Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

castor

Velmi dobré, ale výborné? Nolanův poslední Batman trpí na brutální přemnožení zápletek, podzápletek, postav, motivů.. Emocionální odtažitost tentokrát dosáhla vrcholu, což ať mi nikdo netvrdí, že není problém. Je a sakra viditelný!! Emotivně láká alespoň osobní drama samotného Bruce Waynea. Vedle něj je ale seskládáno dalších deset postav, které se zdají být důležité a pro děj zásadní. Bez některých bychom se obešli, jenže to by si Nolan nemohl sedět na svém egoistickém vedení a u každého nechtěl rozehrát malá i větší dramata. Všichni tu holt musí bojovat o svoje místo v ději, Nolan navíc předkládá hned několik záporáků (někteří jsou jasní hned, jiní přijdou s dějem, k dalšímu se odkazuje). Toma Hardyho mám rád, ale obrovská ramena mrazivost postavy ještě nedělají. Možná působí impozantně, ale echt záporák to není. I Batmanovi schází šťáva, Christian Bale svou postavu zvládá, ale žádné superlativy se na jeho osobu snášet nedají. Zastiňuje ho třeba nový Robin v podání Josepha Gordona-Levitta nebo drzá Anne Hathaway, která umně prodává svůj sex-appeal, ale také její postava by si zasloužila lepší péči, pane Nolane. Herecky pak všechny zastiňují herecké legendy ve vedlejších rolích, tentokrát u mě nejvíc bodoval Michael Caine. Za výtky může tvůrčí roztržitost, Nolanovo uchopení hned několika témat, ve kterých zvraty šustí až překvapivě moc papírem. Zásadní momenty pro mě neměly onu údernost předchozího dílu (i když ten je prostě „jen“ čtyřhvězdičkový, výborný, opulentní, herecky dokonalý, ale pořád „jen“ čtyřhvězdičkový – neviděl jsem ani tady NIC přelomového, myšlenkově zásadního, nebo filmově dokonalého), s vážnou tváří jsou nám naopak předložené skutečnosti, kterým by se jeden spíš zasmál (odhalování toho, kdo je čí otec – ale kdeže? Nespletl si tu někdo žánr?). Temný rytíř povstal působí až příliš americky, až příliš pateticky, klišovitě a nepříjemně brzy mu dochází dech (závěr je při vší úctě slabý). Akce už tradičně není hlavním hnacím motorem filmu, občas něco bouchne, leckdo se tu mlátí hlava nehlava, honí se potemnělými ulicemi, ale je strašně cítit odcizení od těch, kteří před bílým plátnem sedí a platí za nemalé vstupné. Na ně se na můj vkus trochu pozapomíná. Snad i proto, že všichni bez ladu a skladu střílí pět hvězd, dám poctivé tři. Možná bych si přál, aby Nolan příště natočil nějaký dvouhodinový akční thriller s jednou pořádnou pointou, zapamatovatelnými akčními scénami, odlehčením děje v podobě humoru a hlavně bez masek na ksichtech hlavních postav. ()

ClintEastwood

Podobně, jako v průběhu filmu hlásí zprávy na GCN, tak i já zvolám - BATMAN se vrátil! Christopher Nolan tímto temným a epickým spektáklem dokonale završil jednu z nejlepších trilogií moderního Hollywoodu. Temný rytíř povstal, je stoprocentně profesionální filmařina a z první řady kolínského kina i jeden z mých největších filmových zážitků posledních let. Tady opravdu nic nechybí ani nepřebývá a pokud je třetí díl trilogie považován za nejkomiksovější, tak si stále udržuje svou realistickou podobu z prvních dvou částí. Tohle nesmíte minout, protože TDKR je mistrnou ukázkou umu Christophera Nolana a skvělá volba pro všechny fanoušky opravdového filmového umění. Jedna z nejlepších komiksových adaptací vůbec. ()

Rex Mundi

Asi som nebola v správnej nálade alebo čo, ale tento komiksák sa medzi moje obľúbené nezaradí, hoci predchádzajúcich nových Batmanov som zvládla lepšie. Viem veľmi dobre, že ako fantastika tak komiksové námety vyžadujú najprv prijatie pravidiel a následné vžitie sa do príbehu. Ale odkedy Bane prvýkrát prehovoril tým čudne komickým hlasom, už sa to iba zhoršovalo. Príbeh bol ťahaný za vlasy stále viac a viac, až som nebola ochotná ho tolerovať. Zostal iba dobrý vizuálny dojem, to ostatné bolo len rozčarovanie. Rovnako ako užívateľ emo musím použiť slovné spojenie "obrovské sklamanie". ()

D.Moore

Není to lepší než Temný rytíř... Ale to neznamená, že to není výborné. Temný rytíř povstal důstojně uzavírá skvělou trilogii, za niž by všichni komiksáci měli Christopheru Nolanovi líbat bačkory. Film nemá snad jediné slabé místo, dokonce ani onu stopáž, která kdekoho udivuje/pobuřuje, a především nemá vůbec komplikovaný, ale na rozdíl od naprosté většiny současných blockbusterů "jen" poctivě napěchovaný děj. Jakási osudovost je cítit od samého začátku, a ačkoliv jsem věděl, že Batmanovi ani Gothamu tentokrát nebude dvakrát do zpěvu, to, co se nakonec rozpoutalo, mě střídavě ohromovalo a děsilo. Tleskám všem zúčastněným, dokonce i ten Hans Zimmer překvapil příjemně jemným a originálním kočičím motivem...__P.S. Že mě Michael Caine dojme, jsem také tušil už z traileru... Ani tak jsem ale nebyl úplně připravený.__P.P.S. Anne Hathaway nechte laskavě být, je perfektní.__P.P.P.S. Pokud se v budoucnu kdokoliv pustí do dalšího netopýřího filmu (což je na 99% jisté), nebude to mít vůbec jednoduché. Mimochodem doufám, že tou příští netopýřinou bude adaptace Millerova Návratu temného rytíře (a že pozvou i Supermana). ()

Dan9K

Nerozumím tomu...zjevně....emoce na nule, epické tam bylo co? Děj bylo co? Ten záporňák, ten byl asi "hustej"? Ten závěr? To byly nejspíš ty emoce. Ten digitální bordel na stadionu? To byla asi ta epika. Ty hloupé dialogy, které by nikdo nikdy neřekl a ty motivace postav, jež nedávají smysl? Tak se zřejmě dělá ten mohutný děj. Jsem zmatený z toho, že něco takového je pro tolik lidí vrcholem umění zvaného film. A to se ani nezmiňuji o té neskutečně pitomé hudbě. Kdyby v tomhle filmu aspoň byly samostatně stojící scény, jako ve dvojce, které v člověku přetrvají a jsou dobré samy o sobě. Je tu jen jedna - týpek, co z ničehonic zahučí do ledu, to bylo super. ()

troufalka

Někdy je mi to až líto, že podobné filmy nedokážu ocenit, když se většině tak líbí. S Batmanem se bohužel těžce míjíme. Nechť si to vychutná, komu to je to určeno. ()

Hild

Dokonalý filmový zážitek. Nikdy by mě nenapadlo, že mi ukápne slza u filmu s Batmanem, Nolan to dokázal. Temný rytíř sice zůstává nepřekonán a Bane na Jokera nemá ani zdaleka, ale nepřipadá mi úplně fér tyto dva padouchy srovnávat, každá postava je úplně jiného charakteru a navíc každý díl z Nolanovské trilogie je zaměřen na něco jiného, měla jsem mírný strach, že Nolan podlehne tlaku, který na něho byl kladen ze všech stran, bála jsem se, že nás čeká více akce na úkor příběhu, nic takového se ale nestalo. Kdo chce, ten si chyby vždycky najde, ano, velká přemíra postav způsobila zbytečnost některých charakterů, protože je divák nestihne poznat (naopak ale hlavní postavy jsou prokresleny dokonale), milostné zápletky působí nevěrohodně a jeden twist je ne úplně dotažen, i tak se ale jedná o absolutní špičku svého žánru, vedle které většina komiksáren vypadá jako pohádka pro děti. Celé tři hodiny se divák nestihne nudit, místy se mi tajil dech, film je výborně emočně vystupňován (Michael Caine dojímá snad každou svou větou) a troufám si říct, že epičtější podívanou letos v kině jen tak nenajdeme. Už teď to chci vidět znovu. ()

Spooner

Téměř jedinéčné zakončení jedinéčné trilogie. Příběh sice na první pohled nevypadá tak promyšleně jako v předchozím dílu a Bane vypadá daleko povrchněji než Joker. Při druhém shlédnutí a dostatečném rezonování vám ale dojde, že tomu tak není. Temný rytíř povstal téměř dokonale završuje trilogii jak příběhově, tak z hlediska postav. Nolan navíc ukazuje, jak má vypadat epický film za víc jak 200 mega a je hezké vidět, do jakých precizních akčních scén se Nolan od prvního Batmana, kde byla akce hodně slabá, posunul. K tomu si připočtěte neselhávající herce, Zmmera šlapajícího do pedálu a máte film, který jen tak nedostanete z hlavy. ()

Ded@M@tes

Čekal jsem to malinko lepší a i tak jsem se nenudil. Efekty neodfláknuté a děj se hnal jak voda. Batman asi hold přežije vše a jen tak ho něco nezastaví. ( Hodnocení: 8/10 ) ()

MMR

Tento díl se mi líbil více než ty dva předchozí. Ač je to zdlouhavé, tak jsem vydržel až do konce s napětím sledovat, co se děje. Díky tomuto jevu má u mě film velké plus. K filmu samotnému nemám co podotknout, pokud chcete něco hlubšího, čtěte komentáře jiných uživatelů. ()

HOCKEYKA

Som zástancom názoru,že na skutočný vrchol sa človek môže dostať len raz za život.Christopher Nolan svoj vrchol dosiahol v roku 2008,ked pustil do sveta najlepší akčný trhák všetkých čias a dal posledé zbohom predstaviťeľovi tej najdokonalejšie stvárnenej úlohy zloducha,akú kedy svet videl.Všetky batmanovky,staré i nové,odjakživa stáli na záporných hrdinoch, na ich charaktere,mimike a schopnosti zaujať diváka hlasovým prejavom.Nech mi teda každý milostivo odpustí moje rozčarovanie nad akousi bezkrkou horou mäsa s maskou na tvári a počítačovo upraveným hlasom,ktorá je paradoxne skvelým a príťažlivým Tomom Hardym.Pre mňa by Banea mohol hrať trbárs aj Csongor Kassai a efekt by bol rovnaký.Takže o akom skvelom hereckom výkone to vlastne každý hovorí?Z postáv ako takých som celkovo dosť sklamaná,pôsobia na mňa akosi nedokončene,tápavo a unavene,akoby ich niekto znenazdajky hodil do deja a zabudol sa po ne vrátiť.V porovnaní s charakterovo výstižným Temným rytierom ide o vcelku zásadný nedostatok,ktorý je ťažké odpustiťAle....po technickej stránke filmu niet čo vytknúť,je naprosto perfektný.Dokonalé ozvučenie,dokonalá hudba,dokonalé efekty,dokonalá kamera...skrátka dokonalá práca,ktorá si zaslúži to uznanie.Ako odvekú batmanofilku ma úprimne mrzí,že nemôžem udeliť viac hviezdičiek,hoci ked si uvedomím,ako strašne vysoko bola nastavená latka,tak ma to ani veľmi neprekvapuje. ()

Davies182

Nemám slov. A nebo vlastně jich mám hodně: větší (filmové) zklamání nepamatuji. Do úvodní akční scény s Batmanem příběh graduje a je to povážená podívaná. S prvním záběrem na masku dokonce přicházejí oblíbené "zimomriavky" a ten pocit je... prostě Nolan! Bravo. Potom studio vyměnilo režiséra, asi došly peníze, tak popořadě: Tři měsíce se odehrají během deseti hodně divných střihů. Bane při ztěžejních projevech chrchlá dětinským hláskem; chtěl jsem se smát a bylo mi trapně. Pardon. Všechny postavy se pořád tváří hrozně akčně - pořád se naoko něco děje - ale přitom si tu B & B dají jen dvakrát do tlamy (chybí už jen pomyslný ring), vážně, akce nula. Beru však, že je to film o Bruceovi, jeho drama - takže tady výtka žádná. Ale! Gradace ve vězení nulová, pak přijdou klišé (pusinka a šáteček, prosím?), katarze taky nic. KATARZE!! Christopher Nolan servíruje tklivý chór s hříbkem v pozadí: WTF? Je mi to líto, ale již před druhou půlí jsem se prostě začal neuvěřitelně nudit a nevěřil jsem, že sleduji dílo tvůrce Dokonalého triku nebo Počátku. Jen pro ujasnění jsem od snímku nic nečekal, netěšil se, a trhá mi srdce, když vidím podobná či vyšší hodnocení u mnoha na první pohled méně kvalitních filmů v mém profilu. ()

JAn

Nejryzejší a nejkomiksovější filmový Batman všech dob. Epický, temný, millerovsky precizní. Bob Kane by byl pyšný! ()

petero

Super zakončenie Nolanovej trilógie, pre mňa o niečo slabšie ako dvojka ale o dosť lepšie ako jednotka. Opäť ten Nolan má ale dobrý nos na výber hercov do vedľajších úloh. Miestami mi prišiel film dosť ukecaný a málo násilný (krvavý), no výborne to kompenzovala slušná akcia, skvelý Bane (na Jokera samozrejme nemá) a jeho hlas "That boy has a lovely voice", spočiatku nepredvídateľná Catwoman (Anne to sekne), burácajúca hudba a nečakané zvraty. Niektoré návraty starých známich potešili (hlavne dr. Crane bol i na tak malom priestore perfektný) tak ako odovzdanie štafety. ()

gogo76

Nolan dokázal zmazať a poslať do zabudnutia všetkých starších Batmanov a poviem na rovinu, že pre mňa ani neexistovali. Podľa Nolana je trilógia uzavretá a takto ju od začiatku plánoval. Uvidíme, či ho štedré honoráre neprehovoria k pokračovaniu. Podľa mňa je trilógia tak akurát, netreba to zbytočne naťahovať a dajme Nolanovi šancu natočiť aj niečo iné. Tom Hardy bol výborný záporák, film opäť ponúka veľké akčné i davové scény. Hudba H. Zimmera je opäť silným článkom. Zaujali ma najmä hlasy z podzemia s postupne pridávajucim sa orchestrom. Jedinú, ale dosť podstatnú výhradu mám k postave Catwoman, ktorá tam nemusela byť. Jej čas by som radšej venoval M. Caineovi. Pár výhrad mám, ale celkovo spokojnosť. Veľkolepé zakončenie silnej trilógie. 90%. ()

pepo

Skvelé finále skvelej trilógie. A opäť s inou atmosférou ako predchádzajúce časti. Sklamanie môže spôsobiť jedine prehnané (aj keď oprávnené) očakávanie. ()

Xmilden

Zdánlivě nemožné se stalo skutečností! Christopher Nolan mě poprvé nevytřel zrak a já se v sále povážlivě vrtěl více než bych si přál. Třetí díl je hodně dlouhý, je epický, je monstrózní, má skvělou hudbu a úžasného záporáka, který se v mých očích může směle rovnat Jokerovi. Ano, těšil jsem se na každou scénu, ve které se Bane objeví, podobně jako Jokera i jeho příchod na scénu vždy nejprve připraví příslušná hudba. K závěru se vyjádřím snad jen tolik, že mě trošku zklamal. Ne že by byl špatně natočen. Dokonce film i dopadl tak jak jsem docela očekával. S předáváním žezla to asi stejně většině v průběhu docvakne. Ale ten odkaz na Robina si tak nějak tenhle Batman nezasloužil. Já tu postavu prostě nemám rád. Kdybych měl do toho co mluvit tak vyřadím postavu Mirandy Tate a policisty Blakea z děje úplně. Výsledek by působil sevřeněji a určitě by se nepatrně film zkrátil. Těch 164 minut na půlnoční premiéře bylo vražedných. Jsem zvědavý co se mnou provede druhá projekce v teple domova. PS: Druhá projekce nakonec odhalila podle očekávání, že ani tenhle Batman není samozřejmě žádný propadák a dílky skládačky do sebe zapadly lépe než jsem si byl poprvé ochoten připustit. Škoda slabších pasáží mezi 80 až 120 minutou, které se odehrávají v Gothamu po Batmanově zmizení. ()

Tom_Lachtan

Film se mi líbil, ale nemůžu mu odpustit některé věci, jako jeden příklad za všechny - nechutně srdcebolný závěr, navíc jsem asi po čtvrtině filmu začal fandit Baneovi. Rozhodně důstojné završení trilogie ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)