Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

radecacek

(Kino Viff) Nová adaptace válečného románu se tolik nedrží knižní předlohy a zaměřuje se zejména na vykreslení postav pouze během války. Hodí se pak srovnání s filmem 1917, který navzdory skvělé formě nepřinesl tolik emocí. Při sledování německy mluveného filmu to naštěstí neplatí a i díky skvělým hereckým výkonům a bravurní režii jsme dostali jeden z nejlepších filmů roku. A mě opět mrzí, že bohužel většina lidí film uvidí pouze na obrazovce doma, protože takové filmy by měly být převážně na velkém plátně. ()

Wotan

Ani zdaleka to nedosahuje kvalit přechozích verzí. I film z roku 1930 naprosto převálcuje válečnými scénami tohle moderní podání. Jo kluci jsou správně špinaví a bojiště vypadá ponuře, ale celé to působí tak nějak sterilně. Kamarádi tu Paulovi umírají a mě to bylo úplně jedno, emoce nula. Ale hej pak hodíme 3 minutovej záběr na nehybnou krajinku a všechno bude ok. Paradoxně mě bylo víc líto Heinricha s lopatkou na začátku filmu, než hlavních představitelů. Navíc, že by dobrovolně a s nadšením narukovala celá třída v roce 1917, když už musí být každýmu jasný, že to jsou jatka a ne dobrodružství do vánoc nedává moc smysl. Čili jako  adaptace knížky nic moc. Jako válečný film taky žádná sláva. ()

Kienast

Obrovské "vyhypování" filmu určitě uškodí, naštěstí to není můj případ. Surové vyobrazení války a důkaz, že válka je svině. 8/10 ()

sQelle

Vypadá to na letošní nejlepší film, co se Netflix dílny týče. Velmi významná kniha, která silně popisuje detaily a především hnusy první světové války a to se daří této filmové adaptaci. Film smrdí bahnem a krví v podstatě neustále. Malé radosti v podobě viděných dívek, či pečené husy jsou strhující a setkání mladých kluků s politickými boji, které musí řešit někdo jiný v zákopech, je až silně uvěřitelné. Celé to funguje a drží při sobě a ještě aby ne, když se jedná o dílo maturitního autora. Filmů o druhé světové je nespočet a těch dobrých taktéž, filmů o té první světové je nejspíš taky dost, ale nejsou tak ve společnosti známé a naštěstí se to díky 1917 a tomuto filmu láme a ukazuje se nám, že ani první světová nebyla žádný čaj. ()

Tjaden

Zatímco stejnojmenné filmy z roku 1930 a 1979 se snaží věrně držet knižní předlohy, tento si v podstatě pouze vypůjčil jména několika postav a téma zákopové války na západní frontě. Ve výsledku nám tak jen servíruje skvěle natočená blátivá jatka, jejichž výpovědní hodnota o zbytečnosti války a ničení mladých životů podporuje Remarquovo poselství stejně (a pro dnešní mladou generaci možná i lépe) jako doslovná adaptace. ()

Nassau

/-/You still think it’s beautiful to die for your country. The first bombardment taught us better. When it comes to dying for country, it’s better not to die at all. (6/10) ()

Jane18CZ

Myslím si, že tomuto filmu vyloženě uškodilo, že se jmenuje "Na západní frontě klid". Měli to nechat jako samostatný válečný film a věřím, že spousta lidí by měla jiný názor. Mě se film líbil hodně, knihu jsem nečetla a tak tedy nesrovnávám. ()

borec999

V rámci zobrazenia vojny, zákopov a akcie nemám s filmom žiadny problém. Viac práce by si však zaslúžili postavy. Aspoň ja som sa pozeral na vojnový film, pri ktorom mi bolo úplne jedno kto s kým bojuje a hlavne kto zomrie. Čo je podľa mňa škoda, pretože napríklad pri čítaní knihy (ktorá bola jedinou knihou povinného čítanie na škole ktorá ma bavila) som to takto nevnímal. Inak ale musím chváliť a Na západe nič nové je určite adaptáciou, ktorá knihe nerobí hanbu a ktorá by žiadneho priaznivca vojnových filmov nemala ničím pohoršiť a viacerých určite i poteší. Mohlo to však byť podľa mňa ešte o kúsok lepšie... 4* ()

Hanys_

Vizuálně fantastické, tady Netflix kope první ligu s těmi top válečnými filmy. Co se týče emocí je to horší, postavy vidíme před válkou pár sekund a nějak není čas udělat s k nim nějaký vztah, takže mi bylo vlastně jedno, co se s kým pak stane. Každopádně výsledný dojem je i přesto hodně dobrý. 7.5/10 ()

Litvicek

Velmi chytlavý a zajímavý úvod vystřídalo přeskakování pasáží do zajímavých bodů a událostí, a vyvrcholilo to závěrečnou bitvou, kde náš hlavní hrdina (Bacha, spoiler!) zaprdí do hlíny (doslova). Né, že bych to nečekal.. Ale to, že budu přeskakovat pasáže, tak to jsem opravdu nečekal. Místy dobrý, surový, napjatý jak kšandy ale místy mě to vyloženě nudilo, až mě to vyloženě sralo. Přitom se na to hezky koukalo a akce byla dobře zmáklá. Škoda. ()

janesX

Brutálny a nekompromisný film, bez pátosu, bez dojatia, s mrazivým koncom. A film, ktorý prišiel vo vhodnej dobe. Čo sa týka adaptácie, možno som čakal, že sa mi viac vynoria spomienky, ale nevadí. Myslím, že vojna (a doba) je tu zobrazená na detail realisticky. Herci majú žlté zuby, smrdia a sú špinaví, že mŕtvola vyzerá ako mŕtvola, tlaková vlna ako tlaková vlna, umierajúci ako umierajúci. U mňa film mesiaca (minimálne) a dávam silné štyri (po čase možno zvýšim). ()

Prochy38

Nemám moc co vytknout. Perfektní filmařina, skvělá akustika, vynikající kamera, efekty dokonalé. Ta syrovost, zbytečnost, beznaděj, strach, bezmoc a výsledné odevzdání. Skvělá práce a velmi kvalitní adaptace tohoto famźního díla. ()

Shimargh

Nesmyslnost a hrůza války, je nám většině zřejmá a přesto nás od jakživa co je člověk člověkem posílají na smrt a my jdeme, vraždíme jeden druhého..lidstvo, pánové tvorstva..to určitě..je mi z toho zle. ()

Rozjimatel

"Prepáčte. Táto už niekomu patrí." "No, zrejme mu bola malá. To sa stáva stále."     Vojnová dráma podľa slávnej predlohy, ktorá si vyslúžila úctyhodných 9 nominácii na Oscara. Ja ale to nadšenie akademikov nezdieľam, snímku považujem za výborne spracovanú po vizuálnej stránke (pôsobivé zobrazenie vojnových hrôz, podmanivé obrazy krajiny), jej dramatická stránka ale výrazne zaostáva. Tvorcovia akoby sa vyslovene sústredili na ten vizuál, takže kvalita filmu potom neustále kolíše medzi intenzívnymi scénami, ktoré sa vyjadrujú len obrazom (tanky, plameňomety) a slabšími dramatickými scénami, ktoré sa vyjadrujú prostredníctvom dialógov. Je zvláštne ako veľmi sa táto adaptácia líši od slávnej americkej adaptácie All Quiet on the Western Front (1930), ktorá dáva podstatne väčší dôraz na dialógy a na scény odohrávajúce sa mimo frontu. Trochu som mal ešte pocit, že to rozprávanie je akési chaotické, dosť ťažko som sa orientoval v čase, v ktorom sa daná scéna odohráva a neustále som bojoval aj s identifikáciou jednotlivých postáv. Tvorcom sa ale v každom prípade podarilo ukázať absurditu vojny v plnej nahote, totálnu nezmyselnosť umierania v nej - každá smrť vo vojne je síce nezmyselná, ale tu ukázané spôsoby smrti sú obzvlášť nezmyselné (vidlička, rukami dieťaťa, v zbytočnom útoku prakticky po skončení vojny).     "Ten smrad na nás zostane navždy." ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou