Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

TadashiCZ

Dlouhé a navoněné nic. Autoři se tak moc zaměřili na to, jak to musí být velkolepé, že zapomněli na děj. Nechci to srovnávat s knihou, ale pokud chtěli autoři využít děj knihy, neuspěli. Pokud chtěli vymyslet vlastní děj inspirovaný knihou, neuspěli taktéž. Film působí až moc krásně na to, o čem povídá. Neustále vidíme někoho bojovat a střílet, ale to jsme jinde viděli už natočené lépe. Postavy se nevyvíjí a nemají žádné výrazné emoce většinu filmu. Největší problém je, že vidíte scény, které byly v knize, ale zasazené tak jinak a jinam, že nedávají smysl. Jo a soundtrack to má fakt strašný. Ruší od první scény až do konce. ()

karel63

NESROVNÁVAT! To je válka, hnusná a krutá. Dost zvlášní hudba která mi zvedala husí kůži a pasovala tam jako prdel na nočník. Emoce, masky, kamera na jedničku. Sám o sobě pro mne nejlepší film o 1. světové. ()

Skyw4lker7

Vojnová dráma, ktorá je brutálna, znepokojujúca s dobrou kamerou, postačujúcimi hereckými výkonmi a hlavne ukazuje hrôzy 1. svetovej vojny. Určite odporúčam všetkým ktorý sa hlavne zaujímajú o diela Ericha Maria Remarquea .Podobné ako masterpiece od Sama Mendeza a jeho 1917 ()

Polux

8/10 | Skvělý válečný film z filmaři nemnoho protěžovaného prvoválečného pekla zákopové války, který je shodou okolností tu více, tu méně volnou adaptací (jelikož, kupodivu, i takové, spíše inspirační než věrné (natož doslovné), adaptace vznikají a ne, není to špatně a ano, může to fungovat) výjimečně kvalitní předlohy, která byla prověřena časem a zcela právem nabyla současného statusu nezpochybnitelné literární klasiky. Což se na poli filmu aktuální adaptaci z pochopitelných důvodů nezdaří, ale působivý pohled na životy vojáků i civilistů v době Velké Války to rozhodně je. | Nevěrnost předloze je asi také největší (zdánlivá) "chyba" této adaptace, protože v přímém souboji s knihou samozřejmě film neobstojí (na rozdíl třeba od předchozí adaptace z 30s, která se nejen v rámci svého žánru klasikou stala) a to právě kvůli faktu, jak volně přistupují jeho tvůrci k původnímu materiálu a jak, na první pohled ledabyle, pracují s jeho myšlenkami a motivy. Pokud však divák odhlédne od neustálého srovnávání co dělá film jinak a případně hůře, zůstane mu před očima výborný příspěvek do žánru válečných filmů (kterých je v současnosti obecně jako šafránu, natož těch opravdu kvalitních). Já jsem na tuhle pomyslnou hru jak (úžasné) to bylo v předloze a jak je to (mizerné) v aktuální adaptaci nepřistoupil a nejen díky tomu se skvěle bavil, jelikož film, pominu-li nevěrnost vůči předloze, disponuje vlastními přednostmi. | Je pravda, že si divák v průběhu filmu k hlavní postavě, natož k jeho spolubojovníkům, cestu nijak zvlášť nenajde, protože všichni do jednoho jsou velmi zaměnitelní (jak vizuálně, tak svým vnitřním prokreslením), neprojdou si žádným zásadním charakterovým obloukem a jejich postupný přerod od nadšených a ideálů plných mladíků, stržených k narukování všudypřítomně vzedmutou vlnou patriotismu, k rezignovaným, psychicky i fyzicky trpícím, lidským troskám, v jejichž tvářích se zrcadlí obrovská tragédie celé jedné generace, tady funguje jen z určité části. | Nicméně tohle vše nepovažuji za vyloženou chybu, protože to pěkně odráží celý motiv "mlýnku na maso", v jehož nenasytném trychtýři nenávratně mizely i ty poslední lidské rezervy a to bez zjevného efektu, který by se odrážel na průběhu nebo výsledku jednotlivých bitev a současně téma nevýznamnosti/nahraditelnosti jednotlivce (kola války se musejí točit dál a dál a jednotlivec je jen další číslo/jméno na dlouhém seznamu v řadě), které bylo tolik typické pro bojiště na západní frontě a poziční boje, ve kterých byly cenou za (pouze dočasný) postup v řádu desítek až stovek metrů tisíce mrtvých a zraněných, aby se situace za pár dnů/týdnů opakovala. | S hlavními motivy předlohy se tady zkrátka pracuje jinak, ale podstata sdělení (generační zpověď a protiválečné poselství o nesmyslnosti války) je zachována a to je, z mého pohledu, důležitější, než striktní držení se pravidla převyprávět slova z knihy na plátno stránku po stránce. Zároveň se tvůrci nebojí výrazných dějotvorných zkratek. Někdy to funguje skvěle (cesta uniformy z továrny až na frontu a následně od jednoho vojáka ke druhému na začátku filmu je sugestivní ukázkou koloběhu života a smrti ve válce), někdy to funguje o trochu hůře (méně poutavá vedlejší dějová linka průběhu vyjednávání a uzavření příměří dostala možná až příliš prostoru). | Časový skok od úvodního narukování skupinky postav do armády až na samotný konec války a zasazení děje do posledních pár dní tohoto konfliktu jsou trochu překvapivé (protože v předloze se konce války hlavní hrdina nedožil), ale dané rozhodnutí tvůrců přisuzuji záměru dát osud postav do ještě většího kontrastu s válečnou mašinérií, viz katarze filmu. Ta je, v podobě smrti hlavního hrdiny doslova vteřiny před tím, než dohodnuté příměří vejde v platnost, sice svou snahou o vyhrocenost a výmluvnou vypovídající hodnotu trochu prvoplánová, ale svou podstatou požadovaný účel (další apel tvůrců směrem k divákovi stran marnosti/zbytečnosti války) bez velkých obtíží plní. | A pak je zde ještě technicko-realizační stránka věci. V případě obsazení filmu nikdo svým hereckým výkonem diváka asi neohromí, ale všichni zúčastnění plní svou roli ve prospěch celku více než obstojně. Hudba, zvuk (ten zejména), masky, kostýmy, výprava i kamera (některé kamerové jízdy jsou vážně působivé) jsou na špičkové úrovni a ve velké míře pomáhají budovat hutnou atmosféra zmaru, špinavosti, surovosti, utrpení a drsnosti všeho a všech, která je zde vykreslena skvěle. Vrcholem filmu jsou pak (vzhledem k traileru nepřekvapivě) scény chaosu ze zákopových jatek na frontové linii, postupně a průběžně se proměňující v jeden velký hřbitov, které jsou naprosto parádní a v tomto konkrétním ohledu svým podáním překonávají i podobné scény z (jinak ještě lepšího) Mendesova jednozáběrového hitu 1917. Celkově tak jde o výbornou práci a po čase opět o další kvalitní zářez pro Netflix. | PeZet () (menej) (viac)

Chicharron

Toto se fakt nepovedlo. Typická netflixovina - skloňuje se podle vzoru píčovina - kvalit filmu z roku 1979 zdaleka nedosahuje. No a ty tanky jak z Julese Verna, směšné... ()

Dext

Knižní předlohu jsem nečetl. Původní film jsem taky neviděl, takže hodnotím čistě na dojmu z filmu. Nevím jestli to je tím, že to vyšlo z továrny Netflixu, nebo někdo udělal fatální chybu ve scénáři. Každopádně ani jedna z postav mě ničím nenadkla. Žalostně slabý výkon hlavního hrdiny Paula (Felix Kammerer) mě spíše uspával a nebýt občasných bojových scén, kde se až moc stříhalo,  tak bych asi usnul. Průměrná zábava 50% a nikdy víc. ()

matous20063

S knížkou to má společného pomálu. Ale to není nějaký velký problém. Začátek je svižný, prakticky se hned přesuneme na frontu. Kde nám je naložena pořádná dávka akce. Bojové scény jsou fakt skvělý. Celkový pohled na život v zákopech je skvěle natočen. Herecké výkony vojáků jsou taky dobré a působý věrohodně. Ovšem v druhé části filmu se karta otočila, od bojů sešlo a přesunili jsme se mimo frontu. Začlo politikaření což nebyl ten problém. Cca polovina filmu (spíše méně) je věnována nějaké osobní minulosti postav což mě začlo rychle nudit. No a závěr filmu jsem už vůbec nepocopil, celkem mě to až vytočilo a zničilo celý feeling z filmu. Efekty a zpracování bylo velice kvalitní. Ale prostě závěr filmu je totální hovno. 65% ()

naytsirk

Těžko hodnotit... jako válečný film velmi dobré, jako adaptace literárního veledíla naprosto otřesné.... Jestli si někdo za těch dvě a půl hodiny vytvořil nějaký pouto s hlavnima hrdinama, tak je u mě hrdina... Já jsem toho hlavního identifikoval jen podle bradavice u nosu... ()

zekon

Zpracováno skvěle, moc takových filmů z 1. nebo 2. sv. války dlouho nevzniklo. Jenže to chtělo stříhaní a míň filozofování. ()

breebee

Ze všech emocí, který ve vás film může vyvolat, hněv nesnáším úplně nejvíc. Neužívám si to, není mi to příjemný, být rozzuřená na něco co nezměním a nemám jak ventilovat. Jasně, válečný filmy mají tak nějak předpoklad vás naštvat. Ale všichni víme, proč se války dějou, že to nejsou kolektivní rozhodnutí národů, že potřebují o pár metrů země víc. Fakt nepotřebuju ve filmu, co se vysokou politikou zaobírá jen okrajově, sledovat nějakýho kokůtka, jak pošle na smrt mladý kluky, jen aby se zavděčil mrtvýmu tátovi. Prostě ne dík. Ale to je samozřejmě můj subjektivní pocit, kterej jsem jenom chtěla sdílet, není to důvod, proč filmu dávám jenom 3*. Vlastně to ani není kvůli tomu, že tenhle film celkem ignoruje knihu podle níž se jmenuje, stejně jako hlavní témata této knihy. Jenom je prostě nenahrazuje ničím stejně zajímavým, než starým známým "válka je fuj". Nojo. ... Ale Daniel Brühl pobavil. Fassbender asi neměl čas. ()

Kritickej

6/10 Jako popis válečného pekla velmi dobré, ve všech dalších ohledech ale extrémně slabé. S knížkou to má společné název a jméno hlavního hrdiny. ()

dlouheBidlo

No, zkrátka perfektní triky před modrým plátnem nejsou všechno. Krvavě zpracovanou WWI už jsme viděli v mnoha filmech v mnoha verzích. Tam se dá těžko něco nového vymyslet. Zbytečně dlouhé. Bez silného příběhu .... a vlastně nudné ... přestože bojové scény jsou natočené profesionálně a vypadají dobře. ()

argus123

Po filme 1917, najlepší vojnovy film o prvej svetovej. Realisticky ukazaný boj v zákopoch. Film sa nebojí ukazať vskutku až naturalistické scény. Aj ked originalna predloha v knihe bude asi neprekonatelná ale aj táto adaptácia ma niečo rozhodne do seba. Válka je hnus a bohužial človek sa stane zvieraťom v tejto vojne len kvôli mocenským záujmom. Dosť trefný film k dnešku. ()

babuška

2. světová byla o né jednom idiotovi, i když ten největší je jasnej, ale taky byla víc nemilosrdná k civilnímu obyvatelstvu, kvůli rase atd. 1. světová byla jatkama mladejch lidí a mužů středního věku, likvidací bez rozmyslů, pro zdroje nebo hůř pro čest štábních důstojníků, ta hrůznost a syrovost je v tomto filmu zachycena, předloha byla jen předloha, to na tom jak je to natočené nic nezmění, protože vždycky bude nějaká válka, po roce 1945 to začalo válkou v Koreji a dnes zatím dobyvačnou válkou na Ukrajině. V 1. světové byl jeden okamžik, vánoční zázrak 25.12.1914, kdy se němci s brity setkali v zemi nikoho, zpívali koledy a dávali si drobné dárky, bejt to na nich, šli by domů a né zase na jatka. ()

Peabody

Aneb jak udělat z Ericha Marii Remarque větrák  v hrobě. Podle mne zneužití jména a literární předlohy, ze které si nevezmu než pár jmen a ještě jen některých.  Film sám je jistě nákladný, spektákl je to okázalý, ale není to Remarque, ceterem autem jako Jackson není Tolkien. ()

Gedik

Dostal jsem se lehce přes půlku a pak to vzdal. Dal bych jednu hvězdu, ale nemůžu hodnotit celé, tak dám dvě. Za mě tomu chybí to nejzásadnější a to je příběh. Válka je hnus a je to natočené hezky, ale totálně bez příběhu a je to jen pohled na válečné utrpení. Za mě strašná nuda. ()

Little_Sawy

Spatřiť film z pohledu němců je pro mě totálně mrazivý zážitek. Náctiletý hošan byl povolán do roty na západní fronte, tož ale netušil jaké to je bojovat ve válce. Kde z ní každý chodí zničenej, depresivný, a nebo mu chybí ruka, noha a s kapku šťastím se vráti domů na nosítkách. Dve a půl hodiny jsem musela skouknout na dva krát protože na jeden záťah bych to nedala. Konec filmu jsem čekala kousíček jinej, něco jako mnohem větší válku nebo veľkolepý konec. Tady to bylo ovšem mírně suché. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou