Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Darth_AK

První a nejlepší. Jednička Hunger Games vytváří nejlepší tísnivou atmosféru ze všech tří filmů, musím se přiznat, že o hlavní hrdinku jsem měl téměř celý film obavy, a dokonce jsem se přistihl jak fandím jí a Peetovi, a to bych obecně tuto "teen romanťárnu" okamžitě vyřadil ze seznamu něčeho co chci vidět. Film na mě udělal dojem právě ztvárněním postapokalyptického světa s podivným zřízením, a samotnou myšlenkou Hunger Games. Jennifer Lawrence jsem před touto trilogií (poslední film dělený na dvě části počítám jako jeden) naprosto nesnášel, ale nakonec ji považuji za docela kvalitní herečku. Ostatní herečtí kolegové, ať už mladší nebo starší, rozhodně nestáli kolem jako křoví (kromě Liama Hemswortha, ale to není žádné překvapení) a také se činili. I přesto že bych to nečekal, film si zapamatuji jako velice silný zážitek - od zobrazení života v 12 distriktu, přes přehlídku splátců, jejich hodnocení, až po samotné vyvrcholení a to hlavní parádu Hunger Games. Co se série jako takové týče, tento film pro mě stojí nejvýš kvůli tomu, že má nejzajímavější boj z hlediska dramatu - děti proti dětem, lidé proti lidem, co prostě musí - ve dvojce se bojuje spíše proti aréně a ve III se bojuje .. tam se spíš natáčí. Proto tento film ční nad ostatními ze série. No, a co vytknout? Tu strašnou roztřesenou kameru!!! Pane kameramane, když natáčíte, trošku si tu ruku držte for gods sake. To je jediná výtka. 5*, velice překvapivých. "Takže vy máte rád outsidera." "Každý je má přece rád!" "Já ne." ------- "Válka. Strašlivá válka. Vdovy, sirotci, děti bez matek. To vzpoura otřásala naší zemí! Třináct krajů se vzbouřilo proti zemi, která je živila, milovala, chránila. Bratr se obrátil proti bratru, až nezůstalo nic. A pak přišel mír (lol). Těžce vydobytý mír. A lidé znovuu povstali z popela a zrodila se nová epocha." ----- "Co to sakra bylo?! Všem tady vytrubuješ že mě miluješ, ale se mnou vůbec nemluvíš?! Takhle chceš hrát, co? Začneme hned teď!" ()

zsn

Hvězda za Kravitze. Druhá za Harrelsona už by byla moc. Tolik opěvovaný film si pouštím až téměř 10 let poté a jako vždy se přesvědčuji, že mám na filmy čuch už jen podle a priori soudu. Proč všude tolik propagace? Protože jsou tam samé známé pysky. Nikdy nepochopím, proč kvůli takovým idiociím herci podstupují nejrůznější výcviky. Zahrála by hlavní hrdinka něco jinak, když by nechodila na lukostřelbu nebo jógu? Všechny záběry jsou sestříhané, pokusů nespočet, herci mají za sebe nejrůznější kaskadéry podle potřeby zručnosti dané činnosti. Takové ty řeči - "aby se herec vžil do role" - s tím, ať jdou někam. Herec má být schopen zahrát scénku bez příprav. A v takových chvílích si vždy vzpomenu na bravurní Ruskou ruletu s Kaiserem a Lábusem. A to jinak cokoli českého nenavidím. Ovšem takto má vypadat herecká práce - schopnost improvizace - za to mají dávat Oscary. Ne za 8 měsíců příprav na roli, že si chodí herci do kroužků sportu nebo pokecat s lidmi, které mají ztvárnit. ()

Marty89

Z některých komentářů jasně vidím, že některým lidem se prostě člověk nikdy nezavděčí, protože si hrají na snoby, pro které je důležité, aby byl film nudné, nepřehledné a zdlouhavé drama (něco ve smyslu Requiem for a Dream nebo Fight Club - z mého pohledu extrémně nadhodnocené filmy). The Hunger Games je podle mě film pro normálního člověka. Film, který má kvalitní herce, silný příběh a vhodnou stopáž (přestože má film více než 2 hodiny, jsem si ani jednou nevšiml, že by byla výraznější hluchá místa). Osobně hlavně nikdy nepohrdnu dystopickým snímkem z blízké budoucnosti. Moje hodnocení je tedy někde mezi 4 a 5*. Proto, jak nízké hodnocení to tady zatím má (23.3. 2012 - 75%), dávám ale nakonec 5*. ()

b.tabor

Samotnej fakt, že se mají děti navzájem povraždit, aby zbyl jenom jeden vítěz moc sympatický neni, ale po herecký stránce se mi to líbilo - nemám co vytknout. ()

BMAJTZ

Akční ždímačka citů, která člověka často spíše nasere než nadchne. Nástupce Battle Royale se bohužel nekoná a může za to ta stupidní romantická zápletka. Tak zaprvé si nedokážu představit takhle ujetý svět kde by bylo něco takového jako Hunger Games možné. Ok tohle je můj problém a ne problém filmu. Přesto motiv samotných her mi asi pořád uniká, nevidím v tom jediný smysl a vysvětlení které nám podají ve filmu mi tak nějak nestačí. Nelíbí se mi ani celkévý vizuál filmu, moderní svět je vyobrazen jako svět ujetých úchylů kteří si neváží života, nosí podivné hadry a baví se zvrácenou zábavou. To nejhorší je ale romantická zápletka. Battle Royale byl brutální na nic si nehrál, tady naleznete vše co na akci nenávidím. Chování jednotlivých bojovníků je nanejvýš stupidní a nedává smysl. Vůbec nechápu shlukování jedinců do skupiny, vždyť všem od samého počátku je jasné, že stejně zůstane naživu pouze jeden. Když už skupony tak bych od takové společnosti očekával, že si budou vrážet kudly do zad a navzájem si podrážet nohy. Změna pravidel hry ve 73. (nebo jakém vlastně) ročníku her kdy hry můžou vyhrát najednou dva jedinci z téže kraje, bych nesežral ani já. Závěrečný jakože zvrat je tak krásnou ukázkou stupidity obou postav. Dále zabití hráče z kraje 11 v onom kraji vyvolá vzpouru. Co to do háje je, od začátku věděli, že nejspíše zemře a 73 her jim to nevadilo a teď najednou se budou bouřit. Další z věcí které byly naprosto mimo byly technohrátky s herním prostředím, to bylo totální WTF. A ta romantika, na konci filmu jsem si říkal, že tohle je jenom další Twilight. Prostě milostný trojúhelník jak má být, chce se mi zvracet. Nechci se rozepisovat v tom co vše se mi na tomhle filmu nelíbilo udělejte si obrázek sami, tenhle film je ale strašně hloupý, nelogický a plný prokouknutelných zvratů, nehodí se ani jako výplň večera. Ten kdo tuhle slátaninu napsal by se měl stydět. Mimochodem dočetl jsem se, že knižní série je trilogie a tak jsem si dopředu načetl děj zbývajících dvou knih. Nejsem si úplně jist zda má cenu tuhle "věc" sledovat dál, cítím naprosto šílený úpadek. ()

Šakalík

No nevím. Na to jaký humbuk se na jaře kolem tohoto filmu rozpoutal, mě to docela zklamalo. Film svým námětem lehounce evokuje Running Mana, jenomže místo svalnatých chlapů se v souboji na život a na smrt utkávají pohlední teenageři. Celý film je jedno velké romantické klišé, předvídatelné až hrůza, takže samotné rozuzlení se po celý film vznáší ve vzduchu, aby ve finále žuchlo na diváka, který – byv masivně dvě hodiny citově vydírán – zamáčkne slzu. Přes všechny neduhy tento film ale něco do sebe má. Docela mě potěšilo, že přestože se snímek odehrává v totalitní společnosti, nekončí úspěšnou revolucí, jak by se na hollywoodský snímek slušelo, ale systém jako takový pokračuje v zotročování společnosti vesele dál, nedbaje událostí ve filmu zobrazených. Za zmínku také stojí skvělý výkon Woodyho Harrelsona, který od první minuty na plátně září jako kometa (aby posléze poněkud vyměkl, ostatně jako celý film). Osobně tedy tento film hodnotím ryze průměrně. Rozhodně to neurazí, ale nevidím jediný důvod, proč se na to koukat podruhé. ()

skinny

Bože.bože..to byla nuda...jak jsem někde četla, ono to nebylo špatné, ale nebylo to ani dobré..Jennifer Lawrence hraje velmi slušně, chudák Josh Hutcherson, leč se snaží jak může, hraje tam uťápnutého zamilovaného ťululu, který se bez cizí pomocí neobejde, ale nehledě na to nám z něho vyrostl dobře vypadající a hrající mladý muž, a co zbytek...nic, objevují se tam jen sporadicky...taková dětská vyvražďovačka..nemá to šťávu, tvůrci sázeli nejspíš na romantickou část, která byla jako jediná koukatelná, (cca posledních 30min.) a ze závěru máte rozporuplné pocity...ale dávám šanci druhému dílu, už jen z toho důvodu, že jsem četla knihu ()

Babous

Kniha se mi líbila a ačkoliv nesouhlasím s hrdinčiným výběrem partnera, tak to holt v životě chodí. Film nad průměr zvedá originální příběh, hudba i herecké výkony, naopak dolů to táhne jistá předvídatelnost atmosféry a místy přeplácanost barev i efektů. ()

Cejny

Jelikož knižní předlohu neznám, tak nemůžu srovnávat a budu hodnotit jen film. Budoucnost a Severní Amerika rozdělená na bohaté a vyspělé centrum, a chudé, zbídačené otroky, kteří navíc musí platit krutou daň v podobě smrtelných Hunger Games. Je to zajímavé, ale nebylo to tu už někdy náhodou? Chytlavý nápad a provedení to je, o tom žádná, ale rozhodně tomu něco chybí a pár chyb se sem tam taky vyskytnou. Pokračování určitě bude zajímávé, ale tvůrci se musí polepšit. 70 % ()

LuciusWlk

Čekal jsem více a dostal porci utopie o společnosti, která se baví nad vzájemným vražděním se dětí. Kostýmy opravdu trhlé a děj táhnoucí se jako stařeček o berličce. Čekal jsem alespoň, že děj v aréně dostane spád, ale i zde, kromě pár scén, pomalost, kostrbatost, strnulost. Postavy nezáživné a nevyrovnané. Snad mě osloví alespoň kniha. ()

OughJay

Hlavní myšlenka něco do sebe má a trochu i koresponduje se současnou situací v mnoha kapitalistických zemích. Ta sci-fi omáčka okolo byla ale jak z mýho nejhoršího snu. Po skončení jsem se musel přesvědčit, jestli se na Hunger Games nějak nepodílel Luc Besson, protože při pohledu na ty šílený kostýmy a futuristický město se mi velmi živě vybavil Pátý element. A já rozhodně nepatřim mezi jeho fanoušky. V Aréně ale většina z tohohle nevkusu opadla a šlo už vážně jen o to, kdo přežije. Jennifer Lawrence se mi jako ženská verze Legolase vcelku líbila a Josh Hutcherson, ačkoliv mi do oka zrovna nepadnul, zahrál taky dobře, takže na mě v tom boji o přežití vážně chvílema dopadala poměrně autentická atmosféra. Proč se ale zrovna z tohohle filmu stal kasovní trhák, to nejspíš ještě dlouho nepochopim... // President Snow: "Welcome, and happy Hunger Games." ()

sedm.1

Hunger Games hodnotím jako nenáročný, zábavný popcorn, který mi ovšem přišel zároveň i hodně nevýrazný a obyčejný. Celý film je rozdělen prakticky na dvě poloviny. V první dojde k výběru „bojovníků“ a k jejich přípravě na boj, druhá už je pak jen čistě o „vyřazování“ v lesích. Tyto dvě poloviny jsou poměrně dost odlišné, každá má ovšem své, ta první má zajímavější atmosféru a poměrně syrovější styl, v té druhé pak lze vystopovat určité prvky napětí a solidní dějový spád, jak jsem ale zmiňoval, nenudil jsem se ani chvíli, nějakého výraznějšího momentu jsem se ovšem též nedočkal. Co se týče hereckých výkonů a postav samotných, ty mě nijak neoslovili, přestože jde u většiny hrdinů navíc o známé tváře, nikdo z nich mě přesto nedokázal zaujmout a strhnout na sebe větší pozornost, nikdo prostě nijak nevyčnívá, což byla ve výsledku dost velká škoda. Možná jsem čekal i nějakou velkolepěji pojatou výpravu a ani trikově na mě Hunger Games nezapůsobili moc bohatě, jako by se tvůrci báli více investovat do filmu s obavou návratu financí zpět. Co neberu jako výtku, ale jako škodu ku prospěchu věci, je celková umírněnost a nekrvavost snímku, ke které námět přímo vybízel, nicméně samozřejmě chápu, že jde o film určený pro celou rodinu, takže na tyto ingredience nemělo smysl vůbec čekat, ale jistě by dodali filmu úplně jiné grády. Takže zkrátka, já se u Hunger Games těch více než 140 minut slušně bavil, jako rodinná zábava svůj účel nejspíš splnila, takže OK, prostě pohodový, nenudící , průměrný popcorn. ()

slovan1

Z projektu, který měl velkou reklamu a hodně se o něm mluvilo zbylo toto...?! Hunger games na mě působí absolutně bezduše a odfláknutě. Věci, které by si zasloužily vetší pozornost jsou ošizené a ty, co by se měly oškubat a nezdržovat jsou naopak zdlouhavé až jsem zíval... Móda, kostýmy obyvatel Capitolu naprosty humus a doufám, že se případně nedožiju doby, kdy by takový outfit byl součástí běžného života (puke). Emoce (?) jdou úplně mimo mě. Snad nic mě nějak nezasáhlo abych si mohl říct: " kruci, to je škoda..." apod. Pozitivní je to, že Jennifer Lawrence předvádí skvělý výkon a hodně se mi líbila. Banks k nepoznání a Harrelson v roli ušitou přímo na něj. Nezanevřu ale nad celou série, uvidím, s čím příjde dvojka. ()

Kejdlo

Až příliš špatně natočené a tvařící se jako něco, co není. Ne, tohle fakt není umění. Možná tak pro někoho kdo četl knížky a nebo mu stačí nepřehledná akce s nudnou vatou k tomu. Jennifer Lawrence ovšem parádní. 5/10 ()

Maynard.

JOjo, kvalitní rejža, ten se dycky pozná... Stejně tak jako v jeho prvotině, tak i tady váhám mezi 4 a 5 *. Abych řekl pravdu, tak mě film naprosto překvapil. Čekal sem vlastně uplně něco jiného, čekal sem dvouhodinovou honičku někde s lukem po lese. Místo toho sem se dočkal vymzlené a pořádně depresivní vize "naší" budoucnosti. Začátek je asi nejkrutější, velmi připomínající židovské transporty do lágrů... No a co se děje dál? Truman show, ale s tím, že tady nejde o nic menšího než je lidský život. Chvíli to připomíná nějakou bláznivou reality show, chvíli dobrodružný filmy z divočiny. Perfektním "učitelem" je Woody Harrelson, který filmu dodává tu správnou hereckou kvalitku. Ačkoli je už od začátku skoro jasné, kdo že bude celkovým vítězem, tak se jedná o parádně napínavej kousek. Co bych tam vůbec necpal, tak "milostný" románek hlavní hrdinky. Ten její jouda se mi k ní vůbec nehodil... Konec byl možná až moc happy, ale to už tak v emerice chodí a chodit asi dycky bude :o). Jo a na to, že je to celkem dost dlouhý, tak to uteče jak dežo s čokoládou... ()

h0n24

Jedinečné. Doporučuji. Filmu se podařilo neuvěřitelné - z průměrné knihy vykřesat to nejlepší a dovést to k dokonalosti. Filmový fanoušek vidí teenagerskou kopii Battle Royale a v milostném trojúhelníku srovnání s nedávým Twilight, ale to je shoda náhod. První Hunger Games pozvedává epické části knihy; je o hrdinství, politice a o životu v iluzi. Kdežto kniha je o hladu, o psychologizaci hladu. ()

Metal Lord

Ač jsem ze začátku příznivcem nebyl a do kina jsem se nedostal, tak toho teď v celku lituju, protože to v kině mohl být super zážitek. Děj filmu je sice v místech malinko rozdílný oproti knize. Narozdíl ale třeba od takového Eragona to nejsou rozdíly, které by byly ve značném rozporu s knihou. Nechápu porovnání s Battle Royale, dějově se to značně liší. Navíc autorka (údajně) v době, kdy to psala, ani Battle Royale sama neznala. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)