Predvianočná nočná mora

• Česko Ukradené Vánoce (viac)

Kultový animovaný film z produkcie Tima Burtona s vynikajúcou hudbou a pesničkami Dannyho Elfmana. Jack Skellington, smutný kostlivec s tekvicovou hlavou a nekorunovaný vládca Halloweenového mestečka, sa nudí. Veď koho by už vzrušoval permanentný Sviatok Všetkých svätých, ktorý v Halloweentowne trvá celý rok? Ani jeho najmilovanejšiu prácu, strašenie detí, ktorú vykonáva svedomito a invenčne, tento rok nik neocenil. Všetkých pobláznili nové hviezdy, populárni upíri, ktorí vytvorili rekord v pití ľudskej krvi za noc. A dokonca vyhrali aj hokejový zápas na cintoríne s lebkou namiesto puku!

Jedného dňa sa Jack náhodou ocitne v susednom Vianočnom meste. Celkom ho uchvátia vianočné sviatky, ktoré doteraz nepoznal všade vládne radosť detí, Santa Claus, jeho darčeky a šťastie dospelých. Aj Jack by rád obdaroval obyvateľov Vianočného mestečka a prekvapil ich počas sviatkov čímsi, čo nikdy nevideli a nezažili Halloweenom! Rozhodne sa im preto zinscenovať Vianoce v haloweenovom šate. V tom mu majú pomôcť jeho priatelia zo záhrobia. Obyvatelia Halloweentownu, umrlci, kostlivci, netopiere, strašidlá a škriatkovia sa už radujú, ako potešia svojich blízkych susedov. Ale nie je to také jednoduché, ako si predstavovali! Unesú toho odpudzujúceho tlsťocha Santu Clausa, aby neškodil, vyrobia krásne hračky a Jack ich nadeľuje deťom Vianočného mesta zo záprahu ťahanom kostrami mŕtvych sobov. No výsledok nie je uspokojujúci. Deti vybaľujú očarujúce umrlčie lebky, prítulné žravé netopiere či nežné bábiky kostlivcov - ale prečo kričia hrôzou a zamdlievajú z hnusu? Protilietadlové delá už mieria na oblohu a snažia sa zostreliť ten diabolský záprah, rozsievajúci do nechápajúcich detských srdiečok zmätok a strach... (oficiálny text distribútora)

Maynard.

Hmm, tak Jack a jeho potrhlá partička mě zrovna nepřesvědčili o tom, že by byli něčím výjímečným... Chápu, že v té době, kdy se film poprvé objevil v kinech, to musela bejt opravdová pecka, především díky unikátnímu zpracování. Bohužel to je to jediné, co se mi na "Vánocích" aspoň trochu líbilo. Muzikály nejsou zrovna mojí srdeční záležitostí a když, tak to musí bejt pořádnej nakopávák a né písničky, které mi absolutně nic neříkají. Při filmu sem se nezasmál, nebál a ani nebavil, takže by se dalo říct ztráta času. Ale díky svojí poměrně krátké stopáži se to dalo sfouknout... Abych nebyl úplně skeptickej a jen kritickej, tak uznávám, že všechny postavy a jejich image jsou velice originální, nápaditý a tak nějak správně úchylný... Toť ale vše ()

Angus odpad!

Opravdu nevím co je na tomhle filmu skvělého. Trpěl jsem každou vteřinu. Hrozné loutky. Tima mám rád ale tohle bylo velké šlápnutí vedle. ()

Sdoom

Neuvěřitelně originální animace, hudba bezchybná...to vše zůstává, jen při durhém zhlédnutí a mírně kritičtějším pohledu už nejsem tak úplně unešený jako poprvé. Přecijen na pouhých 76 minut stopáže bych neočekával hluchá místa, kterým se bohužel snímek nevyhnul. I tak to ale bohatě stačí na pěkné 4 hvězdičky. ()

Melios

Keby ste sa ma pred piatimi rokmi opýtali ,čo si myslím o Burtonovi asi by som vám odpovedal ,že jeho tvorbu nenávidím ,lebo je až moc pochmúrna ,smutná a plná čierneho humoru. Nikdy by ma nenapadlo ,že za päť rokov budem zrovna toto vyhľadávať. Je to absurdná hovadina ,ktorá má tak divný príbeh ,že sa nedá brať vážne. Ak ,ale máte radi bábkové filmy ,odpustíte tomu všetky chyby ,čo to má (ak prižmúrite oči). Burtonov štýl vizualizácie pozná asi každý vďaka tomu ako je unikány a soundtrack k tomuto filmu taktiež každý pozná. Ak ste rovnakí "Puppetmasteri" ako ja ,budú pre vás Ukradnuté Vianoce povinnosťou. 75% ,ak mám byť úprimný pripadá mi to celkom prehajpované (čo nutne neznamená zle ,len to na 100% veľa ľuďom nesadne). UPDATE: pridávam po druhom zhliadnutí tú štvrtú zhviezdu za neskutočne skvelo odvedené detaily ohľadom stop motion animácie, ktoré som predtým ignoroval (ako sú práve layoutovo spravené počítačové efekty, ktoré na tú dobu boli fess zložité). Takže v podstate to nie je až tak prehajpované ako som si z počiatku myslel. No stále zastávam názor, že Halloween nemá čo robiť v strednej európe a tak je ten príbeh autentický len pre natívne publikum. Depp ani nemohol urobiť lepšie rozhodnutie ako sériovo spolupracovať s Timom. Nožnicovoruký Edward ,Charlie ,Mŕtva nevesta....čo bude ďalej? ()

Koda

Když přišel na řadu tento film, moc jsem od toho nečekal a doufal jsem, že se u toho nebudu nudit. Výsledek? Opravdu to nebyl zas až takový zázrak, ale mě to docela chytlo. Je to takový muzikál, kdy asi po 5 minutách se zpívá, a zpívá se v těch momentech, když se něco děje. V době toho, když se moc toho neděje se film doplní pouze mluvou. U písniček hlavně oceňuji to, že se krásně rýmují a dýchají v sobě takovou tu strašidelnou, pochmurnou náladu, pocit připravenosti zaútočit na Vánoce a nebo pocit lásky. Kámen úraz nastane tehdy, kdy vlastně se zpívá tou samou melodií. Písně nejsou bohužel až moc chytlavé, jsou špatně zapamatovatelné a to bývá celkem velký problém u muzikálů, kde písně hlavně hrají tu roli. Příběh jako takový má celkem zajímavý průběh - postavy jsou výborně promyšlené, tvůrci si neuvěřitelně pohráli s nápady, aby to mělo hlavu a patu, aby postavy byly jak strašidelné, tak i měli nějakou strašidelnou schopnost... což se sice tady u toho moc nepotvrdilo, páč spíš to bylo celkem roztomilé, ale počet těchto zvláštních tvorů byl nespočet. Dále, o čem jsem dlouho přemýšlel jsou vlastně stromy. Ano stromy, kde je jakýsi portál k danému svátku... ale proč zrovna strom? Dobře, beru to, může to být něco na způsob rodokmenu, nebo třeba takový vzor ročního období. Ten konec mi připadal trošku odfláknutý, protože Jack by si svou chybu měl napravit tím stylem, že se omluví národu. Ale jooo, příběh jako takový byl parádní. Bylo zde spoustu písní, nápady se oceňují, postavy byly celkem sympatické, takže si zaslouží překrásný průměr. ()

JADIM

Animák, ktorý celú svoju originalitu vyčerpal na zvláštnej animácii a postavičkách a už mu neostalo na príbeh. Až sa čudujem, že Burton dokázal príbehovo natočiť niečo tak obyčajné bez jeho typických "úchylných" prvkov, ktoré máme všetci tak radi. Keď hrali pesničky, tak som už naozaj mal pocit, že tu ide o detský film, čo by však znamenalo, že Burton deti moc nemá rád. 5/10 ()

PALINO

TIM BURTON to vymyslel naozaj zaujímavo, jeho postavičky (aj napriek svojmu pôvodu) sú sympatickými hrdinami a takisto spracovanie tohto príbehu si zaslúži našu pozornosť. DANNY ELFMAN odviedol podobne dobrú prácu (dokonca si aj zaspieval), jeho hudba dotvára pôsobivú atmosféru filmu a pre samotný film je veľkým prínosom. A jediné čo by som filmu vytkol je, že je na môj vkus až príliš iný, ale to môže byť naopak pre veľa ľudí to najväčšie pozitívum. ()

pearl_jam

tim burton: a teď se posaďte milé děti, budu vám vyprávět pohádku o kostlivci, hadrové panence, umrlcích, vlkodlacích, duších a jiné havěti, hezky se BAVTE!! ()

uzzi

Nemám rád muzikály, nemusím horory. Tohle je ovšem geniální a je to můj nejoblíbenější animovaný film. Asi proto že to není horor a jako muzikál funguje naprosto báječně. Ta porce černého humoru a skvělá animace už vše jen podtrhává. SKVĚLÉ ()

hudryhudry

Tim Burton (potažmo režírovaný režisér Henry Selick) dokázali natočit krásnou muzikálovou pohádkovou baladu, kterou bych na Vánoce začal povinně vysílat každý rok místo Dědy Mráze. Vizuálně úžasný film, bez jakýchkoli klišé, ktarý má chytrý nápad a srdce rvoucí děj, prostě Burton. Halloween a Vánoce by se neměly míchat, i když Jack byl tak kouzelný Santa, že bych ho snad domů pustil raději než toho tlustého dědka se zadkem větším, než pytel dárků, který nese. Jackova milá mi hodně připomíná o pár let nladší Mrtvou nevěstu, možná, že si Tim vzal inspiraci z trošku nerozvinuté dějové linie v tomto filmu a plně ji dotáhl až ve své další pohádce, neméně dolonalé. A samozdřejmě, co je na tomto filmu nejlepší, skvělá hudba, prostě jasných 5* ()

casioa....

Najlepší animák Tima Burtona, ktorý nenatočil Tim Burton :) krásny soundtrack, a animovaný kult-ktorý si našiel cestu na tričká, kabelky, peňaženky....odznaky, šálky....ale najmä do sŕdc ľudí, ktorí ho videli ;-) Čierny burtonovský, priam nihilizmus-ktorý milujeme. ()

bari68

Z produkcie Tima Burtona snáď ani nikto nečakal ,že o morbídnosť a humor tu nebude núdze.Muzikálová hudba bola ,ale pre mňa ešte väčším sklamaním ako samotný film.Za animák dávam plus,ale inak mi tento vianočný večerníček pre dospelých neprišiel ničím výnimočný.Pár vtipných scén u ktorých som sa zo srdca zasmial,ale cez 3* mi hodnotenie neprevýši. ()

GeorgeHans

Nádherný animák Tima Burtona, neskutočná originalita, úžasné pesničky, krásna animácia, výborný scenár a veľa ďalších vecí, ktoré už spomenuli ostatní z toho robia nezabudnuteľný zážitok. Tim Burton + Danny Elfman = 5* ()

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

24.01.2013

„Kniha hřbitovů“ populárního fantasy autora Neila Gaimana je tak trochu hororovou variací na slavnou Knihu džunglí. Jak už název napovídá, neodehrává se v džungli, ale na hřbitově, kde sirotu jménem… (viac)