Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

ScarPoul

Čo je chybou filmu? Asi len to, že sa nesnaží byť veľkolepý. Pravdou je, že som sa veľmi dlho premáhal kým som si k nemu sadol a dal mu šancu. Možno práve preto ma nesklamal tak veľmi ako som čakal. Toto zrovnávať s Battle Royale nebudem, aj keď je to vykrádačka ako hrom. Bohužiaľ len v základnej myšlienke. Všetko ostatné je prispôsobené akejsi agitke na to, že ak bezútešná budúcnosť, tak v americkom štýle. Jennifer skvelá a Hutcherson znesiteľný. Do toho milé camea hercov ako Harrelson, Tucci, Sutherland, alebo Banks, ktorý spríjemňujú pozeranie na hlavnú dejovú líniu. Tá sa totiž neuveriteľne vlečie a je čo sa týka emócií a nápaditosti naozaj poľutovania hodná. Ross to jednoducho nezvládol. Neatraktívne prostredie, snaha ušetriť tam, kde sa šetriť nemalo(komparz, lokácie), a celé sa to ešte snaží držať v hraniciach mládežníckej zábavy, čo tomu ubližuje asi najviac. Rozhodne menšia blbosť ako Twilight, alebo Eragon, ale v konečnom dôsledku som sa do toho pustil len preto, lebo druhá časť má omnoho pozitívnejšie ohlasy. Uvidíme. Takto priemer, ku ktorému sa ale nemám najmänší dôvod vracať. A stále dúfam, že je to tou neskorou hodinou a žiadne digitálne psi tam neboli. ()

Lacike

Ok, po rokoch som konečne dostal hlad ochutnať tieto infantilné hry. Konečne teda viem, aký je rozdiel medzi týmto filmom a Battle Royale, okrem absencie R-kového ratingu a Japonskej odvahy nekompromisne na plátne likvidovať deti. Amerikánci si zobrali ústredný nápad ohľadom samotnej hry a pokúsili sa okolo nej vytvoriť detailný zmysluplný svet v nejakej nešpecifikovanej budúcnosti. To nie je blbý nápad, keďže Battle Royale sa sústredil len na samotnú hru. Lenže ten svet tu vôbec nefunguje. Výprava a masky pôsobia odporne. Jak niečo dekadentné a zároveň mix niečoho drahého bez najmenšieho vkusu. Nejak takto sa obliekajú a bývajú zbohatlíci bez rozumu. No a postavy a celá tá spoločenská hierarchia je podaná strašne zbrklo. Jak keby niekto zostrihal celú sezónu seriálu do jedného filmu. Logicky tým pádom ani štedrá 2,5 hodinová stopáž nestačí. Takže to nieže vôbec nefunguje, ale ani to miestami nedáva zmysel. No a keď v druhej polovici konečne dôjde na drsné hry, tak to je presne taká bezzubá tragédia akú som od amíkov v kojeneckom ratingu čakal. Naviac je to okorenené otravnou roztrasenou kamerou aká bola v tom období zvykom. Takže to pôsobí hnusne po každej stránke. Jednu hviezdičkou dávam akurát za Woodyho, ktorý ako jediný hneď pochopil v čom hrá a robí si z toho očividne prdel. Ale má príliš málo priestoru, aby to stačilo. Za mňa teda katastrofa a nerozumiem, čo na tom toľko mladých divákov bavilo. Na ďalšie diely kašlem. 2/10. ()

maseer2

hrozně mainstreamové, ale od adaptace knižního bestselleru se vlastně ani nic jiného čekat nedá.. a když člověk akceptuje fakt, že celý film trpí jakousi "pubertální deformací", kterou ale rovněž nešlo neočekávat, tak je to vlastně ukrutně zábavná podívaná.. malinko slabší 4* ()

6thSun

Jestli tahle blbost měla zaujmout zejména děti do 14 let, pak by mě to mohlo děsit, páč tihle pubertální smradi těžko s nadhledem rozpoznají, že je to blbost a budou se s tím ztotožňovat, což vůbec nechci domýšlet, jak se odrazí v jejich reálných životech (na první dobrou mě napadají rozvrácený rodiny apod.). Jenže mě to neděsí, protože jsem si podobný strastiplný vize budoucnosti a "hospodský" naříkání zakázal. Takže zůstávám v klidu a z čistě filmového fandovství opakuji, že je to opravdu zhola zbytečná blbost, pro kterou je velmi zbytečný obětovat čas, jenž je nutnej k jejímu zhlídnutí. ()

BoPo

Running Man bez Arnolda. Man vs. Wild bez Beara Gryllsa. Základ by sme mali. Pridajte si k tomu mladšiu verziu Lary Croft a začne sa vytvárať predstava toho, čo Vás čaká a neminie. Možno je to veľký kinohit. Možno už teraz točia dve pokračovania súčasne. Ja však nejaký nadpriemerný zážitok v pamäti nemám. Asi som moc náročný. Asi naozaj som. ()

PROROK14

Keď som zbadal tie dve hodiny a dvadsať minút tak ma skoro hodilo o zem. Myslel som si, že to bude jeden a pol hodinová fuška. Ale film začal a prvá hodina mi zbehla ani som nevedel ako. Potom som už síce musel zmeniť polohu aby som sa vyhol preležaninám, ale konečný pocit z filmu mám dobrý, ale iba vďaka lučišníčke. ()

Borrtex

Kdyby to mělo 90 minut a trošku se tam zrychlily některé scény, byla by to paráda možná i na čtyři hvězdičky. Ale 140 minut?!?! No to snad ne! Natahování některých scén bylo zcela absurdně vyčerpávající. Děj byl docela ok, ale rozhodně nebyl přímo úměrný délce. Žádná zápletka, jenom jedna velká atrakce, kde se honila parta puberťáků v lese. Jediné, za co dávám 3* je Jennifer a Woody a hodně pěkný soundtrack.. Pěkné byly i akční scény - bitky, kterých tam mohlo být rozhodně více. Ale jinak. Film jako celek byl nehorázně předvídatelný a až nadmíru sci-fi .......... a taky docela vtipný - (co takhle si doprostřed džungle přidat 4 psy??? :-)) 40% - Ale lepší než Hunger Games 2. ()

Martinibaby

Tak trochu mě mrzelo, že z knihy "nevytřískali" trošku víc. Pro nečtenáře musela být spousta scén přinejmenším kryptická. Další věc, která mi neskutečně lezla na nervy, byla občasně vytřepaná kamera, která měla tendence uhýbat od věcí, na které byl zrovna člověk zvědavý a chtěl se na ně podívat pořádně, nechávajíc ho tak často v poněkud frustrovaném rozpoložení. Ale mimo tohle se mi naprosto dokonale líbilo herecké obsazení a vě většině případů i výkony. Líbila se mi zdánlivá absence soundtracku, protože byla opravdu zdánlivá. Líbilo se mi vyobrazení filmových lokací a atmosferičnost. Líbilo se mi, že mi i několikavteřinový záběr dokázal vehnat slzy do očí. Líbilo se mi toho hodně, ale bohužel ne všechno. ()

MoiJe

Sklamanie. Myslela som, ze to bude hlavne o samotnej hre, napriek pristupnosti a teenagerom. Miesto toho je to o maskarade predtym a pohladoch z okna. Ked uz to muselo mat 2,5 hodiny, ocakavala by som, ze aspon to drama a napatie bude fungovat. Miesto toho na par miestach az doslova prevraciam oci (ako teenager :) a len marne spominam, kto ze to reziruje, ze nevie potrebnu atmosferu a pocity budovat bez zbytocneho natahovania. Ked uz ich konecne vypustia, vacsinu casu sa skryvaju a aj tych par akcnych scen je maximalne neprehladnych, aby sme nedajboze nevideli nieco nasilne. Nie je to vylozene nuda k uzufaniu, ale hit to nema preco byt. ()

Johny_fork

Za své hvězdy by se jeden styděl. Ale pravda je taková, že jsem se u této komerční vykrádačky Running Mana a Big Brothera velmi slušně bavil, na čemž má velký podíl zejména Jennifer Lawrence. ()

Terva

Seznámení se z obsahem příběhu, úvodní vysvětlení a prvních deset minut mě teda docela nesedlo. Scénář se mi zdá mdlí, nedořešený a podivný. A co mě pěkně dostalo byla scéna, kdy netrefí běžící laň, ale tetřeva v letu úplně v pohodě. CITÁT - Fandit favoritům a pak brečet, když je zabijí je zvrhlé.......... Už jen princip Hladových her mi připadá ujetý. Už jsem se tak záporně rozjel, že už to asi nezachráním a budu hledat jen zápory. A hned bych tu jeden měl, Hlavní hrdinka se mi vůbec nelíbí, není můj typ. A to je samo o sobě špatné. CITÁT - Máme tu první dobrovolnici........ Úvod mi připomněl ševce z jedné starší české pohádky, který si chodil zazpívat do sousedního království, dále je tu něco málo z Robina Hooda, sem tam je vidět oblečení ala Star War´s a další a další. Trochu to smrdí jako vykrádačka. Ovšem jedno plus to má Woody Harelson je prostě originální. To on mě přesvědčil, abych tomu nedal odpad. Už jen pro něj stojí za to se alespoň podívat. CITÁT - To je můj oblíbený ročník..........Tento film se řadí mezi mé zklamání roku 2012, ale není sám. CITÁT - Podívejte se, zabila prostírání........ Když už se po sedmdesáti minutách začalo něco dít, dostali, kameraman a střihač epileptický záchvat - fakt zážitek. Tleskám, to že je megahit roku!!!!!!??????? Někdo zapomněl napsat mezi A a H - S (MEGASHIT) Při sledování tohoto filmu jsem se celkem nudil a dostal hlad na nějaký pořádný akčňák. Ať vás při sledování tohoto filmu provází štěstěna. ()

Hismael

Na jedné straně jsou Hunger games poměrně zajímavou alternativou třeba i Bežícího muže a na straně druhé, je děj zaplněný nedomyšlenými událostmi. Od nedostatečně vysvětleného systému onoho světa, až po myšlení jednotlivých postav. Lidé co posílají soutěžící na smrt nemají před nimi žádnou ochranu, ve hře mají někdy opravdu zvláštní nápady, samotná soutěž vysílaná jednou za rok v televizi by taky mohla skončit během několika minut, nebo by soutěžící nemuseli hrát proti sobě vůbec a kdybych měl vyjmenovat všechno ostatní, byl by to opravdu dlouhý komentář. Když k tomu připočtu levně vypadající kostýmy, dostanu se na tři hvězdy jen díky zajímavému námětu. ()

ChArLeNe

Od Hunger Games neočakávam žiadne wow. Beriem to ako ľahkú oddychovku pre teenagerov (no kvalitnejšiu než Twilight), a tak k tomu pristupujem pri hodnotení. Jednotka na mňa pôsobila vlažne. Ten make-up a kostýmy sú príšerné. Dvojka sa podarila viac. Keď už ale vyvražďovačka na ostrove, tak Battle Royale jednoznačne víťazí. ()

moviesfan

Za mě velká spokojenost. Knihy jsem nečetl, což díky filmu hodlám napravit. Líbilo se mi prostředí, herci, hudba i akce. Podle mě ty dvě a půl hodiny utekly docela rychle. Rozhodně jsem se nenudil. Nechápu proč někdo srovnává tento film s Twilight. Kdo to dělá, je podle mě mimo. Navíc si myslím, že kdo hodnotí film podprůměrem, dělá to už z principu, že je to film(ový hit) pro mládež. Mezi mládež se už neřadím a přesto se mi snímek líbil. Těším se na další pokračování a samozřejmě aktuálně na knihy. ()

Chermy

Je zřejmé, že filmu předchází knižní předloha, protože scénář má smysluplně rozepsané charaktery. A to je znát i v případech, kdy se některá postava objeví jen na chvíli.....Ale. Režisér se natolik držel předlohy, že akční scény v podstatě nejsou. Žádný nápad, žádná přidaná hodnota a asi aby to zamaskoval posadil za kameru epileptika, což filmu ubližuje pravděpodobně nejvíc. Co tedy zbylo? Pouze dialogy a dialogy a dialogy a nuda a nuda.....emoce nula... pokud tedy ale nejste fanda předlohy a tím pádem znáte postavy a nevadí vám proto, že vztahy mezi nimi nejsou moc vykreslené, protože by tu musely být další dialogy....a film tak moc dlouhý......a samozřejmě, protože přijdou další díly, kde na to bude čas, že.... nic mi to neříká, série mě pravděpodobně mine. Na druhou snahu, je to slušné řemeslo...hlavní role je perfektně obsazená a všichni se tak nějak snaží i když mají na hlavě třeba modrý turban.... ()

JohnCZ

Mám ten film prostě rád, stejně jako knižní předlohu. Film občas působí trochu béčkově a pár věcí z knížky vynechává, ale to zásadní zpracovává dobře a zlomový moment, který spouští onu prvotní jiskřičku osudové rebélie, vyobrazuje vyloženě parádně a neuvěřitelně emocionálně. Je to sice ve své podstatě za vlasy přitažená young adult variace na 1984, ale ty zásadní motivy a důvody, proč nakonec lidé jako Katniss obvykle spouští onu pověstnou vlnu odporu, předává celá trilogie velice dobře a v patřičných momentech probublávají na povrch už i tady. "Hope. It is the only thing stronger than fear. A little hope is effective. A lot of hope is dangerous." ()

MrCreosote

Jako satira bezzubě podbízivé, jako survival flák nenapínavé a klišoidní. Co je to? Hunger Games, kterým roztřesená kamera a vyšisovné barvy nejdou jakožto puberťáckému blockbusteru k duhu. Na druhou stranu je to tak naivní, neškodné a dobře obsazené, že nemám důvod dávit se hned při najetí úvodních titulků. Uvidíme u dalšího dílu. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)