priečiacou sa ľudskému rozumu, vyvoláva nevyhnutné otázky o zmysle života, o hraniciach poznania, ale i o sebareflexii každého jedinca. Existenciálne podobenstvo fenomenálneho umelca i bez výrazných zvláštnych efektov dodnes strháva svojou vizuálnou pôsobivosťou a emocionálnou krehkosťou, s ktorou pojednáva o "veciach kozmických i pozemských". (oficiálny text distribútora)

peaceNwar

Ako toto popísať? Ako napodobniť Tarkovského genialitu? Ako zrekonštruovať písmenami tú zmyselnosť, hypnotickosť a božskú dokonalosť? Naozaj neviem. Viem len, že tento film úplne zmenil celý môj život. Rozboril moje hodnoty, premenil moje šablóny za svoje a dal mi krídla na to, aby som spoznával a díval sa v živote za záclonu. Toto je ako stretnutie s Bohom. Najprv sa nudíte, potom to beriete ako normálu sci-fi, potom to nechápete, potom skameniete, zamrznete, roztopiete, zhrdzaviete a začnete fungovať až keď sa dostavia oslobodzujúce dialógy-monológy. Asi intenzívnejšiu katarziu a zamyslenie nad životom som ešte nezažil a zvláštne je, že to funguje po každý krát a vždy Solaris vyvoláva iné myšlienkové pochody, inú alegóriu a po každý krát objavujem nové súvislosti v príbehu a zapamätám si iné posolstvá. Musím vysvetliť, prečo nemám pána Tarkovského v zozname najobľúbenejších režisérov a to práve preto, že by to bolo rúhactvo. Toto je jednoducho jeden z najpremakanejších, najkomplikovanejších a najhlbších filmov vôbec a vo filozofickom zážitku u mňa prekonáva aj Stalkera, áno aj Blade Runnera a všetky ostatné spirituálne a ruské meisterstucke dokopy. Až tu som pochopil, čo dokáže kompozícia obrazu, alegória, symbolika a existencionalizmus s jednoduchým príbehom spraviť a akú má myšlienka obrovskú silu. PS: A kto sa pri tom nudil, zjavne nepochopil, že mal nad nastolenými filozofickými témami rozmýšľať a prichádzať k vlastným záverom nezávisle od tvorcu. ()

Merenre odpad!

Prvních 45 minut je naprosto zbytečných, stříhač asi onemocněl nebo se ožral. Nekonečné záběry na nic, o ničem a pro nic. Pak konečně přichází přílet na stanici a asi jedna z nejstupidnějších scén dějin kinematografie, kdy nově přišedší výzkumník (nebo kdo to je) zakopává o vlastní tkaničku (může mi někdo vysvětlit jaký narativní význam to u všech Satanů mělo?). Dále je pro mě nepochopitelné, proč - když jsou postavy amerikáni na americké stanici - jsou všechny nápisy v azbuce? To byl pan režisér fakt takový diletant nebo jak si to mám vysvětlit? Střední část je ještě jakžtakž sledovatelná, ale shrnuto podtrženo - střídání nekonečné ubíjející nudy a wtf scén s neskutečně nesympatickými a mizernými herci. Chudák kniha, která je smysluplná a svým způsobem i velmi napínavá, ale co si o ní mají pomyslet lidi, kteří ji nečetli a viděli tuhle chujovinu? ()

Philanthrop

Kromě příjemného vykreslení postav a děje mě nejvíc zaujal důraz na archetypální vztahy a vzájemnou komunikaci. I když předloha pracuje spíš s tématem hranic vědy a lidského chápání, pro mě zůstává nejpalčivější a nevyřešenou otázkou, která podle mě zazní na konci filmu: proč byl vztah k otci tak důležitý? ()

pold odpad!

Mistr destrukce kvalitních literárních předloh opět v akci. Stejně jako v případě Stalkera ovšem výborná předloha posloužila spíše jen jako podklad pro natočení víceméně nesouvisející bezobsažné nudy. ()

brasek

Úprimne, nerozumiem snímku. Dlhá stopáž bez dynamického deja a plno nudných dialógov. U mňa sci-fi ktorá likviduje diváka. ()

buchannon odpad!

Bezbřehá nekonečná nuda, nejhorší sci-fi "film" všech dob. Je to totálně ******** sračka a ***** Tarkovskij zřejmě neuměl točit filmy, jestli jsou i ostatní jeho "filmy" takový sračky, tak potěš pánbůh. ()

MrKrahujec

Kdoví, možná, že tohle je i ten hypotetický "nejlepší film všech dob", uvážíme-li, jaké překážky musel pro svúj vznik překonat ještě navíc. Hlavní je, že se Tarkovskému i přes (z dnešního pohledu) neskutečná technická omezení podařilo dokonale evokovat náladu a filosofii Lemovy předlohy, byť při tom musel využít velmi náročných filmových metafor a přirovnání (tento básnický prostředek se u filmu používá dost obtížně). Ta zdánlivě "nadbytečná" cesta jednoho z hrdinů autem po "nekonečných" předměstských dálnicích nejen vyvolává dokonalý pocit odlidštění moderní civilizace, ale i naznačuje, že skutečně nepozemské a cizorodé prostředí máme nejen přímo doma na naší planetě, ale dokonce v něm i žijeme, aniž bychom si to byli schopni uvědomit. Výborná náhražka za (jinak dokonalé) fantastické popisy kosmických divů na cizí planetě, které má Lem ve své předloze. Další nemalé překážky pak byly politického rázu. Bylo veřejným tajemstvím, že Tarkovskij plánoval už při psaní scénáře do hlavní role svého celoživotního přítele Vladimíra Vysockého, kterému tu roli "šil na tělo" a který, upřímně řečeno, se na ni hodil opravdu asi nejlépe. Údajně však zasáhl osobně sám Leonid Brežněv a podmínil povolení natáčení obsazením hlavní role spolehlivým členem strany Donatasem Banionisem, jakkoliv se na hlavního hrdinu nehodil typem i věkem. Jak se Tarkovskij později vyjádřil, naštěstí se ukázalo, že Banionis byl přese všechno slušným člověkem, který hned zkraje přiznal, že ví, z jakých důvodů byl do tohoto projektu dosazen a že udělá vše pro to, aby výsledný efekt utrpěl co nejméně. To se nakonec přece jen povedlo a Vladimír Vysockij se alespoň některých natáčecích dnů zúčastnil jako poradce a dokonce panu Banionisovi zapůjčil svoji pověstnou koženou bundu, která tak dodnes na plátně aspoň trochu připomíná původní záměr. Vnímavější a zkušenější divák si pak může při projekci s přimhouřenýma očima zkusit představit, jak by se asi s hlavní rolí Vladimír Vysockij vyrovnal... ()

