Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

Kusbi

Odpouštím tomu i ten poměrně značný odklod od originálu (minimálně ten krátkodobý návrat hlavního hrdiny domů by filmu prospěl), jelikož je to velice dobře natočené a dovoluji si tvrdit, že ve válečných scénách jde o špičku a trumfuje to například i snímek 1917. Zároveň je to dostatečně atmosférické a poskytuje to divákovi stejný dojem, který by měl nabýt při čtení samotné knihy (byť to tedy mohlo být ještě více umocněno). Německý film za mě prostě umí. ()

testaudience

Ak hladáte epický vojnový zážitok , jednoducho tento film preskočte. Ak ale túžite po surovej vojnovej dráme , s nudnými story lajnami mimo bojiska , je tento film to pravé pre vás . Film neurazí ale ani nijak nenadchne . Zbytočne prepálená stopáž , miestami film nedokáže udržať pozornosť . Ako vojnový film priemer. Na NF pomery celkom slušné ()

MegaBite

Tak tenhle film má k předloze docela daleko. Knihu jsem četl kdysi dávno na střední k maturitě, takže si ji pamatuji jen matně, ale vím, o čem byla. Film se však drží akorát jmén , toho, že všichni umřou a matně nějaké myšlenky, která vychází z knihy. Skvělá mi přišla akorát scéna, kdy je Paul v díře s francouzským vojákem. Abych ale film jen nehanil, tak zobrazení Remarqueho původní myšlenky, jak jsem už psal výše, je tu naznačeno. Mám na mysli hlavně vymytí mozků mladým klukům, kteří jdou do války jako na výlet s myšlenkou, že za pár týdnů se vrátí zpět do Německa jako hrdinové, kteří bojovali za svoji vlast nebo absurdnost rozdílu mezi vojáky v první linii a generály, kteří sedí bezpečně daleko v teple, pojídají husu k večeři, pijí víno a kouří doutníky. Tenhle film má však jeden velký problém a to je ten, že divák nesympatizuje s hlavním hrdinou. Proč bych měl fandit člověku, který bez mrknutí oka někoho ubodá k smrti, hodí jen tak granát do zákopů, ačkoliv by nemusel (a to je důležité) a mohl by počkat na příměří, které přijde v platnost za několik minut? Kniha toto jeho šílenství zdůvodnila tak, že se prostě "zbláznil", ale ve filmu to od samého začátku vypadá tak, že je mu to jedno. Akorát když ubodal jednoho vojáka, tak si uvědomil, že to byla chyba. Nic takového již nenastane a to je škoda. Bez solidních hlavních postav nejde natočit skvělý film a to je bohužel tento případ. 6/10 ()

Peky

Film má sice s knižní předlohou prakticky společný jen název a hlavní myšlenku (absurdita a nesmyslnost války), ale vlastně mi to vůbec nevadilo. Největší předností tohoto snímku je rozhodně jeho vizuální stránka, zejména bitevní scény jsou natočeny parádně. ()

Lorkis

Autoři zcela zničili původní myšlenku knihy. Spojení "na západní frontě klid" je v knize myšleno tím způsobem, že když hlavní hrdina zemře, není to událost jakkoliv výjimečná a nutná k hlášení nadřízeným, proto se hlásí, že ten den je na západní frontě klid. Celé to má vzbuzovat nesmyslnost války a s tím spojenou nulovou hodnotu lidského života. Ve filmu je celý koncept změněn tím způsobem, že se děj odehrává v listopadu roku 1918 a film končí tím, že válka opravdu skončí, a tudíž je na západní frontě klid. Jde o zcela základní nepochopení myšlenky knihy. ()

milada008

Osobně se mi film líbil. Pravda, srovnával jsem s předešlým filmem z roku 1979, na kterém jsem byl shodou okolností v kině a oba filmy se liší v ději a smrtí hlavního hrdiny, ale jinak jsem si přišel na své. ()

ondrejxsima

Předem chci říct, že jsem nečetl knihu a ani neznám její příběh, proto nebudu hodnotit zpracování vůči knize atd. Na západní frontě klid, mnou velice očekávaný film. Dobře vyhlížející trailery, zajímavé a né až tak prozkoumané období první světové války a veliký rozpočet, tento film musí být tedy zaručeně dobrý, nebo ne? No začneme u pozitiv. Film má nádherný visuál, (jak už to poslední dobou u netflixu je) jeden z nejlepších, co jsem za poslední dobu viděl. Krásně barevné monumentální záběry, které vás svojí atmosférou vnesly do období první světové války. Upřímně, co mi už tak nesedělo byla hudba, ale chápu, že je to můj osobní problém, přes který jsem se v pohodě přenesl. Co také musím vyzdvihnout jsou scény z fronty, které opravdu stojí za to a myslím si, že zcela vystihovaly to, jak se z nebojácných sebevědomých vojáků stali jenom bezmocné šachy na šachovnici. Co se týče tedy visuálu, atmosféry, akce a sound designu, nemohu si stěžovat, hůř je na tom ale příběh a hlavně postavy samotné. Strašně mi vadí několik příběhových linek, možná jsem sám, ale scény s politiky a generály, co vyjednávají příměří působí oproti hlavní příběhové lince hodně rušivě. V podstatě kdyby tam tyto linky nebyly a například o smlouvě by se pouze nějaký voják zmínil, nemělo by to na příběh téměř žádný vliv. A když už jsem mluvil o té rušivosti, musím zmínit ještě jednu věc. Příjde mi, že v jisté části příběhu není pro některé postavy skoro vůbec žádný prostor a čas. Je sice pěkné, že můžu sledovat minutu dlouhý záběr na západ slunce, ale kdyby tento čas věnovali třeba více vedlejším postavám, nebylo by to vůbec na škodu. Taktéž mi vadí velké timeskipy. Prostě v jednu chvíli je hlavní protagonista na frontě a bojuje o holý život, najednou střih, pár minut jiné linky, a pak je najednou hlavní protagonista se svými přáteli někde na statku, kouří doutník, krade husu atd. V podstatě jsem si říkal, proč takovýto time-skip vůbec udělali, a dokonce jsem si chvíli myslel, že jsem nejspíše omylem přeskočil dvacet minut filmu, ale ono ne. Jinak některé postavy byly opravdu dobře napsané, a co musím vypíchnout je zvláště to, jak byly tyto postavy zahrány. Minimálně hlavní postava a její kamarádi předvedli až briliantní výkon. Na závěr: visuál, zvuk a atmosféra - úžasné postavy, některé příběhové linky a příběh samotný - nic moc, i přesto stojí snímek rozhodně za shlédnutí a můžu ho doporučit. Hodnotím tedy tento snímek 6,5/10. ()

srazer

Za samotný film by som dal v klude čisté tri hviezdičky. Ale dávam štyry zato, ako úžasne bola vo filme odprezentovaná skutočná tvár vojny... aká je zbytočná a drvivou väčšinou nechcená. A že tých pár jedincov, ktorí ju naozaj chcú, sedí niekde v saku a luxuse a mydlia si ruky ako dosahujú svoje vlastné zamery a ciele na úkor smrti ostatných, ktorí o to vôbec nestoja... ()

yano

Vizuálne pekne spracovaný príbeh, avšak od knihy sa odkloňuje, čo ma trochu sklamalo. Bojových scén tam až tak veľa nie je, kamera však veľmi pekná, herecké výkony tiež. Avšak, na starší film spracovaný podľa knihy sa podľa mňa toto nechytá. Trochu tomu chýbala tá emócia, ktorá by zatiahla diváka viac do filmu. ()

Idenatoys

Je to skvěle zpracované, samozřejmě spousta věcí sci-fi ale to je všude. Neočekával jsem od toho nic a bylo to nad očekávání. Zdejší negativní komentáře jsou pravděpodobně od buď úplně retardovaných nebo lehce zamindrákovaných lidí kteří nejspíše ani nepochopili na co koukali... Nicméně těchto lidí kterých je všude okolo hafo, musíme nechat hodnotit protože také mají právo na názor takže tak. Pokud někoho zajímá tento žánr nemůže být zklamáný. ✌️ ()

Marcecek

Kvalitný nemecký vojnový film, ktorého najväčším problémom je, že má za predlohu asi najlepší vojnový román, čo bol napísaný, a ktorý som tesne pred zhliadnutím tohto filmu prečítal, takže viaceré scény z knihy som mal v živej pamäti, porovnávanie je vlastne nutné. Kniha je majstrštyk, ktorý presne vystihol zbytočnosť vojny, dokážete sa do postáv a hlavnej postavy Paula totálne vžiť. Preniesť toto všetko do filmu a stlačiť to do 2 aj pol hodiny sa môže sa zdať ako nadľudský výkon, ale myslím, že v konečnom dôsledku sa film vydaril, aj keď veľa scén, postáv dejových liniek je vo filme vynechaných, pozmenených, niečo pridali, takže film je vlastne veľmi voľnou adaptáciou románu. Vizuál sa mi páčil, herecké výkony neurazia, ale vzťah k postavám si rovnaký ako v knihe nevytvoríte, zatiaľ čo knihu ma láka prečítať znovu, film už asi nie. Laťka bola zkrátka nastavená veľmi vysoko, ale tvorcovia sa s tým popasovali statočne. Pre mňa solídnych 70%. ()

Etrox49

Film roku! Pri dnešnej stagnácii kvality to síce majú podobne poctivé výtvory o fúz jednoduchšie, každopádne, ide o strhujúci, výpravný a audiovizuálne úchvatný kus, ktorému z ambícii a originality nič neukrojil ani nedávny “1917”, s paralelnou tematikou. Na západe nič nové, ako námet, už dobrých 100 rokov apeluje na bláhovú, ideálmi poskrúcanú mentalitu wannabe vyspelej generácie 20.-30.tnikov. Osadené do súčasnej atmosféry, ide o nadčasový študijný materiál pre Insta/Fbookových úderníkov, ktorí sa ešte včera oháňali toleranciou a dúhovými vlajkami, dnes však už zúrivo burcujú do zbrane a volajú po otvorených svetových konfliktoch, do ktorých by sa vrhali hlavou napred ako do coolovej reality show. Predtým ešte rýchlo vytrhať obočie a hot towel zábal… Skrátka iné storočie rovnakí blázni, húckaní a oblbnutí rovnakou sebrankou politickej špiny. O následnej dezilúzii, hystérii a povolených zvieračoch nie je treba hovoriť, mimoriadne verne ich servíruje tento film a čo je nutné zdôrazniť, uveriteľnou formou - bez senzačných víťazstiev, bez superhrdinov a fantazmagórii ala finále Fury a podobne. Najjednoznačnejších 5 hviezd za posledné roky, veľmi rád si film pozriem znovu! ()

Vasourek

Film vynechava nektere pasaze dulezite pro vyvoj charakteru a budovani emoci popsane v knize, ale i tak funguje dobre, ovsem lehce jinak. Audiovizualne je film skvely, bezradnost a postupnou otupelost a nesmyslnost ukazuje verohodne. Kniha patri k mym nejoblibenejsim dilum vubec, film ji neadaptuje presne, coz je trochu skoda, ale jde svou cestou, ktera neni spatna a rozhodne stoji za shlednuti obzvlast pak pro lidi, kteri knihu necetli. Ve vysledku mozna aspon vyvola zajem o precteni knihy u nectenaru, neni to vlastne nakonec ta nejlepsi moznost? Prirovnal bych to k filmu 1917, za me ale asi ve vysledku Na zapadni fronte trochu vede. ()

Jaroslaw

6,5/10 Vizuálně působivý snímek,u kterého je jen škoda,že si člověk během masité stopáže  nenajde cestu jak k hlavnímu hrdinovy,tak i k ostatním důležitým postavám,avšak na poměry německé tvorby stojí rozhodně za pozornost. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou