Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

Narayan

Bohužel velké zklamání. Absolutně jsem nepochopil naprosté odchýlení od děje knihy. Máte zde ultimátní nadčasové dílo k dispozici jako předlohu, a vy si z ní vyberete jen pár ikonických scén (pokec s umírajícím Francouzem v zákopu), a zbytek spláchnete do hajzlu? Proč? Nechápal bych to ani za předpokladu, že by byl výsledný alternativní děj dobrý. A on navíc dobrý opravdu není. Zdaleka nejvíce mi na tom všem vadil ten zcela debilně zvolený časový rámec. Devadesát procent filmu se odehrává vlastně v posledních dnech války, přičemž se zdá, že jediné o co jde je, aby "hrdinové" filmu přežili. Skoro to vypadá, jako by ta válka trvala sakumprásk týden, a vlastně zas tak o moc nešlo. Film naprosto ignoruje skoro vše, v čem byla kniha tak ikonická. Přece ten postupně vznikající kontrast - nejprve prvotní nadšení do války, naivita těch kluků,  následné postupné vystřízlivění, nekonečné hrůzy války, postupná ztráta kamarádů, jakýchkoliv iluzí, přechodný pobyt v týlu, zjištění, že člověk už nikdy nebude jako dřív, a pak zase návrat do válečného pekla, již s určitou dávkou logické apatie, rezignovanosti...A pak ten silný závěr, kdy už se zdá, že hrdina se přeci jen nějak konce dočká, byť absolutně netuší, co dál se životem, a nakonec ho stejně nemine osud jeho kamarádů. Ta kniha je prostě silná, tady z ní ale zůstal opravdu jen název, nějaká jména a pár stejných,  či jen podobných scén. Chybí absolutně nějaká výstavba děje, budování charakterů, prostě šoupli pár random kluků do zákopů, občas se tam mezi sebou trošku postřílej, a mezitím se snaží blbeček ve vlaku dojednat příměří. Ani hlavního hrdinu nedokázali správně zabít. Místo víceméně náhodné smrti, v den, kdy bylo jen suše konstatováno, že se na Západní frontě nic nedělo, hrdina zemře při zběsilém chargi se stovkami dalších. To je ten klid na frontě? Haha. Nevím, přijde mi to celé jako strašná škoda. Když už to dělám, použiju název předlohy, stejné postavy, proč to pak celé úplně dějově překopávat? Buď bych šel tedy cestou samostatného snímku, bez nějakého stavění na předloze (jako třeba nedávný 1917), nebo se pokusil to natočit nějak předloze věrněji. Protože on asi bude nějaký důvod, proč je to dílo tak oblíbené, že? To je jako kdyby Peter Jackson natáčel Pána Prstenů, a řekl si: "srát na to, nebudu jen tupě kopírovat,  dáme tam bitvu Gondor vs. Mordor, pak Aragorn vykuchá Saurona a bude hotovo, proč ztrácet čas nějakými prsteny, upocenými Hobity a dalšími zbytečnostmi", Ne vždy je na místě snažit se být originální. Tady to nevyšlo fakt hrubě. Za mě jediné plus je vizuál, tam si dali autoři celkem záležet. Škoda všeho ostatního. ()

Daiker

Kdo má rád válečné filmy, bude určitě spokojený...... Špinavé, drsné, krvavé....... Hned vás to vrhne do války, žádné zbytečné kecy..... Vše klape na jedničku..... akce, hudba, triky, herci. Pro Netflix je to trefa do černého ()

JBMAVERICK

Příběhově rozhodně o dost silnější než 1917, vizuálně o maličko slabší, ale stejně dobrej film. Jen se to mělo jmenovat jinak. Takhle to nutí diváka srovnávat s předlohou a zbytečně tomu schazuje hodnocení. Ale po dlouhej době film na Netflixu co za něco stojí. ()

geek.ondra

Realičnost, emoce nebo i ta surová špinavost předchozích adaptací či fenomenální předlohy zmizely. Tohle je pouze generická, povrchní a naleštěná limonáda pro uživatele Netflixu a lidi co o tomhle slavném titulu uslyší poprvé právě při sledování týhle kraviny. 4/10 ()

elessar04

Popisovat příběh krásné knihy škoda není, ale popisovat příběh tohoto filmu by škoda byla. Film je zhruba předloze tak podobný jako Jáklův Jan Žižka skutečnému Žižkovi. Z románu Remarquea tu najdeme maximálně jen postavy, nic jiného. Možná ještě bitevní pole. Absence klíčových momentů předlohy je neomluvitelná. Kde je Kantorek (on tam sice byl, ale to se nedá ani počítat)? Kde je výcvikový tábor (to myslíte tu chůzi na bitevní pole)? Postavy v tomto filmu jsou ještě prázdnější než vakuum (a to je, co říci). Bez duše. Remarque v knize stvořil postavy, které měly duši a daly se od sebe rozlišit. Tady to jsou prázdné figuríny, které cosi povídají. Od toho, kdy se ve filmu objevil nápis O OSMNÁCT MĚSÍCŮ POZDĚJI, jsem absolutně nevěděl, kdy se příběh odehrává. Zmatenost samotného vyprávění mě tedy dosti překvapila. Hudba místy až moc připomínala Nolanův Dunkerk. Abych jen nekritizoval, tak film je velmi hezky natočen. Kamera je skvělá. Práce se světlem taky. Střih občas hodí nepochopitelné scenérie, což jsem doopravdy nechápal, jinak byl dobrý. Na závěr: Film je děsná 2,5 hodinová nuda, která pohřbila jednu z nejkrásnějších knih, co jsem četl. Ale aspoň na tomto filmu byly vidět peníze, ne jako na Janu Žižkovi, kde se běhalo jen po lesech. Obrovské zklamání! ()

kluzo

Kniha je silná jako všechna E.M.R. díla, a tady je k tomu přidána navíc autenticita brutality válečného života. Dobré zpracování perfektního protiválečného díla, které ale 2 původním filmovým zpracováním nesahá ani po kotníky. Hlavně tedy zpracováním příběhu, na který se tady jaksi zapomnělo. Co bych filmu ještě vytknul, je místy trošku patrná snaha ospravedlnění německé viny na 1.sv. válce. ()

mrHoracio

Pribeh prumerny a neni se cemu divit, predloha Ericha Maria Remarqua je zkratka a jednoduse nedosazitelna. Nicmene zlo, nechut a vsudepritomne blato, chlad, namodrale mrtvoly a zkrvaveni vojaci, dokonale temne a expresivne, ukazuji hruzy 1WW. Berger dokazuje, ze netocil genilani miniserii Patrick Melrose a Teror jen tak. Je to temny, brutalni a drsny valecna sonda do dusi valecnou vravou pokrivenych vojaku, kteri i presto, ze kazdou minutu valka skonci, tak se ony lidske bestie rvou do posledni vteriny. Silne a na Netflix velmi dobre. Ceske lokality a zakopy z Milovic jsou sotva k rozeznani, ale tuzemska kotlina potesi. ()

Lucas87

Nádherně zpracovaný román a scéna s nasazením tankového vojska na mě působila nejen efektně ale opravdu děsivě. Ten film je zpracován odlišným způsobem od toho z roku 1979, ale jsou oba úžasné. Tohle jsem ani neregistroval letos v kině ... ()

NorseSword24

Pustil som si to s tým že to bude len ďalší vojnový film. A mňa vojnové filmy nebavia. No hneď po prvej scéne som nemohol odpútať oči z obrazovky, kvôli tomu jak nádherne to bolo natočené. Kameru v tomto filme proste vychválim najviac. Fakt nádherné. Ako obrazy. Ale aj mimo toho, bola dobrá aj výprava s myšlienkou a témou. Ten cyklus smrti vojaka pre nič. No len občas to bolo nudnejšie. ()

Ihuj

Jako adaptace to není úplně mino, ale ani to není moc dobré. Všechno zajímavé se stane v první hodině a pak už se motivy jen opakují. Převedení příběhu postav se moc nepovedlo. Zařazení politické linky je banální, zjednodušené jako pro děti nebo úplné retardy a nepovedlo se imho vůbec. Naopak skvěle se podařilo zobrazit paniku, děs a chaos na bojišti, zejména ve scéně s tanky. ()

Torgal

Po technickej stránke masterpiece, vojnové peklo v zákopoch je spracované dychberúco s dokonalou výpravou, kostýmami a skvelou kamerou. V emocionálnej hladine film ale nefunguje. K hlavnej postave a jeho druhom som si nedokázal vybudovať vzťah, čo je v protivojonovom filme zásadné mínus. Namiesto odkazu humanizmu sa film príliš opája efektnými scénami z boja. Kvôli nim to na tie štyri hviezdy zaokrúhlim, ale dúfal som, že film podľa slávnej predlohy ma viac zomelie po obsahovej stránke. 7/10 PS: Knihu som nečítal, inak by som zrejme kritickejší. Z toho čo som si o nej zistil ju táto adaptácia vôbec nepochopila. ()

ViktorS

Na začiatok musím povedať, že keby som nevedel o čo približne ide v knižnej predlohe, tak by som ku koncu asi úplne nerozumel o čo vo filme išlo. Začiatok je podľa mňa moc rýchli a divák sa potom ani nenazdá a už je na fronte. Nebol čas teda moc prehĺbiť vzťah medzi hlavnou postavou a jeho kamarátmi čo je dosť dôležité pre tento film. No okrem toho sa jedná o kvalitnú vojnovú snímku zobrazujúcu hrôzy Prvej svetovej vojny, ktorá je vo večnom tieni Druhej svetovej. Atmosféra je chladná a divák cíti s postavami vojakov keď musia bojovať. Pravidelné odbočky na scény s vrchným velením dodávali snímke silný kontrast s frontom, kde bolo dobre vidieť absurdnosť vojny alebo skôr absurdné zmýšľanie niektorých ľudí. Efekty sú perfektné a skvelo dokresľujú celkový dojem z filmu. Stopáž je však trochu pridlhá a párkrát, keď už som mal pocit, že sa blíži koniec, tak sa ho nie a nie dočkať. ()

FeriusParfax

Spoiler. Na dokonalou knihu film samozřejmě nemá. Ale teď budu hodnotit samotný film. Velmi mě upoutala hudba, která mě při prvním poslechu překvapila. Téměř do samého konce filmu jsem přemýšlela, jestli se sem hodí nebo ne. Na konci jsem zhodnotila, že se mi vlastně líbila. Ale nejvíc tu jde samozřejmě o myšlenku, že VÁLKA JE NAPROSTÁ PIČOVINA, HNUS, ZBYTEČNOST, NECHUTNOST a spousta dalších škaredých hanlivých slov. Film ukazuje hrůzu války a její absurditu. Přesně popisuje moje myšlenky a názory. Nechápu, jak si může někdo usmyslet, že chce válčit (ať už kvůli území, bohatství, cti), nahnat svobodné, obyčejné lidi do války a sám si sedět ve svém luxusním sídle a dívat se, jak za něj člověk z masa a kostí bojuje. Což byla přesně jedna ze scén, které mi ve filmu nahnaly husí kůži. Jako kdyby snad člověk neměl žádnou moc, svobodu.  Stejně tak školka plná mrtvých dětí, řezání končetin pilkou, umírání kamarádů, sbírání známek mrtvých vojáků, kapitulace nad tím vším. Někomu mohla přijít dlouhá scéna, kdy Paul zabil francouzského vojáka. Podle mě to bylo naprosto dokonalé. Dělá to ze slušných lidí se svědomím vrahy slušných lidí se svědomím. A paradox, že Paul zemře minutu před ukončením války… Přesně tohle film ukazuje. Přesně nad tímhle by se všichni měli zamyslet. Přesně tohle se přeci nesmí stávat. Asi málokterá žena (jestli vůbec nějaká), pochopí tu mužskou ješitnost a cit pro čest, aby dobrovolně šli a nechali se pozabíjet pro nic za nic. Proto mi bylo naprostou záhadou veselí a odhodlání chlapců, kteří dobrovolně (v první vlně) narukovali a nechali se odvézt do té špíny, hladu, smradu, zimy, dřiny, smrti. Nejlepší ukázkou absolutní lidské bezmoci a absolutní stupidity je válka ve Vietnamu, kdy v USA byli LOTERIÍ vybírání chlapci, kteří půjdou na smrt, aniž by věděli proč, aniž by to mělo smysl, aniž by s postoji souhlasili. Jen kvůli vyšším cílům vyšších vrstev. Proč si to jako lidstvo děláme a proč to pořád prochází? ()

sykyntosh

Četl jsem tu knihu už před pár lety, takže si podrobně nevzpomínám na různé detaily, toho že se zde ale přepsal skoro celý příběh si bez problémů všimnu. Chápu, že pro adaptaci není vždycky dobré, aby se řídila plně svou předlohou, ale kompletně přepisovat některé klíčové scény je dle mého názoru hanba. Navíc ještě ke všemu, když tyto přepsané momenty působí mnohdy až směšně. Ve výsledku se tak nejedná o adaptaci Remarquova románu, ale pouze o další válečný film, který nám pouze říká, že válka je špatná a generálové jsou ti nejhorší... Jedná se sice o film, který je pěkně natočený, krásně ozvučený a má naprosto perfektní výpravu, ale hlavní a nejzávažnější problém tu je v tom, že se to vydává za něco, co to není. Ve výsledku by mi tenhle film nejspíš ani nevypil tolik krve, kdyby se nejmenoval "Na západní frontě klid" 5/10 ()

Maximilianus

Netflix konečne prišiel s niečím,  čo má zmysel a úroveň. Nečítal som knihu, takže nemôžem porovnávať,  ale ide o veľkolepý vojnový film, ktorý jednak skvele zobrazuje hrôzy vojny a takisto veľmi pútavo a precízne pracuje s postavami. 8,4/10. ()

LukasKalasek

Knížku jsem četl již hodně dávno, film nese sice její jméno, přesto však se předlohou spíše jen inspiruje. V tomto případě to na škodu není, i když přidané scény z vyjednávání a generálního štábu působí občas nuceně. Pozměněný konec rovněž působí trošku zvláštně. Celkově vzato je to působivý evropský film o krutostech a nesmyslnosti války, který ale není určen pro lidi co neudrží pozornost. 5* dávám jen díky tankovýmu útoku, který jsem v prvoválečném filmu v tak dobré podobě ještě neviděl. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou