Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

VanTom

Technicky bezmála dokonalý, vtahující válečný zážitek dlouho drhnul na faktu, že po úvodním strhujícím šoku – příjezdu vlastenecky "vymytých", nadšených studentů-rekrutů na frontu – poskočil děj dopředu více než o rok, během nějž hrdiny semlel ve zkušené, otupené trosky. Jejich proměna a postupné narušení psychiky tu citelně chyběly, divák si k nim nevytvořil dostatečný emoční vztah, nepoznal je (v bahně zákopů často doslova) – snad až později poslední dva. Také spíše vyrušovaly nevhodné prostřihy na vyjednávání podmínek míru (tzn. podepsání bezpodmínečné kapitulace), natož k válkychtivému generálovi; které však ve výsledku obhájily svůj smysl, protože posledních 72 hodin (resp. 15 minut) války udělaly velice silnými a její absurditu ohavně zvýraznily. ()

hroubek

Dlouho mi trvalo, než jsem se k  filmu dostal. Trailery mě uchvátily, ale pak přišly první recenze a nějak se mi do filmu nechtělo. Netflix do filmu investoval obrovské peníze, a ty prachy jsou tam vidět v každém záběru. Po řemeslné a výtvarné stránce, nelze filmu nic vytknout. Kostýmy, kamera, vizuální stránka, atmosféra, masky, rekvizity. Prostě v tomhle film uspěl na jedničku. Problém přichází někde jinde. Na rovinu se přiznám, že jsem předlohu nečetl, ale doufám, že nemám takhle prostý příběh a prokreslené postavy. Je to hezky natočené, přesto jsem moc necítil emoce k postavám, a ani jsem se o nich moc nedozvěděl. Tady tvůrci měly věnovat čas a pořádně postavy prokreslit, aby nebyly jen maso na porážku. Moc hezky to ukazuje zbytečnost války, ale to je tak všechno. Na západní frontě klid není špatný film, ale čekal jsem od něho mnohem více. ()

orionn12

Na západní frontě klid je film, kterému nechybí skvělá vizuální stránka - fenomenální kamera, či surovost války. V těchto aspektech naprosto exceluje a je hoden veliké chvály. Co mu vytýkám je absence prokreslených postav. Oproti knize, kde je většina stran popsaná všemožnými dialogy, či společnými momenty postav, ve filmu tomu skoro vůbec tak není. (A PROČ VE FILMU NENÍ Himmelstoss?) Náhodně vložené scény o politice postrádaly sebemenší build-up, to samé u smrtí některých postav. Berger je opravdový frajer, kdyby ale ještě více zapracoval na postavách a emocích, bylo by to perfektní. Inspirace z 1917, nebo Zachraňte vojína Ryana byla poměrně znatelná. Do TOP 10 filmů za rok 2022 to rozhodně jde. Zkrátka je to super, podívejte se na to! ()

cpt.Lynch

S předlohou si hlavu nikdo moc nelámal, ale to by měly, notabene pokud se jedná o jedno z nejvýznamnějších literární děl. Klidně by se to mohlo jmenovat na západní frontě nuda, protože až na několik válečných scén by se ta nuda dala krájet a neuvěřitelně se to vleče. Navíc tomu chybí síla, hloubka, ve vyobrazení hrůzy války. A ten zmatek ve vyprávění příběhu… ()

JohnSmith

Pro mě obrovské zklamání. Už začátek filmu plný dlouhých a zbytečných záběrů mě varoval před tím, čehož jsem se nakonec opravdu dočkal. Nudy. No nenazval bych to doslova nudou, protože některé úseky filmu měly spád, ale moc jich nebylo. Krom opravdu nudné kamery mě doslova vadila hudba, naprosto do filmu nezapadala. A herci? Dobrovolně se přiznejte, kdo z vás si tam našel někoho, komu by fandil. Ani prd. Takže pro mě další zbytečný film od Netflixu, nějak se to začíná hromadit. ()

Bad Guy

Na západní frontě klid vypráví známý příběh, ale mistrovsky řemeslně zpracovaný se strhujícím pohlcením do děje. A tematicky se jím dá poukázat i na aktuální problémy v našem světě. Když Paul říká svým spolubojovníkům, že se bojí toho, co přijde, tak by mohl mluvit třeba o příští válce. Ale my víme, že mluví o životě po první světové válce. Nikdo, kdo ji zažije a přežije, už nebude nikdy stejný, ať už je na jakékoliv straně. V Německu to ještě více posunulo vzestup fašismu, což nakonec vedlo k druhé světové válce. Možná o tom Paul uvažuje, protože dobře ví, že příměří povede jen k zášti a silnější a tvrdší reakci Německa v budoucnu, zapříčiněné pocitem hrdosti a nenávisti. Nebo možná uvažuje o životě po smrti, protože nikdo doopravdy neví, co nás čeká na konci našeho bytí. Zatímco se Paul prodírá dál přes bojové linie a s každým dnem má větší štěstí, tak všichni, kteří ho obklopují, tak umírají a někdy i tím nejneočekávanějším způsobem. Je to takové přemítání o tom, proč vlastně bojujeme. Abychom zůstali naživu, ale za jakou cenu, když víme, že smrt je nakonec skutečným vítězem války. A tohle je to, co dělá tento film životně důležitou a povinnou podívanou. ()

vyfuk

Ceny to bude svírat hlavně kvůli Ukrajině.  Knihu jsem četl, nejsem v tomhle takový ten adapční fanatik, stejně si z knihy nic nepamatuji, ale pamatuji si film. Tohle je něco  jako režisérův střih a prodloužení na tři doby. Spíš mě sere to cpaní  tématu na pohodlné necelé dvě hodiny, na už těžko zvládnutelné skoro tři. Zde se t docela drží. Hodně estetické a hezké záběry se strhující muzikou. Nějaké motivace zvláštní. Vyznění nejedné pointy se dalo  zvládnout jinak. Jinak v celku slušná  podívaná. ()

drackula

Silný film. Vybral sa síce inou cestou ako geniálna knižná predloha, ale aj napriek tomu je úderný a s jasnou myšlienkou. Získané ocenenia sú úplne zaslúžené. Peklo vojny stvárnené tak, že všetko to blato a krv budete cítiť a ohlušujúce výbuchy vám pôjdu pod kožu. Toto sa naozaj podarilo. 100% Netlix ()

Dakken

Surový obraz a pravá tvár vojny. Detailné vyobrazenie všetkých svinstiev, ktoré vojna prináša a aj dopad na ľudskú myseľ, ktorá sa už nikdy nedá do kopy. Veľkolepý vyzuál ma vtiahol do blatom a krvou premočenej zákopy, kde je cítiť strach, beznádej a neistotu. Jeden z mála filmov s vojenskou tematikou, ktorý som videl a bol to strhujúci, deprimujúci zážitok. ()

venca163

Je docela typický, jak se recenzenti předháněj v tom, kdo tenhle film víc ztrhá. Děje se to v podstatě s každou adaptací nějaký knižní klasiky, tim spíš, když už existuje "verze z roku 1930", nebo tak něco. Některý z nich podezřívam, že tu recenzi napsali už ve chvíli, kdy se objevil záměr film natočit. S tou hlavním výtkou bezpochyby souhlasim: postrádá to hloubku a prokreslení postav jako v knize, jejich pocity, myšlenky, vnitřní monology. Ono to vlastně postrádá jakýkoliv postavy. Jestli se tady dá hovořit o náznaku filmovýho hrdiny s nějakou osobností/charakteristikou, tak je to ten brejloun, co za Němce podepisuje kapitulaci. Já si ale nemyslim, že je to nutně na škodu, protože to tady ještě víc podtrhuje tu odosobněnost a až hrozivou lhostejnost, se kterou probíhala tahle příšerná zákopová válka. Já rozumim tomu, že některý lidi prostě potřebujou silný lidský příběhy a bez nich jim film připadá prázdnej a dramaturgicky nezvládnutej. Mně osobně ale tahle forma přijde silná. Jedeš v podobnym rytmu, jako tehdejší voják: anonymně, za neustálýho vyčerpání, ve vlnách, čekání, hrůza, čekání, hrůza, do otupění nebo smrti. A vynikající práce s hudbou. #peklo #úvodníscéna (80%) ()

Daddko

Po dlhom čase konečne výborný film na tému WWI. Keď som videl pôvod filmu Nemecko/USA mal som obavy čo to zase bude za paškvil typu 1917 made in USA/UK https://www.csfd.sk/film/708117-1917/prehlad/. Našťastie to USA/UK je tam asi len omylom lebo je to čistý Nemecký film. A film ako má byť. Za mojich študenských čias Remarque Na západnej fronte kľud bolo povinné čítanie a pred pár rokmi s ďaľším klasikom E. Hemingwayom som si tieto skvosty zopakoval. Komentáre k filmu rozdeľujú čsfd-ákov do dvoch táborov : tí čo sa cítia podvedení, lebo kniha je len akousi mustrou filmu a nezazlievam im to. Producenti zneužili autora a názov asi pre väčší komerčný úspech. A potom skupina ktorá to toleruje a preferuje WWI akou skutočne bola. Boj muža proti mužovi na bodáky, delostrelecké a gulometné kosenie, zima, blato, hlad a do poslednej chvíle šialenstvo velenia. Z tohto pohľadu je pre mňa 1917 len akousi videohrou s peknými efektami, ale vojnu ako takú nezachytáva. Tí čo tu dávali 2* a menej doporučujem Dánsky film Erna i krieg https://www.csfd.sk/film/788900-erna-i-krig/prehlad/. Možno sa im bude zdať lepší ako tento :-) ()

Soweek

Nečetl jsem knihu, takže hodnotím pouze jako film. Film střídá válečné pasáže s déjovou linkou postav. Válečné momenty jsou opravdu depresivní a srdcervoucí, zbytek stopáže zobrazuje klasické dopady války na jednotlivce, kde bych možná čekal trochu lepší práci s herci. Na Netflix rozhodně vysoký nadprůměr. Nečekal bych, že zrovna tato platforma přijde s vynikajícím válečným filmem. ()

netahlo

Na Zapadni fronte klid nebyla nikdy moje nejoblibenejsi kniha od Remarqua. Tri kamaradi nebo treba Cerny obelisk povazuji za mnohem lepsi veci. Nicmene jsem si samozrejme od tohoto snimku sliboval mnohe. Trochu me varovala produkce Netflixu, ale nakonec to byly zbytecne obavy. Film je povedeny, ale zvlastni. Podobne jako kniha. Zaver upraven, ale nikoliv rusive. Valecne akce natoceny paradne, ale chtelo to kratsi stopaz. Kazdopadne v ramci zanru extraliga. ()

Maynard.

Kdyby se to jmenovalo jinak než jeden z nejvěhlasnějších válečných románů, nikdo by nebrblal a všichni by byli spokojení... Takle většina knížkofilů brblá, že je to zprznění klasiky... Já sem to nečet, stejně jjako 100% knížek co sou napsaný a sem spokojenej. Válečnej film s velkým rozpočtem a drtivou atmoškou nekompromisní 1.Světový. Škoda přecijen, že sme šli hned od začátku filmu rovnou do zákopů a né do cvičistě, pak by mi asi hrdinové přirostly k srdci víc. Hondě  se tu střílí, je to celkem dost různejch mrtvol, prostě krásy, který tato zákopová válka skýtala. Oslovila mě hudba, která byla hodně psychadelická. No, ale že by to byl nejlepší válečnej film co sem vidwl, tak to zas nee... ()

kenkaku

Předesílám, toto bylo mé první setkání s “Klidem na západní frontě” = nesrovnávám. Co mě od začátku děsilo, byla stopáž bez mála dvě a půl hodiny. Ta prostě zaručeně znamená hodně dramatických scén a záběrů (což se až v obludné míře ukázalo hned v intru - les, louka, lyšky). Další věc co mě dost uzemnila, bylo časové zasazení. Jako většina filmu (2 hodiny) se odehrává během posledních 4 dnů Války. To se ve finále ukázalo jako celkem chytrý tah, protože navozuje nečekaný pocit časové tísně v souvislosti s hlavní postavou. Př. prostřihy mezi lesem a bojištěm s tančíky (mimochodem celkem odfláknuté repliky - podvozek nesedí, místo lafety díry! ;)) fungovaly perfektně. Bohužel podobných momentů je menšina. Celé je to postavené hlavně na “popisu zákulisí” (byť vizuálně naprosto perfektním), což je většinou celkem nuda. Tam šlo hodně stopáže ušetřit (obzvlášť ty umělecké záběry - světlice, ohniště, brouček…) a filozofické debaty “jak Bůh přihlíží”. Od 11.11. nastane vyloženě nuda (což je 30 minut před koncem filmu)… až do věty: “…ještě 15 minut” (odpovídá i stopáži filmu). Ta zvedla laťku na naprosté absurdum popisující veškeré války a zvedlo hodnocení o +1. ()

sedm.1

Ano, stydím se, knižní předlohu neznám, tudíž nemohu a ani nebudu porovnávat, jak věrný je tento snímek Remarqueho původnímu románu, každopádně co se týče tohoto filmového zpracování, tak nemohu hodnotit naprosto jinak, než plnou palbou, jelikož tohle je celoživotní filmový zážitek, který se mi vryl do hlavy a myslím, že ji jen tak neopustí. Sice bych tedy mohl namítat, že příběhově to není žádná výhra, ale já osobně jakýkoliv děj odsunul na druhou, třetí kolej, a jen jsem s naprosto vykulenýma očima sledoval, jak se zde tvůrcům podařilo zpracovat podobu války a za mě se v tomto ohledu jedná o jednoznačně nejsilnější, nejpůsobivější a především nejpřesvědčivější zfilmování války, jaké kdy bylo na filmovém plátně zobrazeno. Jako viděl jsem doposud snad všechny ty největší filmová zvěrstva, nejúchylnější, nejzvrácenější, nejperverznější, ale žádné z nich ve mně nezanechalo takovou přesvědčivou hrůzu, jako právě nyní zpracování válečných událostí v této podívané. A nemám tím na mysli jen veškeré ty gore masakry, roztrhaná těla, bez končetin, shnilá, rozmašírovaná, ne, i když i v tomto ohledu to byl tedy nářez nemající obdoby a kvalita všech těch efektů byla naprosto geniální, nicméně to, co mi totálně sevřelo žaludek a omlátilo se mnou všechny zdi, byla ta zobrazená syrovost, bezmoc a hlavně nesmyslnost války, ty vole, to je prostě tak šílený, že mi to pořád až vhání slzy do očí a jen si říkám, co mi lidi jsme vlastně zač. Takže opakuji, takto autenticky zpracovaná válka tu za mě ještě ve filmu nikdy nebyla a já před umem tvůrců fakt upřímně smekám, jelikož tohle nemá v tomto ohledu naprosto obdoby. Samozřejmě s tím spojená je pak i atmosféra, která se též nedá snad ani popsat slovy, děsivá, nekompromisní a opět přesvědčivá víc než cokoliv doposud jiného, výborné jsou jinak i postavy, se kterými se dalo ztotožnit a hlavně i soucítit, a to i přestože vlastně bojovali za Německo, no a samotný konec je pak definitivní rána do vazu, znovu totálně nekompromisní, zároveň ale i nejreálnější pointa, ke které prostě docházelo. Za mě se zkrátka jedná o jeden z vrcholů filmové tvorby vůbec, a to nejen válečného žánru, dále pak povinnost pro každého diváka bez výjimky a já jen mohu závěrem ještě konstatovat, jak moc mi je po této podívané smutno. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou