Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Jaro.Krafcik

Aj sa čudujem že film nie je v červených číslach. Napriek tomu jeho druhé slabsie pokračovanie tam je. Nuž ale nič sa meda robiť. Ja som si len vďaka netflixu pripomenul skvelý film. Ešte k Tomi s dabingom. Konečne aj netflix má nejaké väčšie filmové kúsky preložené. Potešilo. 4* ()

drackula

V dobe vzniku Hunger Games mánie ma to úplne obišlo, ale teraz, v dobe, keď sa túto značku opätovne snažia naštartovať, som si povedal, že tomu dám šancu. Úvod do tohto sveta ma príjemne prekvapil. Nie je to žiadna vyprázdnená young-adult love story, ale dosť ponurá vízia totalitnej budúcnosti. Dôvod, prečo sa celé podujatie vlastne deje ma zaujal oveľa viac ako v Battle Royal, z ktorého príbeh určite čerpá. Akcia už závere trošku stratila dych, ale celkovo, prekvapivo, prevláda spokojnosť. 70% HBO Max ()

MiaMoonlight

Velmi očekávaný film! Teda někteří lidi dokáží v kině zkazit zážitek a nasrat, když to tak musím říct. No opravdu, když chcete rozebírat kraviny, tak jděte na kafe, ne na film a prosím vás, pánové, kino je společenská událost, tak se nejdříve alespoň osprchujte a nefuňte 98 minut ze 140. :D Ale teď k filmu: film je super a vůbec nejsem zklamaná. Což je co říct, protože jsem očekávala dost. Je to hodně o společnosti a vládne tomu prostě psychologie, což je naprosto skvělé, takovéhle filmy mě baví. Taky tam jsou moji oblíbení mladí herci (Jennifer, Liam a Josh a za tento film je mám ještě radši.), takže perfektní. (: Jediné co bych trochu vytkla, jsou kostýmy. Chápu, že to měla být výstřednost nad výstřednosti, ale nebyl tu žádný styl a vše bylo prostě takové nepříjemně zmatené. To ovšem ale vůbec není podstatou filmu, takže za 5. :) ()

Linkyc

Svoje pocity a následný komentář musím poupravit po přečtený knihy první. Hned z prvu dodám, že knížka velice povedenou a nývykovou záležitostí. Celková propracovanost charakterů, jejich uvažování, pochybování o svých citech, touha po svobodě, láska k bližnímu svému a vzdor proti pověstnému nabubřelému Kapitolu je naprosto odzbrojující zbraní, kterou ve správný monet autorka knih Suzanne Collinsová vytasila. Je to také autorka filmového scénáře a proto i přes všechny chybějící charaktery a scény, které ve filmu v porovnáním s knihou nespatříte, jde o velice povedený příběh který nemíním podhodnocovat či záměrně nazývat ODPADEM jen proto, že se do filmu nevešel celý. Jaký film se dnes může pochlubit svou plnou komplexností v porovnání s knižní předlohou? Dojemná hudba filmu dodává další rozměr, na mě zapůsobila. Na konec jen dodám, že si rozhodně už jako dítě nepřipadám, a ač jsou kniha i film (film o něco více) zamýšleny pro mladé, rozhodně nevyšumí do prázna. ()

Luksa

Avizuji že jsem četl přelohu, která se mi hodně líbila. Ta je psána z pohledu první osoby, tudiž co neví hlavní hrdinka neví ani čtenář, a tudiž se tam autorka nemusela párat s vytvářením komplexního světa a soustředila se na pocity a myšlenkové pochody Katniss. Film takový být nemůže, díky čemuž vyplývá na povrch fakt, že po stránce uvěřitelnosti není tak silný a může působit nedotaženě. Mohu si stěžovat i na to, že některé informace z knihy chybí, nebo jsou vysvětleny tak, že to nesoustředěný divák snadno přehlédne. Ale přesto byly Hunger Games poměrně silný zážitek. Především co film táhne hodně nahoru je Jennifer Lawrence, která je sympatická, přirozená a skvěle hraje, i ostatní postavy jsou dobře obsazené, prezident Snow v podání Donalda Sutherlanda je stejně slizký parchant jako v předloze. Režijní přístup je zajímavý - energický, místy trochu zkratkovitý. Na roztřesený styl jak z Bournova mýtu jsem si musel chvíli zvykat, napodruhé už to bude jistě ok. Nuda se nedostavila, ikdyž jsem znal dopředu kdo zkape nyní a kdo po něm, nicméně fakt bych možná radši doporučoval přečíst si nejdřív knihu. Spokojených 80% ()

manonfire

To, že půjde o komerčárnu se samozřejmě dalo čekat. Horší je, že na prvky této prodejnosti diváctvu narazíme v každém aspektu a v každé scéně. Film je to přesně dostatečně špatný na to, aby se stal jedním z nejúspěšnějších filmů vůbec. SPOIL JAK PRASE: Všichni "náhodným losem" vybraní teenagers vypadají jak z katalogu módních kolekcí. Máme tu ultrasympatickou hlavní hrdinku s dojemným mateřským komplexem pro všechny předměty pod metr padesát, a tedy se její starostlivost vztahuje i na jejího uhlazeného spolubojovníka, jenž je na svých 40kg rozeným silákem a rekordmenem ve vrhu čímsi-kamsi. Dále je tu všehochuť ostatních rabijátů, kteří sice za celou hodinu úděsně nudného lesního batlu nepředvedou ani pětinu toho, co sfouknul starý Rambo vůči policejním náháněčům během své legendární pětiminutovky, zato představují přesně dle dikce hollywoodu co nejpestřejší multikulty paletu. Je tu roztomilá zrzavá veverka, jejímž největším hříchem může být maximálně tak mlsání sladkých lesních plodů, za což je ostatně po právu ztrestána vraním okem čtyřlistým. Také malá afročečetka s kukadly od Walta Disneye a kukučem sladkým, že by to položilo nejednoho cukrovkáře. Dále její velký černý bráška se smyslem pro fair play. Na straně těch zlých pak máme podlého vrhače oštěpů, který se ale skutečně umí trefit do černého(Což by vám malá afročečetka těsně před smrtí jistě potvrdila). Arabskolatinoromská vrhačka nožů, jenž posbírala zákeřnost a zbabělost ze všech svých přičmoudlých genofondů, a vrcholem je pochopitelně ten nejeanější ze všech ...ztepilý blonďatý hitlerjugend vyselektovaný blonďatou matkou a ztepilým otcem v arijskou dokonalost a v chladnou nemilosrdnost vůči slabším, tedy ke všem. Film ale pěkně po syfilicku pokulhává i v dalších aspektech. Společnost vyvedená v kombinaci pokroku a naopak vizuální i morální dekadence...je těžce přitažená za vlasy všech těch modrozelených účesů, vysochaným metr nad hladinu potenciálního skalpu. A naopak tam, kde měla produkce přitlačit na znázornění futuristické vize města...vidíme většinou jen interiéry několika vyvedených rezidencí, vojenské nohsledy v bílých(aspoň, že tak) pižamech a pana prezidenta Donalda Sutherlanda, jenž si ve svém dvoustém filmu střihnul svou stoosmdesátou roli záporného tahatele za nitky. Prvky prvotních pokusů jakési revoluce spuštěné patetickým gestem naší lučištnice, jsou pro člověka, který není chorobným idealistou, spíše úsměvné a začíná být rád, že nebyl čtenářem předlohy velké spisovatelky. Přesto se první polovina filmu sleduje vcelku příjemně, a to kvůli hercům a také faktu nevědomosti toho, jak moc se tempo a invence první poloviny, přelije v niveč v té druhé. Jakmile jsou hrdinové puštěni do hry, hravost divácké fantazie paradoxně končí a napětí mezi lesnímu rivaly evokuje spíš hádku vylitých trempů o to, kdo se to vlastně do toho spacáku pochcal.40% ()

Corey

Kniha hodně zkrácená, spousta zajímavých momentů vynechána...ale co, do filmu by se stejně všechno nevešlo. Líbilo se. ()

deckardx

Chápu negativní hodnocení bez znalosti knihy. Člověk, který má načteno, si film užije více a chápe různé souvislosti, které ve filmovém zpracování nejsou nijak rozvedeny nebo jsou uplně vypuštěny. Přesto mě film svým způsobem zklamal, knížku jsem si užil několikanásobně víc a znovu se potvrzuje známé klišé, že málokdy jde film zpracovat lépe než jeho knižní předloha. ()

obivan568

Na to, jaký to tu má "nízký" hodnocení, jsem byl víc než překvapen. Nápady na vyvraždění protivníků a následné vyhrání hry už tu byly, ale obsadit do nějaké "hry" děcka, to bylo něco. V momentě, kdy hra začala a strhnul se masakr, jsem byl překvapen, co jsou tvůrci schopni udělat. (zabití děcka mačetou??) Takhle to bylo vlastně s celým filmem. Každá scéna v boji mě překvapila, protože já bych danou situaci vyřešil úplně jinak. Herecké obsazení je taky výborné. Hunger Games je jednoznačně Překvapení roku! PS: Já si myslel, že to bude pohádka :) - 82% ()

JančiBači

Bol som zvedavý o čom asi Hry o život budú a mal som v pláne prečítať si aj knihu. Keďže som sa skôr dostal k filmu, knihu už čítať nemienim pretože sa z toho klube Twilight 2, takže filmu som aj trochu povďačný za varovanie pred stratou času :) I keď ten nápad z reality show sa mi celkom páčil, ale bolo by potrebné upriamiť film na staršieho diváka aby ma to bavilo, ale pre 13 ročných je to ideálne.Ja som skôr čakal som niečo v štýle The Running Man s Arniem. Btw Jennifer Lawrence je na úlohu 16 -tky trochu prerastená :) ()

shabazza

3 hvězdy ... ale bylo to tak tak ... nečekal jsem že dám víc než dvě :-) Kdo neviděl Battle Royal, tomu se to možná bude i líbit, ale v podstatě je to cajdárna pro teenagery :-) ()

Hollohlaway

Jsem nucen po shlédnutí dát dvě hvězdy, místo původně zamýšlených tří. Závěr filmu, ač samozřejmě nevím, zda je to tupostí knižní předlohy, nebo režií, byl do očí bijícím způsobem nelogický. Těžko uvěřit boji na život a na smrt, když se postavy chovají jako idioti. Ano, jsou to děti, ledacos se dá odpustit, školený zabiják se chová jinak, a film je samozřejmě jen tak krvavý a realistický, aby to bylo přístupné, ale prostě mi to vadilo. Jinak se jedná o vyměklou Disneyovskou jednohubku s neurážejícím zpracováním ale bohužel i nezajímavými hereckými výkony. Cílová skupina -puberťáci. ()

DeathTheKid

Hungrer Games byly na svou délku relativně nudné. Než vše začalo, byla hodina fuč a i tak to nebyla žádná extáze. A pořád to byly jen boje mezi "dětmi." Přeci jen, když zabije muž muže, nezdá se vám že by to nebylo ok, ale dítě vs dítě, to už je hustý. Občas mi z toho bylo až trochu blbě, jak se krvelačně rvali. A snad i ta romance na mě byla přehnaná a když už, mohli fakt dokončit tu sebevraždu, mělo by to tupější dopad na diváka. [FILM VIDĚN DÍKY ČSFD] ()

voleman

Tak tohle mne poměrně dost nudilo, a absolutně nechápu jak to mohlo vydělat tolik peněz. Pro mně dost nevýrazný a v ničem nezajímavý film, který je sice lehce nadprůměrný v kategorii filmů kde jsou hlavní hrdinové děti, ale to je tak všechno. Ani nápad mi nepřišel nijak zvlášt originální (předlohu vůbec neznám, ale myslím že to takový zázrak taky nebude). Tři hvězdy jsou za poměrně dobré hlavní herce za to, že se na to dalo i docela koukat, ikdyž jsem se u toho zas tolik nebavil, což je u takovéhohle filmu hlavní chyba. ()

jefff

Kvůli přehnané mediální masáži a celkového humbuktu kolem Hunger Games, jsem film ignoroval a nejevil o něj známky jakékoliv pozornosti. Leč doporučení známého mě nakonec dokopalo se na krásnou Jennifer přece jen podívat. A pocity? Strašně rozporuplné. Na jednu stranu skvělá titulní hrdinka - Lawrence je ohromný talent, velmi zajímavý námět i myšlenka. Jenže chvílemi mi přišlo, že sleduji nějaký strašně laciný tv film, chvílemi zase stokrát ohrané pasáže z nějakého klasického filmu s padesátých let. Režijně se to také často trhalo. Výsledek je i přesto velmi dobrý a kromě pár okamžiků nad kterými jsem kroutil trošku hlavou, se mi film fakt bez legrace líbil. A světe div se, těším se na dvojku. ()

jenik71

Děti vraždící děti v naprosto tupé reality show a ve stejně tak tupém filmu. Pro koho je tohle vlastně určeno ? A proč je tenhle film tak úspěšný, že se natočilo i pokračování ? Skutečně nechápu ! Hunger Games je pro mě přehlídka ubohosti a trapnosti. Na tohle jít do kina a ještě za to platit, to bych si raději nechal od uvaděčky nafackovat. DVD mi bohatě stačilo a zcela jistě se ho již nedotknu. ()

Andrew78

Hunger Games rozhodně není špatný film, jen není (dle mého skromného názoru) z filmařského hlediska úplně nejlépe zvládnutý. Zajímavý a poutavý je původní námět, nikoliv však samotné filmové zpracování. Na vině přitom není scénář, ale překvapivě nezajímavé pojetí režiséra Garyho Rosse, který knižní látku zadaptoval naprosto rutinně bez jakékoliv atmosféry. Trestuhodná je nejen roztřesená kamera při akčních scénách, ale i ničím zajímavý soundtrack nebo naprosto chybějící vizuální styl. Výslednou situaci pak nedokáže spasit ani trocha toho napětí, jelikož nepramení ze způsobu, jakým byl film natočen, ale z děje jako takového. ()

greath

Kristen Stewart ma Twilight, Vanessa Hudgens Hich School Musical a ak chcete tak aj Emma Watson Harryho Pottera, Všetko to sú hviezdne filmy určené hlavne pre to mladšie publikum a každý z týchto filmov urobil z týchto neznámych tínedžeriek herecké hviezdy. Tu je ďalší takýto film. The Hunger Games zrodil Jennifer Lawrence. ()

Trapper33

Když vezmu v potaz další díly téhle série, tak je tenhle film opravdu nejslabší. Možná, že kdyby to byla jednorázovka, bylo by to protentokrát lepší. Nepůsobí to na mě vůbec vyspěle, jen si prostě řekli, jdeme natočit další sérii podle knižní předlohy, ta je přeci dobrá, tak to nějak dopadne.. Celkově je nápad a zápletka skvělá (díky knižní předloze samozřejmě), ale film se moc natočit nepovedl. Herecké výkony jsou prostě slabé a mě samotnému, přišly některé dost trapné. Arénová část je také taková nijaká a za celou dobu jsem nedosáhl pocitu, že by se hlavní hrdince mohlo něco opravdu špatného stát. Ještě musím podotknout, že pokud můžete vyhněte se českému dabingu. Hodně dlouho jsem nebyl takhle zklamán a zhnusen. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)