Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Jantrneny

Tak jsem viděl Hunger Games a nevím uplně, co si o tom mám myslet...na jednu stranu z toho furt smrděl styl amerických puberťáckých filmů "ze střední" typu Tvajlajt a neustále mi to vnucovalo pointu na podnose, jak je u hollywoodských filmů zvykem (aby na to měl kdo koukat v té vyspělé zemi)...rozlišování na hodný a zlý už je fakt trošku trapný (zlatý God of War nebo Watchmen)..nicméně když se člověk zahleděl víc do hloubky, šel v tom najít smysl...dokonce i atmosféru to mělo a po skončení to ve mě zanechalo takovej ten "oh, holy shit, dude" pocit. Což hodnotím kladně...Zvláštní byl i konec...možná by mi vyhovoval jiný, ale to je právě to...když už si myslíte, že jste film prokoukli, dostane ťafku mezi oči a vy si uvědomíte, že přemýšlíte stejně tak americky, jak vás to plejáda výchovných snímků ze zámoří naučila...hmm...takže asi takhle...pokud jste si zapli akční film, možná budete zklamaní...pokud jste koukali na podobenství, budete mít o čem přemýšlet...o čem a jak moc, to už záleží na každým ()

carodejb

Týnedžerské. Farebné. Vtipné. Miestami nelogické, no Jennifer Lawrence je božská a Josha Hutchersona som mal vždy rád (aj keď tu nemá čo hrať). Film kazí aj snaha tvorcov naviazať na úspech Twilightu. V kine to bola zábava, avšak príchuť veľmi rýchlo vyprchala. Ďalším pozretiam sa nebudem vyhýbať (ani ich vyhľadávať), ale radšej siahnem po knihe. ()

Melpomene

Nenadchne, ani neurazí, na rozdiel od veľkého množstva dnešných filmov sa to aj dopozerať dalo bez veľkého utrpenia, námet zaujímavý, škoda len, že to tvorcovia sfilmovali pre masy tínedžerov a nepridali trochu na kvalite. ()

Nayl

Tak ako aj knižné vydanie tak isto sa mi páčil aj film. Jennifer Lawrence svoju rolu zohrala na perfektnú a to isté môžem povedať aj o Joshovi Hutchersonovi. Síce film sa rozbehol až po dobrej hodine, boje medzi hráčmi mi celkom ten zvyšný čas vynahrádzali a bola som pokojnejšia, keď sa začala prelievať krv. Dúfam len, že tie ďalšie časti, ktoré momentálne natáčajú, sa budú držať v tejto príjemnej hladine. :) ()

MatyTM

Já osobně jsem kdysi četl knihu která mě bavila, ale film mě poměrně zklamal.Jeho příběh je podán příliš nudně a není to taková pecka jakou mnoho lidí čekalo.Prostředí filmu taky není zrovna strhující.Film jsem zezačátku sledoval s nadšením ale po čase mě přestal bavit. ()

J*A*M*B*O

Kniha sa zďaleka nedá zrovnávať s filmom. Film je miestami oschnutý, nudný, príliš dramatický. A presne toto má rada dnešná generácia. Žiaľ bohu ja na to veľmi nie som a film som si pozrel iba kvôli skvelej predlohe. Svetlým bodom vo filme je ešte aj výkon Jennifer Lawrence a pár dobrých scén. No osobne si myslím, že Gary Ross by z toho mohol urobiť aj niečo väčšie. ďalším mínusom sú kostýmy, ktoré na mňa pňsobili ako zlý žart. Dávam 6/10 bodov. ()

Caemstr

Veliká část filmu (pasáže z "krajů") působí dosti "béčkově" a samotné vraždění teenagerů je více, než rozporuplné. Bez pasáží v Capitolu, konkrétně bez Stanley Tucciho a Donalda Sutherlanda by film skončil, jako klasické "béčko". /45%/ ()

vitac.

Pozéři, pozéři, pozéři. Tohle si slabší čtyři zaslouží, už jen za kvalitní provedení a nastavení zrcadla:) Tomu, na jaký reality sračky většina z vás denně čumí:P P.S. Abychom se vyhli nedorozumění, Battle Royale jsem (zatím) neviděl. ()

zuzzuli

Mně se to líbilo, je to trhlý, ale hodně zajímavý, napínavý. Námět je trochu brutální, ale zpracování filmu takové není. Trochu jsem se tohoto filmu obávala, ale příjemně mě překvapil,takže už se těšm na druhý díl. :-) ()

Lenii

Tak tohle je jeden z mála filmů, o kterých po shlédnutí moc nevím, co napsat či říct. Nejradši bych se na něj podívala znova, ale jen na nějaké pasáže. Jako určitě se mi líbil a hodně, ale jak moc hodně? A jaký dojem či pocity z něj vlastně mám? Podobně jako hlavní hrdinka, která neví, jestli to je takhle správně a nebo takhle nebo co či jak se má rozhodnout, udělat? Námět opravdu dobrý a zajímavý. Zpracování se mi také líbilo až na ty příšerný kostými a osazenstvo hlavního města. ... Tajemná hlavní hrdinka, která víc řekne pohledem a mimikou a pocity než slovy. To se mi také moc líbí. Jen letmý nástin zamilovaného trojúhelníku, naplno se neprojeví a to je na tom to dobré a není to takové klišé. Je vidět, že to je film pro mladé a o mladých. Ta ne zcela vyřčená a naplněná láska visí ve vzduchu jako třešnička na dortu. ... Mladí, kteří platí za hříchy staré generace a vykupují tu současnou. Několik ztvárněných charakterů společnosti v podobě mladých vystrašených lidí, lidí jako "šedých myšek", lidí jako jsou obdivovaní dokonalí sportovci a pak také lidi, kterých si ani moc nevšimnete, ale najednou vás příjemně překvapí. No a obsazení velice dobré. Jen pro drobnou nejistotu, jaký pocit z filmu vlastně mám, některé kostými a pár drobnůstek - 4 hvězdičky a 85%. ()

vaclaw

No co už, je to trapný, ale zdaleka ne tak, jak jsem se obával, místy jsem se dokonce i bavil a sice bych film trochu zkrátil a dal si možná trochu víc záležet na budování vztahů mezi postavami, ale nakonec v rámci žánru (myslím cool sci-fi pro mladší generace) my to přijde nadstandardně kvalitní záležitost. A mimochodem mě velmi potěšili někteří představitelé vedlejších rolí, hlavně Tucci a Harrelson. ()

HEED

Filmu jsem se vyhýbal do doby, dokud jsem jej nezavětřil v českém znění. Nic jsem od toho neočekával, nakonec jsem však byl vcelku spokojen. Stopáž filmu nevadila, výtku bych snad měl jen k pomalému a nudnému rozjezdu. Na druhou stranu bylo vše srozumitelně vysvětleno a představeno pár hlavních aktérů. Děj filmu je velmi podobný, tedy alespoň svým konceptem filmu The Condemned nebo Rally smrti. S oběma filmy má i tenhle společné, živé přenosy zabíjení se navzájem dokud nepřežije jen jeden. Už se těším na pokračování. Jedná se o jednoduchý nedělní a příjemně stravitelný šumáček. ()

Davanity

Příběh je dobrý, opravdu mě to tenkrát v kině okouzlilo, ta atmosféra, co vás udrží v sedačkách přikovaně zírat na plátno ani nehlesnout. Ale postupem času, ačkoliv je to pořád velice kvalitní a podle mě dobrý film. Je v tom pár věcí, co se mi prostě nezamlouvají třeba už jen dost bezemoční obličej Jennifer Lawrence. (kdo viděl upřímné trailery určitě bude souhlasit) Stejně tak podivná romance, bez které by se to nejspíš asi neobešlo. Jinak, ale hodnotím velice kladně. ()

jprmusic

I při maximální míře tolerance naprosto směšná záležitost. Takovou kravinu aby člověk fakt pohledal. Jedna hvězda za Woodyho, i když jeho přítomnost mě na rozdíl od Sutherlanda opravdu zaráží. ()

AnnaMae

Po poněkud zdlouhavějším rozjezdu to začalo vypadat, že nakonec ten film možná bude lepší, než jsem čekala. Příběh zajímavý, pořád se něco dělo, dokonce jsem zkousla i ty dětské hlavní hrdiny. Bývala to mohla být i metafora dnešního showbyznysu ("Make sure they remember you."), seriálového pozlátka, bipolárního světa a asi i dalších věcí. Proto mě fakt zklamalo, že takhle hustej a dobře načatej nápad někdo tak zabil. Jako by ten scénárista (nebo kdo to psal) netušil, co píše. Nahodil různá témátka, narážky na naši společnost, které mohly někam směřovat, a já pořád čekala, že se to v závěru propojí a objeví se nějaká idea, vzepření se, impuls. Ne. Jen povrchní příběh, který si dává pozor, aby se v něm náhodou neobjevil nějaký přesah. (Knihu jsem nečetla, ale vzbuzuje to ve mně dojem, že snad v ní to mohlo být rozpracované víc a pro potřeby filmu někdo všechny myšlenky osekal.) Takže závěrečné poselství tohoto filmu zřejmě je, že když náhodou se jedné ovečce zadaří, má držet pusu a krok a být ráda, že je ráda. Nojo, vždyť oni to tam vlastně říkali: "A little hope is effective. A lot of hope is dangerous." Že by to teda byl takový film ve filmu a byl nakonec chytřejší, než vypadá? ()

darthvader77

Příběh byl skvělý(jak jinak, když je dán výbornou předlohou, kterou si určitě přečtu). Hlavním problémem filmu je, že nemá skoro žádné velkolepé scény, kterých se teda rozhodně dalo vykřesat víc, potenciál tu byl. S tím souvisí i další velký problém akce. U každého filmu je s tímto problém, ale tady jsou přímo do očí bijící věci. Především její zpracování, hodně mi vadil masakr poté co slezou z těch podstavců, který byl úplně bez zvuku, což je škoda protože pak by to na diváka měl mnohem větší efekt(i když malé děti by na pustit asi nemohli, takže zase pešek), dále když po hlavní představitelce střílí šípy, tak všichni minou, což už ignorovat prostě nejde. Takže závěr je, že jde o velmi silný průměr, který má své kouzlo přece jenom Jennifer Lawrence by svým charismatem utáhla i mnohem slabší snímek. P. S. Z dalších roli se mi nejvíce líbil Donald Sutherland v roli prezidenta Kapitolu. ()

Nely

Poprvé sem tento film viděla až několik měsíců po premiéře. Všichni říkali jaká to je pecka a já jim to nevěřila. Po shlédnutí musím říct, že to pecka byla a to velká! Rozhodně můžu říct, že Hunger Games se staly mým oblíbeným filmem! Jennifer Lawrence v roli Katniss naprosto skvělá a přesvědčivá! Sice jsou tu scény, které by tam nemusely být, ale i tak je to náramná podívaná. Co říct závěrem? Miluju ten film táákže rozhodně dávám 5 hvězdiček! ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)