Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

surprise

Film nepřekročí obvyklé sdělení, že válka je vůl. Ani expresivnost obrazů není v současném kontextu nijak odvážná a novátorská, převypráví se solidně Remarquova předloha, možná s nějakým scénaristickým dodatkem, tipoval bych, a to je tak všechno. Znepokojivá hudba však za pozornost stojí. Na Oskara to rozhodně není. ()

Metuje

Mně se to moc líbilo. Vizuálně jeden z nejlépe vypadajících filmů. Ano, vypadá lépe, než Duna nebo nový Blade Runner. Hrůzy války jsou zde vyobrazeny tak akorát odpudivě, nevykreslení a plochost postav jsou podle mého záměrné, hezky vyjadřují, jak jsou jednotliví pěšáci a jejich životy naprosto nedůležité. Knižní předlohu jsem nečetl, nedokážu tedy posoudit, jak dalece se jí filmaři drželi. I kdyby ne, film funguje sám o sobě perfektně, byl bych rád, kdyby nominaci na cenu akademie proměnil. Tím spíš v kontextu současné války na Ukrajině. Obávám se však, že Oscara vyhraje některý z trojice fetišistických artových kokotinek (Trojúhelník smutku, Všechno, všude, najednou, Víly z Inisherinu). ()

VashCZ

Upřímně, už si původní film z roku 1979 moc nepamatuji, protože je to dlouhá doba co jsem ho viděl, a tehdá mě fakt zaujal, ale pro dnešek by byl nejspíš docela roztahaný. Tento je ale docela neosobní, řekl bych dost amerikanizovaný, tedy zjednodušený a bez ducha. Vidíme sice hrůzy války, ale vypadají spíš jako klišé, než bych s vojáky soucítil. Potenciál byl rozhodně veliký. Tentokrát se plně ztotožňuji s recenzí verbala Alespoň to pro mě bylo doplnění záběrů k zapamatování ke všem Im Westen nichts Neues. 65% Dobré dílenské zpracování. ()

vladi3

Pomo tu opat drista a nejako asi este nerozumie ceskym slovam, lebo ozaj drista.... Ak by to napisal po slovensky, asi by to znelo lepsie... ale pre hejslovakov je typicke mluvit, ked zajdu meter za ceske hranice... HANBA... Ale ine som chcela a nie socialnu kritiku.... film mi sadol. Najma v tejto dobe silny odkaz a jebat na nejake stupidne pomove narazky na scenaristicke nedostatky (POMO hovno vi).... Uzasne spracovanie Remarquea... Herci boli skveli, efekty hollywoodske (aj ked nemci a tocili v CR) a hudba gulevytrhajuca... Kazdy hejslovak, co podpisal zdrap papiera, ze kvoli presvedceniu nechce bojovat (a ze ich bolo cez 40k) a ide sa posrat z Putina (ze aky to je geroj), by to mal vidiet.. ()

Trageeed

Neviděl jsem žádnou z předchozích verzí, knihu jsem také nečetl, takže nemohu srovnávat, ale pro mě tohle byla válka z instagramu... I ta největší špína a hnus je pořád až vypiplaně nasnímaná a ztrácí pro mě sílu... ()

pencho

Na západní frontě klid je jako starý kamarád kterého jste dlouho neviděli. Těšíte se až ho uvidíte, bojíte se ale jestli to bude pořád on, ale i tak jste natěšení až spolu uděláte všechny ty věci, které jste spolu dělávali. Ale když se potkáte tak zjistíte, že to on pořád sice je, ale změnil se, už ho tolik nepoznáváte, on si pamatuje jinak, nebo vůbec ne co jste dřív dělávali a celkově, i když to byla pořád naprosto skvělá schůzka, tak si na konci doma v posteli říkáte, stálo to zato? Tento film bez knížky, jak to tak často bývá, by byl super - a pořád je, brutální naturalismu, který dokazuje, že německý film stále žije a že velkorozpočtové filmy nemusí být vyhrazeny jen anglofonům, pořád vytváří velmi dobrý válečný film. Ale přece jen mi připadá, že - a teď možná kritizuji věci které v knížce jsou a jen jsem to už zapomněl - některé odchylky nebo zvláštnosti mi film trošku kazily. Ta druhá perspektiva privilegovaných vysoce postavených lidí mi nepřišla vůbec nutná a vytvářela ideu závodu o čas a odváděla od zážitků Paula. O tomto pro mě příběh nikdy nebyl. Měl spíše vykreslit jak hrozná a beznadějná válka je, je jedno jestli skončí za 15 minut nebo za 10 let, to bylo velice zvláštní. Také ty různé epizody, které dodávali charakter a hloubku protagonistům ( a celkové lidství a chvilky jednoduché radosti, která byla kontrastem se vším ostatním co se dělo) v knize byly částečně opomenuté. Přijde mi, že film zapomněl, že toto byl příběh o Pavlu Baumerovi a jeho zážitcích, mizérii a deziluzi, film takový úplně nebyl, a i přes dokonalost po technické i herecké stránce a přes ucelený příběh se závodem o čas, není vždy žádoucí zahodit lidství a detaily originálu. Co ve mně příběh dříve zanechal se lišilo od toho co ve mně zanechal tento, který plynul, ale ve finále pro mne nedokázal vyvolat tu urputnou beznaděj originálu. ()

NikiVai

Válečných filmů mám "pár" nakoukaných, většinou ale z 2. světové války, takže podívat se na dřívější konflikt byla fajn změna. Z pohledu války to byl velmi slušný snímek. Z pohledu vcítění se do emocí vojáků to mělo velké mezery. Chyběla mi tam propracovanější ta lidská stránka. Celkově takový průměrný válečný film. ()

trx2010

Natočit adaptaci románu a přitom si z něj vůbec nic nevzít je vlastně taky asi umění. Vizuálně působivé, dobrá hudba. Knihu jsem četl nedávno, čili srovnání se člověk neubrání. ()

Charizard989

Již druhá adaptace legendárního díla z pera E.M.Remarqua, přináší oku poutavou podívanou, která je bohužel ponořena v průměrných hereckých výkonech a neschopnosti přenést atmosféru knihy na filmové plátno. Švýcar Edward Berger, režisér například dobře kriticky přijatého dramatu Jack (2014), se chopil štědrého budgetu od Netflixu bezmála 20 milionů dolarů a vytvořil dechberoucí a děsivé záběry války. Avšak lidskost hlavních postav, která člověka dokázala v knize čtenáře vtáhnou do děje se mu přes snahu zachytit nepovedla. Dialogy i herecké výkony jsou bohužel málo uvěřitelné a ploché. Dobrý soundtrack a některé záběry dokáží do jisté míry tento nedostatek kompenzovat. Bohužel ale neodcházím z filmu s ničím novým, oproti jiným průměrným válečným filmům a zážitek zůstává daleko za knižní předlohou. 60% ()

Jenda1cz

Boje v 1. světové válce natočené pomocí moderních technologii. Nemůžu říct, že by mě ten snímek úplně zasáhl a kdo četl předlohu, asi mu tam bude hodně věcí chybět. Ale dokázal jsem si díky němu představit, jak to v 1. světové vypadalo a podle dokumentů, co jsem viděl, to vypadalo dost podobně. Ta oproštěnost od hlavních postav ve mně naopak umocnila osamělost, kterou člověk ve válce asi zažívá. Totiž, že nikoho nezajímáte a každý se stará o sebe. ()

felixRR

Když jsem se doslechl o netflixovém zpracování naprosté literární klasiky, trochu to mnou otřáslo. Verze z roku 1979 je překvapivě zdařilá, a údajně je tomu tak i v roce 1930, ač tam mám ještě diváckou mezeru. Vzhledem ke Kleopatře a podobným skvostům je Netflix evidentně poslední dobou schopen všeho, a tak jsem měl očekávání takřka nulová. Proto jsem mohl být jen příjemně překvapen, a nakonec byl. Zpracování je samozřejmě díky masivnímu časovému odstupu a rozpočtu mnohem grandióznější než ta předchozí, nijak to ale neubírá síle příběhu a soucítění s jednotlivými postavami. Některé události jsou pozměněné, ať už k lepšímu či k horšímu (dovádění s Francouzkami, Katczova smrt, celkově samotný závěr), jiné mi dost chyběly (Himmelstoss, Pavlův zdrcující pobyt doma). Naopak cením ukázku politických machinací. ()

Hombre8

Chtěl jsem napsat prakticky přesně to samé jako Djoker. Předešel mne, tak nebudu vyrábět teď už plagiáty. Snad jen doplnění, že natočené sice hezky, ale spousta zbytečných záběrů a natahování. Jako by to měli filmaři od metru. I díky tomu jen 65-70%. ()

Pompeius

Takové práce a taková blbost... Velkofilm, který neohromí, ani nevyvolá emoci. Scény z knihy jsou tam jen proto, že tam být musí, jen aby se odškrtla další čárka, postavy jsou ploché a jejich utrpení vyvolává jedině nezájem. Pak je tam spousta nově vymyšlených scén, které asi mají burcovat a šokovat, ale nechají vás lhostejnými... Doporučuji všem: přečtěte si raději knížku, těch 180 stránek vám zabere jen asi o hodinu více než tenhle zbytečně dlouhý a celkově zbytečný film. ()

Joskarakoska

,,Když Paul zemřel tak byl na západní frontě téměř klid,, Po opravdu dlouhé době film od Netflixu co má nějaký smysl a poselství. Knihu jsem nikdy nečetl ale věřím že to musí být opravdu silný zážitek. Film po vizuální stránce je špičkoví. Když se chce tak to jde a není potřeba tuna CGI jako v té 230 ooo ooo $ drahé močce. Film krásně ukazuje jak se mladistvá naivita a nadšeni dokáže proměnit v naprostý opak. Krásná ukázka hrůzy války ať už je to 1.světová nebo kterákoli jiná. Jen je obrovská škoda ze to nešlo i na velké plátno, tomuto filmu by to myslím dost slušelo. Jinak za mě 5*… ()

LaVonDied

Na tento film se můžete dívat dvěma způsoby. Pokud neznáte předlohu, tak se vám dostane obstojný válečný film z 1. světové války. Pokud knižní předlohu znáte, tak vám neujde, že si z ní adaptace bere jenom jména postav a pár scén a jinak nic víc. A zbytečně "předramatizovaný" konec filmu úplně popírá to, proč se v první řadě vůbec jmenuje Na západní frontě klid. Čtyři hvězdy za válečný film; adaptace si odnáší o hvězdu méně. ()

kaldera

Technicky dobré. Zdaleka to ale nedosahuje kvality knihy a ani předchozích filmových zpracování. Emočně pro mě téměř sterilní. Velké zklamání! ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou