Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

Binne

Protože kniha je jedním z největších literárních klenotů lze tento film, který se honosí stejným názvem a jmény hlavních postav, hodnotit pouze technicky. A to je velké zklamání. Srovnám-li to s adaptací z roku 1979, je to snímek absolutně vzdálený tomu, o čem Remarque psal. Paul Böhm je nevýrazný jedinec, do jehož myšlenek nebo identity nemáme šanci nahlédnout stejně, jako jeho přátelé. Jednotlivé smrti jsou šokující, pouze z toho důvodu, jak explicitně jsou ve filmu znázorněny, nikoli pro jejich významnost ve snímku i pro vývoj Paulova charakteru. Kniha i snímek z roku 1979 zdůrazňují pozvolnou změnu člověka ve válce, ve zvíře. Zvíře bažící po krvi, které je přivyklé hlasitým výbuchům a nic jej neznepokojí. Tato filmová adaptace je pouze přehlídkou technického vývoje s obrovským emočním prázdnem. Fascinující na pohled, nedotknutelné pro emoce a prožitek. ()

MataJeBuh

Jakožto fanoušek knižní předlohy a událostí týkající se první/druhé světové války mě film vůbec nenadchl. Bohužel pro mě veliké zklamaní. ()

helrohir

Klasické dielo protivojnovej literatúry z pera Ericha Marii Remarqua sa dočkalo už tretieho spracovania. Kým prvý film z roku 1930 som stále nevidel, druhé spracovanie z roku 1979 je na televízne pomery slušným vojnovým filmom, ktorý principiálne vystihuje podstatu knihy. Tretia verzia z dielne Netflixu boduje u divákov minimálne v zobrazení skvelo nakrútených bojových scén, úžasnej dobovej výpravy či vysoko kvalitnej práce kameramana. Keby som film bral len ako klasický vojnový počin z obdobia WW1, nebál by som sa ho v niektorých chvíľach označiť ako lepší než trebárs chválený Mendesov "1917". Problémom však je, že tento film vychádza z onej vynikajúcej predlohy, a z tohto pohľadu film nie tak úplne vystihuje jej podstatu. Hlavne charaktery postáv sú málo prepracované, čo film ochudobňuje o onú emocionálnu hĺbku.  Ako adaptácia Remarqueho diela film skôr sklamal, ale ako snímka zaoberajúca sa prvou svetovou vojnou so zameraním sa na jej nezmyselnosť ide o celkom kvalitný počin. 75%. ()

TR4XY_CZ

Tak tu máme kandidáta na film roku. Knihu jsem ještě nikdy nečetl, pouze jsem tak nějak stručně věděl o čem to je. Naši sousedi nám ale naservívovali fantastickou "adaptaci". Hodně se mi líbil celkový vizuál a hrátky s kamerou, ty vypadaly skvěle. Mluvím hlavně o záběrech na přírodní krajinu vložené mezi jednotlivé scény. Udělali film více reálný a uvěřitelný. Film se taky hodně věnuje snad každé postavě a žádná vám nebude připadat zbytečná nebo neprokreslená. Skvělí herci a scénář. Některé části filmu jsou opravdu smutné, emocionální a bylo mi z nich trochu i do breku. Také musím ocenit odhodlanost tvůrců sem zahrnout i obrovskou drastičnost a nechutnost války, bez kterých by tenhle film prostě nefungoval tak dobře. To samé platí i pro akci, která je také hodně živá a cítíte se při ní, jako byste na té frontě byli taky. Už když jsem viděl trailer, tak jsem i přes menší obavy věděl, že to bude úžasný zážitek. Škoda, že to nešlo do kin. 10/10 ()

Fanda.Boukal

Upřímně nevím proč by někdo šel níž než na 3 hvězdy. Chyby se najdou jako třeba že k většině přátel hlavního hrdiny si člověk nestihne vytvořit vztah ale za mě ty klady prostě vyhrály. I když člověk ví co přijde a cítí to na míle daleko tak nejde jinak než sledovat dění s otevřenou pusou a zatajeným dechem. Skvělé bojové scény na správně špinavém bojišti a i když je to obrovské tal to působí krásně komorně a klaustrofobicky. Třešničkou je pak úžasný kontrast mezi vládnoucí "elitou" a prostými pěšáky. ()

mata77

Erich Maria Remarque napísal tento román na základe vlastnej skúsenosti na fronte a kniha mu priniesla okrem slávy aj nomináciu na Nobelovu cenu za literatúru.  Na začiatku filmári kladú dôraz na stvárnenie kontrastu medzi predstavami narukovaných mladíkov a realitou, do ktorej vhupnú v podstate okamžite. Nezmyselnosť vojny ako takej, je hlavný motív príbehu, postupne ale do deja vstupujú aj rozhodnutia jednotlivcov, ktoré sa pridávajú k otázke života a smrti postáv. Veľmi sa mi páčila kamera, ktorá zaberala hlavnú postavu Paula a ešte viac vtedy, keď ho zaberala odpredu a on na bojisku utekal smerom k nej. Bojové scény a choreografia sú prepracované do detailov a priam sa vyžívajú v predvádzaní reálnej krutosti. Hudobný podmaz v podstate chýbal, len v určitých momentoch zazneli silné elektronické tóny, ktoré podčiarkovali emócie postáv. Zvuky na bojisku sú o to mocnejšie a výraznejšie, svišťanie guliek okolo hlavy, lámanie kostí, čvachtajúce blato a náreky ranených ma vtiahli do deja naozaj silno a v druhej polovici sa k tomu už pridávali aj emócie. Záver je dojímavý a odkaz naozaj silný. Dabing je fajn, nemčina je ale v tomto prípade vystihujúca, preto odporúčam originálne znenie. ()

mnx

No tak nevím, asi jsem očekával víc. Recenze slibovaly minimálně nejlepší válečný film století, ale ve výsledku mi z toho brada moc nespadla, a skoro by se dalo říct, že jsem se nudil. Všechno to už někde bylo, a všechno to bylo až příliš vyumělkované. Jsou tam prvotřídní scény - třeba děs z prvního setkání s tanky, nebo z jiných v té době nevídaných válečných technik, až přímo zločinů, či neskonalá nadutost generálů, kteří si nevidí na špičku nosu a lidský život pro ně neznamená nic. Jenže je to vše podáno až moc dokumentárním způsobem, a příběh jako takový tím spíše ztrácí. Knihu jsem nečet, takže nemůžu říct, jak hodně se Němci opět snažili omluvit za svou minulost - ale opět jsem zde tento přístup cítil, a popravdě mě tím už pěkně štvou. Pro všechny tyto důvody a i spoustu jiných, zůstávají slavné hollywoodské válečňáky stále těžce nepokořeny. ()

Mustaffa

Asi nakonec, bohužel, pro mě zklamání. Asi jsem se moc těšil a asi jsem byl moc nadšený z úvodních trailerů a asi jsem si taky moc myslel, že se bude jednat o věrnou kopii knižní předlohy... Bohužel... Jako válečný film, který ukazuje zvěrstva války funguje novinka velmi dobře. Možná jen tu stopáž bych lehce zkrátil, jinak nemám moc co vytknout. Žádná politika, žádný národní vojenský patos, žádní rambo hrdinové pouze bachno, špína, krev a smrt. Ale chápu, že zfilmovat tak komplexní dílo a hlavně přenést jeho myšlenku do filmu je asi nadlidský úkol. I tak se něco z toho filmařům podařilo.. Malinko.. Kniha je exceletní a po dočtení vám chvíli zůstane v hlavě a jen tak nezmizí a film jsou zase skvělá válečná jatka tak akorát na jeden večer. ()

Sady1993

Nerozumim zdejsimu hodnoceni. Bez pribehu, bez emoci, bez valecne brutality, bez zajimavych postav, s prepalenou stopazi. Ano,chvilemi to bavi, ma to prijemne beznadejnou atmosferu, akce na urovni, ale celkove nijak zvlastni film. Po trailerech zklamani roku. ()

Kinofil

|| R || Netflix || Rozpočet: N/A || Na úvod přiznávám, že jsem předlohou nepolíben, ačkoliv si ze školy ještě něco málo pamatuju, proto hodnotím film jako "pouhý" válečný film a nikoliv jako adaptaci Remarquova díla. Pakliže z knihy něco chybý nebo si to film tradičně pojímá po svém, je mi to osobně fuk, protože jsem se přišel podívat na další, zase pro jednou trochu odlišnou, válečnou vřavu. Němci si tak natočili vlastní mix 1917, Hacksaw Ridge a Vojína Ryana, který překvapivě nezůstává oproti ryze hollywoodské produkci příliš pozadu po všech aspektech. Nebýt neznámých německých herců, vůbec bych nepřemýšlel nad tím, že sleduju evropskou produkci. Úvod nás rychle zavádí na bitevní pole a tam vlastně strávíme valnou většinu času z poněkud možná příliš dlouhé stopáže. Pakliže si totiž filmová Fronta bere z knihy hlavně akci, tedy samotnou válku, nevidím důvod atakovat 2,5h. Na druhou stranu nemůžu říct, že by se film opakoval (i když...) nebo začal vyloženě nudit. Slabší chvilky tu ale přesto jsou, včetně několika zbytečných klišé, od kterých dává už i Hollywood ruce pryč. Hromada postav, ačkoliv samozřejmě vychází z knihy, filmu taky neprospívá, jelikož sledujeme stejně jen Paula, který jde na frontu sice se svými kamarády, kteří začnou rychle umírat (a o tom je pointa knihy, pokud se nemýlím), ovšem s žádným z nich si nestihneme vybudovat dostatečný vztach, jako třeba u partičky kolem Vojína Ryana. A nebýt pak alespoň jednoho známého xichtu, vždy skvělého Daniela Brühla, ve vedlejších postavách bych se ztrácel úplně. Naštěstí po stránce akce a válečné vřavy funguje Fronta opravdu skvěle. Je dostatečně brutální (avšak ne tolik jako třeba Hacksaw), nekompromisní a šokující, aby v divákovi vyvolala ty správné emoce. Po technické stránce pak Němci šlapou jako světová kinematografie, kde zaostává snad jen nevhodně zvolená hudba. Kéž by se takto jednou podařilo napravit pošramocenou českou kinematografii. Malou, tedy vlastně velkou, útěchou budiž hromada českých jmen, která se na filmu podílela a tudíž "anonymně" dokázala, že na to stále máme. Jen nám na něco podobného nikdo nechce dát prachy a zasloužený producentský dohled. Aneb jak by mohl vypadat např. Jan Žižika, kdyby se ho chopil právě Netflix nebo HBO. Netflix samotný si spolu s Blonde na poslední chvíli zachraňuje letošní pověst, kdy na Oscarech přeci jen bude mít šanci bojovat o sošky. Fronta pak dle mě má solidní šanci vyhrát kategorii nejlepší zahraniční film. 80%. ()

AndrewNewman

Prvá hodinka mierne kostrbatá, až na jednu scénku priamo z frontu. Po hodinke je to však neskutočne ťažký, emocionálny film, v ktorom si k postavám bez problémov vytvoríte sympatie. A práve to je ťažiskom tohto filmu. Rozhodne to nie je dokonalé, ale výprava je úžasná, herci skvelí a vizuál postačujúci. Som rád, že sa po dlhšej odmlke začínajú nakrúcať epické vojnové príbehy. Tých nie je nikdy dosť. Navyše kým o 2. svetovej vojne sa natočilo množstvo filmov, o tej 1. vieme veľmi málo. Netflix prekvapil. ()

amundseen

Film má s predlohou spoločný len názov a mená postáv. Absolútne nezachytáva ani len 10 percent ideových myšlienok knihy. Záver je úplne nelogický a popiera samotný názov - "na západnej fronte je pokoj". Je to jednoducho pokus pretlmočiť posolstvo najslávnejšej Remarqovej knihy jednoduchému netflixovémiu divákovi. Vysledkom je ale emočne sterilná a prvoplánová vojnová dráma, ktorá je plná klišé a gýčovitosti. ()

SharpeR1

Film se soustředí na působení v příkopech, utrpení vojáku, nesmyslnost války. Film trvá více jak 2 hodiny, trošku mě mrzí, že pocit ve filmu vypadal, jako by válka začala v pátek a končila v neděli večer. Hlavní hrdina je vlastně pitomec, co se sám podepsal a šel do války kvůli kamarádům, že to bude sranda. Nejlepší zážitek z filmu byl, když spatřili první "tanky", ze kterých měli strach a nevěděli co mají dělat, potom byl střih a už házeli granáty a najednou vše věděli. Zajímavost byla ze začátku filmu, když se soustředili na mrtvé vojáky, ze kterých sundali hadry nechali to vyprat usušit a pak jsme mohli vidět jak nic netušící rekruti fasujou po mrtvých. Čekal, jsem spíše asi větší akci, taky jsem ve snímku viděl padlé koně, buď jsem napůl spal, nebo jsem neviděl ani jednoho běžet na koni. :D ()

Mamutol

Někteří si stěžují, že si k postavám nevytvořili žádný vztah a že ve filmu není příběh. No asi tak, v zákopové válce a tím pádem i v tomto filmu na to prostě nezbyl čas. Stačilo, aby přišel rozkaz k útoku, vojáci vyběhli ze zákopů a nechali se téměř do jednoho postřílet. Pak přijeli na frontu další a další. Během 1. světové války zemřelo dohromady asi 10 milionů vojáků a 20 milionů bylo zraněno. Nehledejte v tomhle filmu žádnou telenovelu. Kniha, kterou napsal Erich Maria Remarque , byla pouze předloha. ()

Danthare

Syrové, surové, autentické, výborná výprava, kostýmy, peckoidní kamera. Scénář průměrný, herecké výkony dobré, režisér dobře podržel kvalitu nad průměrem. Poctivých 80%. ()

heavy66

Ať byl Paul Baumer kdokoliv, padl 11.10., ne 11.11.v 10:50! Na novou verzi západní fronty jsem se těšil hodně, a jak už to bývá, když má člověk příliš vysoká očekávání, výsledek je pro mě zklamáním.  Zvlášť Albrecht Schuch, ve srovnání s Ernestem Borgnine, působí v roli Kata nepatřičně až slabomyslně. Připojuji se k Verbalovi - kde je, kurva, Himmelstoss? ()

Don Maty

Film bol po vizuálnej stránke absolútne úžasný. Nevadili mi niektoré zdĺhavé, ba až poetické scény. Práve naopak, krásne dofarbovali kolorit vojny. Šeď, prázdnotu a marazmus. Úžasne spracovaná technická stránka ohľadom bojov. Ale... Ale každý, kto čítal knihu vie, že mala oveľa tragickejšiu atmosféru. Film nedokázal zachytiť leitmotív a to bol paradox celej vojny. Paradox nezmyselného zabíjania a ničenia. Snáď jediná a najkrajšia scéna filmu, ktorá na toto poukazuje je práve koniec, kde tesne po ukončení bojov sa krásne obchádzajú nepriatelia, ako by sa nič nedialo. A nikomu to neprišlo ani čudné. A o tom presne mal byť celý film. O krutosti a nezmyselnosti vojny. Avšak splnili len krutosť. 4* ()

Plaque

Z predlohy si tvorcovia požičali len tri veci. Kulisy, meno hlavnej postavy a názov celého snímku. A napriek tomu to celkom šľapalo, bolo to naturálne, ostré a sadistické ako asi len vojna vie byť. Oceňujem aj širšie historické odbočky - nielen vlakové vyjednávanie, ale tiež správanie generalít, odkazy na podhubie nastupujúcich ideológií atď. Snáď len záver ma trochu zamrzel. V predlohe totiž ide o jednu z mnohých zbytočných smrtí, tu to potrebovali ešte okoreniť aj prívlastkom posledná. No nič, asi každý rozumieme inak hláseniu: "Na západe nič nové." ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou