Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

venca206

Něco na pomezí 3 - 4 hvězd! Nápad zajímavej, ztvárnění také fajn, ale mě si to prostě nějak získat nedokázalo. Ikdyž v jednu chvíli jsem se přistihl, že se dostavil smutek, jinak spíše chlad. ()

VvV14

Úplně blbý to podle mě není. Ale jsem přesvědčen, že z toho mohly vyždímat ještě o trochu víc. Jasně divák vidí, že je to tvrdá a zvrácená doba, divák vidí, že hlavní hrdinové trpí a mají namále. Jenže divák by u sledování měl trpět taky (a ne tím že se na to musí koukat...), mělo by ho to vtáhnout do děje. To tu zatraceně chybělo. 3* za poměrně "slušné" zpracování. ()

Snathoras

Čekal jsem něco víc...docela mě to zklamalo na to jaký velký rozruch kolem tohoto bylo...námět je skvělý, ale zpracování si někde na cestě zlomilo nohu (a hooodně pokulhávalo a 80% času se plazilo)...jestli si někdy přečtu knihu (což asi jo, tak doufám, že bude mnohem lepší). ()

PaRi odpad!

Dal jsem odpad a příliš se mi nechce tuto vyvražďovačku, narvanou všemi klišé, které existují, komentovat . Divme se potom zabíjení školáků v USA, masovému vraždění v Norsku a jinde. Tahle příšernost mi nestála ani za to, abych ji přestál až do konce. Na to si svého času až příliš cením. Ale co, ať jen se točí dolárky, ne?! A tato stránka producentovi dokonale vyšla a na ostatní se tak můžou zvysoka. ()

windows

...vraždící mládež, nechápu proč někdo hned ze startu při výběru do arény se nerozhodl zabít ty hlavní pořadatele, když měli možnost. Na to, že jdou jak zvěř na porážku se do té hry vžili lépe než dávni gladiátoři. Jinak vizuálně dobře propracované, příběh dobrý. ()

Spectateur

Nebýt plytkých dialogů, které eskalují zvlášť v romantických a tristních scénách se jedná o docela slušný film, kterému bych přidal asi víc syrovosti a možná i zoufalejší atmosféru. Ale bylo by to pak pořád o mladých pro mladé? Mrzí mě, že soubojů je vlastně minimum a hlavní hrdinka vystřelí ze svého luku jen párkrát. Tak doufejme, že dvojka bude lepší. ()

slavokvasic

Podla negatívnych reakcií s môjho okolia som čakal niečo fakt zlé, no bol som veľmi milo prekvapený. prvá polovica bola bez chyby, no s tej druhej sa toho dalo vyžmýkať o mnoho viac. Výber hercov absolútne skvelý. Hlavná dvojica držala film po celý čas na úrovni, a vôbec to na mňa nepôsobilo teenegersky. 5* za prvú časť a 3* za druhú. ()

-henry-

Takže, místo zdlouhavého, rádobydrsného a přitom patetického BATTLE ROYALE tu máme především dobrodružný psychologický film o dospívající puberťačce a dystopickou atmosféru budoucnosti. A to pro teenagery lačnící po zábavě! Milé překvapení, že i blockbusterově úspěšný film může být celkem citlivě natočený a naplněný funkčními emocemi. A především (!), rozhodně ne doslovný. Ano, film používá známé motivy. Jak to dělají filmy už přes 100 let. Ano, film poněkud mate ohledně fungování arény nebo zarazí, když nejzkušenější tlupa zabijáků se dvakrát zachová dost imbecilně. Ale bavila mě ta drsná parafráze vytváření pořadů typu ČESKO HLEDÁ SUPERSTAR nebo VYVOLENÍ. A taky poslední dobou mám slabost pro nízkorozpočtové filmy (zvláště sci-fi), bývá v nich totiž cosi improvizovaného a živočišného! A další příjemné plus, že film má na americký dobrodružný kinohit docela netradiční, komorní zvukovou stopu, včetně použité hudby (žádná vyloženě teenage popina). A Twilight bych do toho příliš netahal, to je v podstatě něco úplně jiného ;) ()

jadran90

Název nekecá, opravdu jsem to těch 145 minut bez jídla nemohl vydržet. Po úvodní scéně lovení laně jsem čekal druhé Stmívání, ale tolik mi to krev nepilo. Nejde tu jen o depresi z volby mezi upírem a vlkodlakem. Hunger Games oslavuje život, křišťálové lustry, hygienu a to vše, aby jste za pár dnů mohli zemřít. Krom toho má přesah a dá se chápat jako kritika společnosti. Optimismus mi dodává i několik možných témat na pokračování. Reality show z arény, kde se mydlí skupina teenagerů na život a na smrt, je ale divná. Jak vůbec pomáhá udržet stabilitu moci? Fanoušek vraždících dětí ze mě prostě nebude. Co mi neskutečně vadilo, byla hloupost. Hlavní hrdinka je jediná zúčastněná, kolem které se něco děje. Kde by byla bez ohnivých šatů, zamilovaného spoluhráče, vosího hnízda, mastičky na poranění, polévky, štěstí...? Ostatní asi jen přežívají, aby se vzájemně vyvraždili a Lawrence tak měla čisté ruce. Stejně si je zašpinila. Kromě ní mohli tvůrci najít i sympatičtější dospělé, hrající puberťáky. Mně prostě extravagantní kostýmy, hnusní digitální psi a zpívající Lawrence nestačí. ()

Falco.araea

Jenny je celkem pěkná holka (Forrest Gump by mohl vyprávět), ale tím to asi tak jako hasne. Hunger games je spotřební film pro puberťáky posedlé knižní předlohou (věřte mi, jednoho mám doma a je to peklo). Charaktery se dělí na dobré, zlé a osvalené a tak nějak to nefunguje. Třeba bude pokračování lepší, ale to jsem asi zbytečně naivní. ()

Don82

Chtěl jsem tomuto novodobému "fenoménu" dát šanci, ale moje obavy se vyplnily. Nejen že je potřeba degradovat (to je ještě slušný výraz) upírské filmy pomocí Twilightu, ale nyní je potřeba točit "sci-fi" pro mladé, ale tak, aby to bylo falešně mírumilovné, prostě vhodné i pro 12 holky. Hmm. Takže tu máme opravdu hloupoučké převedení knihy (o které jsem nikdy neslyšel, ale to nevadí) na plátno. Zda je kniha stejně špatná a film to jen zrcadlí je otázka spíše na fanoušky knihy. Jde hlavně o to, že film působí přihlouple a povrchně. Vše je přizpůsobeno tomu, aby byl mladý divák připoután na hlavní hrdinku, aby jí fandil. Vše ostatní je tak nějak druhořadé. První půlka je klasický úvod, nic extra ale celkem mě to navnadilo. Následně jsem tedy čekal, že konečně dojde na tu řežbu. Pominuli fakt, že většina soupeřů se tak nějak oddělá navzájem a nebo náhodou, tak vlastně hrdinka zabije jen jednoho soutěžícího a to ještě tak, že je vše morálně v pořádku, protože on si zasloužil zemřít a ona ne. Většinu času tak vidíme, jak běhá po lese a nebo mluví s kolegou z týmu. Zbytek je čistá pohádka s předvídatelným koncem. Logika filmu je tak trochu založena na scénách typu "deus ex machina" a nic hlubšího v přemýšlení postav prostě není. Děj je strašně korektní a uhlazený. Kde je ta tvrdost, neoblomnost a rebelie? Asi pod rohem hojnosti, ale ve filmu ne. Je tak paradoxně vytvářeno něco, co by se dalo nazvat jako nechtěné poselství tohoto filmu: Reality show jsou špatné, ale stejně je fakt zábava se na ně dívat, hlavně kdy jde o "jemné" zabíjení teenagerů." Tím bych to ukončil a myslím, že další pokračování této ságy klidně vynechám. ()

DonTommy

Narozdíl od, jak se domnívám, drtivé většiny komentátorů jsem si nejdřív přečetl knihu. A z tohoto důvodu nemám důvod být nespokojený, neboť film knihu velmi věrně a dobře adaptuje. Kniha byla zajímavá oddechová jednohubka, stejně jako film, přestože se většinu času odehrává v lese, tělocvičně a hotelovém apartmá, stejně jako film :-) obzvlášť obsazení je paráda, herci do postav typově skvěle zapadají. Je pravda, že úspěšně prezentovat film tohoto typu jako blockbuster je hype a marketing jako blázen, ale pořád mnohem míň než v případě řekněme Twilightu. Hunger Games byly přesně takové, jak jsem je čekal...příjemný nenáročný film na volný večer. ()

Bezda22

Možná zbytečně dlouhý. Proto chvilkama upadá napětí a trošku nudí. Proto jen 4 hvězdy. Jinak je to celkem zajímavej film, kterej umí bavit. Ale je tam pár prázdnejch míst...70% ()

Uesbe

z tohto filmu si na youtube robili srandu.....túším v Honest trailers, ale myslím, že im pomerne krivdili.........očakávajúc blbú patetickú, hoci brutálnu lovestory................PREPÁNA! Temto film tak mrazí, že sa až človek zamýšľa, kedy Západ naozaj niečo také ohavné ako Panem postretne.....postavy fajn, dej fajn, dĺžka fajn, efekty fajn JEDNU CELÚ hviezdu dávam za samotné propagandistické videjko pri losovaní, ktoré s úsmevom vysvetľuje potrebu vraždenia sa omladiny v záujme vojnových reparácií, poriadku a srandy boháčov ()

sosi

Jediné čo môžem u tohto filmu vyzdvihnúť je asi námet, ktorý je super, ale sfilmované už to nie je ono. Od tohoto očakávaného hitu, ktorý plnil kiná som sklamaný. Náboj to začalo chytať až tak od polovičky filmu (a to je málo na takýto film) dovtedy som sa strašne nudil. Sympatická hrdinka Jennifer Lawrence určite stojí za pozornosť. Hodnotím to ako priemerný film, teenegeri si prídu na svoje. ()

TaNya_

Co na tomhle filmu hodně oceňuju je, že scénář nebyl nijak zásadně odlišný od knížky. Romanticko-akční film pro teenagery, pro mě už tedy asi moc ne. Možná bych ale urychlila některé pasáže z arény a přidala místo toho pár vynechaných. ()

baltik

Holčičí hrdinka pro holky co nakope chlapům konečně zadek? Asi ano, obzvláště pro ty mladší. Ale celkově to na mě působí jako děcká verze totalitního státu, takže nemohu jít s hodnocením výše ani kdybych chtěl sebevíc. Na druhou stranu musím říct, že vše co mi vadilo v "Chytání ohně" (jo nějak sem to chronologicky nezvládl) mi tady nevadí. Aréna je zajímavá a za tento prvek dávám ony 3*. Proč je ona zajímavá je jasné z obsazení, řežou se tam děti ne dospělí. S dospělými si to raději jakkoliv nespojujte ale jako děti to svým způsobem funguje. ()

ANTYCHRYST

Trošku sem se před shlédnutím filmu obával, když jsem viděl stopáž filmu přes 2 hoďky, ale nakonec to dopadlo dobře. Zajímavej nápad, kde se nadřazená část lidstva baví tím, že sleduje vybrané mladistvé, jak bojují o své životy a ještě díky technice to mohou celé ovlivňovat a dokonale si tak s nimi hrát. Škoda akorát toho rychlého začátku, kdy se moc nedozvíme proč a jak je lidstvo takhle rozděleno a vše má na starosti pouze úvodní prolog. Hlavní hrdinka je samozřejmě fešanda a sympaťanda :) Ten konec teda je takovej nekonec a sám jsem zvědavej co se bude dít dál. 80 % Ps: klidně bych snesl ještě více akce a vzájemné likvidace soupeřů. ()

Megynka

Bylo to parádní, náhodou. Nic jsem od toho nečekala, myslela jsem si, že se mi to nebude líbit, takže jsem byla mile překvapena. Je pravda, že ten film na mě působil tak trošku jako Avatar skloubený s nějakým hororem dohromady (teď si nevzpomenu na název, ale také se tam honili a zabíjeli v lese), ale zase bylo to něco trošku jiného, více pro mladé lidi ... takové komerční, haha :) proč ne. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)