Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

PetrC.

Nejednoznačné postavy, zajímavé zasazení do fascinujícím způsobem uspořádané společnosti a několik mých oblíbených mladých herců. Zkrátka tohle můžu. A jsem spokojen. Hodně lidí již srovnávalo (a bude srovnávat) s podobným japonským snímkem, ale alespoň u mne na celé čáře vítězí Hladové hry. 79 % ()

Asdas

Televíziám vládnu reality show v kinách sa začínajú čoraz viac presadzovať podobné filmy určené pre mladšie publikum základných a stredných škôl a Hry o život sú v porovnaní s Twiligtom viac stráviteľný už len kvôli tomu pokukovaniu po sci-fi a dobrodružných žánroch ale okrem sympatickej herečky a celkom slušných kulisách v Kapitole je to pre mňa nič nehovoriaca nuda . ()

Barghest

Zajímavý námět, který mi ale přišel poněkud nedomyšlený. Ještě že měli tvůrci po ruce Deus Ex Machina, jinak by byli v háji jako Baťa s dřevákama. Některé momenty filmu jsou přinejmenším diskutabilní (a nelogické). Díky "stylově roztřesené" kameře, která mě dost iritovala, jsem z některých scén měla kulový. A konec mě dost sklamal, TAKOVÝHLE závěr tomu filmu vůbec nesluší, leč víc své rozhořčení šířit nemůžu, ač bych ráda, neboť to už by byl spoiler. ()

vieriX

Nemůžu posoudit až do premiéry filmu jsem netušil, že nějaké knižní předloha je a myslím si, že kdyby v ni tvůrci všechno zanechali tak by jsme se museli dočkat minimálně o několik hodin delšího filmu. Pro ty kdo srovnává s Battle Royale čili kultovním filmem tak hned chci říct, že to rozhodně není americký remake. Film si jede svou vlastní cestou ale dokázal i při délce 142 minut a ne tolik akce mě zaujmout čili odcházel jsem z kina spokojen. ()

Dashiella

Kniha mala veľký potenciál, ktorý z literárneho hľadiska zostal nevyužitý, a tak je to aj s filmom. Po technickej/vizuálnej stránke má čo doháňat. Na pokračovanie sa ale teším, dúfam, že ho bude režírovať Alfonso Cuarón :D / to je taký inside joke, ale ktohovie.../ A áno, môj girl crush na Jennifer naďalej pokračuje, k tomu som našla zaľúbenie aj v Joshovi- občas na nich vidieť, že sú to ešte neskúsení herci, bezpochyby však obaja veľmi talentovaní. ()

Red-horse

Tak na tenhle film jsem se těšila dlouho a jak se stává, když máte od něčeho hodně očekávání a často výsledek velmi zklam, se mi u Hunger Games rozhodně nestalo! Parádní adaptace knihy, obzvláště se mi líbilo, jak to bylo natočené z pohledu Katniss. Kamera parádní, atmosféra vynikající, hudba také sedla, až na tu absurdní písničku k závěrečným titulkům. Skvěle hrající Jennifer Lawrence. To jak se klepala, než vyjela do arény, jen tak nezapomenu. Co mě trochu zklamalo, byl prezident Snow, ale doufejme, že budou další díly a on dostane více prostoru se ukázat. Dále ten nesmyslný český překlad: Gale jako Hurikán a Rue jako Route, to už ji rovnou mohli pojmenovat Ulice. Těšila jsem se na psy, mutanty, podobný zemřelým splátcům, ty se tak, až na lekací scénu, nepovedli, ale animace takového stvoření je dost náročná... Jinak "náhody", které se stávaly v aréně, měli vymyšlený pěkně, "hoďte mi tam jeden strom." Celkový dojem prostě úžasný, asi zavítám znovu do kina. ()

minima

Navzdory všem veskrze negativním komentářům, které jsem na úkor tohohle filmu slyšela, se mi líbil. Já neříkám, že by nebyly pravdivé. Jenom jsem si dotyčných věcí v průběhu nevšimla. Předlohu jsem nečetla (zvažuju vypůjčení) a stejně jsem více méně všechno pochopila (pokud jsem něco nepochopila, nevím o tom). Hlavní představitelé byli výborně zahraní, celé mě to ani chvilku nenudilo. Já jsem v tom žádná společenská podobenství nehledala, takže když jsem je nedostala, nechyběla mi. Koukala jsem na to jako na sci-fi se zajímavým nápadem, který mi, vzhledem k mým malým zkušenostem, přišel naprosto originální, tak mi nemluvte o tom, jak je tamto a tamto lepší. Já se sice na ty lepší věci asi kouknu, ale stejně budu tomuhle vděčná, že mě k nim dostal. ()

Hotride

Chyběla mi akce, chyběla mi šance přilnout k hrdinům, chyběla mi pointa a chyběl mi i závěr. Když k tomu přidám žalostně špatné dialogy, tragickou výpravu tak mi prostě nevychází dobrý film. Jestli někdo potřebuje film aby mu ukázal, že lidi jsou zvrácený a kvůli tomu dají tomuhle dílku vysoké hodnocení ať se raději podivá na http://www.csfd.cz/film/75154-battle-royale/ který ač 12let starý nabídne od všeho víc. Včetně způsobu eliminace soupeřů ve hře. Jdu si zkusit přečíst knihu, jestli alespoň předloha má smysl. Celkově je pro mě Hunger Games zklamání jako svého času zfilmovaný Eragon, ()

Eilem

7/10 Scifi je proste moj zaner. Hunger Games nie je sice ziadny klenotom aprevratnym zazitkom ale ma nieco doseba a hlavne priniesol nieco nove a zaujimave. Tvorcovia sa nesnazili spravit z tejto snimky nieco velkolepe ale nieco primerane co sa im ja podarilo. Jennifer Lawerwnce zahrala slusne. Hudba mohla byt lepsia , nepamatam si nejaku chytlavu cast ktoru by som si musel okmazite zaobstarat. Najviac mi azda vadila kamera, ktora bola miestami prilis traslava a zo scen som nemal absolutne nic. ()

borohub

Tenhle film je přesně ten příklad filmu, který je naprostá píčovina až je to úžasný film. Opravdu téměř celý film jsem se musel pousmávat faktickým kravinám. Sci-fi sice moc nemusím, ale toto se mi opravdu líbilo, jen mě mrzí, že se to neodehrávalo ve starověku, bylo mi celkově proti srsti že to byla reality show . Ale tak co, konec byl dojemný, mohl být dojemnější ale tak proč ne. Tento film má dva mínusy a sice zbytečná zdlouhavost a prostě konec, který člověk odhadne hnedle co je vyberou. Solidní večerní zábava, doporučuji ()

sniperjozef odpad!

Pardón, tak tohle teda ne... Mam rád, když mi aspoň jedna scéna ve filmu překvapí, dostane... Ale tohle nemělo vůbec nic... Holka chce žít v lese s nějakým nabíječem, pak jde místo sestry do arény, žere si jak prase, žije v přepichu, pak chvíli pobíhá po lese, šípů má víc než zbojníci Robina Hooda a naprosto překvapivě přežili oba dva z dvanáctého kraje... A k tomu všemu člověk prostě předvídá kažou scénu, každý krok... Tohle je pro mě velký omyl... ()

BeeEsh

Předně chci říct, že jsem od filmu nečekala vůbec nic. Četla jsem knižní předlohu, ale zároveň vím, že zfilmování románu bývá často jako facka do tváře. Přesto jsem se rozhodla se na film podívat, přiměla mě možná zvědavost, možná trailery nebo Jennifer Lawrence, na kterou jem byla velice zvědavá. Děj mě vtáhnul takřka na začátku ( přestože pro toho, kdo o knize nevěděl, musel být značně matoucí..). Celá ta nadčasová doba. Perfektní kostýmy i milé překvapení v podobě Elizabeth Banks, stejně jako Stanleyho Tucci, kterého jsem si zamilovala - takový moderátor v našich televizích rozhodně chybí (ten jeho křečovitý úsměv!!) ! Líbily se mi skoro všechny scény, pominu-li příšernou kameru ve chvíli, kdy došli do arény. Zaujalo mě podání toho hraného vztahu Peety a Katniss - mnohem lépe než v knize. Ale abych to zhrnula. Od Hunger Games jsem dostala skoro vše, co od pořádného filmu čekám, v mnoha scénách mě mrazilo, i když jsem předem věděla jak to dopadne. Musím pochválit i hudbu a předem zmíněné kostýmy. Na konec snad chci jen říct, že kdybych nebyla předem se vším seznámena, určitě bych hodnotila střídměji, Přece jen, podobné filmy už vznikly (Zabij, nebo budeš zabit - skoro přesně odpovídá). Ale bohužel, já to štěstí s knihou měla. ()

jafuska

Film, který má svoje napětí, akce, která je do posledního detailu perfektně vymyšlena, jen škoda, že pro mě naprosto neznámí herci námět který se velmi povedl, ano, možná je to více pro mladé, ale prvky jak přežít i když je vybrána k boji na život a na smrt, všechno do sebe dokonale zapadalo, a takto si představuji povedený film, ()

Veniss

Než jsem se rozhodla, kolik hvězdiček dám Hladovým hrám, mrkla jsem se, kolik jsem to vlastně dala Stmívání, protože typově se jedná o podobný film - romantika zahalená do "drsného hávu života", ale Hladové hry jsou určitě o jednu hvězdičku lepší. Ale ta roztřesená kamera, prvních deset minut jsem uvažovala, že z kina odejdu. Tohle je moje největší výtka filmu. Příběh se drží předlohy, tentokrát bych řekla, že není zas tak výhodou ji znát, protože jsem se díky tomu místy nudila. Film spíš klouzal po povrchu, do hloubky moc nešel, i když Routa byla přesně taková, jak jsem si ji představovala, a její osud byl pro mě nejsilnějším zážitkem z celého filmu. ()

george82

Rozporuplné. Námět nebyl špatný, ale jestliže měl být film o Hunger Games, tak hry samotné dostaly žalostně málo prostoru. Kostýmy a vize společnosti byla naprosto tragická a pompézní. Za mě byl potenciál filmu naprosto nevyužit. V rukou někoho zručnějšího, by to mohla být pecka. ()

princesofpersia

Já patřím k těm, kteří námět rozhodně nepovažují za stupidní, jelikož si nás za 50 let klidně dokážu představit před televizí kde sledujeme "Vyvolení" v krutějším podání. Jinak je v tom akce, napětí, romantika a ani jednou jsem se nakoukla na hodinky. Soundtrack byl tradičně výborný, kostýmy skvělé plus Jennifer Lawrence s Joshem Hutchersonem mě mile překvapili... vlastně celkově jsem byla mile překvapená, jelikož kvůli k té mánii okolo jsem si ze začátku klepala na čelo. Nicméně bod dolů za místy, na mě až příliš, roztřesenou kameru a za ten konec (přiznávám, že knížku jsme nečetla, takže nedokážu posoudit jak je to v předloze, ovšem teď se na ní chystám, takže pak případně svůj komentář upravím), ale tyhle useknutí ve filmech fakt nesnášim. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)