Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Veniss

Než jsem se rozhodla, kolik hvězdiček dám Hladovým hrám, mrkla jsem se, kolik jsem to vlastně dala Stmívání, protože typově se jedná o podobný film - romantika zahalená do "drsného hávu života", ale Hladové hry jsou určitě o jednu hvězdičku lepší. Ale ta roztřesená kamera, prvních deset minut jsem uvažovala, že z kina odejdu. Tohle je moje největší výtka filmu. Příběh se drží předlohy, tentokrát bych řekla, že není zas tak výhodou ji znát, protože jsem se díky tomu místy nudila. Film spíš klouzal po povrchu, do hloubky moc nešel, i když Routa byla přesně taková, jak jsem si ji představovala, a její osud byl pro mě nejsilnějším zážitkem z celého filmu. ()

george82

Rozporuplné. Námět nebyl špatný, ale jestliže měl být film o Hunger Games, tak hry samotné dostaly žalostně málo prostoru. Kostýmy a vize společnosti byla naprosto tragická a pompézní. Za mě byl potenciál filmu naprosto nevyužit. V rukou někoho zručnějšího, by to mohla být pecka. ()

princesofpersia

Já patřím k těm, kteří námět rozhodně nepovažují za stupidní, jelikož si nás za 50 let klidně dokážu představit před televizí kde sledujeme "Vyvolení" v krutějším podání. Jinak je v tom akce, napětí, romantika a ani jednou jsem se nakoukla na hodinky. Soundtrack byl tradičně výborný, kostýmy skvělé plus Jennifer Lawrence s Joshem Hutchersonem mě mile překvapili... vlastně celkově jsem byla mile překvapená, jelikož kvůli k té mánii okolo jsem si ze začátku klepala na čelo. Nicméně bod dolů za místy, na mě až příliš, roztřesenou kameru a za ten konec (přiznávám, že knížku jsme nečetla, takže nedokážu posoudit jak je to v předloze, ovšem teď se na ní chystám, takže pak případně svůj komentář upravím), ale tyhle useknutí ve filmech fakt nesnášim. ()

Cherry_Bomb

Knihu som mala prečítanú skôr ako som videla film a v tomto prípade je to dobre. Oveľa lepšie som tak chápala súvislosti a veci, ktoré by mi asi inak v hlave vynárali otázky. Ako to väčšinou býva knihy sú lepšie, viac informácii a niektoré detaily málinko zmenené. Inak myslím, že film je spracovaný v celku fajn a herecké obsadenie sa hodí. Všimla som si jednu chybu a to roztrasenú kameru pri jednej scéne. Už mám prečítané všetky časti a som zvedavá ako sa pohrajú s pokračovaním. Špeciálne sa teším na tretiu časť, kde bude viac Gala (Liama Hemswortha) ako v predošlých dvoch! Ale na to si ešte počkám. ()

jirin_cz

Pro mě drobné zklamání. Nicméně způsobené hlavně asi tím, že jsem četl celou trilogii. Z knih jsem byl nadšen a přišli mi více jak super. U filmu se ale takové to hltání děje nedostavilo, film mě příliš nevtáhl. Z hereckých výkonů mě nikdo nijak extra nezaujal, bavila mě opravdu postava Haymitche, ještě více než v knize. Velmi se mi líbili exteriéry, hlavně příjezd do Kapitolu měl skvělé scenérie, škoda že jich nebylo pak ještě více. Celkově bych ale řekl, že velmi příjemná podívaná, jen místy trošku utahaná, hlavně v první hodině, kdy se musí diváci dostat více do děje. Za mě 70%. ()

onixse

Takovýto snímek z budoucnosti jsem čekal horší, ale i přesto, že jsem nečetl knižní podklad, tak se mi velice líbil překonal má očekávání. Příběh považuji za skvělý. Podle mého názoru byli dobře zvolení, sympatičtí herci, doplňovaní perfektním lesním prostředím. Zajímavé na tomto filmu jsou akční a bojové scény, kamera se při nich tak zvláštně klepe a divák pořádně nevidí co se tam děje. Tohle by někdo považoval za špatné, ale mě se to líbí, dodává to tomu takovou hrůznou nevědomost. Některé scény ve filmu jsou sice až brutální, ale bez nich by to nebylo ono. Konec i přesto, že to je trilogie je krásně zakončený takovým trochu zamilovaným nádechem. Tomuto snímku v podstatě nemám co vytknout a proto dávám 5 hvězd. ()

Kubi21

Povedený přepis knihy, která mě docela překvapila a dost se mi zamlouvala. Film krásně vykresluje to, co jsem si při čtení knihy představoval. Samozřejmě, že postupně kniha získává navrh a film prohrává, ale je to prohra se ctí a zdviženou hlavou. Počáteční budování atmosféry a kontrast mezi dvanáctkou a Kapitolem je moc hezky vykreslen. Vše umocňuje kamera a slušná hudba. Chápu, že film je točen pro náctileté, a proto násilí v aréně nemohlo být pořádně vykresleno, což u mne sráží body. Naopak co funguje, tak je obžaloba všech reality-show a podobných zhůvěřilostí. Všichni zúčastnění herci jsou adekvátní ve svých rolích a nikdo extra nestrhává pozornost, kromě uvěřitelné Jennifer, která ale musí být tahounkou celého příběhu a nutno podotknout, že si nevede vůbec špatně. Prostě při sledování se mi dostavilo příjemné deja vu ze čtení knihy a musím říct, že už vyhlížím díl druhý. ()

kiros179

WTF is this? Neznám knižní podobu a popravdvě toto dílo se skvěle postralo o to, že jí znát ani nebudu. Nic jsem od totoho filmu nečekal, ale měl jsem za to, že aspoň za jedno shlédnutí to stát bude. Ale poté co jsem se po 20 min začal koukat po hodinách, po 40 minutách jsem se natáhl na gauči a cca v 100. minutě jsem to řezal jak mimino, vidím, že ani za to jedno shlédnutí to nestojí. Zkoušel jsem to poté dokoukat, ale to jednoduše nešlo. Takovou NUDU co si tak upachtěně hraje na něco, co není, jsem dlouho nezažil. Tam kde měl pravděpodobně film začít gradovat - vypukutí samotné hry, se z filmu stává naprostá nuda k uzoufání, která má ještě tak cca 2 krát přepálenou stopáž jako bonus. Jestli toto je hit pro americkou mládež, tak je z celého svého srdce lituji. Největší zklamání tohoto roku. Jestli toto mělo být ještě k tomu sci-fi, tak pro mě jako fanouška žánru je toto propadák posledních 5 ne-li více Nejlepší nakonec - scéna s týpkem, kterej utíká před štvanci a nakonec se zamaskuje jako KÁMEN opakuji ještě jednou K-Á-M-E-N. Logicky k tomu má nadání, protože když byl malý, pomáhal se zdobení dortů (!!!) - masakr k pohledání. 10% za kamenou kamufláž ()

Kliq

Blbosť od začiatku do konca. Vobec žiadne napätie, bojov o prežitie bolo minimálne a koniec z toho robí ešte väčšiu kravinu ako som myslel kým som začal písať tento komentár. ()

Belbas

Samotná knížka je super, o film jsem se trochu bál. Mohlo to sice dopadnout i lépe ale také mnohem hůře, takže musím říct, že jsem celkem spokojen. Filmové provedení Hunger Games se v hlavních dějových linkách drží originálu a ikdyž by určitě neškodila větší propracovanost detailů v ději, Gary Ross odvedl kus práce, za který se nemusí stydět. Herci byli vybráni dobře, trochu mi však vadilo příliš moc počítačových scén, které občas nevypadaly moc skutečně a také bojové scény mě nijak zvláště nenadchly. U mě dobrý průměr. Jsem zvědav na pokračování. ()

Vykuk

Šel jsem do toho spíš s odporem a nečekal jsem nic než nudu, co se akce týče, stála za prd, kostýmy, prostředí taky tak. Jediné dvě věci co se mi na filmu líbily, byl (tolikrát propíraný, ale stále chytlavý) námět a hlavní hrdinka. Jen zbytečně natahovali vše kolem ní, místo aby taky trochu rozvinuli ostatní postavy. Na to, že byl film z budoucnosti, vůbec jsem si tak nepřipadal, atmosféra o ničem. Ale na druhou stranu, herecké výkony ušli, nějaké to napětí tam bylo a neměl jsem potřebu přeskakovat, což se taky počítá:). Do půlky fimu se to sice táhlo, ale mělo to šmrnc, pak trochu nuda a závěr odfláknutý. Nebýt toho konce uvažoval jsemi i o 4. hvězdičce. Celkově na podívání dobré, ale brzy zapomenutelné nato, jakou to mělo u nás mediální masáž. ()

LukyValient

První polovina má skvěle našlápnuto, druhá dře kde může. Samotný boj o přežití.. kdyby si odpustili nemastné neslané pseudoromančo a záběry po krajikách, resp. víc se soustředili na gradaci děje, mohlo to dopadnout o poznání líp. Hunger games nejsou špatné, ale nejsou skvělé.. ale na dvojku se podívam :D ()

HaiWithLove

Už osmkrát jsem překlikla hodnocení ze 4 na 5* a zpátky. Z pohledu člověka, který nečetl knihy, chápu, že spousta scén zůstala nepochopena. Já to ale četla, a i když nesouhlasím se způsobem, jak některé scény byly převedeny na plátno, myslím, že film si 5 hvězdiček zaslouží (z mého pohledu). ()

Vanguard77

Zvláštní, film to rozhodně není krátký, námět nikterak originální, taková trochu vykrádačka Battle Royal, navíc model společnosti budoucnosti je k neuvěření naivní. Všechny tyhle filmy "po velké válce" by se měli učit od Falloutu. Řemeslně ušel, až na přehnaně chaotické a nic neukazující akční scény druhé poloviny. No jo, já vím, že se tu zabíjejí děti a to přináší určitou kontroverzi, ale když už se chápu projektu, který podle všeho v tomto kontroverzní je, tak z toho neudělám PG-13 film. Mě osobně na filmu mnohem, a to podotýkám MNOHEM více bavila první polovina, její příjemná dusivá atmosféra se ale náhle vytratí, jakmile děcka vyběhnou do lesa. Pak už to byla zívačka, a bez té trapné, ach tak trapné "milostné" zápletky bych se vážně obešel. Jestli se to v tomhle drží knihy, tak jsem rád, že jsem to nečetl. Další taková "cool záležitost", asi jako "Twiling" (tak tomu říká přítelkyně). Takže konečné hodnocení, docela příjemný rozjezd zazděný uboze zpracovanou "hlavní částí" a stupidní romancí. ()

ratpile

Roztahaná, kýčovitá a laciná (po všech stránkách) NUDA. Všechno to na mě působilo jako nepovedená mutace béčkového turnajového snímku z dílny W.S. Andersona a britského anti-utopického dramatu. Akce nestojí za řeč, prostředí je atraktivní asi jako listopad v okolí Ústí nad Labem, a vůbec to celé působí jak jeden z lacinějších dílů Stargate. OK. Jenže druhá strana mince, tedy jakýsi pokus o drama s přesahem, nefunguje o pranic lépe. Samozřejmě tu je viditelná paralela s dnešní společností; mezi řádky a vyzněním je to ale pusté až běda. Sladký konec taky stojí za starou bačkoru. Takže zklamání, byť jsem nic neočekával. Kniha musí být lepší, i když jí už rozhodně chuť číst nemám. ()

Pajotka

Pro mě má ten film atmosféru. Stanley Tucci ve své roli na míru opět zazářil a na to, že podobné akční záležitosti nemám ráda, jsem byla velice příjemně překvapená. Jenom se nemůžu ubránit myšlence, jak moc mi hlavní zápletka filmu (bizarní hra o přežití) připomíná Running mana (Stephen King). ()

Olafsson

Nuda, nuda, nuda... Ještě že jsem na to nešel do kina... Ani pěkná tvářička hlavní hrdinky ani extravagantní účesy a obleky obyvatel to nezachrání... A ach Donalde k čemu se to na stará kolena propůjčuješ... ()

miki68cz

Vážně dost dobrý, nečekal jsem to a děkuji všem vám špatným kritikům, protože není nic lepšího než čekat srágoru a skouknout dobrej film. Úžasná muzika, včetně mých oblíbených Arcade Fire, klobouk dolů, zajímavé kostýmy a pěkné lokace. Jennifer Lawrence hraje doslova jako o život, bohužel chlapec Zathura jí to trochu kazil, ale co na tom, ve výsledku se jedná o velice zajímavý snímek plný napětí se sníženým průtokem krve, kvůli nižší věkové dostupnosti. Což mimochodem nebylo vůbec na škodu. Tleskám a vřele DOPORUČUJI ()

Renie42

Upřímně? No nic moc, ale koukla jsem se na to, protože mě to zajímalo. Téma se zdálo zajímavé, ale to zpracování mě tak trochu zklamalo. Jak se to táhlo, než došlo konečně na věc. Také mi to připomínalo "Boj o přežití" aneb Bear Grylls v ženském provedení s lukem v ruce. Kraj 12 je až takový ponurý, škaredý a pak tam vlítne ženská v růžovým a s růžovou parukou a udělá velký haló. Poté dorazí do země nezemě, kde je hlavní parádou vypadat jako z karnevalu v Riu. A ten moderátor s drdolem a modrým přelivem byl opravdu na ránu. Zklamalo mě to. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)