Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

AnyLae

Kde se stala chyba? Jak se z – jak jsem zjistila – velice úspěšné knižní předlohy mohlo stát TOTO??? Scénář je ubohost. Jedna věc je očesat obsah, druhá je ho vykastrovat. Musím uznat, že děj to nějaký má, ale tak předvídatelný, že by jeden až brečel – a to to ani nemusím číst! Nejsmutnější na tom je, že jsem celou dobu čekala na nějakou akci, a to dokonce i ve chvílích, kdy na plátně nějaká byla – aspoň podle autorů. Veškeré zabíjení je odfláknuté, kamera divná, citové výplachy… Na mě to absolutně nezapůsobilo. ()

boo-boo

Hovorte si čo chcete, ale prerozprávať knihu, ktorá je písaná z pohľadu prvej osoby a vystačiť si bez rozprávača je určite výkon hodný akého-takého uznania. Hnger Games ABSOLÚTNE nie sú dokonalé (a kto to od nich preboha čakal? :D), no dokážu takmer dokonale vtiahnuť. Jednoznačne šlo o lepší počin, než som sa odvažoval dúfať, a to je na teenagerskú pseudo-reflexiu spoločnosti šmrncnutú trochou strojenej romantiky úspech. ()

Lovedeath

Och bože! Zkousnu nějak ty herce, to jo, dokonce ta hlavní hrdinka byla celkem v pohodě. Ale tenhle film měl naprosto otřesný scénář, postavy neměly vůbec žádný charakter, absolutně žádný, nepanovala tam naprosto žádná logika. A to nemluvím o té otřesné třepavé kameře, z které mě ještě ted bolí hlava. Jo chápu, že při akci se třese, ale proč na začátku ty scény vypadaly jak úryvky z natáčení??? Navíc při většině bojových scén nebylo poznat, co se tam vlastně děje. Jediný co můžu pochválit je hudba, město, na který mohl být aspon o pět sekund delší záběr, a trailer na Hobbita před začátkem filmu. Ale chci si přečíst knížku, abych zjistila, jestli je to tak zdupané vážně jenom tím filmem. ()

dj_kure

Jo, jo, jsem hodně mírnej. Nijak originální, filmů na podobné téma jsem viděl kvanta, ale přece jen cílovou skupinu to muselo trefit na 100%. Kupodivu sympatická hlavní her. dvojice ("kupodivu" je myšleno, že tam nenasrali Patizona a Stewart např.). Pokud necháte mozek vypnutý nevidím důvod proč se nebavit. Kdybych neměl dobrou náladu a netrefilo se mi to do noty hodnotil bych třemi *. Hunger Games obsahuje mnoho nedostatků od místy hloupého a naivního chování postav až po neuvěřitelnou přímočarost a tudíž předvídatelnost dějové linky. Kritizovat by jsem mohl sice do haleluja, ale klady se najdou taky :). Přes svinsky dlouhou stopáž jsem se ani na chvilku nenudil a místy jsem se dokonce přistihl, že fandím, což byl účel předpokládám :). 66% ()

LukH

Velká očekávání (ani ne od filmu jako takového, ale od zpracování výborné knihy) a nemalá spokojenost. Nesouhlasím, že film je pro teenagery, ale souhlasím, že se mu podařilo z knihy přenést spíše to jednodušší (akci, lásku), to hlubší už méně a proto někdo může mluvit o ploché "vyvražďovačce dětí v aréně". Se znalostí širších souvislostí, motivací lidí a myšlenkových pochodů hrdinky budou čtenáři průměrně hodnotit výše než ti s knihou neseznámení, pro které může být příběh méně zajímavý a uvěřitelný. Tak jako tak se mi těžko hodnotí - kniha mne udržela v napětí téměř po celou dobu, filmu se to nepodařilo, ale zda je to jím samým nebo tím, že příběh znám (a film se ho velmi věrně držel), to posoudit nedokážu. ()

Bezmenny

Keď som zbadal tú knihu, podľa ktorej to malo byť natočené, pochopil som, prečo tam bola taká hromada nezmyselných scén. Inak by to predsa nemohlo mať vyše dvoch hodín... A ešte aj tá kamera- kameraman bol buď po opici, alebo mal parkinsona...alebo fakt neviem. Keby tam nebolo ohnivého nástupu a ohnivých šiat, brutálneho konceptu pokroku informačných technológií a parádnej ukážky maskovania sa..tak tam nie je nič, čo by stálo za spomenutie. ()

Shredder

Prva polovica filmu posobi ako niaka bizarna nocna mora homosexualneho modneho navrhara. Navyse je dost nudna, so scenami, ktore divak, ktory necital knihu nemusi pochopit. Cele to posobi nesurodo, akoby pri premene kniznej predlohy na scenar nevedeli, co vsetko vynechat a tak jednoducho pozliepali par scenok dohromady. Druha polovica je akcna a ubieha rychlejsie, ale ide v podstate len o akusi teenagersku verziu The Condemned. Film sice skryva pod plytkym povrchom aj hlbsie myslienky, ale aj tak som od filmu, ktory sa pre mainstreamovych americkych divakov stal tohtorocnym fenomenom predsa len trochu viac - velmi slabe 3*. ()

Judy24

Měli byste asi vědět, že jsem knihomolka a že jsem všechny tři díly Hladových (proč proboha "O život"?) her přečetla za pět dní plného provozu zkoušek orchestru na hudebním táboře. Po shlédnutí filmu ale musím říct, že i-když je to po dlouhé době filmové zpracování knihy, které se své předlohy pečlivě drží (na což si potrpím), nestačí to. Hunger Games jsou podle mě knihou, která se na to nehodí, i-když to tak třeba na první pohled vypadá. Kniha je vyprávěná její hlavní hrdinkou, všechny stránky provází její vlastní subjektivní myšlenky, zmatenost i situace, kdy jí naopak něco důležitého dojde. Všechno tohle se ve filmu pochopitelně ztrácí. Způsobuje to mnohem rychlejší děj a pocit připitomělosti celého příběhu, který zřejmě přepadl nejednoho diváka. Mrzí mě, že nemůžu chválit tak, jak bych chtěla, protože mě opravdu oslovila pečlivost ke knižní předloze. Všechny postavy jsou obsazené dokonale (chtěla jsem vám sem dát výčet příkladů, ale bylo by to na moc dlouho), ale Hunger Games mnohem lépe fungují ve fantazii čtenáře, než na plátně kin, kde si nemůžete nic domýšlet, protože už na to prostě není čas a všechno tak dostáváte naservírované na stříbrném podnose plném filmových triků. ()

Miagy

Príjemný oddychový film na nedeľu, film nič nepokazí, ale neostáva a nezarýva sa do pamäte na viac ako pár hodín. PLUS: MASKY, EXTERIÉRY, myšlienka, sympatickí herci, hlava i päta. MINUS: mierne detinské a naivné správanie, zmena pravidiel počas hry, nelogickosť niektorých scén. Film pobaví násťročných, dospelý si príjemne oddýchne. Film nie je plný násilia a preto je vhodný i pre detského diváka ale pozor, občasná smrť neplnoletého môže byť pre niekoho traumatická . ()

peace.man.xd

Na tento film jsem viděl ukázku v kině a řekl jsem si že na něj půjdu, bohužel se tak nestalo. Tak jsem si řekl že bych si mohl přečíst knížku a ta mě totálně uchvátila!!! No, a, potom sem měl strach že mě film zklame, že bude ve srovnání s knížkou hroznej, ale nakonec musím přiznat že film se velice povedl. Byl plný skvělých hereckých výkonů, písniček a ani chviličku mě nenudil, samozřejmě že jsem ho neprožíval tak jako knížku, vše tam bylo trošku zjednodušený a zkrácený a asi bych film tolik nepochopil kdybych tu knížku nepřečetl. Takže můj závěr zní: film je bomba ale knížka je super bomba!!! ()

snek49

Knižní námět nezní vůbec špatně a mohl nám nabídnout suprovou filmovou podívanou plnou emocí a akce. Bohužel se vše pokazilo po pár minutách. Příběh nudí a dlouhá stopáž nikomu k přežití nepomůže. Dle mého totálně zpackané po režijní stránce. Snímek postrádal napětí, měl nepřehlednou akci - spíše nulovou a nakonec ne-romantika, která je naprosto nepřirozená z obou stran herců. Knihy neznám, ale mír tímto způsobem si dokáže představit asi málokdo - holý nesmysl, stejně jako kašpařina budoucí mody. Strach mám z pokračování, které nabídne asi úplně to stejné... ach jo! ()

Strider

Film mě donutil přečíst si knihy - tedy jednoznačný úspěch, takže hodnocení je nabíledni. Nevyvaroval se jen různých chyb drobnějšího charakteru, ale co už. Příběh pěkně odsýpá, logicky vše na sebe navazuje. Super výběr herců, hlavně Woody Harrelson, každá scéna s ním je dokonalá. Absence vysloveně brutálního násilí (mě) nemrzí, nejbrutálnější je totiž samotná myšlenka. Hunger Games mě prostě vtáhly do děje a já jsem si jej strašně užíval. ()

alldo.raine

Velké zklamání oproti knižní předloze. Je vidět, že si autoři nebyli jisti pokračováním (z finančních důvodů) a tak se na scénách, které by si zasloužily podstatně lepší trikové efekty, velmi šetřilo a naopak scény, které ve filmu v podstě ani býti nemusely, se prodlužovaly do nekonečné nudy. Doufejme, že s úspěchem tohoto prvního dílu, za čímž bych viděl hlavně zvědavost díky skvělé knižní předloze, příjde podstatně vydařenější druhé a třetí pokračování, na které by již autoři měli mít vyděláno a tudíž by se již mělo být na co koukat. Za zmínku určitě stojí skvělí Stanley Tucci a Jennifer Lawrence. ()

eagles22 odpad!

Přijde mi, jako by tenhle film ani nevěděl čím chce vlastně být, až nakonec není ničím. Battle Royale tato slátanina nesahá ani po kotníky. Jelikož to pro mě bylo větší zklamání, než jsem si vůbec dokázal představit a po dlouhé době lituji ztraceného času u filmu, dávám odpad. ()

iKosser

Nějak stále nedokážu pochopit, proč jsem tímhle filmem natolik pohlcen. Jak tak ale čtu příspěvky, jsem jediný! Což nechápu... ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)