Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

MirkaP

tak tady to O. Štindl moc nechválí https://denikn.cz/1002322/na-zapadni-fronte-nic/?ref=inc&cst=beb6d74453141a051ba57a258d6ffa0daa1d45d1 : "Moc se nepovedla a nejsmutnější je, že je nepovedená velice konvenčním způsobem." ()

Solverino

Velmi velmi slabé až nudné. Naprosto ploché figury, které jsou vám úplně fuk a prostoduchý děj. Oproti původnímu zpracování je tohle pouze slaboučký čajíček. Škoda peněz a času. ()

Pete

Im Westen nichts Neues - jak výstižný je původní název této adaptace známé klasiky. Všechno jako bychom už viděli jinde, a lépe zpracované - hrůzné peklo války, audiovizuálně vymazlený pohled do zakopů, a dokonce ten samý příběh, podaný ale tak, že diváka vtáhne a nepustí. Zde je všechno to utrpení tak explicitní a repetitivní, že brzy začne být jen únavné, a emocionálně se pak míjí účinkem. V úvodu mě namlsala skvělá zkratka, když sledujeme recyklaci uniforem - bohužel je však poslední, a zbytek dvou a půl hodinového filmu je zdlouhavý, těžkopádný, i zbytečně doslovný, a rozkouskovaný na drobné epizody bez jednotícího prvku. Je důležité si připomínat, že válka je to nejhorší možné řešení, kterým nejvíc trpí ti dole, ale jen za to dávám vlastně tři hvězdy - film by jinak dostal ještě méně. ()

PlysovyMacko

Som sklamaná, že ma film až tak nebavil. Vojnové peklo, smrť, blato a beznádej. K hlavnému hrdinovi som si nenasla cestu. Páčili sa mi zábery prírody, keď sa práve nebojovalo. Zaujali ma dva momenty - prešívanie uniforiem a absurdita boja do poslednej minuty. Na happy end zabudnite. ()

Kimkong

Maximálně tři hvězdy. Za mě horší jak 1917. Ačkoli zde je válka asi vyobrazena reálněji. Vymývání mozků mladým,  kteří s vidinou slávy pro sebe a svou zemi jdou bojovat. Realita je ale jiná než očekávali. Snad nějaký Disniland. Místo toho je čeká zbytečné umírání a ztradání, zatímco vládci si honí ego a lidé jsou pro ně maximálně čísla. Po shlédnutí jakéhokoliv válečného filmu,  což je možnost kterou tehdá lidé neměli je až k nevíře, že chce stále někdo válčit. ()

Tominni

Co se týče atmosféry první světové války, tak ji vystihuje výborně. Vizuální a hmatatelný strach při každém útoku (včetně toho posledního) je ztvárněn na jedničku. Film nevnáší do děje příliš příběhu, včetně samotného Paula, kterého nemáme možnost výrazněji poznat, ale vlastně to není zase tak na škodu. Ta zbytečnost, utrpení a bída je hlavním atributem. Na druhou stranu - asi jediná vada je fakt, že kniha je prostě lepší a silnější. ()

johnsnow

knihu som čítal v rámci povinného čítania na gympli a na maturite som si ju aj tiahol. No a už tá kniha samotná bola silná a zaujímavá (jediná kniha z povinnej literatúry ktorú si prečítal každý z našej triedy). A film je ešte silnejší, boháča dlho som sa necítil tak pod psa jak pri tomto filme. 5* a druhýkrát to už vidieť nechcem. ()

adamix

Pokus o psychologizáciu postáv a zobrazenia hrôz zákopovej vojny vyšiel, ale k hlavnej postave a zároveň tým vedľajším som i nedokázal vyvolať nejaké puto a pri ich stratách som zostával chladným. Už chápem, prečo milovníci predlohy toľko nadávali. Ale je to v zásade dobrý vojnový film a zlyháva na tom základe. Aj keď postavy trpia, nesúcitíte s nimi. ()

Mykhaluu

Paula si pravda už desítky let představuji jinak. Katze, Tjadena taky. Trochu mi ten rozpor dělal problémy, přiznávám. Nemám výhrady k filmu znázorňujícímu válečné peklo. Nepřijde mi to úplně ani jako adaptace knižní předlohy. Kdo nezvládá pohled na lidské utrpení, měl by se vyhnout. ()

koty2201

Nečítal som pôvodnú knihu a preto neviem posúdiť, do akej miery je toto nové filmové spracovanie povinnej literatúry presné. Ale od ľudí, ktorí to čítali som zistil, že bohužiaľ, ale knižka je oveľa lepšia. Preto ani nerozumiem, z akého dôvodu je tento film niektorými ľuďmi až tak pozitívne prijímaný. Po technickej stránke tomuto filmu nič nechýba a je zvládnutý dobre. Hudba je taká nijaká, ale kostýmy vojakov, rekvizity, prostredia sú spracované veľmi slušne. Síce neviem posúdiť do akej miery to je autentické, ale vizuálne je film veľmi pekne natočený. V tom, v čom dosť zlyháva je samotný príbeh, postavy a emócie. V týchto veciach to nefunguje veľmi dobre. Akákoľvek vojna bola strašná, hrozivá a nemilosrdná. Pocítite to aj v tomto filme. Avšak to je na vojnový film málo, iba holý základ. Dajme tomu, že ignorujem aj to, že sa v tom filme dokopy nič extra nestalo, aby to malo dve a pol hodiny. Lenže tvorcovia ten priestor takmer vôbec nevyužili. Hlavní hrdinovia sú takí plochí ako väčšina postáv v dielach Christophera Nolana. A keď sa snažia vyvolať u diváka nejakú emóciu, je to prakticky zbytočné, pretože tu nie je priestor na to, aby ste sa o postavách niečo dozvedeli a obľúbili si ich. To znamená, že by som vám radšej odporučil staršie spracovanie. Údajne je oveľa lepšie ako tento nemecký nie veľmi vydarený pokus o adaptáciu knižnej vojnovej drámy podľa skutočného príbehu z francúzsko-nemeckého frontu. ()

Tomacek

Kde zůstal potenciál tohoto filmu? Čekal jsem od toho mnohem víc než to co jsem ve finále dostal... Kamera je skvělá, hudební doprovod se tak nějak opakuje, což mi až tak nevadí. Hlavní bod úrazu tu bude scénář. Měl jsem za to, že dostanu polovinu filmu někde v civilu a od druhé poloviny tu krvavou válku. Místo toho se strašně spěchá hned od začátku do války a já tak nemám nic co by mě sblížilo s hlavní postavou. Jak jsem říkal skvěle natočený, ale to z toho ještě nedělá dobrý film... ()

oasismanik

Po asi hodine a trištvrte som si povedal "hmm, celkom dobrý vojnový film to bol". Keď som pohol myškou, zistil som, že ma čaká skoro hodina. "O čom to ešte preboha bude?" pýtam sa sám seba v duchu. "No...o ničom, doslova" odpovedám si na konci. Solídne tri, ale dalo sa z toho vyťažiť omnoho viac. ()

frxXx

Vojnová tematika dokáže ponúknuť silné životné príbehy. V polovici filmu sa mi zdalo, že toho zlého je už akosi moc, všetko na jednej kope až to pôsobilo také celé nasilu. Možno by stačilo držať sa knihy... ()

john.doe

Jako fanoušek Remarqua musím uznat velké zklamání, s knihou společná snad jen jména charakterů. Vizuální zpracování nádherné, ale myšlenka knihy ta tam. škoda ()

Mkartaylas56

Takové zklamání jsem opravdu nečekal. Od dobré adaptace většinou očekávám to, že i když si sem tam něco poupraví, třeba pro potřeby svého média, tak se jí ale stále povede probádat hlavní myšlenky původního díla a to minimálně v podobné síle. A ano, Remarque nasadil skutečně vysokou, takřka nedosažitelnou, laťku, ale vzhledem ke starším adaptacím víme, že alespoň tématické přiblížení možné je. U loňského pokusu mám ale dojem, že se snahy o věrnost předloze vyhodily z okna a přistoupilo se k natočení naprosto generického a zaměnitelného válečného filmu, jenž se drží pouze tradiční antiválečné rétoriky. Skutečně jediná součást filmu, kterou mohu s klidným srdcem pochválit (a to tak, že hodně), jsou technické aspekty, popř. production values. Ať už jde o skvělou kameru, vizuální efekty, vypiplané líčení herců či výpravu, vše je tu odvedeno prakticky na jedničku a jednoduše celý film tak vypadá skvěle. Ovšem po obsahové stránce je z mého pohledu film absolutně prázdný a to skutečně nechci od filmu nesoucí název "Na západní frontě klid". Protiválečná nálada filmu je od začátku přítomná, ovšem jde o něco, co jsme už viděli nespočetněkrát a často mnohem lépe. Z mého pohledu hlavní téma knihy, tedy, skrze osobní příběhy, vykreslení vzniku ztracené generace tu je rovněž silně okrajové. Osobní přístup tu navíc prakticky úplně chybí a v tom vidím hlavní nedostatek filmu. Postavy jsou tu jen typickými strnulými figurkami, ke kterým si divák nemá šanci vytvořit potřebný vztah a mně tak byl každý jednotlivec, včetně hlavního hrdiny, úplně ukradený. Není tedy divu, že jsem v průběhu celého filmu necítil žádné větší emoce, což ale nedávám za vinu jenom špatné práci s postavami, ale i obecné dramaturgické práci. Během stopáže se xkrát nesmyslně přesuneme v čase, čímž se divákovi postavy ještě více vzdálí a navíc, paralelně s příběhem Paula a jeho přátel, sledujeme dění mimo bojiště, kdy se vyjednává o míru. Za mě vzhledem k myšlenkám knihy absolutně nepodstatná věc, která jen více a více nořila film do průměrných vod a zjednodušovala celý děj tak, aby si jej užil i (s prominutím) úplný hlupák. A to ani nezmiňuji spoustu chybějících částí příběhu (především návrat Paula na čas do rodného města), které měly v knize možná vůbec největší sílu, ale tady i přes dlouhou stopáž nedostaly prostor. Zkrátka a dobře mi tento pokus o "trochu jinou" adaptaci vůbec nesedl, přišlo mi, že se z obrovské části minul účinkem a nebýt jeho vysokých kvalit v oblasti produkčních hodnot, tak bych šel s hodnocením ještě o mnoho níž. ()

PeterJon

Úžasné, že to natočil Nemec a zahrali Nemci zo svojho pohľadu. Cítiť, že Netflix im dal budget a voľnosť. Skvelí herci, priblížili dobu. Hlavná postava si ma ale nezískala a chýbajú mi životné príbehy, pozadie všetkých vojakov, aby som sa s nimi zžil. Film kľudne mohol mať 3h. Minimalistická hudba, iba občas desivé industriálne zabrnkanie. Snáď žiaden iný film neukazuje tak dobre nezmyseľnosť a tragédiu vojny. Na prvé pozretie až tak veľmi nezaujalo, ale dlho po pozretí film vo mne ostal a premietal som si ho v spomienkach. 3,5* ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou