Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

Anianna

Pokud jste četli román, a to myslím generace 40+ musela přečíst k maturitě, tak jistě pochopíte, o čem píšu. Remarque reflektoval svou osobní zkušenost, kdy jako dobrovolník vstoupil do války. Podává svědectví o hrůzách, která zažil. Podává je způsobem naturalistickým, věříte mu každé slovo a srdce se vám plní bolestí, protože ten dotek války fyzicky cítíte. A kdyby už nic jiného o 1. světové válce nenapsal, stejně ho vždy budete mít spojeného s válečným utrpením. Na film jsem se dívat nechtěla, zvlášť když se slovo válka skloňuje v médiích ve všech pádech. Po zjištění, v kolika kategoriích je film nominován na Oskara, jsem si film vyhledala na Netflixu a… sjel po mně jako déšť po pláštěnce. Nic. Spousta jakoby divadelních scén, jež jistě daly filmařům hodně práce, na mě nepůsobila pravdivě. Stejně tak až násilně demonstrovaný kontrast mezi špínou hladových vojáků v zákopech a přepychem vysokých důstojníků, kteří ze svého pohodlí neslevují ani náhodou. Když navíc jeden z hlavních hrdinů říká, že se po válce vrátí k řemeslu a se ženou zplodí další dítě, jen si povzdechnete. Takhle laciné klišé u ambiciózního filmu nečekáte. Váhala jsem mezi dvěma a třemi hvězdičkami. Dávám tři. Líbila se mi hudba. ()

papadoce

Bez ohľadu na to, koľko som mal rokov, nikdy som nerozumel vo filmoch mnohokrát ukazovanému faktu, že sa mladí chuji snažia stoj čo stoj dostať na frontu. A že je takých filmov na desiatky. Úplne sa mi to nezdá, ale ok. Úvodná scéna z fronty bola celkom efektná a keď sa za pár minút vysvetlila jej pointa, bolo to celkom mrazivé. Vojnových filmov bolo natočených na mrte, takže konkurencia je veľká a je s čím porovnávať. Nemci to vzali po svojom, sfilmovali slávny román a v slušnej produkcii tomu dali honosnejší šat, zrejme s neskrývanou ambíciou oscarovať. Napriek tomu ma prekvapilo, že jediné medzinárodne známe meno hraje v podstate rýdzo vedľajšiu rolu a všetko je to postavené na menej známych až neznámych ksichtoch. Že je vojna chujovina viem aj bez filmu, ale tomuto snímku sa u mňa nepodarilo vyvolať nejaké zvlášť úzkostné pocity, čo ako som čítal má byť hlavným motívom knižnej predlohy. Bojové scény boli efektné a natočené veľmi dobre, výprava viac ako slušná a hudba minimalistická, no dostatočne atmosferická. Bohužiaľ tie nebojové pasáže boli na môj vkus bezemočné, nijako som s hlavnými postavami nesúcitil a v podstate sa mi čas ťahal ako sopeľ. Jediný nimi vyvolaný pocit súvisel s očakávaním, kedy príde ďalšia bojová scéna. Áno, mŕtvol a končatín bolo habadej, blato a špina vizuálne veľmi realistické až takmer hmatateľné, ale ja som proste chcel viac. Ja som čakal viac. Nedostal som a to aj napriek multinomináciám a medzinárodným oceneniam. Radím to tak ku všedným vojnovým bijákom, ktoré si zajtra už nebudem pamätať a určite si ich opakovanú projekciu vedome neprivodím, hoc technicky tomu nie je čo vytknúť, práve naopak. Výstavným kusom bola tanková vojna a plameňomety. V tomto sa tvorcom skutočne darilo. Emočne bol jedným z mála silných momentov súboj s frantíkom. Bolo to také celkom osobné a takto by som si predstavoval celý film. To by bola iná káva. Dám tri, lebo menej by bola chyba, no štyri si zaslúži len zopár záberov. Videl som, to je asi všetko. ()

dkas

Výborný soundtrack podkreslující nepříjemnou atmosféru filmu. Bylo to hutné, mělo to několik velmi výrazných scén, ale něco málo tomu chybělo. ()

Oxyuranus

O ideje přijdete hned v prvních pár minutách. Knihu jsem četl, ale je to už 9 let, a tak si moc nepamatuji... snad jen to, že to byl svinec. Přesně jako tenhle film. Ztvárnění války je tu opravdu brutální. Brutální, brutální. ()

Mamlas

Pár natěšených náctiletých pitomečků se dobrovolně přihlásí do války. Zbylé 2 hodiny sledujeme jejich cesty. Kratší i delší. Film je příjemně naturálně natočený. Tvůrci si s násilím nebrali servítky, což bylo dobře. Jsou tam však často i vykecávací prostoje. Kdyby je ořezali, mohlo to být o 3/4 hodiny kratší, hutnější a lepší. Celé je to o válce a 3 skupinách lidí. Těch, co hromadně umírají na bojišti a ani moc neví proč, těch, co tomu samolibě šéfuji za zlatých toalet a hrají to jako Člověče nezlob se, a těch, co to chtějí nějak rozumně ukončit. Je pozoruhodné, jak málo se za 100 let změnilo. (65%) ()

Dejvecd

All Quiet on The Western Front je veľmi dobrý film, o tom žiadna. Skvelé lokácie,  epické a skvelo natočené scény a drsné emocionálne momenty robia úžasný filmový zážitok. Bohužiaľ, jedna docela dosť zásadná vec mi vôbec nesadla. Tou je hlavný hrdina o ktorom počas celej stopáže nevieme takmer nič (na konci sa to nezmení) okrem toho, že išiel bojovať do vojny. Hl. postava tu vlastne ani nevedie žiadne dialógy, ktoré by nám odhaľovali niečo o jej charakteru a tým pádom k nej počas celého filmu necítime ani žiadne emócie a všetko okolo nej pôsobí hrozne dištancovane. A to je veľká škoda, pretože vedľajšie postavy sú podľa mňa skvelé a ich príbehy zaujímavé a emocionálne. Ich príbehy ma reálne zaujímali a na plátne som im fandil, a to sa bohužiaľ o hlavnej postave povedať nedá. Ja by som tomuto filmu veľmi rád dal 10 možno aj 9 z desiatich, pretože by si to za ten famózny vizuálny štýl, skvelé vedľajšie postavy, dobre vystavaný príbeh a kope emocionálnych momentov zaslúžil, lenže ako film doputoval ku koncu príbehu nášho hlavného hrdinu, tak som cítil naozaj veľmi málo emócií a tým pádom mu nemôžem dať až tak vysoké hodnotenie. 8/10 ()

shade000

Áno, na dokonalú knihu to nemá, no toto spracovanie sa veľmi snažilo. Klobúk dole pred tvorcami, podaril sa im kúsok hodný nie iba streamovacej služby, no toto si zaslúžilo aj kino. Filmov z obdobia prvej svetovej vojny na scéne veľa nie je, tak viac takýchto počinov! Tlieskam... ()

0verseer

Ak by som mal film hodnotiť len ako vojnový, nemám výhrady. Ak by som ho mal zhodnotiť ako adaptáciu knihy, tak je sklamaním. Bojové scény sú síce patrične surové a realistické, v rámci obdobia prvej svetovej vojny ide asi o to najlepšie, čo sa doposiaľ natočilo. Žiaľ s bravúrnou knižnou predlohou film zdieľa "len" mená niektorých postáv a niekoľko momentov z deja. Mnohé postavy ostali úplne odignorované (Himmelstoss, Kemmerich, Kantorek), iných osud bol diametrálne iný (Tjaden, Kropp), najviac však zamrzí absencia existenciálnej krízy, ktorá je na pozadí vojnového besnenia najväčším posolstvom knihy. Paul a celá "stratená generácia" chlapcov, ktorí odišli ešte ako deti na frontu postrádá akýkoľvek zmysel života, pretože nič nemajú a nič nevedia (teda okrem zabíjania). Návrat do zázemia pôsobil na hlavnú postavu v knihe vyložene trpko a doma sa cítil stratený viac ako v pekle zákopov. Žiaľ túto dôležitú pasáž film, podobne ako mnohé iné, úplne odignoroval. Starší film z roku 1979 bol predlohe omnoho vernejší... ()

MFloyd

Nádherně zachycený hnus války, který mě dokázal ždímat, a přitom nebylo potřeba ani tolik slov. Stačí vidět obrazy, kdy se prolíná světlice jakési naděje ozařující nehostinné prostředí zákopů se zvěrstvy bojů o přežití. Nepamatuji si na válečný film, který by mě děsil a zároveň dojímal tak silně, jako je tento. Ale hlavně vizuál a soundtrack je podle mě hlavním důvodem, proč dávám plný počet. Kdybych měl vzít příběh (nečetl jsem předlohu, takže pro mě asi výhoda) a srovnal ho s jinými válečnými filmy, tak asi o takový trhák nejde, ale právě ten obraz a hudba dodávají ty správné emoce do každé vypjaté scény. Za mě nejlepší film na Netflixu a možná i nejlepší film celkově za tenhle rok. ()

Midar

Jelikož jsem Na západní frontě klid nikdy nečetl, veškerá má očekávání byla založena jen a pouze na našlapaných trailerech, které slibovaly audiovizuálně dechberoucí válečná jatka. Očekávání tak rozhodně nebyla zrovna nízká. Věděl jsem sice, že se jedná o produkci Netflixu, zároveň se mi ale nechtělo věřit, že by se snímek s tak skvělými trailery nakonec nepovedl. Bohužel se ale opět ukázala devastující síla Netflixu, které v podstatě všechny potenciálně zajímavé projekty nakonec stejně podlehnou. Na západní frontě klid se tak sice může pyšnit opravdu fantastickým vizuálem, díky kterému patří scény ze zákopů k těm nejsilnějším a nejlépe natočeným válečným scénám vůbec. Na intenzitě a potenciálu zarýt se vám hluboko pod kůži jim nicméně extrémním způsobem ubližuje slabý scénář. Ten totiž žalostně selhává nejen ve vyprávění samotném, ale také v budování vztahů k a mezi postavami. Snímek tak sice trvá ubíjejících 148 minut, ani za tak dlouhou dobu si ale bohužel nedokážete k postavám vybudovat jakýkoliv vztah, ba spíše naopak ve většině případech si dokonce ani nezapamatujete jejich jména. Tak špatně a chaoticky je příběh Na západní frontě klid ve snímku uchopen. Na papíře jednoznačně dojemná úmrtí jednotlivých hlavních postav tak často působí pouze mdlým a nic neříkajícím dojmem, který už jen podtrhuje onu bezradnost celého scénáře. To přitom zamrzí o to víc, když vidíte, jak se všichni zúčastnění herci opravdu extrémně snaží do svých postav ponořit a obětovat jim opravdu vše, co je v jejich silách. Alespoň z hlediska hereckých výkonů se tak jedná o velice povedenou podívanou, která ale bohužel nedokáže přebít ostatní do očí bijící nedostatky, kterými tato adaptace trpí. Úžasně natočené a audiovizuálně dokonalé válečné scény podtrženy skvělými hereckými výkony jsou tak nakonec absolutně pohřbeny příběhem, který si vytírá zadek nejen s dramaturgií, ale pravděpodobně i se samotnou předlohou, a je to opravdu velká škoda. ()

honzia

S tímhle filmem mám jen jeden problém a to název dle předlohy. Film skvělý, ale z knihy, podle které to má být, si to bere moc málo, v podstatě jen to, že válka je špatná, a ti kdo ji řídí, žijí mimo realitu. Chyběl mi tam osobitější přerod od euforie k postupná ztracenosti hlavního hrdiny. Čekal jsem film, který se bude držet věrněji knižní předlohy. ()

V.N.

Není to rozhodně špatný film, ale bohužel kvalit staršího brášky nedosahuje. Poselství nesmyslnosti války je i přes solidní výkony a dobrou výpravu nejasné a druhořadé. Film jako takový je celkem koukatelný i přes pomalé tempo, vyvážené propracovanými válečnými scénami. Postavy jsou ale ploché a vcelku nesympatické. Příběh nepůsobí moc atraktivně, sic se filmař snaží co může. Nebyl jsem vyloženě nespokojen, ale radostné pokřiky a rozhazování drobných předmětů se odkládají na později. ()

stone

Pokud jste nikdy nečetli Remarqua, neviděli předchozí adaptace, historie vás nezajímá a nemáte problémy se sedacím svalem, tak si to celkem užijete. ()

liquuid

Jedna hvězda za to, že je to perfektně dobově zpracováno - zákopy, Praha a plno dalšího. Jedna hvězda za sympatické herecké výkony a jedna hvězda za celkovou snahu. Tím ale končíme. Přišlo mi to dost emočně ploché, nevýrazné. Není se čeho chytit, nikomu nefandíte. Přišla mi i celkem nevkusná, ikdyž ne vyloženě špatná hudba. Byla dobrá, ale nehodí se k tomuto filmu a v určitých částech přehlušovala rozhovor lidí v místnosti. Filmový štáb se pokusil vykouzlit nějaký zázrak z této historické události, ale asi to vzali za trošku špatný konec. Špatné to ale rozhodně není. Lepší průměr - hranice 3/4. ()

Gamekeeper77

Z hlediska filmu mi přijde 1. světová celkem ošizená, takže moc díky za tohle téma. Filmařina celkově super, brutalita drsná, ale ne přehnaná. Z negativ tu musím zdůraznit absenci výraznějšího příběhu zacházejícího do větší hloubky postav a právě proto jsem si tu ani k tý nejhlavnější nedokázal vytvořit sebemenší empatický pouto, takže mi bylo ve finále úplně jedno, jak dopadla. A to beru jako tu největší chybu. Film bez emocí je pro mě polovičním filmem, i kdyby byl ve všech ostatních směrech tím sebelepším. 70%. ()

haffen

Filmu sa čo sa týka vizuálu a výpravy nedá zhola nič vytknúť. Aby ale dejovo človek čakal až do polovice filmu, že sa bude niečo konečne diať a ono to nepríde. S postavami som sa nedokázal zžiť a vlastne mi bolo celkom jedno čo sa na konci stalo. Príliš veľký hype okolo jedného vojnového filmu. Tri hviezdy. A teraz nech mi niekto vysvetlí čo to má spoločné s predlohou. ()

kubilov

Němci se převedli. Velmi silné 4*, dokážu ocenit mimořádně dobře odvedenou evropskou kinematografickou práci, byť jde o americkou koprodukci. Je super, že se točí o dnes zapomenuté první světové válce, a je super, že Na západní frontě klid vyšlo zrovna v této době. ()

MirkaP

tak tady to O. Štindl moc nechválí https://denikn.cz/1002322/na-zapadni-fronte-nic/?ref=inc&cst=beb6d74453141a051ba57a258d6ffa0daa1d45d1 : "Moc se nepovedla a nejsmutnější je, že je nepovedená velice konvenčním způsobem." ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou