Návrat Temného rytiera

• Česko Temný rytíř povstal (viac)
USA / Veľká Británia, 2012, 158 min

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (viac)

Gotham sa zmieta v temnotách neistoty potom, čo bol jeho maskovaný ochranca uznaný vinným zo zločinov, ktoré boli pre dobro ľudu uložené na jeho bedrá. Nedôveru v Batmana (Christian Bale), a v to čo predstavuje, nahradila u väčšiny nenávisť a pohŕdanie. Joker možno hnije v polstrovanej kobke v Arkhame, ale s úsmevom. Lov na netopierieho muža je totiž v plnom prúde a gothamské policajné zložky pod vedením komisára Jima Gordona (Gary Oldman) nie sú to jediné, čo ide alteregu miliardára Brucea Wayna po krku. Zdanlivo odnikiaľ sa vynára akýsi Bane (Tom Hardy) a nocou sa ako tieň zakráda tajomná mačacia žena Selina Kyle (Anne Hathaway). (TV Markíza)

JohnSmith

Konec skvělé trilogie. Sice mě závěrečný film tak neuchvátil jako Temný rytíř, ale i tak je to skvělé zakončení. Bale byl tentokrát převálcován Hardym, který si záporáka dost užil. Tím nechci říct, že by byl Bale špatný, ale záporná postava bývá zajímavější, zvlášť když je dobře zahraná. No a něco jako odkaz na Robina byl cítit už po prvních cca 20 minutách. ()

lucascus

Nejsem skalním fanouškem, ale nemůžu hodnotit jinak. I závěrečný díl trilogie si drží pořád svou vysokou úroveň a i bez Ledgera jsme mohli obdivovat víc než dobré herecké výkony. Stabilně dobrý výkon podává už potřetí Bale v hlavní roli, zazářila Hathaway v roli Catwoman a rovněž i Gordon-Levitt, který se stal zároveň možným příslibem do budoucna (aneb už ne Batman, ale Robin). Úctyhodné zakončení trilogie tedy vzdalo holt veškerým tvůrcům, ať už hereckým, režisérovi, scénaristovi, technikům a v neposlední řadě i skladateli Zimmerovi, jehož hudba byla nedílnou součástní každého dílu. A rovněž i já chci poděkovat tvůrcům za důstojné ztvárnění komiksového hrdiny, který uchvátil nejednu generaci. Gotham žije dál. ()

Pump

Tak pan Nolan se opět překonal a posunul laťku dál. Bale je dokonalý Batman a tom Hardy je naprosto úžasný padouch. Tito dva pánové sehráli tak mistrovský koncert, že si troufnu říci, že nikdy nebudou překonáni. neuvěřitelné a neuvěřitelně skvělé. ()

lykan9

U třetího dílu jsem se moc bavil, hlavně v závěru. Ale bohužel jsem se docela často místy i nudil, což se mi v Temným rytíři nestalo ani jednou. Mimo to spousta postav mě vysloveně iritovala (např. Catwomen byla úplně zbytečná postava) a Bane byl oproti Jokerovi slabý šálek kávy. Přesto všechno se jedná o nadprůměrnou zábavu. ()

Krosmen

Shrnout poslední díl téhle extraordinérní série do jednoho slova? Nářez! Fámy o tom, že je příběh překombinovaný se nepotvrdily, fámy o tom, že je potřeba znát předchozí díly se nepotvrdily. Jedná se o prvotřídní podívanou, která i přes svoji úctyhodnou délku připoutá a nepustí, všechno jede rychle jak má a závěr ve stylu HW rozuměj Hollywood člověk odpustí rád, líbilo se mi i rozuzlení z hlediska případného dalšího vývoje filmů o batmanovi. Hudba je vynikající a ještě dlouho po filmu vám bude v uších znít jisté skandování. ()

Vironey

Hm. Rozhodně nejslabší díl trilogie a to z několika důvodů. Předně zde není nic nového, jedná se o recykláty z předchozích dílů, které nejsou podány zrovna inovativním způsobem. Postava Banea mi nepřišla geniálně mrazivá jako Joker, působil na mě docela komicky a to nejen kvůli příšerně přehrávanýmu hlasu, kterej mu přeskakoval jako mutujícímu puberťákovi. Jistě, na konci jsme se dozvěděli o "tragičnosti" jeho postavy, ovšem nic zvláštního, co by člověka opravdu šokovalo. Marion Cotillard mi do své role na konci vůbec neseděla, nechci spoilerovat, tak zůstanu jen u neurčitého frfňání... Nejvíce mě ale zklamal Michael Cane, z kterého se stala plačka číslo jedna, takovéhle výlevy patosu patří do Zaříkavače koní, ne do brutálního Batmana, bože! Catwoman byla na druhou stranu docela fajn, nápad s těma brejlema/ušima se vážně povedl, Anne Hathaway se téhle postavy zhostila skvěle. Celkově mě docela zklamal i scénář, oproti předchozím dílům ubylo na surovosti a hloubce, zato přibyl patos, prázdné hrdinské žvásty a spoustu klišé. Zklamání, ale na nižší hodnocení to zase není, oproti ostatním komixovkám je to pořád velký nadprůměr. ()

D28

Pri sledovaní akéhokoľvek príbehu /knižného či filmového /nás dopredu ženie očakávanie záveru .Takže TDKR logicky uvidia milióny divákov, ktorí rozpitvajú Nolana aj s Batmanom a všetkými zúčastnenými určite dokonale.Ja len potrebujem oznámiť všetkým, ktorí ešte nemajú lístok do kina, aby neváhali ani pidisekundu a okamžite sa rozbehli vychutnať si skvelú zábavu .Nevšímajte si menej ako 5 hviezdové hodnotenia, prosím vás, ja som chybu nenašla. Nájdete tu presne to, čo v Gothame / a "okolí" / chcete vidieť, pretože všetko predsa musí nadväzovať a zapadať do seba. Vrátane pár prekvapení.Strašne rada by som napísala, že Christian je veľká jednotka záveru trilógie, bohužiaľ objektívne je to tatko projektu - druhý Chris, ale nepreceňujte furt záporákov a vedľajšie postavy,všetci sú super, ale BALE je perfektný a bez neho by to nemalo šmrnc.Jednoducho som prežila jeden z najkrajších filmových večerov, pod vplyvom ktorého vymieňam TDK v TOPke za jeho mladšieho bračeka,ktorý tu ale zastupuje celú trilógiu. ()

Gerret

Očekávání bylo hodně velké, takže se ani nedivím, že pro mě zůstal Temný rytíř nepřekonán, ale i tak výborná trefa na mé 1500. hodnocení. Začátek byl trochu slabší, ale pak se film docela slušně rozjel, ale chybí mi tam prostě některé nezapomenutelné momenty z předchozího dílu a Tom Hardy, ať se snažil sebevíc, na Jokera v podání Heatha Ledgera prostě nemá. Bane prostě není tak zajímavý charakter. Ch. Bale jako vždy výborný a Anne Hathaway v roli catwoman docela překvapila. Viděno 2x v kině, poprvé na půlnoční premiéře. Hodnocení 90%. ()

Taio

Jak tento film dosplietali to až neni normálne ale to, že je lepší ako Dark Knight o tom žiadna! Musím priznať, že touto trilógiou u mňa predbehol nepredbehnutelnu trilogiu LOTRa... teraz už sakra predbehnutelnu. Baneov hlas vyvolaval zimomriavky, Catwomania riť to bola potecha pro oko- som sa jej nevedel nabažiť, škoda že nebolo prazdne kino no. Hudba sa mi zdala úplne skopčena z predchadzajucich dielov ale to nevadí. Inak naozaj nadnadpriepriemerné zakončenie. A koniec samotného film- WOOOOW!!! Musim ešte dodať, že filmy ktoré ma naozaj nadchnú tak pri nich strácam slová! ()

ghatos

Výborné zakončení trilogie. Třetí díl se vrací svým pojetím k jedničce a koncepčně odpovídá na otázky z předcházejících dílů. Bane je jiný typ záporáka (líbil se mi). V rozehrané hře se objevují různé falešné stopy sloužící k zastření skutečného stavu věci. Vidět v tom pouze sociální kritiku, morální dilemata, korupci či jiné záležitosti je krátkozraké. Je třeba na to pohlížet komplexně. Závěr je vyřešený elegantně. Nemám co vytknout. 90% (KINO SMÍCHOV). ()

R1CH1E

Nolan po nepřekonatelném Temném rytíři udělal jediný možný krok - vše udělal ještě epičtější, větší a kolosálnější. Jediný problém je v tom, že tomu co předvedl Joker jako záporák, nemohl Bane konkurovat ani za mák. Bane sice používá místo chaosu a strachu tvrdou sílu, ale všechno to dělá chladně a nevychutnává si to. Nolanovi musím zatleskat za to, jak hezky dotáhl všechny dějové linky do konce a že film nebyl nudný, ikdyž Batman tam nemá zdaleka tolik prostoru jak v jiných dílech. I na spoustu dialogů film utíká celkem svižně (výrazně tomu napomáhá opět dokonalá hudba Hanse Zimmera) a potěšili hlavně camea postav z předchozích dílů. Co už mě až tak nepotěšilo, bylo pár špatných návazností scén (například v jedné scéně je Batmanovi sebrána maska a vyhozená a ve druhé ji má zase na hlavě) a až přílišná snaha o epické akční scény, které jsou kolikrát už fakt moc přepálené a prostě jim nevěříte, zatímco v předhochozím díle by mohli herci při akčních scénách srát kostky ledu a vůbec mi to nevadilo. Co mě však zklamalo nejvíc byla bojová střetnutí Batmana s Banem, které byly víceméně 2 a choreografie bitky byla téměř stejná a naprosto nevýrazná. I tak je to ale nejlepší zakončení komiksové trilogie, jaké jsem kdy viděl, (vzpomeňme si třeba na zprzněného Spider-Mana 3), což však bohužel nemění to, že nedosahuje kvalit druhého dílu, protože Nolan v něm nasadil laŤku tak vysoko, že ji ani sám nedokázal přeskočit. P.S. Pokud budete pozorní, všimnete si i některých známých herců ze seriálů, jako například Teal'ca z SG-1, Malíčka z Hry o Trůny, nebo Quinna z Dextera. ()

Kali4

V množství je síla. Nový Temný rytíř odhaluje staré křivdy, vyrovnává nesplacené dluhy a rozpoutává boj o holé bytí a nebytí. Není tak detailní a minimalistický jako předchozí film, neobsahuje ani tolik zapamatování hodných scén, nemá ani noir, ani gothic nádech jako Batman Begins, ale on zkrátka takový NEMÁ být. Jeho síla spočívá v mohutnosti a neuvěřitelné epické šíři, a to jak dějové, tak filmově řemeslné. Nolan byl nucen přesunout těžiště filmu někam trochu jinam, odpoutat pozornost od (promyšlené?) anarchie, a všechno vsadil na velkolepý, systematický a ďábelský plán jednoho muže, mistrovského manipulátora, který pevně svírá otěže. Film je tak epický, jak jen mu to Nolanova precizní režie a Zimmerův naprosto monumentální hudební doprovod dovolí, jde tudíž až na samou hranu, kde se na poslední chvíli zastaví, aby nechal všechny kousky skládačky zapadnout na svá místa. Zároveň scénář opět dovoluje návrat Batmana v roli hlavního hráče (a tak to má být, neboť série je primárně o Temném rytíři, nikoli o jeho protivnících) – minule byl značně upozaděn na úkor Jokera, který shrábnul ty nejvděčnější filmové momenty; tentokrát se vracíme zpět ke kořenům a sledujeme, kterak se Batman rodí silnější a odolnější než kdy dřív. Dáváme si tak trochu repete, opakujeme stará moudra, abychom si připomněli, jací jsme a za co bojujeme, a abychom se poučili z chyb. A i když je těch mouder chvílemi možná až příliš, všechno stále dává smysl a Nolan může jet dál na plný plyn. V Temném rytíři se musel Batman obrnit důvtipem a především značnou trpělivostí, aby uspěl, tentokrát si musí sáhnout až na dno svých psychických i fyzických sil, aby vůbec přežil. Co se týče padouchů, Bane byl vždycky mým nejoblíbenějším Batmanovým soupeřem. Právě on dokázal v knize Knightfall Batmana téměř zabít a právě on mu dával ze všech protivníků největší „kotel“. Kromě nesmírné fyzické síly a bojové zdatnosti byly jeho přednostmi i nepředvídatelnost a nevyzpytatelnost, které byly i Jokerovými hlavními zbraněmi. Zatímco u Jokera byla zdrojem těchto dvou vlastností jeho bezesporu chorá mysl, v Baneově případě pramení z vysoké inteligence a dlouhých let bojového výcviku. V novém Temném rytíři Tom Hardy potvrzuje Baneovu komiksovou pozici a minimálně se vyrovnává Heathu Ledgerovi (a to má po celou dobu zakrytou tvář!). Bane nevládne novému filmu, jako Joker vládnul předchozímu, jelikož scénář mu to jednoduše nedovoluje (a díky Nolanovi za to!). Všechny jeho výstupy jsou však naprosto démonické a vrcholně atmosférické. Po zhlédnutí Rachel Getting Married mě vůbec nepřekvapilo, jak je Anne Hathaway dobrá, a Joseph Gordon-Levitt je jednoduše talent (také nic nového pod sluncem). Osobně mám velmi rád epická (a trochu přepálená) zakončení filmových sérií, a ze všech těchto epických (a trochu přepálených :-)) zakončení je nový Temný rytíř suverénně nejlepší. Nová „batmanovská“ trilogie se tyčí nad komiksovou konkurencí jako mrakodrap a válcuje ji jak z hlediska režisérského, tak scénáristického. Appendix: Druhá projekce doplnila kontext, potvrdila výše uvedená superlativa a k těmto již uvedeným připojila další. Už se těším na projekci třetí :-). () (menej) (viac)

Deniel

Koment pisu ihned po promitani, cerstvy a svezi, ale s bolavou prdeli. Ale co si budem povidat, vubec me nesere, ze me boli prdel, ba naopak :D Dostal jsem naloz pekne propeceneho steaku ve forme 3 hodinoveho Bane vs. Bat stylu. Tak jak jsem sel na Inception a prisel s tim, ze jsem dostal mnohem vic nez jsem chtel, doslova jsem se tetelil blahem, tak tady to plati trojnasob. Nic epictejsiho a dokonale sediciho do sebe jsem v kine snad ani nevidel. Byly pritomny i caste pocity mrazeni => Film tedy opravdu za to stal. Mozna jen trochu bych ubral na radoby vtipech ihned po nejakem sestreleni neceho nebo nekoho, ale v podstate mi to vubec nevadilo, jen asi jednou nebo dvakrat jsem citil takovy pocit, ze uz to prehaneji, ale vzapeti behem milisekundy jsem byl zpatky v awesome rezimu. Proste parada a jdu znova! a vy byste taky meli! :D ()

kklepkaa

Tušila jsem, že třetí Batman bude bomba, ale i tak jsem z kina odcházela v němém úžasu. Nové postavy mi nevadili... Josepha Gordon-Levitta mám ráda a Anne Hathaway taktéž zářila. Konec byl pro mě tak trochu nečekaný. Délka filmu nebyla rušivá. Film si po právu zaslouží 5 hvězdiček a Nolan poklonu. ()

Roseinka

Naprosto skvělej film! 3 hodiny v kině a ani chvilku jsem se nenudila.... Všechna čest Nolanovi. Emoce, napětí, akce, drsnost.... to vše se střídalo, že jsem nestíhala skoro dýchat. Na konci jsem si fakt hodně pobrečela a to jen tak nějaký film nedokáže. Nikdy by mě nenapadlo, že se mi bude líbit film s Batmenem. 10/10 ()

KASUGI

Co tenhle film dává historii kinematografie tak ojedinělého, že je výše než Matrix, Dobyvatelé ztracené archy, Vetřelec...aspol? Místama to snad ani nepsal/netočil Nolan, závěrečný "zakaždoucenu" zvrat je zbytečný a nejlepší vyvrcholení filmu je uprostřed (odpalování bomb) a nabízí to už trailer. Bane mluví jak dědek Cain z Diabla II, což v kombinaci s jeho vizáží působí neskutečně gay. Opět se dokola omívají hudební motivy "božského" Zimmera, přičemž asi žádný jeho fanboy se nezamyslel nad tím, kdo koho začal vykrádat dřív (Jablonsky vs Zimmer). A ta stopáž... Myslel jsem, že si jako u Temného rytíře zopakuju pózerství a předsudky, které se během sledování proměnily ve spokojenost údiv a nadšení, ale on je to ty voe fakt průměrný film. Obalený v líbivém kabátku a plný teatrálních dialogů. To si ale lidi, utíkající za Nolanem a do pet lahví chytající jeho prdy, aby je doma při hromadné masturbaci inhalovali, nikdy nepřiznají. ()

Killda

Epičnost úplně všude! Tolikrát jsem v kině ještě husinu neměl! Ať už tomu dopomohl úchvatný soundtrack Hanse Zimmera, skvělé záběry, nebo Baneův hlas! Je ale pravda že se vytratilo trochu toho komorna z druhého dílu. Akce je tu dost, někdy možná až příliš. Samozřejmě že trumfnout Temného rytíře s Jokerem byl předem prohraný boj, ale i tak TDKR bojoval seč to šlo! Všechny malé výhrady prostě musí jít stranou protože tohle je zakončení, jaké by u podobné triligie mělo být! Jen doufat, že to Warněři nezprzní čtvrtým dílem. Pak tahle série zůstane nadčasová. ()

MNTB

Temný rytíř by už neměl nikdy vstát. Nikdy. Chápu je převelice těžké překonat sám sebe ale pokud na to nemáte, tak radši jděte od toho než aby vzniklo něco takového. Tento Batman je totiž ukecaný, chvílemi až nudný jak soap opera a velice předvídatelný. Kde je ten Batman nad kterým jsem jásala a s otevřenou hubičkou ani nedutala až do konce filmu? Pravděpodobně si odpovím sama, že leží někde v temných lovištích. ()

s.e.p.p

Nolan natočil velice průměrný film a až nechutně málo lidí si je ochotno to přiznat. Absurdní zvraty, nesmyslné situace, logické chyby, nudné akční a bojové scény bez špetky nápadu, patetické kecy, trapně doslovný závěr, zbytečné vedlejší postavy, které nikam neposunují příběh a dostávají čas na úkor postav hlavních. To všechno a spousta klišé navrch. Uvidím, jak to na mě bude působit napodruhé, ale teď je to obrovské zklamání. ()

Elrond88

95%. Prostě wow! Naprosto špičkový akční film, který navzdory délce nenudil ani napodruhý. Batmanovské téma, Nolanova režie a Zimmerova hudba jsou záruky kvality a skvělého filmového zážitku. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý

21.01.2022

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (viac)

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (viac)