Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

RetroGamer

Skvelý film o tom, aká nezmyselná je každá vojna. Tento film som mal v hľadáčiku už dlhšie, keďže to je podľa Remarque. Film veľmi dobre zachytil okamžiky počiatočného hrdinstva u mladých Nemcov, ako porazia nepriateľa a vrátia sa ako hrdinovia a následného pochopenia, že vojna nie je až taká skvelá, keď uvideli zomierať svojich kamarátov. Aj keď je snímok veľmi dlhý, nedokázal som si k žiadnej postave urobiť vzťah. Trochu ma niektoré scény nudili a nepáčila sa mi hudba. Inak atmosféru bojiska a zákopov to malo výbornú - surovú a brutálnu, rovnako ako príchod tankov. A toho jednoho černocha som si tiež všimol. ()

Trixinka

Jako zpracování příběhu party chlapců z 1. světové války je to skvělé, jako zpracování předlohy od Ericha Maria Remarquea je to bída. Vynechání pasáže s výcvikem, úplné zazdění postavy Himmelstosse, záměna postav a smrt některých, kteří umřít neměli. To jsou jen malé střípky z celkového dojmu z tohoto snímku. Pokud jste nečetli předlohu, tento film se vám určitě bude líbit, pokud jste znalec předlohy, raději si jej ani nepouštějte. ()

rivah

Pozdní ilustrace (?) dění na Západě za 1.světové války je v podstatně zbytečná, navíc je chladná, plná klišé. ()

Patrik200s

Recenzie, ktoré nebolo možné ignorovať sa hrnuli na sociálnych sieťach z každej strany. Nutné povedať že bola drvivá väčšina pozitívna. Pre to môj úsudok poznačilo čiastočne sklamanie. Oceňujem spôsob náhľadu, ktorý sa značne líši od amerických miestami patetických podaní nekonečnej studnice odvahy a sebaistoty. Film sledujúc z pohľadu mladého vojaka, ktorý nerozoznal dobrovoľný odchod na frontu od záškoláctva kričí pravdou o ľahkovážnosti, ktorá sa pričinila k obludnosti akou bola svetová vojna. Strach, hrôza a panika to sa odrážalo od realistických prejavov hlavnej postavy. Ako menej podarený považujem spôsob akým sa bolo lepšie povedané nebolo možné priblížiť k vedľajším postavám filmu. Ťažko určiť či bol problém v dialógoch, scenáry alebo obsadení ale k nevýrazným, plochým a splývajúcim členom partie sa mi nepodarilo prilnúť tak aby som bol do filmu plnohodnotne vtiahnutý. ()

kukkik

Dobrých válečných filmů není nikdy dost, tenhle se mezi ně určitě řadí. Nicméně tvůrci si názvem filmu udělali medvědí službu, jelikož kdo zná původní knihu ví, že tohle s ní má pramálo společného. S jiným názvem a jinak pojmenovanými postavami by to byl o stupínek lepší film. ()

Likan7

Technicky skvělé. Hutná atmosféra války, špína všude kam se podíváš, válečná vřava, výprava, kamera, zvuk. Tady předvádí Berger fakt to nejlepší možný. Jenže je tu JENŽE... Jenže je vám to celý úplně šumafuk. Bitvy jsou sice krvavý, brutální, dost ošklivý a věřím, že se spoustě lidem udělá i nevolno, ale režisér naprosto abdikuje na vztah diváka s hlavní postavou. Respektive jakoukoliv postavou. Mezilidské vztahy vojáků tu prakticky nefungují vůbec. Celé mi to bylo prostě jedno. Věděl jsem sice jak to dopadne, ale sledovat Paula mi většinu filmu přidávalo na nudě. Může za to scénář i režisér. Divák si nemá šanci vybudovat jakýkoliv vztah, jakoukoliv emoci k těm postavám. Technicky je film na úrovni Ryana, nebo Bratrstva, ale tam, kde právě tyhle válečné filmy dokážou tnout do živého a vydojit slzy, tady je to jen ukázka technických záležitostí. Sice velmi pěkná ukázka, ale stále, vzhledem ke kultu, jakým předloha je, je to velké meh. ()

samkko

4/10 bohužel opravdu nemohu jinak. Film je pro mne, milovníka knižní předlohy, obrovským zklamáním. Snímek postrádá vše dobré co kniha obsahovala a když už se zde něco lepšího objeví, s psaným originálem se to nedá ani z dálky srovnat. Avšak nejhroznější věcí na filmu byly postavy. Ano, ten kdo kdy četl Remarquea, moc dobře ví, jak krásné a skutečné postavy dokáže napsat. A tvůrci snímku si asi řekli, že by s tím byl jejich film moc dobrý a tak se na něco jako rozvoj postav, vztahy mezi nimi a důraz na jejich ve válce umírající duši, zdaleka vybodli. Herci podávají průměrné výkony, stopáž je zbytečně natahovaná a na něco jako emoce zde můžete zapomenout. ()

Tipko

Dobre natočené o drastickosti, ohavnosti a nezmyselnosti prvej sv. vojny zo strany nemcov na západnej fronte. Aj psychologický pohľad nemeckých vojakov na vojnu bol fajn prevedený. ()

E lan

Smutný a důstojný to počin. První světová válka, obyčejní lidé v nesmyslné situaci, těžko se na to dívá. Herecké výkony jsou nadprůměrné, scénář ujde, střihač mohl přiostřit, dost se toho dalo vypustit. Jinak ale velmi dobré. ()

Simomon

POSLEDNÍ SLOVO: Skvělá atmosféra + surově vypadající vizuál to za mě utáhl i přes delší stopáž. Nekomplikovanost scénáře mi tady přišla ku prospěchu věci a podrthla autentičnost zážitku. Odchylky od knižní předlohy neřeším, naopak mě dotčení inťouši baví. 80 %, 5/5 ()

Franc1s

Knihu jsem bohužel stále nečetl. Což je asi dobře a nemusím porovnávat co kde jak je lepší a horší. Čistě ale tohle jako film o válečné mašinérii v evropské produkci je zajímavý. Technická stránky, masky, kamera to je bez debat hlavní devíza filmu. Bohužel chybí to větší vcítění se do postav, jejich rozhovorů atd. Ale i tak v dnešní době je potřeba takové filmy, když víme co se děje kolem nás a na jiné frontě.... ()

darjeeling

S knižní předlohou jsem před zhlédnutím tohoto snímku byla obeznámena, neboť jsem si ji vybrala před několika lety k povinné četbě k maturitě, a musím říci, že to byla jedna z těch opravdu dobrých knížek, co jsem v té době přečetla. Po přečtení jsem hledala filmové verze a dala jsem přednost té novější z roku 1979, která se držela knižní předlohy a byla jsem z ní celkem potěšena. Když jsem zaznamenala, že vyjde toto nové filmové zpracování, a zhlédla trailer, měla jsem velké očekávání a opravdu jsem se na to těšila. Po prvních recenzích, které jsem si přečetla, jsem byla zklamaná, že se snímek příliš nedrží knižní předlohy, což jsem po zhlédnutí také zjistila. Ale vlastně mi to tolik nevadilo, jak jsme si zprvu myslela. Hlavním důvodem byl zejména úžasný vizuál, ale také herecké výkony, hudba, masky, kostýmy a celková atmosféra filmu byla výborná. Za mě je vrcholem knihy scéna, kdy Paul leží v kráteru s vojákem, kterého předtím smrtelně zranil, a musí být svědkem celého procesu vojákova umírání. Tuto část nešlo vynechat ani ve filmu a musím říci, že byla natočena opravdu bravurně a emotivně. Mé pocity z tohoto filmu byly vlastně dosti podobné těm, které jsem cítila po dočtení Remarqueovy novely. Ovšem u filmu si to pokazil konec, který dle mého dodává knize její genialitu a hloubku. V této filmové verzi si to udělali trochu po svém, a vlastně to nebylo vůbec špatné, ale já pořád čekala až zazní: „Na západní frontě klid.“ Líbila se mi kompozice filmu, která měla naznačovat jakousi nekonečnou smyčku a stále se točící mlýnek na maso, v němž se melou mladí muži na frontě. Zvolení této kompozice je dle mého chytré a líbí se mi, jak se zde pracuje s vyjádřením válečné mašinérie v kontrastu s individualitou, což ostatně tématizovaly knihy tzv. „ztracené generace“. Celkově film hodnotím kladně, i když jsem se těšila na Himmelstosse, kterého asi trochu zastupoval ten nesympatický válkychtivý generál (ne Pavel). Myslím si, že tento film cílí hlavně na pocity a ne na děj, který je v knize poněkud bohatší. Hlavním tématem ale zůstává přátelství a hrůza první světové války. ()

Homer.p

S knižní předlohou a jejím základním vyzněním to moc společného nemá a v tomto směru (a vlastně i celkově) zůstávají předchozí dvě filmové verze nedostiženy, ale jako válečný film z První světové a navíc z pohledu německé strany, je to hodně dobré a zobrazené hrůzy zákopové války jsou natočeny hodně syrově a uvěřitelně, takže za mne spokojenost. ()

TomStrom

Ale jo, tohle je fajn. Jenom bych chtěl podotknout, že ta podle většiny komentujících fantastická předloha je nezáživná všeobecně přeceňovaná zívárna. Válku mnohem líp popsal v podstatě každej, kdo se jí zůčastnil a vydal paměti. A že s předlohou tenhle film nemá takřka nic společnýho je naopak jeho největším plusem. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou