Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

Hellknight12

Čo k tomu povedať? Na jednej strane by som tento počin vyzdvihol do nebies a na druhej úplne potopil ako žiaden iný doteraz videný vojnový film. Zmiešanejšie pocity z tohoto žánru som snáď ešte nemal. Najprv začnem pozitívami. Máme tu veľmi kvalitný, strih, hudbu, efekty a herci sa snažia ako len vedia. Tiež musím vyzdvihnúť atmosféru, ktorá je depresívna od začiatku až do konca. Čo sa týka hercov, mne osobne prišli nesympatický a nejako mi bolo jedno, čo sa s nimi stane. Charaktery postáv na minimálnej úrovni. Dej filmu mi na jednej strane príde zaujímavý a zároveň nudný. Dôvod? Je tu skvelé zobrazená prvá svetová vojna a jej nezmysel, na druhej strane si hovorím: "Čo to malo sakra znamenať? Na čo som sa to pozeral? Na zobrazenie vojny, dokument alebo sa nám autori snažia vyrozprávať niekoľko príbehov naraz?" Úprimne nemám ani poňatie o čo poriadne išlo autorom. Knihu som bohužiaľ nečítal. Komu ho odporúčam? Dobrá otázka, poviem vám to asi takto ak máte radi vojnové drámy a nezáleží vám na deji, tak choďte na to ale ak vám záleží aj o čom je vlastne na deji, tak asi skôr nie ako áno. Celkové hodnotenie je za mňa 70%. ()

rublik05

Jeden z těch lepších válečných, respektive protiválečných filmů, jenž v plné kráse servíruje krutosti a hrůzy, jež každý takový krvavý konflikt provází. Na západní frontě klid klade důraz především na silné emoce, na atmosféru v zákopech první světové války, snaží se co nejvěrněji vyobrazit děsivé scenérie a všudypřítomný strach. Řemeslně je snímek na velmi dobré úrovni, vizuálu nelze nic vytknout, hudba pěkně podporuje silnou atmosféru, tempo bych však snesl malinko svižnější, případně stopáž mohla být o něco kratší. Akčních scén zde není zrovna mnoho, i tak jsou ale dobře natočené, drsné, brutální a vcelku i autentické. Chyběl mi větší tlak na emoce v silných momentech, s postavami se mi bohužel nepodařilo nějak více sžít, vícero zhlédnutí by to ale mělo napravit. Na západní frontě klid je každopádně povedený, místy velice silný zážitek, který všem určitě doporučuji. 7/10. ()

waska

Bohužel jsem znal knižní předlohu, kterou jsem četl ještě jako náctiletý, takže jsem byl trochu ochuzen o zážitek. Nicméně snímek se povedl, ta krutost a syrovost války je úžasně hmatatelná. Navíc okořeněná skvělou kamerou a úžasnou hudbou. ()

gemi

Kluci si mysleli, že na frontě to vypadá jako v lunaparku, který nikdy nezavírá. Jenže ouha. Sice se tam taky valí nonstop, ale rychle zjistili, že je místo horské dráhy narvali do mlýnku na maso. Místy dost surový a místy dost roztahaný film, který je díky tomu sice realističtější, ale kdo se na to má dívat... Tohle fakt není podívaná po těžkém dni v práci. ()

BFG2000

Achjo. Je to takové, jaké jsem se obával, že to bude. Film se veze na vlně Dunkirk a 1917. Tj. jde především o obrázky války. Pořádně vlastně ani nevíme, co přesně a proč se ve filmu děje. Autoři zřejmě předpokládají, že 1. světová válka je dostatečně známá a tak stačí nadhodit, že se nacházíme na západní frontě. Vizuálně je film snaživý, ale na holywoodské velkofilmy se nechytá. Navíc chybí tolik slibované a pro toto téma potřebná surovost. Absence drastických scén v takovém filmu je dost nepochopitelná. Akce příliš nefunguje a je spíše nudná, nijaká a v malém měřítku. Působí to, jako komorní bitvy, ne jako IWW. Ale režisér si možná byl vědom, ne příliš zdatné herecké osádky a že z nich více nevyždímá. Celý film díky ne úplně dokonalému vizuálu občas působí málo uvěřitelně. Tomu pomáhají i slabší herecké výkony, ne příliš zdatná kamera a zejména, dost slabá režie. Teď nechci vůbec srovnávat, ale libovolná scéna ze Saving private Ryan je oproti tomuhle skutečně plná emocí. Berger zkrátka ty emoce vůbec neumí podat, herci jej v jeho marných snahách nepodpoří a tak tu bolest a utrpení zkrátka z filmu necítite. Slabý mně přijde i zvuk. Ani ten totiž nedokáže podpořit tu válečnou hrůzu při zákopových bitvách. Hudba dost nevýrazná, až na pár ujetých motivů, které se k filmu spíše nehodí. Nehorší je ale naprosté minimum dialogů a interakcí mezi postavami. I mírová jednání ve vlaku jsou velmi strohá a nijaká. Je to sice o poznání lepší, než ve výše zmíněných Dunkirk a 1917, ale stále dosti slabé. Dívat se 148 min na pouhé záběry z války, je zkrátka málo a kvalitní scénář zde totálně chybí.  Těch pár vyumělkovaných a rádoby slzy ždímajících scén to opravdu nezachrání a alespoň trochu zdatný divák je neuvěří ani režisérovi a ani hercům. Co možná funguje na papíře, rozhodně nefunguje před kamerou. Stále jde o solidní válečný snímek, ale žádné překvapení roku se nekoná. A zdejších 94% (28.10.2022 - 12:33) je opět totální úlet a jen vypovídá o tom, jak snadno zdejší hodnotitelé podléhají hype. Každopádně film je důkazem, že německý filmový průmysl je na vzestupu. ()

Franche

Surově vykreslené, hezky zfilmované s prostřihy na neméně surovou přírodu. Diváky na vnitřnosti to také neláká, což je fajn. Všeho je tak nějak akorát. Prostě hezky zfilmovaný román v moderním kabátu, který i zdařile zachytil ironii a zbytečnost války. Jen by mohl ubrat na stopáži, přibrat z knihy více a převzít ho někdo jiný, než Netflix. Za mě palec nahoru za hudbu.  ,,Oni již mají klid. My žijeme”  ()

Cranham

Variace na Remarqua. Kdo to četl vězte: z knihy zůstal název a jména postav. To je vše. Ve filmu jsou navíc dějové linky, které si tvůrci vymysleli a do původního námětu vůbec nezapadají. Diváka mají navíc za dementa po lobotomii, který nedokáže pochopit zbytečnost a nepochopitelnost války z těch (bezesporu excelentních) hrůzostrašných bojových scén (kvůli kterým to má smysl alespoň jednou vidět); režisér jen nenabídne pointu, místo toho vám ji narve celou do prdele a ještě se k tomu ptá, jestli jste to opravdu pochopili a jestli je všechno jasný a nepotřebujete ještě nějakou dějovou linku navíc, aby sdělení bylo na 550%.  Spíš než o Remarqův příběh se jedná o střípky, které nedávají dohromady smysl; něco jako Tardiho komiks "To byla zákopová válka" - bizarní a hrůzostrašné historky ze zákopů: u Tardiho to byl ale záměr, tady to chápu jako selhání. ()

MFloyd

Nádherně zachycený hnus války, který mě dokázal ždímat, a přitom nebylo potřeba ani tolik slov. Stačí vidět obrazy, kdy se prolíná světlice jakési naděje ozařující nehostinné prostředí zákopů se zvěrstvy bojů o přežití. Nepamatuji si na válečný film, který by mě děsil a zároveň dojímal tak silně, jako je tento. Ale hlavně vizuál a soundtrack je podle mě hlavním důvodem, proč dávám plný počet. Kdybych měl vzít příběh (nečetl jsem předlohu, takže pro mě asi výhoda) a srovnal ho s jinými válečnými filmy, tak asi o takový trhák nejde, ale právě ten obraz a hudba dodávají ty správné emoce do každé vypjaté scény. Za mě nejlepší film na Netflixu a možná i nejlepší film celkově za tenhle rok. ()

Cooller

zajimavý začátek, libi se mi detail na recyklaci uniform padlích vojaku, bohužel akce pramálo.. většinou je to jen snaha ukazat, že Němci jsou taky jenom lidi a že ty kluci vlastně taky ve valce byt nechtěli, jsou tam jen nedopatřením díky lžive propagandě bla bla... nic takoveho určitě nepotřebuju sledovat 2,5 hodiny... ()

JeanMarthan

Uspokojen epickou výpravou, okouzlen vizuálním podáním, chtěl jsem hodnotit zprvu poměrně vysoko a těžce jsem mhouřil oči nad absolutním nevystižením podstaty jednoho z nejzásadnějších děl světové literatury. Nakonec mě z toho mhouření rozbolela hlava, protože tohle prostě zkousnout nedokážu. Kniha na kterou se film odkazuje, a se kterou má nakonec pramálo společného, je protiválečný manifest se spoustou nesmírně silných okamžiků jak přímo v předních bojových liniích, tak i mimo ně, daleko od fronty. Je to zpověď jedné "ztracené generace". Je to kniha o mladých lidech, kteří byli vržení do hrozných sraček válečné mašinerie a jedna z mála věcí, která je držela při příčetnosti a snad i životě, bylo silné přátelství, které mezi sebou udržovali. Bohužel nic z toho zásadního ve filmu není. Namísto toho tvůrci upřednostnili druhou dějovou linii, ve které přehrávající Daniel Bruhl domlouvá kapitulaci říše. Kolem a kolem z toho máme další paraziťárnu, jenž pouze zneužívá světoznámé proslulosti své předlohy. No a samotný závěr hodil vlastně celé předloze nechutný zákopový chrchel do tváře a jen tučně podtrhl jak nepochopil předlohu... V knize se totiž praví že: "Padl v říjnu 1918, v den, jenž byl na celém bojišti tak tichý, že se zpráva vrchního velitelství omezila na větu: Na západní frontě byl klid." ()

RAFT

Režisér Berger natočil dobrý film a že, se povedl.Starší film sem viděl nedávno tak,sem chtěl vidět jestli to bude lepší .A dá se říct že,i je .Příběhově je film takový silnější,dobré záběry. Možná co se mi asi na filmu nelíbilo bylo mizerné CGI jak hoří vojáci ale,jinak je film slušně natočený.Jinak akce a jiné záběry byli skvěle natočené .Vojáci v zákopech skvělé .80% ()

oldy

Když už se něco děje,tak to stoji za to. Ale těch 148min je na tom moc znát a misty se to doslova vleklo. Film je dobře natočený,ale chybělo mi tam něco jak u vojína Ryana. 8/10 ()

haffen

Filmu sa čo sa týka vizuálu a výpravy nedá zhola nič vytknúť. Aby ale dejovo človek čakal až do polovice filmu, že sa bude niečo konečne diať a ono to nepríde. S postavami som sa nedokázal zžiť a vlastne mi bolo celkom jedno čo sa na konci stalo. Príliš veľký hype okolo jedného vojnového filmu. Tri hviezdy. A teraz nech mi niekto vysvetlí čo to má spoločné s predlohou. ()

neo250

Nabombovany trailer, no film je tentokrat v riadnom uzadi. Zaciatok graduje, ze vas posadi na stolicku, no casom vznikaju slabe pasaze, ktore nutia pozerat na hodinky. Filmu by sa zislo zostrihanie takych 20min a bola by to pecka. Samotny pribeh konca 1. sv. vojny nuti cloveka sa zamysliet nad skutocnostou, aky je krehky zivot. ()

LdaVinci

Pro silné povahy, protože tohle je další válečný film, který se nebojí ukázat brutální a krutou minulost na plno. Vizuál a práce s kamerou je tady na špičkové úrovni. Po každé, když vidím válečné filmy, tak si neustále říkám "PROČ"... tolik mladých lidí muselo zemřít jenom tak.. jsem rád, že vznikají takové filmy, protože někteří si možná stále neuvědomují, jak se dneska mají. ()

Maniik88

Hmm. Film trochu ako na húpačke. Chvíľami máme parádnu akciu, kulisy a zábery ako z najdrahších filmov. No a chvíľami škrabeme zemiaky a zavládne tak trochu nuda. Nepáčila sa mi hudba. Predlohu som nečítal a tak neviem ako sa jej verne film držal. Koniec ma ale aj tak nijako neprekvapil a stavil by som sa od polovice, že to nejako tak dopadne. Najsilnejšia scéna s ubodaným nepriateľom. Film chválim, za zobrazenie naproste nezmyselnej vojny, kde umrelo 3milióny vojakov, ktorí hnili kdesi v zákopoch a posúvali sa hore dole pár m 4r. A potom si domov doniesli španielsku chrípku a umieralo sa vo veľkom aj naďalej. A výsledok vojny? Pokračovanie v 1939. Keď sa doplnili stavy chlapov a zbraní. To prímerie bolo proste veľmi nešťastne napísané. A ďalší výsledok? Porazené FRA za pár týždňov. ()

tlesk

Na západní frontě klid je dobrý válečný film, ale špatná adaptace. Pro čistokrevně filmového fanouška je tak možná událostí, pro čtenáře však víceméně zklamáním. Zatímco předešlá filmová zpracování se snažila věrně držet knihy, rozhodli se tvůrci současné adaptace jít trochu jinou cestou a dodat dílu nového kontextu v podobě další dějové linky. V příběhu se tak skáče ze zákopů mimo ně, kde zatím generál toužící po hrdinském vítězství bilancuje nad „rozlitým mlékem“ a zašlou slávou, a k německým a francouzským politikům jednajícím o kapitulaci a příměří. A právě tato snaha spolu s kýčovitým koncem rozmělňuje sílu poselství knihy a jen potvrzuje, že se opravdu nevyplatí spravovat něco, co není rozbité. Kdyby se místo generála a hlavounů věnovalo víc prostoru vývoji postav, bylo by to lepší.    Kniha je citlivou výpovědí o válce pohledem obyčejných mladých mužů. Nepotřebuje přidávat novou, vnější perspektivu. Změny zásadních a ikonických scén, či rovnou celého jejich vyznění jsou naprosto neopodstatněné.   Namísto citlivě osobního komorního příběhu o prostém kamarádství a anonymní hrůze války, která zničila celou jednu generaci a o její zbytečnosti a marnosti v mrazivém poselství, se nám dostává možná až příliš odosobněný válečný film, který je krásně natočený, ale postrádá tu sílu a výpovědní hodnotu předlohy. Pokud by se snímek nejmenoval Na západní frontě klid, nešlo by o nic výjimečného nebo vybočujícího z řady. A to je prostě škoda. Zůstává tak sice nadprůměrný, ovšem ne skvělý snímek, který zhlédnete a časem možná zapomenete že jste jej viděli. Což by se u podobné tematiky zkrátka stát nemělo.   Chcete-li dobrý film, mohu vám tento i přes všechnu kritiku vřele doporučit. Pokud však chcete věrnou adaptaci románu, sáhněte spíše po jednom z dřívějších zpracování, které zub času neohlodal zdaleka natolik, jak by se mohlo zdát. Stejně jako knihu... ()

celticek

Hezky to vizuálně vypadá. Dobrá hudba. Ačkoliv klasika, vůbec mě to nechytlo. Každá válka je zbytečná. Tahle ale byla úplně nesmyslná. Takže to podstatné jsem si asi odnesl. ()

Terka_127

Německé válečné drama by se mohlo rovnat hollywoodským trhákům. Až mě překvapilo, jak byla produkce štědrá. Široké dlouhé záběry, krásná kamera, neuvěřitelná hudba! Zvláštní, netradiční, přitom plně popisující situaci. Dál ale nevím. Tentokrát byl příběh vyprávěn jinak, nově. Až si nejsem jistá, jestli se nevěnuje více knižním předlohám Remarqua. Smutný příběh postav jen více přibližuje tíseň první světové války a o to víc, když se její konec pomalu ale jistě blíží. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou