Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Bombastikus

Pořád jsem čekal a těšil se, až začne ona hladová hra a když se tak již stalo, zjistil jsem, že vlastně první půlka filmu byla daleko lepší. Je jasně poznat, že film byl natočen podle knižní předlohy (já nečetl), a tudíž zde chybí kvanta věcí (což se dá očekávat), avšak oko čtenáře jasně pozná, že zde toho vynechali až přespříliš. Zkrátka filmy dle knih jsou stále větší patlaninou. ()

frozen1

Čakal som zaujímavejší film.Kostýmy by mohli byť lepšie,bojové scény boli dobre natočené aj zbrane dobre prepracované.Celkovo 50 % ()

Neuge

Tak dlouho jsem se tomu vyhýbal, až jsem si to pustil. Vcelku příjemná oddechovka, které však i přes svou délku chybí detailnější prokreslení světa i děje. Akční scény jsou, vzhledem k zaměření filmu, překvapivě velmi špatné - rozklepané a neefektní. Celkem mi však film relativně sedl. Jakékoliv pomyšlění na vyšší hodnocení však zabíjí fakt, že vzhledem k originálnímu námětu to mohlo být opravdu o hodně lepší - skutečně o hodně. ()

Jacques1 odpad!

Zrůdnost, která pochlebuje současné adolescetní společnosti tím nejhorším způsobem, protože jí dává dojem sofistikované zábavy. Autorka námětu tu podbízí primitivními přirovnáními a la Řím pocit intelektuální výlučnosti a kritiku současných televizních show a konzumní společnosti. Nicméně Hunger games jsou vůči současným teenagerům stejně podbízivé a stejně je zneužívají jako jakákoli jiná Tv show. V divákovi ale pěstují iluzi kritického odstupu aniž by jej skutečně nabízely. S pocitem vystoupení z masy publika, které se směje na povel si divák ani nevšimne, že stále sedí tomtéž místě, že odnikud nevystoupil, naopak byl ještě pevněji usazen. Je mi upřímě líto filmařů a režiséra, kteří odvedli na Hunger Games nadprůměrnou práci, herců, kteří museli hrát charaktery tak ploché, že už se ani nejednalo o charaktery a vůbec všech, jejichž řemeslo bylo ve filmovém obrazu vidět.Jdu si teď vyrobit panenku Suzanne Collins a ztrestám ji četbou kvalitní literatury. ()

john.h

Solidní blbůstka. Takový Zabij, nebo budeš zabit pro teenagery. Nebýt těch rádoby emotivních scén a kamarádíčkování s nepřítelem, šel bych možná i výš. ()

M4rkl4r

Nevim, co je to za epidemii parkinsna, která se rozmáhá mezi kameramany, kteří neumějí pořádně rozhýbat scénu, tak to řeší tím, že rozhýbou kameru. Otřesné. Co se filmu týče, je to takový mix Running mana a Brazilu nebo 1984, až na to, že nemají Schvarcenegra ani stylovost Terryho Gilliama, co ale přibylo nového je soudobá reflexe s populárními pořady jako je American idol atd. Což je zajímavý nápad, akorát mi tam chybí zpětná vazba s utopickou realitou. Očekával jsem něco jako, že světlo a záře budou jen na kamerách a když se vypnou, tak dopadne splín z depresivního světa. Toto se ale vůbec nedostavuje. Ve skutečnosti to vypadá jako velmi pompézní verze American Idolu. Hrůža a strach by se měl nastolit až při zahájení her, ale! Ale parkinson rozjel těžkou třesavku, takže z akce si člověk moc neužije, nehledě na to, že se zde vytvořily skoro až skautské oddíly s jasným úkolem: najít tu mrchu, co dostala nejvíc bodů. Prostě, když je člověk na dně, tak se projevují jeho nejnižší pudy, zrada, krvelačnost, pokrytectví, to mi tu chybí. Jako, když už vytvořej skautskej oddíl u stromu, kde na dostřel visí naše hrdinka a oni ani nedrží stráž, to už je trochu hloupé. Kluci si jako vždy leští meče, holky to vtipně komentují, ještě jim tam chybí kytara a kořalka. Přesto jsou hlavní hrdinové vcelku sympatičtí. Vzhledem k tomu, že je to pro teenagery, tak si to zaslouží nálepku ,,still better than Twilight". 55% ()

kenileja

I když nejsem žádný "fanda" v úmyslných vraždách dětí a teenagerů (mimochodem hlavní moje rozepře s tímto filmem), přiznám se, že mě to svým banálním způsobem bavilo. Bavilo v tom smyslu, že jsem měl stále co sledovat a pokorně jsem čekal na výsledek. Byl to vlastně souboj, u kterého čekáte na výsledek a při něm zároveň sledujete zákulisí a další místa a okolnosti. Zajímavé bylo sledovat snahu o maximální zpestření, ať už různými kostýmy, tak srovnáním prostředí. ()

playboy_05

vcelku kvalitní porce zábavy, která ale přichází až po nudném a splácaném úvodu, který trvá skoro hodinu (přitom by ho stačilo zfouknout nějakýma delšíma intro titulkama). Nahánění po lesích a vyvražďování teenagerů je celkem efektní, místy nemálo masakr, že se člověk zamyslí jesi to není až příliš zvrácený. Chování, kostýmy a celková vizáž herců krásně dokresluje šílenou atmosféru celých her. Jinak Jennifer Lawrence je krásná, ten její drsnej a napůl nasranej výraz sem jí celkem žral, oproti tomu Hutcherson je ošklivej, ufňukanej, připosranej buzík, kterýho musí zákonitě většina diváků už od začátku nenávidět, takže to jejich spojení podle mě moc nefunguje, přece jenom, když chlap celej film jenom fňuká a ženská ho musí asi 10x utěšovat a 5x mu zachraňovat život tak se člověk trochu podivuje, podle mě si měli s Hemsworthem vyměnit role, ten aspon dokáže být cool, jak dokázal i v Expendables ()

Lilien

Zdĺhavé, málo akčné s dosť divnou dejovou líniou, súboje dosť chaoticky zostrihané aby boli asi čo najmenej krvavé. A samozrejme hnusný vizuál módy budúcnosti-makeup a šaty. ()

beso74

Čo už, ak niekto natáča pre cieľovú skupinu násť- ročných, predsa sa nedá očakávať, že to bude existencionálno filozofická reflexia na totalitnú postapokalyptickú spoločnosť. Výsledkom môže byť len popkorn, a pri troške šťastia dokonca pozarateľný popkorn. Ak by nebolo prvej zbabranej polovici filmu, kde je ten rozbeh príliš ťažkopádny, bol by som dokonca vo svojích očakávaniach zaskočený a veľmi príjemne príjemne prekvapený. Ale uvidíme, ako si s časťou s poradovým číslom 2 poradí Francis Lawrence, to by mohla byť iná liga... ()

Zombiepod

Ďalší nevýslovne hlúpy teen dríst, ktorý sa však uberá trocha iným smerom. Tým mám na mysli to, že ako hlavnú myšlienku neservíruje romantické muckanie hlavných postáv ani nič podobné - skôr sa uberá viac dramatickým a brutálnejším smerom. Aby bolo jasno, istá romanca tu je (ale úplne nefunkčná), no hlavná pointa je niekde inde - nenašiel som ju. Celá myšlienka "hier" je úplne zbytočná a nadovšetko nelogická, postavy sa chovajú hlúpo, a aj keď je Hunger Games servírovaný ako čoby dráma, je natočená a zahraná chladne a viac adrenalínovo, aj to až po polovici stopáže. Samotné prostredie filmu nemá ani potuchy o tom, v akej konkrétnej dobe sa odohráva, a keď sa to konečne celé po zdĺhavých a bezduchých dialógoch a prázdnych scénach rozbehne, nasleduje hromada klišovitých, ale aj výborne nastavených napínavých momentov. Film samotný neublíži, svojou jednoduchosťou a chladnosťou otvára dvere do (konečne) trochu zaujímavejších teenagerských fantasy filmov. Hunger Games nie je nijak prevratný, má neuveriteľne zarážajúcu stopáž (minimálne polovica scén by tam vôbec nechýbala), ale svoj účel splní a mladším blockbusterákom určite ponúkne svoje. 2 a pol *. ()

rialilly

V době vydání filmu, kamkoli jsem se podívala, tam byly The Hunger Games. Všichni psali o tom, jaký je to fenomén, tak jsem se o něco později rozhodla, že se na to teda taky podívám. A přiznávám - uchvátilo mě to. Film se mi líbil, zvlášť zajímavý mi přišel příběh a vůbec jeho zasazení co se týče místa a doby. Atmosféra byla neuvěřitelná, a po zhlédnutí filmu jsem si některé scény ještě několikrát pustila, jak se mi líbily. Hudba skvěle podtrhuje náladu každé scény a herci mi byli docela sympatičtí. Ráda jsem viděla Stanley Tucciho a Woody Harrelsona, ale taky jsem poznala nějaké pro mě dosud neznámé tváře, jako třeba Joshe Hutchersona, který se mi do role Peety skvěle hodil. Později jsem si přečetla celou sérii knih, která se mi hodně líbila, a přijde mi, že tu první zatím dokázali velice dobře převést na plátno, muselo to být těžké vzhledem k tomu, že knihy jsou psané jen z pohledu Katniss a její pocity zde hrají velkou roli. Těším se na další díly série a doufám, že budou aspoň stejně dobré, jako ten první. ()

DavidWebb

Ajhľa, američania majú novú Elizabeth Taylorovie (safriš, dúfam že som nezaťal príliš vysoko). Tak film pre násťročných - súhlasím. Nie že by sa na to nemohli pozrieť aj staršie ročníky, ale predsa len to tínejdžeri zhltnú asi ľahšie. Prvá polovica filmu na mňa pôsobila nevýrazne a lacno. Druhá sa zasa odohrávala tak, ako to divák predpokladá. Všimol som si porovnávanie s Battle Royal, ktorý som zatiaľ nevidel. Ale pri sledovaní mi občas preblesol hlavou Arnieho Running Man, kde sa tiež "hralo" o život aj keď v celkom iných súvislostiach. Čo chcem v tomto filme veľmi subjektívne vyzdvihnúť, je Jennifer Lawrence. To dievča za 1. má talent, za 2. je pekná, za 3. je charizmatická a za 4. môže mať našliapnuté na skvelú kariéru. Videl som jej prvý film a držím jej palce. A kvôli nej revidujem svoje hodnotenie na 3 hviezdy z predchádzajúcich dvoch. ()

Mijagi

Hunger Games jsou produktem vytvořeným pro konkrétní cílovou skupinu – mladou konzumní společnost. Jeho hlavní motivací je jasný kalkul - vydělat co nejvíce peněz. A z formátu filmu to vyvstává na mnoha místech – obsazení krásnými lidmi, natáhnutí do spousty dílů apod. Nejsilnější stránkou úvodní části je výborná práce s gradací děje, ač jsem věděl, že nesleduji kdovíjak duchaplný výtvor, nedokázal jsem se od sledování odtrhnout. Zaujalo mě také téma reality show a především ukázka toho, kam až mohou vést v budoucnu divácké preference, jaké zvrácenosti jsme schopný jako stádní společnost sledovat. Skvělý zásah do řad lidí, z jejichž peněženek očekávají producenti zisk za tento film. Lze se jen dohadovat, zda šlo o fórek, záměr a nebo spolehnutí tvůrců na slepou konzumaci svých fanoušků. Za vyzdvihnutí stojí také herecké dovednosti Jennifer Lawrence v hlavní roli. V konečném hodnocení jsem se rozhodoval mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec uděluji čtyři, ale k druhému dílu budu přísnější. ()

DadysGirl

Dobře Jennifer, musím uznat, že přes počáteční odpor jsi dobrá herečka, jsi pěkná ženská a po shlédnutí několika rozhovorů uznávám, že jsi vtipná, chytrá a milá... že jsi prostě skvělej člověk... Tak a je to venku... Jako každá věc, která vyvolala mánii i Hunger games u mě vzbudili přirozený odpor... Neviděla jsem, nečetla a Jennifer Lawrence se mi vzhledově nelíbí, tudíž jsem byla spokojena se svým pokryteckým názorem, že to je uměle vytvořená bublina a brak... nicméně, jako tomu bylo u HP, Twilight i tohle se ke mně časem dostalo a musím říct, že se mi film líbil... Akce, syrovost, neobvyklý obraz dětí vraždících se pro nic... Už mám objednané knížky a těším se co bude dál... Nic méně musím říct, že úplně v rauši z toho nejsem... Jen to považuju za celkem dobrý film, skvěle obsazený s potenciálem zaujmout... ()

Chuppa

Je to tak 3 a půl.. Z daného tématu se dalo vyždímat víc. Přípravy před hrou byli nakonec zábavnější než hra samotná. Myslím že třeba remake klasiky Běžící Muž by byl rozhodně hustší a krvavější. ()

touchud

Tohle je skutečný b(l)iják roku. Nevěřícně jsem na to koukal a čekal, co se na konci může stát. Tajně jsem tušil revoluci, ale takový konec -> "Tak na to zkusíme zapomenout" ... Zkouším na to taky zapomenout. Efekty taky s prominutím naprd, chvějící se kamera. Proč jsem tomu dal tu hvězdu? Asi z očekávání konce :). Neuvažují snad o natočení druhého dílu? Na to bych se i těšil :) :) A propos, kdo dělal ty kostýmy? Dvorní krejčí z princezny se zlatou hvězdou? To bych snad dal dohromady i já. Ale jinak film pobavil. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)