svorko

Evanjelium o prírode a láske popretkávané množstvom otázok, na ktoré sa pokúša nájsť odpovede. Sú cesty, ktorými sa vybralo ľudstvo správne? Kedy je vedecký výskum morálny a kedy naň nemáme právo? Je dôležitejšia pravda alebo láska? Zdá sa, že tento film úplne postráda stredný prúd vlažných fanúšikov. Buď Vás film nudí alebo úplne pohltí. ()

JackStrange

Ve světě kde ve stejné stopáži Hollywoodští polobohové obdaří sprosté masy crossoverem složeným z nějakých pár set reklam na jejich další produkty, si musíme vážit umění, které vzniklo bez marketingových expertů, demografických tabulek, zámožných investorů a 5s dlouhé elevator pitch. Je tu nad čím přemýšlet mnohem déle než necelé 3 hodiny. 90% ()

PeteBuck

Po Stalkerovi som si pozrel ďalší Tarkovského počin. Najprv som videl remake z roku 2002 a už ten ma nudil, ale toto bola meganuda. Chápem, že pán Tarkovskij bol pán režisér, ale toto dávam do kategórie umelecký film. Hranie sa s atmosférou, obrazom, svetlom, tmou, dlhými zábermi, proste nie je to pre priemerného fanúšika filmu ako som ja. Sledovať nejakého vedca, ktorý sa vydá na stanicu, ktorá krúžil nad záhadnou planétou, ktorá  oživuje mŕtvych, aby sa vyrovnal so svojou minulosťou a hlavne s tým, že bol totálny chuj a dohnal manželku k sebevražde, na pozadí zapeklitého problému ľudstva vo vesmíre, tak toto sa dalo zbúchať oveľa lepšie a s podstatne menšou minutážou. Prekvapil som sám seba, že som to dal. A hlavne sledovať vedcov, ktorí svoj problém riešia štýlom, nevieme si s tým poradiť, tak to zničme, tak to je stupidita na n-tú. Ak by takto rozmýšľali vojaci, to ma neprekvapuje, ale vedci, tak to je v prdeli. Je mi ľúto, toto má od podareného sci-fi hodne, hodne ďaleko. A strašne veľa filozofovania, ktoré nikam nevedie. Chápem, že pán Tarkovskij si nemohol dovoliť nejaké úžasné kulisy a nebodaj triky, ale pripomínalo to ochotnícke divadlo. Úvahy vedcov z tohto filmu až príliš často pripomínajú úvahy Lenina či Stalina z ich "úžasných" spisov. Tento film ja proste neberiem. Za mňa priemer. Môže byť niečo technicky skvele natočené, ale ak tu vidím takéto lapsusy, tak to proste neberiem. ()

Parsek

Nejde o to, ze je film spatny nebo dobry. Jde mi v tomhle hodnoceni predevsim o stopaz. Ten film se mi proste zda programove prodluzovanej, asi pro kdoz hledaji hloubku ve filmarskem umeni a ne v dile samotnem. Nestuduju filmarinu a chci videt film jako umelecke dilo a ne jako technicky zazrak (ci brak?). Kazdopadne ale film je a musi byt povinnou skolni podivanou... ()

blamus

Nemôžem ohodnotiť menšou známkou, lebo Tarkovskij je dokonalý režisér, iba jedno by ma zaujímalo: dokázal to niekto pozrieť v bdelom stave od začiatku do konca? Mne sa to podarilo na až na druhý krát. Obrázky na mňa pôsobili upokojujúco a od padnutia prvej dažďovej kvapky po ukončenie dažďovej scény som sa nachádzal v príjemnom sne... ()

wojciech

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem nedokázal pochopit, jak režisér něčeho tak neskutečně kouzelného a krásného mohl ve svých pozdějších dílech klesnout k točení takových zhovadilostí. ()

infotext

Odporúčam: - ako alternatívu k enviromentálnej propagande - ľuďom, čo prahnú po poznaní a tým, čo sa pýtajú na Boha - milovníkom dlhých záberov - znalcom výtvarného umenia a klasického sci-fi - pre porovnanie každému, kto videl Avatara, či sa mu páčil alebo nie Neodporúčam: - na pozdvihnutie nálady - ako romantický film (hoci v ňom láska hrá dôležitú rolu) - tým, čo uprednostňujú Darth Vadera pred HALom ()

WilWallace

Dvě hvězdy a to jen pro to, že je mi trapné tak dobře hodnocenému filmu dát jednu. Kdyby měl film poloviční délku, dokážu si představit, že bych jednu hvězdu přidal. ()