Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

Zix.

Co se týče válečného prostředí, scén a hrůz, tak ty se povedly dobře. Dějově to je ale bída, sledujeme jen přežívání skupiny vojáků a občas se o nich něco málo dozvíme. Plus chvilkama politické boje, kdy se ti rozumní snaží vyjednat konec války. Čekal jsem od filmu víc. ()

ElleMcDee

Po shlédnutí filmu jsem byla schopna několik minut jen tiše zírat do zdi. Naturalistický, drsný snímek s mrazivým hudebním podkresem a výbornými hereckými výkony. Svou tíživou atmosférou a menším počtem dialogů mi to trochu připomínalo Dunkirk. Edward Berger zde odvedl skvělou práci a rozhodně se nebál syrových detailů smrti a zabíjení.  Trochu mě mrzí, že to knižní předlohu kopíruje jen  lehce, ale pro mě nejsilnější scénu do filmu zakomponovali, takže se přes to dokážu přenést. Je pouze škoda, jakým způsobem změnili konec - tím totiž ztratil název “Na západní frontě klid”, svůj význam. ()

Mrsina

No...těžko říct. Ten začátek byl opravdu dost nuda, ale pak se to jakž takž rozjelo. Nezábavné a pravděpodobně i zbytečné byly především ty "politické scény". Jinak postavy byly taky dost nevýrazné; jak říkám, i po 2,5 hodinách pořádně nevím, kdo byl kdo. Pochvaluju si ale zaslouží akční scény, které byly řádně přehledné. Výprava byla taky dost slušná, ale toho blata bylo fakt moc 😅 A taky mám silný pocit, že tam bylo pár prvků které se objevily až ve 2. sv. válce, ale to snad nevadí. Byl to slušný válečný film, ale špatná adaptace. Nějak to neztvárnilo tu skutečnou myšlenku knihy; kdy na začátku propagace byla obrovksy silná a lákala ty mladé lidi na samé pozitiva, kteří ale jen pak na místě zjistili, že je všechno obráceně. Ne, jedna motivační řeč a následná nevule vylívat vodu, opravdu nestačí. Spíše, než válečný snímek, to mělo být psychologické drama především skrze hlavní postavu, která začíná pomalu přicházet o rozum a začíná nenávidět samotné Německo. Měl to být herecky oscarový výkon, podobně jako u Jokera, aby se samotný divák cítil nepříjemně a nekomfortně, což tak podáno nebylo. ()

Dechman

Pôvodné verzie sú vydarené, predchádzajúca viac pojatá romantickejšie. Je dobré staršie diela pretvárať do modernej podoby, aby si hráči pri počítačoch uvedomili, že majú len jeden život a realita je milión krát horšia ako si vedia predstaviť. A ak sa chce niekomu bojovať, verte mi, prešiel som len cvičením v prvej línii a naozaj to nie je moja predstava prežitia môjho života. Za mňa vynikajúce! ()

Tomas.Abi

Na západní frontě klid. První co Vás napadne je samozřejmě jméno Erich Maria Remarque. Nemyslím si, že existuje mnoho lidí, kteří tuto knihu nečetli, je přeci jen stále v povinné četbě. Ovšem jak se to má s jakoukoli knižní adaptací, měli bychom soudit hlavně samotný film a ne to, zda je do puntíku přesný jako samotný román. Já jsem četl knihu na střední škole, což už je nějaký ten pátek, takže si přesně nepamatuji děj a všechny postavy a ani detaily, ale něco mi v paměti utkvělo. Pocit zoufalství, smutek, beznaděj, vztek, lítost, strach. Cítil jsem se osobně propojený se samotnými postavami. Co mi dal tento film ? Nádherný vizuál, krásné detaily, propracovanost do nejmenších detailů, skvělé herecké výkony a pohrdání establishmentem, který nemá problém obětovat desetitisíce nevinných životů pro své vlastní ambice. Film je v těchto ohledech perfektní, zpočátku skvěle vystavuje atmosféru, hudební doprovod vše umocňuje a bojové scény jsou zpracovány do nejmenších detailů, takže cítíte v určitých momentech stejný strach a beznaděj jako pěšáci, kteří umírají v nesmyslných útocích. Kamera je perfektní, střih mi přijde v některých momentech až moc uspěchaný a v některých momentech nevyvážený. Ovšem to jsou drobnosti, které tolik nevadí skvěle odvedené práci. Co tomu ale chybí k dokonalosti ? Bohužel opět lehce ztrácí tempo dějová linka. To co jsem cítil u knihy, ztráta blízkých přátel, kamarádů ze školních lavic, z filmu není vůbec cítit. Jediné dvě ústřední postavy které si pamatuji je Paul a jeho přítel negramotný švec. Jakákoli další ztráta mi přišla asi stejně osobní, jako generálovi sedícímu si v pohodlí svého zámečku, kde má všeho dostatek. Vnímal jsem pouze odporná jatka, kdy střelba dělostřelectva trhá křehká těla pěšáků na frontě či v zákopech. Je zde pár silnějších momentů, které vystihují krutost a nesmyslnost války, ale to je asi tak všechno. V polovině filmu jsem kontroloval čas a říkal si, kdy bude konec, což mě poměrně mrzelo. Je škoda, že takový film není uveden v kinech, protože na velkém plátně by se skvěle vyjímal. Možná že televize mu vzala určité kouzlo a proto jsem se chvílemi nudil. K dokonalosti chyběl kousek a to propracování a provázanost postav, protože podstatná část toho, co nám Remarque ve svém románu sdělil se vytrácí. A to je přátelství a jeho nesmyslná ztráta. 80% ()

Chaospunx

Při tom, jak se tu nešetří superlativy, mě přijde, že jsem koukal asi na jiný film, než ostatní. Je možné, že v hodnocení se spíše promítá aktuální dění v ne tak vzdáleném koutě světa a to ovlivňuje emoce diváků. Co se týká čistě filmu a bez emocí způsobených právě probíhajícím konfliktem na Ukrajině, musím dát za sebe hodnocení slabší než ostatní. Do tohoto hodnocení nezahrnuji herecké výkony (protože mě přišly uvěřitelné), ani to, že kromě názvu, místa události, jmen "hlavních" postav a příslušnosti k armádě, film nemá vůbec nic společného s knižní předlohou. Dle mého je film nudný a hloupý. Osmdesát procent stopáže se naprosto nic neděje a je prostě hloupost, aby se většina filmu odehrávala v posledních třech dnech války. Možná to mělo něco symbolizovat, ale v kontextu filmu to prostě nepůsobilo uvěřitelně. Dále je ve filmu neskutečně nezvládnutý zvuk. Ve chvíli, kdy se v jednom jediném okamžiku vzájemně masakrují tisíce lidí za pomoci všech dostupných prostředků, by větší hluk nadělala i parta ožralých myslivců na střelnici. Vůbec se celým filmem táhne podivné sterilní ticho a klid, které pár kilometrů od fronty působí zcela nepatřičně. Ani v podstatě jediná bojová scéna filmu neevokuje ani náznakem válečnou vřavu a neskutečnou brutalitu, které byli vystaveni vojáci, kteří se války účastnili. Akce vypadá spíš jako amatérská rekonstrukce slavné bitvy na poli za vesnicí. (Jen malá vsuvka, tuším, že na lidském těle, po zásahu plamenometem budou patrně vidět nějaké změny). No a celé to dorazil neuvěřitelně stupidní závěr s "15 minutami do konce..." Opět asi nějaká symbolika, ale film to prostě neskutečně sráží do všudypřítomného bahna západní fronty. Film je možná dobrý na Homoflix, ale jinak je to opravdu slabota. ()

Hootik

Natočený je to pěkně, nicméně tam to končí... z knihy si to vzalo snad jenom jména a par scén... kdyby se to jmenovalo jinak bylo by to mnohem lepší, nicméně každej moderní scénárista to umí přece napsat líp jak originál... a pak to tak dopada ()

Lovin

Mělo by se to jmenovat na západní frontě těžkej nářez. Posledních 15 minut války to zabilo. Totálně to převrátilo předlohu na pravý opak konce knihy. A nudil jsem se dost.... ()

Sopholojong

1917 z druhej, nemeckej strany, stylom "Gibsonovej zabijacky". Ked po hodine stopaze nabehnu tanky a plamenomety, ide o najsurovejsiu "frontovu vybijanu" od Spielbergovej Normandie. Mierne to narusaju len tie televiznejsie herecke vykony (hlavne v "recruit" uvode) a priamociarejsi scenar (Mendes je obsahovo o triedu vyssie), i ked v zavere clovek nestiha krutit hlavou nad pocitom zmaru, kedy si "bravcova hlava" potrebuje vybijat komplexy po podpisani mieru. Vojnova ideologia ako uhlavny nepriatel civilizacie tu podana v tom najspinavejsom vizualnom prevedeni. A ta samovrazda vidlickou, ci natlacanie blata do dusiaceho sa Francuza ma budu strasit este nejaky ten "patek". 9/10 ()

propca23

Knihu Na západní frontě klid jsem nečetl a možná díky tomu jsem si film opravdu užil. S hlavním hrdinou ve filmu prožijeme necelé dva roky a ty dva roky jsou parádní nářez. Všechny kostýmy a prostředí vypadá opravdu dobře, film je skutečně krásně natočený. ()

Miroslav.Zac

Velice špinavý a velice brutální filmová adaptace legendárního protiválečného románu o neúctě k lidskému životu, snaze za každou cenu přežít peklo a touze už nikdy nic podobného nezažít ani nepřipustit. Každého, koho i po shlédnutí tohoto filmu nepřejdou jeho válečné choutky by měl být nakopán do koulí a vystřelen bez kyslíkové masky do Vesmíru. ()

Bubakoff

S geniální knihou to nemá skoro nic společného. Ta je mnohovstevnatá, doslova nabitá poselstvím, emocemi, lidstvím, jejíž vyznění páni scénáristi evidentně naprosto nepochopili. Spíš je podezřívám, že ji ani nečetli a nechali si udělat jen výcuc. Zaměňují postavy (Tjaden - Haie Westhus), postavu, která vystupuje v pokračování Cestě domů, nechají zemřít, naprosto ignorují výcvik, kde nadšení nováčci poprvé zjišťují, že to bude jiné než si představovali. Vizuál? Ano bylo to špinavé, ale prapodivně sterilní. Film 1917 byl v tomhle mnohem lepší. Kdyby Netflix tenhle unylý a naprosto bezemoční paskvil nazval Velká válka, přejmenoval postavy... udělal by líp. S ohledem na mojí milovanou knihu nebudu ani hodnotit hvězdičkami. Moc by jich nebylo. ()

Knifeos

Očekávání od této adaptace byla vysoká, co si budeme povídat - strhující trailer slibující výborný vizuál, příběh, navíc německá produkce, zkrátka ideál. Byť jsem zatím veleznámou předlohu nečetl, pouze jsem se o ní učil, tak jsem ale přesto očekával, že nepůjde o akcí nabitý a na akci mířený válečný film s ohromujícím tempem, ale spíš o silnou pomaleji plynoucí adaptaci. Tak se i stalo, nicméně celkově mám dojem, že to tempo občas bylo pomalé až příliš a přestalo to být účelné. Dále jsem postrádal jistou návaznost jednotlivých pasáží, která by napomohla k napojení se s postavami, o kterých bych si myslel, že mě více dostanou a že se o ně budu neustále muset bát. Na druhou stranu, vážně nevím, jak Remarque pojmul svojí knihu, takže těžko kritizovat adaptaci. Proto pochválím to, co vidím, že se nepochybně povedlo. Audiovizuální zpracování na jedničku z hvězdičkou, líbilo se mi dokonce víc než u 1917, kde jsem tak nějak plně nedocenil kamerový experiment "na jeden zátah". S vizuálem se pojí surovost a věrohodnost aspoň tedy z pohledu laika. Scény v zákopu byly špičkové a vžil jsem se do nich maximálně. O to větší škoda, že se natolik nepodařilo ono napojení na postavy jako takové. Nakonec jsem tedy moc rád za to, že se do toho Netflix vrhnul a dopadlo to velmi slušně. Nejedná se vůbec o zbytečný film, což je vzhledem k předloze moc dobře. 7/10 ()

Paokara

Není to můj šálek čaje tyhle filmy z 1.světové ... už snímek 1917 byl pro mě utrpením a to jsem byl v kině na něm...tohle jsem taky jaksi nepobíral, děj slabý, nesympatické postavy, pár vizuálních scén se dalo ocenit,ale víc jak 20 nedám a to jsem ještě nedodíval celý, díky stačilo mě....a to jsem se na to dle ukázek dost těšil,no nic ()

slamic5

Odproštěný od autentičnosti a literární předlohy musím říct, že emočně to funguje skvěle. Chápu, že je to i pro širší publikum a musí tam být tyhle věci, ale za mě fungují skvěle a hrůza války je vykreslena do posledního detailu. "Děkujte bohu, že jste se narodili v téhle době". ()

Dusty56

Vůbec mi to nesedlo. Celou první polovinu se střídala nuda s docela brutálními bojovými scénami. Takže nic pro mě a na druhou polovinu jsem se ani nekoukal. ()

Kusbi

Odpouštím tomu i ten poměrně značný odklod od originálu (minimálně ten krátkodobý návrat hlavního hrdiny domů by filmu prospěl), jelikož je to velice dobře natočené a dovoluji si tvrdit, že ve válečných scénách jde o špičku a trumfuje to například i snímek 1917. Zároveň je to dostatečně atmosférické a poskytuje to divákovi stejný dojem, který by měl nabýt při čtení samotné knihy (byť to tedy mohlo být ještě více umocněno). Německý film za mě prostě umí. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou