Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Sdoom

Emoce nula, herci prkenní (krom Jennifer a Tucciho), potenciál tudíž trestuhodně nevyužit. Ani vizuál mě moc neuchvátil. Tuhle látku měl dostat do ruky někdo jiný než Gary Ross. (HD, orig.) ()

Zemi11

Jennifer Lawrence s černými vlasy - to je zločin proti lidskosti. Nu. I přesto ji stále miluju :) Za první poločas minus 100 bodů. Tak nesnesitelně zpackané po všech stránkách. Hudba připomínající rozklíženou harfu z 13. století, neskutečně špatné dialogy, debilní řeči nejoblíbenějšího moderátora v zemi, strojené situace, děj jasný 5 minut předem. Samotné konání Hunger Games pak splnilo očekávání. Tyhle reality show zkrátka baví. Nemůžu se ale zbavit té pachutě amaterismu z úvodní hodinky. Zkrátka nedotažené a přitom zbytečně přetažené. ()

kenkaku

Knuhu jsem nečetl a je mi to fuk. Tohle je film a já jsem divák, ne čtenář. Takže to jestli je něco věrné předloze nebo ne, mě nezajímá. Upřímně nebýt toho humbuku okolo celého filmu, asi bych ho vynechal. No nic. Máme tu přes dv hodiny něčeho co si hraje na "drsnou podívanou" (jo... maj tamarénu smrti), ale když se na film zaměříte (a dojde vám to pravděpodobně jen když se na to opravdu zaměříte) neuvidíte zemřít jedinou osobu. Kamera vždy tak nějak uhne nebo dojde na střih. Mě osobně to připadá pokrytecké, nicméně jak tak koukám na ty hvězdičky evidentně to funguje. Celkově je tedy film hrozně "na oko" a pokud se s tím neumíte smířit, dopadnete jako já. Co je na filmu příjemné je to co by 95% lidí nazvali "klišé". To jak se hlavní postava prokousává tím novým a stoupá v žebříčku lovné zvěře nahoru. Na to se dívá opravdu hezky. Co je nudné a otravné je to rádoby láskyplné drama... je vidět že cílové publikum jsou náctiletí ;). ()

Misericordia

Zamysleli ste sa niekto nad tým, že v totalitnom svete, ktorý sa vo filme prezentuje, žijú ľudia, ktorí si ako diváci užívajú jatky a utrpenie mladých ľudí, ba aj detí! A na druhej strane sme týmito divákmi vlastne my, ktorí si v pohodlí pred obrazovkou užívame vzrušujúci pohľad na utrpenie človeka v tomto i v množstve dnešných filmov. Nie je v tom všetkom a v nás niečo choré? ... Ak by dnes vznikla novodobá totalita, kto z nás potom povie v gladiátorskej aréne "NIE, Ľudia spamätajte sa! "? Koľkí z nás by sa zachovali ako to nevinné malé dievčatko a odmietli hrať podľa takýchto pravidiel hry? ... Hoci, pýtam sa sám seba, či by tí, ktorým vyplácame štedré peniaze za dnešné kinohity, tí, ktorých masky adorujeme a tí, ktorí šikovne ovplyvňujú naše predstavy a zneužívajú ľudský súcit a pud sebazáchovy, ešte túžili po otvorenej totalite, keď sa sami ochotne vzdávame našej slobody? ()

netahlo odpad!

Uplne nejvetsi pruser je, ze se tomuhle nesmyslu propujcily kapacity jako Stanley Tucci nebo Woody Harrelson. Cemuz ale vubec nerozumim, je moje zjisteni, ze Liam Hemsworth tady vypada o dost lip nez udajny sex symbol, slecna Lawrence. A to jsem pritom pomerne vyhraneny heterosexual. Hodnoceni snimku prilis nepomaha ani fakt, ze jsem pri jeho sledovani dokazal dvakrat usnout. Suma sumarum, jedina dobra zprava je, ze dalsi dva dily muzu s cistym svedomim smaznout a vysetrit tak nejake to giga na disku. Ovsem i to je na jednu hvezdu malo. ()

herr_carter

Málokdy se stane, že průměrný (a možná by byl i lehce podprůměrný) film dotáhne ke hvězdám jediný člověk, v tomto případě se samozřejmě jedná o skvělou J.Lawrence. Ta totiž v mladém věku dokázala všem kecalům a prudičům to, že pokud má člověk herecký talent, dokáže svým projevem přebít i o 15-20 let starší a zkušenější kolegy z branže, opravdu bravurní výkon. A chvalme za něj pána, jelikož zbytek hereckého ansámblu (kromě Vůdyho) má tak maximálně na objíždění vesnic s kočovným divadelním amatérským dobrovolnickým spolkem.................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

BluT

Dojmy: mohlo to bejt kratší; Jennifer Lawrence je moc pěkná; výborně natočená halucinace; pár velmi chytrých a nečekaných detailů (ať už v dialozích nebo obrazových); některé scény působily trochu uměle a vykonstruovaně; přestože to nebylo dokonalý, dvojce se to bude myslim dost těžko dotahovat (což není paradox); snes bych to klidně drsnější a přímočařejší, ale to by zase na to nechodily faninky knihy... Celkově se mi to ale dost líbilo 79% ()

Wicky

Nic moc jsem od Hunger Games nečekal a velmi mě to překvapilo. Velmi dobrý herecký výkon Jennfer Lawrence a Joshe Hutchersona. První půlka filmu je klidná ( seznamování se hrou atd..) a druhá už je boj o holý život v lese. Sice konec mohl být trochu víc ostřejší, ale i tak jsem velice spokojen. Společně s Sherlockem 2 a Woman in Black zatím nejlepší filmy roku 2012. PS: Chci druhý díl. 80% ()

dason

Hodnotit tento film bolo vazne tazke. Na jednej strane si myslim ze spracovanie bolo velmi dobre aj herci celkom presvedcivi, ale ked by som sa mal niekde v tomto filme vidiet tak neviem ci by som prijal nejaku ulohu. Hunger games je v podstate blbost a tak ako divaci vo filme sledovali tu killing show tak sme mi sledovali tento film. Hovoril som si ci scenaristi chceli poukazat na hlbsi zmysel alebo len na krvak ()

yoshua87

jako když řeknu že sem se bavil asi tak 30 minut z celeho filmu kdy mě zaujala část od losování učastníků až po okamžik než začal turnaj... to co bylo předtím uspávalo a to co následovalo potom dvojnásob...asi si pustím battle royale či něco podobneho abych si zvednul náladu, je to dosti pruměrne ()

figgo jr.

Hunger Games jsou pro mě docela zklamáním. Na to jaký se z nich stal hit nepřichazejí vůbec s ničím novým nebo vyjímečným. Nejlepší na celém filmu je nakonec Woody Harrelson, který hraje skvěle snad ve všem a tady mu role sedla opravdu na míru. Hunger Games nejsou špatný film ale třeba podruhé už bych se na něj prostě dívat nechtěl. ()

Lukoboss

Nevidím na tom nic zvláštního, novýho ani zajímavýho. Je to tak trochu orwellovskej příběh, kterej si vzal trochu např. z Gamera, popř. The Condemned a vůbec dalších filmů, kde se lidi snaží přežít v nějaké ostře sledované hře. Do toho to má být místy velkej doják, ale rozhodně to tak není (možná, že to funguje u 15 letých) a už vůbec mě nedojímá, že se mezi sebou mají vraždit děti nebo teenageři. A jelikož to má být zas a opět trilogie, obávám se nejhoršího a to, že máme před sebou další náběh na hrůzu stylu Twighlight, to si ale ještě musíme počkat. ()

islanzadi

Takže přečetla jsem všechny knížky, což trochu ovlivňuje můj pohled na tento film, není to ale negativní. Myslím si, že film nemá nějaké výrazné chyby. A je to i docela dobrá alegorie na dnešní společnost. Největší strach jsem měla z toho, aby autoři nezapomněli na duši knihy, což se nestalo, a proto můžu řadit tento film k nejlepším, co jsem v letoším roce viděla. ()

charlie_ando

Tak tohle nešlo už ignorovat. Tenhle film dokázal vévodit tři týdny americkému žebříčku návštěvnosti kin a dokázal odrážet konkurenty. Film vznikl podle prvního dílu známe trilogie. Podle ohlasu se tvůrci drželi knižní předlohy velmi věrně a tomu i odpovídá stopáž 140minut. Pře svou délku nenudí, ale trochu mě zarazilo na českých recenzentech, že mluvili o filmu jako o druhém Twilightu. Proč tak nazvat každý film, kde hrají mladí herci a je točen pro mladší publikum (v USA hlavní věková skupina, která chodí do kina)? Nevšiml jsem si jediného upíra (ani vlkodlaka), takže bych to nazval jako velké zjednodušení a určitou krátkozrakost. Velkou devízou je určitě s tvárnění obyvatel Kapitolu jak po stránce kostýmní tak maskérské, kde šli výtvarníci až za hranici avantgardnosti. Milým překvapením je výkon Jennifer Lawrence v roli hlavní hrdinky Katniss Everdeen, která hraje velmi dobře. Děj se odehrává v dystopické Severní Americe, kde 12 poražených krajů musí každý rok odevzdat dívku a chlapce pro krvavou reality show "Hladové hry". Kde vítězem se stává ten kdo přežije jako poslední. Velmi to připomíná "Battle Royale", ale určitě prostředí autoritářského státu je lépe zpodobněno. Boj omladiny na život a na smrt je doplněn zákulisními a mediálními hrátkami. No a jak jinak udržet porobený dav v klidu než jim dát zábavu a trochu naděje. Pro mě asi nejlepší scény byly se sršním hnízdem a ta kde si hlavní roli zahrála bobule rulíku zlomocného jako prostředku vynucené sebevraždy. Vzhledem ke komerčnímu úspěchu se určitě dočkáme pokračování a to je dobře, protože pro mě byl film vcelku milým překvapení. ()

Spike23

Tolik zabitých dětí jsem neviděl už od doby Postala od pana režiséra Uwe Bolla. Abych řekl pravdu, i přestože mě film dle očekávání nezklamal a některé části mě až nečekaně moc bavily, jde jasně vidět, že knihu psala žena (nic proti autorce, námět je to perfektní). Je zde tolik okamžiků, kdy jsem si říkal, že je vše proti hlavní hrdince a moc mě zajímalo, co s tím udělá, no a najednou z ničeho nic se všechno takřka lusknutím prstů vyřeší takovým způsobem, že má v tu ránu po problémech a ještě aby toho nebylo málo, tak se jí to skoro ani netýká, že s čistým svědomím pokračuje dále. Právě kdyby se o něco víc projevila ta temná stránka, která se k tomu ve všech těchto okamžicích přímo vybízí, rozhodně by to prospělo kvalitě filmu a ne málo. Teď stačí jen doufat, že to příjde v sequelech, i když je taky dost možné, že to bude pokračovat právě naopak, moc dobrý pocit z toho ale nemám a z nedočkavosti si ten druhý díl nejspíš budu muset pořídit :-). ()

Seti

Do tří čtvrtin se mi The Hunger Games až překvapivě líbily a dost mě zaráželo, proč se tak často stávají předmětem srovnání s Twilightem. Jednalo se v podstatě o koncept Běžícího muže, jež byl zabalen do teen celofánu. I samotná soutěž měla i přes díry v logice jakýs takýs šmrnc. Ovšem po smrti jedné z postav se otěží chopila (ať již skutečná či předstíraná) romantická linka, lehce načrtnutý milostný trojúhelník se dostal do popředí (jo tak zřejmě kvůli tomu) a všechno začlo směřovat do kopru. Scénáristé (potažmo spisovatelka?) vytahovali jeden trapný trumf za druhým a vše vrcholilo v neuspokojivém finále. Na pokračování jsem docela zvědavý, ale mám značné obavy, že namísto sociální revoluce budou hrát prim otravné romantické eskapády hlavních hrdinů. ()

DavidS.

Vykastrovaný Running Man, Battle Royale a mnoho dalších vzorů splácaných do bezkrevné podívané pro mladou MTV generaci...Není možné natočit kvalitní lesní vybíjenou ani obžalobu totalitních režimů, pokud je cílovou skupinou v kině dvanáctiletý dorost...Nicméně i ten by si zasloužil rychlejší tempo vyprávění, trochu toho adrenalinu nebo funkční romantické chemie... ()

Prcek008

Jako doplněk ke knize to není špatná věc, ale na samostatný film jsou obsáhlé informace hodně nedostačující a nedotáhlé. Je to škoda, protože kniha je opravdu dobrá a mohl podle ní být parádní film. ()

Pyth

Knizky neznam, namet se mi libi... ALE proste nejsem v cilovce a tak me spousta veci naprosto stve.. ze vsech klise mi chybelo jen to s rukou na srdce a hrdym pohledem na vlajku z purhu a hvezd... ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)