Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

necisty

Zpracované a zahrané až děsivě dobře. Jen mi tam moc neseděla hudba, která se snažila do děje napasovat moderní prvky, což ve filmu o první světové válce jaksi moc nejde. A taky trochu skákali z jedné scény do druhé a chvíli jsem se nechytal ani mezi hlavními postavami. To až ke konci a to jich tam popravdě už moc nezbylo. ()

Flynn

Knihu jsem cetl tak davno, ze uz si ji nepamatuji. Ze skolnich lavic uz jsem nejaky ten patek. Diky tomu jsem nemel nutkani srovnavat obsahovou stranku film/kniha a to mi umoznilo si uzit paradni valecny film. Osobne se mi libil vice nez 1917 (ten je taky famozni, ale jeho sila je vice v kamere). Chapu ze kdyby se film jmenoval Bitva u Champagne, tak na nej koukne mnohem mene lidi, nez kdyz ho pojmenujete dle knizni klasiky. S tim asi nic nenadelame, nicmene je to skvely valecny film s uzasnym vstupem (cesta uniformy) bez zbytecnych hrdinskych patosu jak to delava hollywodska produkce. Evropske valecne filmy mam rad (Valecna generace, Unter dem Sand atd.) a tenhle kousek se mezi ne pravoplatne zaradi. ()

PROCESOR

Absurdita, to je to ,co mě ihned napadne, když sleduji tento film. Arogance a ješitnost když sleduji, jak německý maršál velí k útoku 20. minut před ultimátem kapitulace. Když se budu zabývat filmovým řemeslem, tak spokojenost. Nemá smysl rozebírat námět samotný. ()

Pajky3

Asi takhle, knihu jsem četl povinně na střední a do dnešní doby je to jedna z těch, které ve mně zanechaly silný pocit a i když jsem zapomenul osudy hrdinů, tak jsem nezapomněl na tu beznaděj války. Viděl jsem i filmu z roku 1930, který rozhodně stojí za vidění a ani po tolika letech neztratil na síle. A nedivím se, že tentokrát se Němci rozhodli připravit vlastní verzi a vypustit ji na Netflixu. Film je to slušný a hlavně výpravu tomu nikdo nemůže odepřít, ale chybělo tomu něco zásadního. Chyběly tomu totiž emoce, kamarádi umírali a nemělo to žádný velký dopad. Dokonce ani scéna z příkopu (kterou jsem po knize nedokázal zapomenout) či nesení Kata do nemocnice neměli takový efekt, jako jsem čekal. Zbytečnost války je třeba neustále připomínat a to se hlavně závěru daří. ()

zette

Myslim, ze povedeny film. Ten strach a zmar vojaku mi rezonoval az ke gauci. Zaujala me i kamera a vyprava. Pokud to srovnam s filmem z roku 1930, tak reknu, ze tento na me takovy dojem neudelal. Minimalne v pribehu, hereckych vykonech a atmosfere trochu zaostava. ()

campix

Mě osobně tolik neprovokuje tahle válečná Netflixovská produkce tím, že se jedná o zpracování výborné knihy Ericha Maria Remarquea, které bohužel nesahá ani po kotníky. Věřím, že pokud by tvůrci pouze zasadili film do První světové války s lehkou inspirací tímto dílem, tak by bylo mnoho zdejších uživatelů spokojenějších zase by snímek ale neměl takový dosah. Nicméně já jsem na výsost spokojený. Jedná se o monumentální válečná jatka s trošku drsnějším naturelem. Přeměna Paula Baumera z mladého idealisty je až hmatatelná. Jedna z těch nejlepších netflixovských filmových adaptací. ()

FrankSusta

Možná bych dokázal jít s hodnocením i níž, ale upřímně, já bych si to nedokázal rozumně odůvodnit. tenhle film je totiž silně protiválečné mistrovské dílo. Doslova v každém (každém druhém) záběru někdo umře a celkově odporností a zrůdností války byste nedokázali spočítat ani na sto čtyřiceti osmi prstech. ke všemu je to teda kurde podstivá filmařina a plně chápu rozhodnutí akademiků (i když ten Elvis mi přišel mnohokrát lepší a žhavější kandidát). Kamera je prostě wow, lehce Revenantská. Jsem rád, že režisér i přes vážnost tématu dokázal zakomponovat hodně nápadité záběry (viz. Wes Anderson kompozice doprostřed) do celku a dokázal celé dílo hned povznést zas o něco výš a aniž by ho nějak zesměšňoval si to přivlastnil. Za však úplně nejlepší bod celého filmu ovšem považuji hudbu Volkera Bertelmanna zaslouženě oceněnou Oscarem. Ach, jak mrazivé. Výprava a celé postavení do zákopové války je něco tak neuvěřitelně děsivého a svojí neurvalostí a surovou brutalitou si to pomalu ale jistě vydobilo místo ještě pořád někde v mém srdci (s hromadou dalších filmů). Předlohu jsem nečetl však o ní samozřejmě vím, ale přiznám se, že i kdyby se film přejmenoval či kdyby kniha byla neznámá, tak to lze krásně poznat. Jak? Ty dialogy postav dokáže tématicky napsat snad kdokoliv i v dnešní době, však tyto mají neskutečnou eleganci a styl. A to se mi strašně líbí. A herci rozhodně nejsou k zahození. Tenhle film je prostě mistrovský. prostě mistrovské dílo, které jak jsem říkal dokáži ohodnotit trošku nižší známkou, ale proč bych to dělal. ()

KajusaK

Nemastné, neslané, bez ducha. Felix hrál dobře, ale scénář je opravdu napsaný špatně. Žádné emoce, nemožnost pořádně se vžít do postav. Během úmrtí hlavních hrdinů to s vámi prakticky nehne. ()

alchac

Na začátku mě antikristně silně vyděsila liščí rodinka, takže jsem byl připraven na nejhorší. Nakonec to dopadlo trochu jinak, neb halušky mi sice po xichtě nikdo nerozpatlal (byť o záběry korun stromů a letících mraků tu nouze není), ovšem kýbl mýdla ano. Jako by nestačilo vypuštění Himmelstossova drilu (přesněji řečeno úplné vypuštění jmenovaného mazlíka), tak byl zde páně Remarkův hutně depkoidní psychoteror kompletně moderně přešit v anemickou verzi Zachraňte německé Chlapce a chlapy z Ordinace v růžových Flandrech, které navíc s postupujícím časem stále prudčeji klesalo íkvé, pročež rozhodně doporučuji raději verzi z roku 1979, neb tento přeslazený nelogický blábol má s knihou společný pouze název a jména některých postav, přičemž zejména za vytření si prdele posledními stránkami předlohy (a tedy podstatnou částí pointy), které mi to zhnusilo až na umrněnou gangrenickou jednu, bych nechal autory aspoň měsíc srát tuřínovou kaši v zákopech u Verdunu. ()

fantassia

Dala bych jen dvě, ale za zfilmování protiválečné literatury v téhle době dávám tu třetí. Zpracovat tohle dílko od klasika, válečného veterána, který v románu vykresluje nesmyslnost války, naivitu mladých a rozčarování z praktického zážitku, to je sázka na jistotu, Předpokládám, že většina měla Remarquea za povinnou četbu, tak je jasné, že každý režisér si do toho vtiskne svůj vlastní podpis. Pro mě je vždycky film podle knižní předlohy zklamání někdy je lépe nejdřív vidět a pak číst, ale je to jak to je. Škoda, že jsou lidé nepoučitelní a pak dopadnou stejně jako mladíci na latríně zbavení iluzí. ()

veertiik

Četl jsem knihu. Pak jsem viděl to starší a ještě starší zpracování.ty se mi líbily.A teď jsem se mohl těšit na další.Samozřejmě vizuál je perfektní, ale škoda toho děje. první půlku knížky skoro vynechali, a ten děj navíc, co si tam přidali, se mi nelíbil - jak tydy píše víc lidí, chybí propojení s hlavní postavou... ()

Radiq

Německý válečný film, kterému kdysi vévodil Stalingrad, se může hrdě pochlubit dalším povedeným dílem, které se nebojí zobrazovat hrůzy války otevřeně a bez skrupulí. Naturalisticky znetvořená těla, utrhané končetiny, smrti všude dokola, rozsápaná země - a kamera se toho nebojí a masky/triky také ne. A hned úvodní vstup do válečné vřavy nám poskytne hned několik takových pohledů. A podtrženo je to hudbou. Uau! Hudbou, která je tak temná a minimalistická, že z toho až buší srdce. Hudba, která zaujme stejně jak obraz, což se mi snad ještě nestalo. Hudba, která je tak znepokojující, jak to, co vidíme na plátně. A pak třeba ta scéna zblízka umírajícího nepřátelského vojáka, a že mu to trvalo a že ani film schválně nespěchal, aby jsme si to taky pěkně traumaticky prožili, a že jsme si počkali, než jsme se dočkali. A jelikož to je podle té známé knihy, počítám, že právě z ní pak hodně jiných válečných filmů/knih čerpalo a nechalo se inspirovat... a právě proto se pak zdá, že jsou zde takové ty typické válečné situace, jako "kamarádi jdou do války a pak se nestačí divit", "je nám zima, máme hlad, máme strach", "osudy a smrti vojáků, kteří mezi sebou měli silné válečné pouto" a "zdalipak se někdo z nich vrátí domů a v jakém stavu a kdo ne". Film ale zaslouží hodně chvály a je to silný zážitek hlavně pro slabé povahy. ()

rasttea

Velice syrové, skvělé ztvárnění první světové války se všemi nesmyslnostmi a hrůzami, co k ní patří. Herecké výkony, skvělá kamera. Tuším, jak to vypadalo na place při natáčení a že to nebyla procházka růžovým sadem. Že to v reálu muselo být ještě horší, je na snadě.  Půl filmu jsem si říkala, že by se daly záběry zkrátit, ovšem to, jak postupně sledujeme jednotlivé postavy, a jak jim mění válka svět před očima, ovšem kamera nás vtáhne do děje a já narozdíl od filmů, kde u nich stíhám ještě další věci, jsem se zde nemohla odtrhnout. Velkou zásluhu na celé atmosféře má i hudební doprovod, respektive minimalistické využití tónů a zvuků, jež dodává na syrovosti toho, co se před očima odehrává. Velká část titulků do ticha nechává diváka ještě chvíli ve vlastních myšlenkách.... ()

Cedr

Solidní akce dnes již nikoho neohromí, zato nesmyslná délka mnohé unudí k smrti, milionkrát ohraný válečný patos se vzhledem k předloze asi očekává, ale dívat se na to prostě nedá... jestli jste viděli jeden jediný válečný snímek, tak jste viděli i tento. War is bad m'kay? ()

Idego

V Netflixu si očividně myslí, že stačí poskládat dost naturalistických záběrů z války za sebe, nalít obrovský peníze do produkce a ukrást jméno slavnýho románu pro s ním prakticky nesouvisející film a bude z toho megadílo. Nebude. Myslí si, že když šestkrát zopakujou střídačku mezi zabláceným zákopem pod palbou a generálem sedícím v teple u krbu u opulentní večeře, bude to jakože silnej message o utrpení lidu jako hře mocipánů. Nebude. Když to bude mít takhle dementní jednorozměrnej scénář s hercama, co hrajou jak onuce, bude z toho jenom další netflixově sterilní, prvoplánový a natahovaný klišé a kýč. Pokud někomu ve válečným filmu stačí, že věci dělají ka-boom a bum-ratatata, prosím, ale mě to nudí k smrti. Pro dobrý válečný drama z první světové sáhněte třeba po 1917. To byl o dvě třídy lepší film. ()

Motinski

Úchvatne natočené vojnové peklo. Od kamerových najazdov cez veľkolepú výpravu až po zvláštnu ale rezonujúcu hudbu. To čo chcel Remarque svojím románom odkázať svetu sa aj v tejto adaptácii podarilo. Nezmyselnosť vojny a prerod od mladíckeho optimizmu k uvedomeniu si čo obnáša byť vojakom. Výborne sa na film pozerá, no chýbalo mi čo knihu definovalo najviac. Cítenie k postavám a vzťahy medzi nimi. Tie sú podané až trestuhodne chladno a bez emócií. Keď to poviem ešte tvrdšie, bolo mi jedno kto, kedy a ako zomrie. Necítil som súcit aký by som mal. Kniha aj starší Tv film to vo mne vyvolať dokázali a často som pri scénach kde sa len niekto rozpráva nedýchal. Tu sa mi srdce rozbušilo iba pri zákopovych častiach. No a celá bočná linka vyjednávania mi prišla zbytočná a naťahovala už tak pomaly dej. Netflix doručil obrazové orgie a zachoval aj pôvodné posolstvo predlohy. Zabudol však že najväčšia sila príbehu mala byť v samotných postavách. ()

UhLee

(7/10). Vzhledem k tomu, že jsem k maturitě přečetl předlohu podle které byl tento film natočený, tak bylo těžké nesoudit. Kniha je sama o sobě vynikajícím dílem, které je prakticky nepřekonatelné. Netflix měl proto před sebou nelehký úkol. Když se ohlédnu za věcmi, které mi utkvěly v paměti, tak to bude určitě spektakulární měřítko, které jde vidět na obrazovce v záběrech na bojiště. Za nejsilnější scénu určitě považuju čekání na udušení francouzského vojáka. Nepotřebujete vidět rozstřelenou nohu nebo tělo. Stačí vidět umírat člověka, kterému se v plicích hromadí krev a je vám z toho fyzicky špatně. Překvapila mě hudba, která burácela svými tóny, které se mi tam zpočátku moc nehodily, ale později se mi zalíbily. Největší slabinu filmu vidím v postavách. To v čem kniha vyniká je tady velkou slabinou. Nedokázal jsem si najít cestu ani k jedné z nich. Skoro pořád tam někdo umíral, ale se mnou to neudělalo absolutně nic. Filmu 1917 to nesahá ani po kotníky, ale pořád se jedná o důstojnou válečnou adaptaci. Nakonec bych ocenil myšlenku, kterou mi film vsugeroval. Dokázal mi, jak zbytečná věc je válka. Mladí lidé šli vstříc smrti, 15 minut před příměřím jenom aby si nějaký generál s mastnými prsty ukojil své ego. ()

filmmovier

Předlohu jsem ještě nečetl a stydím se, dřívější zpracování jsem neviděl. Verzi Netflixu jde po technické stránce jen málo co vytknout. Výprava je řádně velkolepá, kamera je naprosto vynikající, atmosféra je zachycena výborně a působivým válečným scénám pomáhá skvělá kamera. Nicméně po stránce psychologie postav to bohužel funguje pramálo, dialogy nevtáhnou a i díky velkorysé stopáži se to místy nehezky táhne, takže film mě emočně prakticky nijak nezasáhnul. ty osobní osudy a myšlenky to prostě chtělo víc propracovat. Je to škoda, právě to by tady mělo být to hlavní. I tak je to ale poctivý kus filmařiny a dostatečně velkolepé dílo. 70 %. ()

jedna_vrana

Generál Friedrichs: „Človek sa rodí sám, žije sám a umiera sám.“ Filmové dielo, ktoré nás nenechá v ilúziách o neľudskosti človeka. Herecké výkony pôsobia skutočne, technické prevedenie vojnových scén je vynikajúce, podčiarknuté hudobným „podmazom“ a silné je posolstvo o nezmyselnosti vojny a neschopnosti ľudskej rasy poučiť sa z nej - až dodnes. Nie je to film, pri ktorom sa má človek baviť, ale určite je to film na zamyslenie  sa nad tým, že sme sa ďaleko od roku 1918 nedostali. Nie je to len cesta mladého muža cez všetky krutosti vojny, ale aj o hodnotách, ktoré sú dôležité, o priateľstve. Každodenný život v zákopoch musel byť hrozný: extrémy počasia, nedostatok spánku, hlad, choroby, nuda, samota a zúfalstvo a bahno, bahno, všade bahno - celé dni, mesiace, roky. K tomu si pripočítajte hrozbu jedovatého plynu, delostreleckého bombardovania, ostreľovačov, utopenia v závaloch zákopov alebo obávaný rozkaz "prejsť cez vrchol" a čeliť takmer istej smrti, zraneniu alebo strate. Predstavte si, že v tomto pekle žijete každý deň - často bok po boku s hnijúcimi mŕtvolami svojich priateľov. Pre nás, ktorí žijeme v relatívnom pohodlí, sú tieto zážitky nepredstaviteľné. A mala to byť posledná vojna, ktorá vyrieši problémy ľudstva. Áno, postavy niekedy nepôsobia dostatočne rozvito, ako v knižnej predlohe, ale do filmu sa všetko nezmestí. Dôležité sú pocity, ktoré zanechá. ()

Lachtaan

Hrůzy druhého nejdrastičtějšího konfilktu v dějinách zobrazeny v jednom z těch válečných filmů, které v posledních letech tolik chybí a už jen proto mě Na západní frontě poměrně semlelo, ačkoli nejde o bezchybnou záležitost. Budu teda akceptovat kohokoli, kdo nehodí pětikvalt, ale třeba zmínit, že na plátně by šlo fakt o mocný zážitek. Ze všech vyloženě bitevních sekvencí až mrazí. [viděno na Netflixu 28.10.2022] ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou