Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

Kopi1

Parádní ztvárnění války, které je až moc reálné a za to místy dechberoucí. Felix Kammerer strávil snad půlku filmu s bahnem na obličeji. Výborná kamera, hudba a celkově produkce. Mohlo to být klidně kratší o pár scén, ale nevadilo mi to. Knihu jsem nečetl, a tak to hodnotím jako film bez předlohy. Původně jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale dávám 5, protože ta snaha tu opravdu byla a povedlo se. ()

Romeo5 odpad!

Tak to prosím má s předlohou od Erich Maria Remarqua společného jen to bahno, zákopy a jméno hlavního hrdiny...Nečekám ani že bude režisér používat celou předlohu ale toto bylo očividně nízkorozpočtové až běda...Upoutávky byli fakt super ale nemůžu se ubránit dojmu že je to tak trošičku propaganda jako dnes snad každý druhý film..Němci se už po třetí za 120 let pokoušejí zkurvit evropu a tento film jen dokazuje jak je tento v uvozovkách demokratický systém nebezpečný díky několika fanatickým idiotům..Všiml si někdo vůbec kolikrát ve filmu padlo slovo sociální demokracie?? Fakt fuj hnůj. ()

Olík

Dejme tomu, že mělo jít o adaptaci románu německého veterána první světové války Ericha Marii Remarqua, OK. Pak už tady ale nemáme prakticky nic, co bychom v podobně laděných snímcích již 100x neviděli. Takže by se s nadsázkou dalo říct, že to nejatraktivnější, na celých více než dvou hodinách, je samotný ikonický název. Divákům se dostane prakticky jenom pohledů do zákopů. Zákop, bahno, Felix Kammerer, zákop, bahno, Felix Kammerer, zákop, bahno. Chybí jakýkoliv děj mimo samotné válčení – chybí další výrazná postava, nemluvě o to, že ani o té hlavní se toho moc nedozvíme – chybí emoce – chybí devadesát procent stran knihy. Průměrný válečný film. ()

kkarx

Možná zaujme mladou generaci svým vizuálem, ale to je asi tak všechno. Celý film je prázdný, režie je strašně zmatečná a hlavně film není moc zajímavý ani zábavný. Obě předchozí verze jsou klasiky. Toto je jen průměrný válečný snímek z Velké války. ()

sadlokan

Dnes velmi oblíbený koncentrát,který ovšem již obsahuje jen velmi málo vitamínů.Takovou bahnitou krustu na xichtu svět neviděl!Generál Vzducholoď je mistrovská role! ()

Hapretor

Jako válečný film u mě na 4* ... ta děsivá hudba při útoku vojsk s plamenomety nebo při nájezdu tanků na příkopy a jak se pak valily vpřed ... mi doteď zní v uších ... ta hysterie, ta hrůza, ... děsivá atmosféra ... skvěle vykreslený kontrast bojiště a páprdů za stolem, co si jen hejbají praporkem ... ze snímku jsem cítil snad vše, i to bahno, které bylo všude ... tu bezmocnost, strach, zoufalost, ... a hlavně tu naprostou nesmyslnost a ke konci úplnou tragédii, která stejně nic nevyřešila ... naopak vše jen zhoršila ... lidstvo je hloupé a sebedestruktivní ... rozhodně nepouštět, když máte špatný den nebo se cítíte špatně naladěni ... tento snímek by vám dokázal vyvolat hlubokou depresi ... ()

BOURQUE

Na Západe, ale hlavne vo svete (od I.WW a II.WW), sa nič nezmenilo. (Možno len toľko, že máme oveľa ničivejšie a smrteľnejšie zbrane.) Je to krutá a emocionálna jazda počas tých cca 140 minút, kde napodobnenie bojových miest a prostredia v podstate nemá chybu. Debutujúci Felix Kammerer má nadpriemerne predstavenie. Film však mám niekoľko nedostatkov, medzi inými, ako tu viacerí spomínali, aj to, že jednotlivé dialógy medzi postavami, nie sú dostatočne vypracované. Edward Berger (nielen v úvodnej scéne) sa snaží napodobniť Spielberga, ale dokáže ho len (trochu) priblížiť. Novodobá filmová verzia svetoznámeho románu sa možno nevyrovná predchádzajúcim „filmovým pokusom“, ale z technickej a vizuálnej stránky nie je čo vytknúť. Tvorcovia sa nemajú za čo hanbiť.  P.S.: Po dlhom dobe film, kde Netflix dobre odhalil svoje investície. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

agassi68

Vojna je hnusná vo všetkých podobách. Tu som našťastie už zabudol, o čom bola knižná predloha. Ale aj po vyše tridsiatich rokoch si pamätám. že ma to dostalo.. ()

strikeman

Chybí tomu sice patos, ale jinak je to přehlídka žánrových klišé a celkově snímek, který nemá čím strhnout či uchvátit... 60% ()

Eluin

Na západní frontě klid je slavné dílo, které asi každý člověk procházející současným českým vzdělávacím systémem zná. Dá se totiž bezpečně zařadit do kolonek typu "válečná próza", event. "protiválečná próza", "literatura 20. století", "německá literatura", "díla ztracené generace", apod. S knihou si vystačíte na několik maturitních otázek a asi právem patří do tzv. "povinné četby", což už je termín dnes trochu vyčpělý, nicméně věřím, že většině lidí stále řekne to podstatné. V první řadě je to ale velmi dobře napsaná Remarqueova kniha, v níž zúročil svůj spisovatelský um a osobní prožitek ze zákopů (a lazaretu) první světové války. Kniha se právem stala velmi populární, a to nejenom mezi čtenáři, ale také mezi filmovými producenty. Aktuální filmová verze nese pořadové číslo 3. Tu první, ještě černobílou, natočenou před druhou světovou válkou v roce 1930 v USA jsem neviděl. Druhou z roku 1979 už ano, a to hned několikrát. Knižní předlohu respektuje, v klíčových momentech je nepatetická, dokáže šokovat a přesvědčivě poukázat na absurdnosti války. Nu a teď tu máme verzi třetí z produkce streamovací společnosti Netflix, které se zhostili Němci. Film měl určitě dobrý rozpočet a je to na něm znát. Bitvy vypadají náležitě "velkolepě", nicméně mně osobně spíše připomínali "válečné porno", tedy touhu ohromit za každou cenu i na úkor jiných věcí. Za největší negativum, ale považuji to, že autoři filmu si z knihy vypůjčili jen ústřední zápletku a (některé) hlavní postavy. Na tuto kostru si poté navěsili svůj příběh, respektive jiné příběhové roviny. To mě upřímně trochu šokovalo (v negativním slova smyslu). Zmizela tak scéna z výcviku (tomu bylo dáno jen jedno pochodování ze základny), takže i celý kaprál Himmelstoss a není tam tak jeho pozdější přesun na frontu, který úžasně ukazuje zbabělost podobných "hurávlastenců". Rovněž chybí návštěva domova z fronty, ten pocit, že si s přáteli, rodiči už nemáte co říci a opravdovou rodinu máte tam v zákopech zůstal trestuhodně nevyužit a ve filmu je odbyt jednou větou při konverzaci na polním záchodě. O podivně naroubované scéně diplomatů, kteří jedou dojednat příměří se raději zmiňovat nebudu. Smutné. Našince tak může potěšit aspoň sbírka záběrů z nichž lze vytušit, že se točilo "u nás". Mně osobně vykouzlil příjemný úsměv na tváři záběr z Jindřichovy skály s výhledem na Brdy.  Tak aspoň něco. Ve výsledku to vyloženě špatné není, nicméně kdyby do toho němečtí tvůrci šli rovnou s tím, že nedělají adaptaci knihy, ale nazvali film např. "Poslední dny války", vypustili jména knižních postav a pár ikonických scén (boj s Francouzem v díře po výbuchu), tak by to asi bylo lepší. ()

Bohnice05

Ach, ta nádharně zlověstná a někdy až nelibozvučná hudba, která celým filmem provází. Přijde mi, že jen málokdo by dokázal těmi pár jednoduchými tóny vyjádřit všechno, co v sobě tenhle film a potažmo příběh nese. Děsivě nesnesitelný pocit bezmoci vojáka ve válce a zároveň nepříjemné uvedomění si celé její zbytečnosti. ()

Lars

Jasně, staré známé rčení, že kniha je vždy lepší než film. To bych ještě pochopil. Co však nekvituju je, že tvůrci nějak nepochopili poselství klasiky od Remarque. Totální absence buzerplacu a kaprála Himmelstosse plus totálně vycucaný a odlišný konec, který měl být poselstvím všem, kteří tak rádi melou hubou a posílají lidi na jatka, aby si s pýchou leštili frčky na ramenou. Těšil jsem se, fakt že jo. Kamera, hudba a výprava pěkná. Ale hlavní hrdinové, jenž ztvárnili Bäumera a Katczyńského v této verzi, mi sympatičtí nebyli. Tak jako tak, televizní klasika z roku 79 točená v tehdejší ČSSR pro mě stále lepší. A nemyslím, že by za mého života byla natočena ještě nějaká verze nebo seriál, kdy bych padl na kroky. I tak, na tři pecky to je. Ale škoda toho konce, škoda. To snad nikdo nemohl myslet vážně. ()

korok

Velmi syrové a věrohodné zobrazení válečných zákopových hrůz prvního světového válečného konfliktu. Filmů o WWI jsem sice tolik neviděl ale tento patří rozhodně k těm nejlepším. Motivuje mě k přečtení knižní předlohy. ()

mala_kea

S knižní předlohou a jejím základním vyzněním to moc společného nemá a v tomto směru (a vlastně i celkově) zůstávají předchozí dvě filmové verze nedostiženy, ale jako válečný film z První světové a navíc z pohledu německé strany, je to hodně dobré a zobrazené hrůzy zákopové války jsou natočeny hodně syrově a uvěřitelně, takže za mne spokojenost. ()

yvona

Snaha vypnit prázdnotu postav brutálními scénami vede jen k další nenaplněnosti filmu,který se tak stává jen syrovou sérií často zbytečné surovosti. V polovině filmu se omrzí i tyto scény.  Remarqueho příběh je natolik upozaděn, že pokud bych se nedočetla o jeho předloze, nikdy bych ji nerozpoznala. Herecké výkony jsou křečovité, postavy nedostaly žádný prostor a v druhé polovině filmu občasné dialogy nabývají až parodického nádechu. Aktéři z neznámých důvodů a zcela zbytečně, vzhledem k syrovosti scén, silně přehrávají. ()

salamandrr

Knihu uz jsem dlouho necetl, ale zacatek pribehu je trochu z rychlíku. Nebyl prilis ukazan psychicky tlak na mladistve, aby se zapojili, žádný výcvik, co jsem si precetl, tak vsechny postavy nemeli umřít. Nicmene poselstvi je ve filmu stejne jako v knize a filmove, bez prihlednuti k předloze, tomu neni co vytknout. Doufam, ze to uvidi hodne ruskych hochu a vyfuckuji putina s jeho plany na ukrajinu 28.10.2022 ()

Razzor_82

"Postrádám svoje kamarády, pane!" Výprava se tváří božsky a vizuál je poctivě vyumělkovaný. Bojové scény v zákopech kypí brutalitou a syrovostí. Nepřítel působí tak nelidsky, že navozuje divákovy trýznivé pocity. Odkaz na absurdnost války tady celkem funguje. Vidíme ohromující válečné segmenty, ze kterých nevyjde ale nic moc nového. Místy je to dost vleklé a nudné. Chyběl mi výcvik. Nenašel jsem postupný vývoj a vykreslení postav a proto mi to přišlo citově prázdné bez hlubších emocí. Takže mě ani konec nedojal a zůstal jsem chladný.  6/10 ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou