Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

BlackTom

Netušil som, že pôjde o vyložene tínedžerskú záležitosť, i preto som nebol už v úvode znechutený a pripravený na najhoršie, priam naopak. Úvod mi svojou neveselou povojnovou budúcnosťou pripomenul staré dobré Equilibrium, hneď nato vo výcvikovom tábore svojimi šialenými kostýmami to strihlo christuckerovský imidž Piateho elementu a predstavilo mi perfektne zamaskované hviezdy (Bentley, Harrelson, Tucci) ako aj neprekonateľného dizajnéra Lennyho Kravitza. Potiaľ bolo všetko v poriadku, potom prišlo sklamanie v podobe samotných Hunger Games. Názov mi evokoval čosi nové, strašné, bol som skutočne zvedavý, čo sa z toho vykľuje. A vykľul sa z toho "len" manhunt survival, aj to nie bárs dobre vymyslený a dosť nezáživný. Tu som si spomenul na Olovenú vestu, kde ma tiež bavil viac dril, než samotné nasadenie v boji. Zvyšok druhej polovice už bolo vyslovené rutinérstvo, neskutočne predvídateľné a primitívne. Fenomén reality-show mám vo filmoch celkom rád (Truman Show, Ed Tv), lenže tu som čakal skôr niečo v štýle Kingových temných obrazov krutej budúcnosti a šialených jedincov, schopných pre peniaze, či záchranu blížneho spraviť čokoľvek. Áno, Katniss chcela zachrániť svoju sestru, ale to už bolo klišé ako hrom hneď v úvode a nepripadalo mi až tak vierohodné. Skutočne radšej siahnem po Kingovom Running Man, samozrejme knihe, s ekologicko-anarchistickým podtextom. Na dvojku sa neteším, ale som minimálne zvedavý. Spojenie fantasy, futurična a postapokalypsy ale autorom celkom vyšlo. ()

iXtr3m3

Zaujímavé spracovanie budúcnosti, politického režimu a mytológie ako takej. Konečne slušný film s homojedincami v hlavných úlohách. Pekné spracovanie, skvelá Jennifer a to hodnotím len film ako taký a nie únik jej fullfrontal a iných fotografii v rámci fapping festu minulý rok... :) Ale vážne, za 80% to stojí určite. :) ()

Wally

Kvalitní úvodní film celé série...lepší byla samozřejmě druhá polovina, ale úvodní vysvětlení je prostě potřeba a tak beru na milost. Nejlepší postava je role S. Tucciho...ten mne fakt bavil :-)) ()

Zagros

Hunger games ve mně vyvolává rozporuplné pocity. Jde o akční sci-fi pro mladé, které ve většině věcí vůbec nevybočuje z mainstreamu. Jednoduchý příběh, více dbá na akci a efekty než na herecké výkony a atmosféru, má vcelku sympatické obsazení. Mé rozporuplné pocity vyvolávají samotné gladiátorské hry dětí na život a na smrt. Zabíjení dětí se navzájem v mainstreamovém filmu pro mládež je zarážející. Navíc je vidět, že samotní tvůrci se s tím neumí poprat. Ze začátku to vypadá jako příprava na dobrodružný skautský tábor, kde se při výcviku stanou dokonce kamarády. Po vypuknutí boje, už se podřezávají a kamera přitom „citlivě“ krouží kolem. Pokud nemám dost odvahy na to, naplno ukázat to hlavní a nosné z filmu, nebudu se do něj vůbec pouštět. Snaha o vyvolání kontrastů mezi barevným-bohatým a šedivým-chudým světem pak vyznívá spíše směšně. ()

Han22

Hunger Games je základ všech těch teenagerovských sci-fi, co se za poslední roky vyrojili a proto jsem byl zvědavej. No mohlo to být mnohem horší, ale i mnohem lepší. Základní příběh je super. 12 kolonií prohrálo vzpouru proti Kapitolu a za trest musí už 74 let posílat každý rok dva zástupce do Hladových her. Tady se 24 dětí (no spíše teenagerů) střetne, vítěz získá slávu, podaní získají kromě chleba i hry a císař může nerušeně vládnout bez nějakých rebélií. První část tak nějak nastřeluje reálie - Kraje jsou chudoba a téměř divočina, zatímco Kapitol je okázalá, nevkusná nádhera, obžérství a nejmodernější technika. Bohužel to není nijak extra rozvedeno, takže se první půlku nic moc nestane a já čekal na brutální vyvražďovačku v té druhé. Jenže místo ní se dostavil průměrný survival, který má své highlighty (smrt holčičky, závěrečné řešení podrazu organizátorů), ale většina smrtí je zabita roztřesenou kamerou, nebo natočena mimo záběr aby proboha někoho nešokovala krev a násilí. Navíc Katnys je celkem nezajímavá a nehezká její romance s Petou tak trochu vycucaná z prstu. Zkrátka zajímavý svět, který ale v prvním díle nabídl průměrnou podívanou a uvidím co bude dál. ()

xaver odpad!

Na rozdíl od Seattelmana jsem vstoupil do světa Hunger Games varovaný. Alespoň jsem si to myslel. Dnes již vím, že jsem se mýlil. Po shlédnutí toho naprosto primitivního snímku, který by rádoby varoval před uchvácením moci skupinou "šílenců", to snad režisér ani nemohl myslet vážně. Hodnocení Seattelmana odpad, je ještě milostivé. Já tyto hry ponechávám bez hodnocení, protože horší než odpad již nemohu dát. A tak jenom pro statistiku se připojuji s hodnocením k Seattelmanovi. Dík za inspiraci. ()

WathanajX

Jako fanynka knižní série mě tenhle film dost zajímal. Bohužel jak to, tak bývá, film si nedokázal udržet kvality knihy. Klady: V první řadě bych vyzdvihla skvělý výběr hlavní postavy. Jennifer Lawrence se do role Katniss vážně hodí a do puntíku splňuje mé představy. Asi nejvíc mě ale potěšil Haymitch. Opravdu těžko bych v si v téhle roli mohla představit někoho jiného než Woody Harrlesona. I prostředí arény bylo skvělé a kostýmy občanů Kapitolu, byly přesně tak bláznivé, jak jsem si je představovala. Zápory: Nechtěla jsem srovnávat úplně film s knihou, ale trochu asi budu muset. Začnu závěrem, který mě vážně zklamal. Místy trochu nudil i v knížce ale ve filmu to dotáhli na opravdovou zívačku. Finále, které mělo být vyvrcholením celého děje v aréně se odehrálo snad jenom během jedné minuty navíc zkažené fakt divnou podobou mutantů. Také scény s různě nastavitelným lesem apod. působí jako vystřižené z nějaké fantasmagorické slátaniny. Obecně na efektech se asi dost podepsal malý rozpočet. Navíc i zbraně v aréně vypadají místy skoro jako umělé. Hodnocení: (3*) za prostředí arény a kostýmy, hudbu a herecké obsazení. ()

kedl

Před měsícem a půl jsem neměl o Hunger games ani potuchu, spíš jsem se tomu vyhýbal, ale po prvním traileru co jsem shlédl jsem obrátil o 180°. Hladové hry jsou dalším Hollywoodskou značkou, která vám udělá vítr v peněžence. Co se týče filmu samotného. Jennifer Lawrence je boží, věřil jsem jí od začátku do konce i takový Josh Hutcherson stál za to, když zprvu nevěřil, že Elizabeth Banks vytáhla jeho jméno, ale poté si to začal užívat, jako např. když s ním Tucci dělal rozhovor, tak už byl tak trochu sebejistý. Kostýmy, plameny, Capitol tady nebudu rozebírat, kdo viděl tak ví. Přes má očekávání ve filmu bylo i dost silnějším momentů, vždy s účastí Jennifer Lawrence(dobrovolné přihlášení místo sestry, rozloučení z holčičkou z 11 kraje) , možná jsem prostoduchý jako nějaká náctiletá puberťačka, ale mě osobně tyhle momenty fakt dostaly. Doufám, že příště si víc užijeme Liama Hemswortha. ()

pavlikv

Takže zaprvé, sem velký fanoušek knížky, takže sem se na film hoodně těšil. Podobnou tématiku jsme ve filmových žánrech viděli hodněkrát, např: Gamer, Zabij nebo budeš zabit, Battle Royale, ale žádný mě nevtáhnul do děje tak rychle, ikdyž předlohu dobře znám. Splátci Překvapilo mě všech 24 bylo byť na krátce samostatně představeno, myslel jsem si že to ve filmu nebude a ono jo, takže mile překvapen. Vcelku sympatičtí herci to zvládli s přehledem, ale asi nejvíc zaujala z těch pozadivějších rolí Isabelle Fuhrman. Aréna Áréna se povedla na jedničku, pro někoho může být les nezáživný ale podle předlohy je to zpracováno bravůrně. Třesícíse kamera tomu dodává pocit diváka přímo v dění. Rating PG-13 Dost kritiky si film odnáší hlavně kvůli nízkému ratingu. Já si myslím že filmu by slušelo jak více drsnější poddání tak i to, které je ve filmu. To je prostě inviduální věc, každý má prostě jiný vkus. Jennifer Lawrence Tato mladá slečna film vede s přehledem, svoji roli si užívá a její podání je přesvědčivé. Takže bych to asi shrnul tak, jeden z těch nejlepších filmů zpracovaný podle předlohy co byl natočen. Dokonce i tržby mile překvapili. 95% Rozpočet : $78,000,000 1. Víkend - Tržby USA: $155,000,000 I Tržby celosvětově: $214,250,000 ()

Merkin

Průbojné a esteticky nabušené mezzodrama. Tipuji to na Oscara za výpravu-ty kostýmy nemají chybu. Jinak story lehce naivní, nicméně psychologie postav a sympaticky otevřený závěr, neokoukané tváře a vůbec tak nějak spojení všech žánrů nežánrů(včetně bobulí vypůjčených z Modré laguny) mě nutí sáhnout k lehce nadprůměrnému hodnocení, byť zcela chápu i protichůdné postoje:) ()

Roman Albach odpad!

Postavit knihu a následně film na předpokladu, že lidská společnost bude přihlížet vzájemnému vraždění dětí od 12 do 18 let, to je do nebe volající stupidita. Onu moderní společnost tahle zvrácená podíváná baví již dlouhých 74 let. A porobených 12 distriktů již 74 let téměř bez mrknutí oka v přímém přenosu přihlíží, jak se jejich děti vraždí. Ano, to je zcela reálný předpoklad. Co by se bouřili, vždyť se vlastně nic neděje, jen se vraždí vaše děti, jsou přeci i horší věci, ... a ta druhá moderní společnost? Je to prima zábava. Po té, co osobně poznáme všechny tzv. Splátce a někteří jsou nám třeba sympatičtí a milí, moc rádi se přece podíváme, jak se jeden druhému vráží dýku do srdce. Od začátku do konce naprostá kravina plná klišé, která je zdlouhavá a nudí. Děj předvídatelný, postavy ploché a nezajímavé. Kamera otřesná, jedna hloupá scéna za druhou. A že nastavujeme zrcadlo dnešním reality show? To se ve filmu stalo už x krát, naštěstí ne tak sračkoidním způsobem. Jediné, co mě trochu překvapilo byl samotný konec, nekonec. Život jde dál... až jsem se dozvěděl, že tento knižní brak má pokračování. Aha, tak proto. Takže plus nemůžu dát ani za samotný závěr. ()

Fary

Musim rict, ze nemit vedle sebe v kine segru, ktera to cetla a pulku mi toho vysvetlovala, tak by me ten film asi vubec nicim neuchvatil. Nekdo si dal docela praci s kostymy - z tech se chce cloveku primo zvracet (myslim lidi v Capitolu), taky u sceny, kde umira holcina z okrsku 11 mi vyhrkla slzicka, ale jinak je to celkem film o nicem. :-/ :( Skoda! ()

danielosbourne

Tak dlouho jsem napjatě čekal, až jsem se konečně dočkal. A musim říct, že jsem se opravdu bál, jak Gary Ross zvládne tenhle , podle mě, těžký filmový počin. Knižní předlohu jsem četl a naprosto mě pohltila a stala se tím nejlepším co jsem doposud četl. Trefila se mi přímo do vkusu. Myslím, že pokud chce někdo shlédnout tento film, měl by mít znalost knižní předlohy, protože co si budem nalhávat, kniha je mnohem lepší a jsou v ní lépe vysvětleny vztahové linky mezi hlavními postavami. Ale pryč od knižní předlohy a zpět k filmu. Musim říct, že Gary Ross si s tímhle snímkem hodně vyhrál a jsem neskutečně šťastný, že celý film se snaží jít ve šlépějích knižní předlohy. Ikdyž sem tam něco ujede, nebo něco schází. Naštěstí to nejsou moc podstatné věci, které by nějak měli s filmem výrazně zamávat.Jen tak mimo musím říct, že Katnissin dům vypadal naprosto přesně, jak jsem si ho představoval při čtení knih. To mě na chvíli zarazilo. Taky jsem byl zvědav, jak se vytvoří kostými, které jsou v knize opravdu krásně popsány a ve filmu zpracováný stejně skvěle. Co se týče herecké stránky bál jsem se, že to nebude nic moc. Jennifer Lawrence jsem nikdy v ničem hrát neviděl, Josh Hutcherson mi přišel víc krásnej než nadanej a jedinej na koho jsem se opravdu těšil byl Liam Hemsworth. Nakonec se ukázalo, že herecké obsazení se seskupilo ze samých skvěle vybraných herců, kteří ví co hrají a snaží se dokonale zobrazit ten správný charakter postav. Jediné co bych snad Hunger Games mohl vytknout je málo krve. Arénu smrti jsem si představoval potřísněnou krví splátců a té tam moc nebylo. Ale to je jen taková malá výtka. Hudba se hodila a příjemně provázela celým filmem. No zkrátka jsem se celých 142 minut v kině nenudil, ba právě naopak jsem se neskutečně bavil a ještě nikdy jsem se na film do kina tak netěšil. Seděl jsem v křesle a celý se klepal až to začne a jen doufat, že to nedopadne katastrofálně. Naštěstí jak už jsem říkal film ukojil má očekávání. 9/10 P.S. Nechápu jak někdo může srovnávat Hunger Games a Twilight ságu. ()

fantasmic

Musím vyzdvihnúť najmä skvelý casting, či už herci v hlavných úlohách (Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson), alebo vo vedľajších (Woody Harrelson, Donald Sutherland) podvajú skvelé výkony. Rád by som videl tento film očami niekoho kto nečítal knihu, pretože viem, že niektoré veci vo filme neboli dobre vysvetlené napr.: prečo majú niektoré deti viac krát svoje meno v losovaní... Celkovo som však veľmi spokojný,síce nejde o udalosť desaťročia, ale odignorovať tento film by bola škoda. Ešte by som chcel vyzdvihnúť minimalistickú hudbu, ktorá pekne dokresluje atmosféru. Pre fanúšikov predlohy je návšteva kina povinná :) ()

Belatris

Musím přiznat, že jsem byla k filmu velmi skeptická už od chvíle, co jsem se o něm dověděla. Zhlédnutí trailerů mou skepsi jen prohloubilo. O to překvapivější byla má reakce na první zhlédnutí. Dvojice "gladiátorů" z dvanáctého obvodu (Jennifer Lawrence a Josh Hutcherson) mě potěšila civilním projevem a ani srdcervoucí pasáže, které dokážou pohřbít každý obstojný film šest stop pod zem, pro mne nebyly k nepřežití (což oceňuju!). Surovost a bezvýchodnost dění v aréně včetně manipulace shora (režisér a jeho tým manipulátorů), to všechno vytvořilo hutnou atmosféru. A zvěř, která v dekadentně pestrobarevných oblečcích sleduje celou tu hrůzu, atmosféru zcela podtrhuje. A snímání první třetiny - skoro až dokumentárně syrový záznam světa, který ovládá bída a rezignace na lidskost - to byla síla. Nízký rozpočet filmu velmi prospěl. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)