Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

Lendak

Pomerne rýchlo som pochopil že toto sa bude zameriavať hlavne na atmosféru zákopov a na dianie medzi zákopmi ktoré nemá žiaden zmysel alebo logiku. Rovnako ako vojna samotná. ()

BloomGeorge

Za mě jako válečný film úplná pecka 👍 Ovšem byl trochu chaotický a schází tomu náboj a sblížení. Takže spíše jen ukázka lidské surovosti a arogance. Nic hlubšího od tohoto nečekejte. Za mě 4 z 5. Srovnání s knížkou nemám rád protože to ani nelze. Kniha je o představivosti čtenáře a jeho fantazii a film je vizuální zpracování už nějaké představy konkrétního člověka. Takže já nesrovnávám. ()

SamGee

Vďaka uveriteľnému zobrazeniu Prvej svetovej vojny a komplexným témam sa knižný besteller Na západe nič nové dostal párkrát na strieborné plátna. Najnovšia filmová adaptácia si momentálne udržiava prvé miesto v sledovanosti na Netflixe.   Hlavným predstaviteľom tejto adaptácie je Paul Bäumer (Felix Kammerer), 17-ročný chalan, ktorý so spolužiakmi narukuje do armády. Jeho zápal pre hrdinstvo vyprchá v momente, keď na vlastnej koži okúsi hrôzu vojny. Počas deja bojuje s nepriaznivými podmienkami, stráca postupne kamarátov a tápa nad zmyslom celého konfliktu.   Nemecký režisér Edward Berger úspešne prezentuje psychický dopad na vojaka a súčasne citlivo zobrazuje momenty s postavami. Čím sme bližšie ku koncu, tým sú emócie pod režiserovými rukami údernejšie. Nanešťastie, Berger to prepískol s 2,5 hodinovou minutážou, v ktorej sa snažil zvýrazniť atmosféru v tichých scénach. Po prvej hodine už to pôsobilo redundantne.    Z hereckého obsadenia vyčnieva Felix Kammerer, ktorý výborne znázorňuje Paulovu utrápenú dušu. Popri hrdinovi stihnú zažiariť aj postarší vojak Kat (Albrecht Schuch), minister Erzberger (Daniel Brühl) a  generál Friedrichs (Devid Striesow).    Keď prídu na scénu zákopové bitky, je na čo sa pozerať. Sú autentické, napínavé a neštítia sa ukázať svoju pravú tvár skrz krik, špinu a krv. Popri bitkách chválim dobové kostýmy, atmosferickú hudbu, make-up a kamerové zábery na európsku prírodu.    Na západe nič nové je typ snímky, ktorá vás nenechá chladnými. Ponúka solídnych hercov, krvavé boje, technickú kvalitu, melancholickú atmosféru a v neposlednom rade svedectvo o nezmyselnosti vojny. Ak ste fanúšikmi histórie alebo hľadáte ľudské príbehy, odporúčam ju vidieť.    Príbeh, téma, emócie: 9/10, Minutáž: 5/10, Herecké výkony, hudba: 8/10, Kamerové zábery, make-up, kostýmy: 9/10, Bitky: 10/10, Celkovo: 8/10. ()

brasek

Problém tohto snímku je v jeho podaní divákovi, žiaľ celkovo sa mi to javí ako pridlhé a nudné. Emócie okrem jednej scény nefungujú, nevytvoril som si žiadny vzťah so žiadnou postavou. Protivojnové posolstvo som tam nenašiel. Chválim kameru, strih, kostýmy a výpravu. Predchodca tohto filmu Na západní frontě klid (1930) proste ponúka lepší filmový zážitok. ()

Fender

Dlouho jsem v sobě musel nechat pocity po shlédnutí filmu doutnat, abych přišel na to, jak na mě film vlastně zapůsobil. Jelikož jsem četl předlohu, která mě opravdu ovlivnila svým silným protiválečným obsahem a příběhem, tak na film nahlížím lehce jako na sterilní výplach, který nic moc nenabízí a s knihou vlastně ani nemá nic moc do činění. Některé scény jsou silné a podobně silně zabarvenou a temnou atmosférou, spojenou s povedenou vizuální stránkou se sice může pyšnit, ale nic hlubšího v tom není, což je škoda, jelikož kdyby to bylo dle předlohy, tak by to bylo o něčem jiném. Sice už kdysi vznikly filmy dle této předlohy, ale když už se tedy chystá něco dalšího s tímto názvem, očekával bych snahu se přiblížit co nejvíce předloze, která by nabídla víc než obyčejnou syrovou vizuálnost. Příběh je opravdu sterilní bez hloubky, film určitě špatný není, ale je bohužel také moc stopážově přetáhnutý, což je další věc, která tomu moc neprospívá. ()

swenyx

Příběh mladých kluků kteří jdou s nadšením do války, nevím tedy moc co čekali, když i z historie před první válkou víme, že to nikdy nebylo nic hezkýho. Nakonec všichni postupně zhebnou, včetně Paula, který to měl dobře close. Chybělo mi asi větší propojení s hlavním hrdinou, je pravidlem že válečný filmy hrajou vždy na emoce, tady to tak moc nebylo. Neříkám nic, bylo to dobrý, ale válečný filmy jsou ve většině taková bomba a mají laťku tak vysoko, že ty 4 hvězdičky tomu dát bohužel nemůžu. ()

Skylwalker42

Je mi úplně, ale úplně jedno, zda to dělá ostudu knižní předloze nebo ne. Tohle je masterpiece ve světě filmografie. Už jen ty válečné scény! Kamera, režie nebo hudba/nehudba...vše brilantní. Po letech dobrý válečný film. Hlásím zážitek. ()

mouzi

Knihu jsem nečetl. Podle zdejších i externích komentářů se však přikláním k názoru, že příběh byl hodně zkratkovitý a určitě nenesl poselství, které nést měl. Kamera a výprava úžasné, akční scény rovněž, ale co se scénáře a zmíněného poselství týče, tam to hodně vázne. Tohle není předloha na akční film, ale na drama o jednom herci okolo nějž se pohybují další, ne o skupině vojáků, ve kterých se ani nedá vyznat. ()

KajlQ

Z Na západní frontě mám takový smíšený pocit. Začal bych ale pozitivy. Filmy je vizuálně opravdu brilantně zpracovaný. Nečekejte ale nějaké extra bitvy, bitvy tam samozřejmě jsou ale není jich tolik. Film se spíše vrhá do života vojáka za 1. Světové války a je zde krásně vyobrazená změna vojáka z obyčejného muže na vraždící zrůdu. Emoce to rozhodně má. Pokud jste četli knihu, tak zcela upřímně společné to má leda název a myslím že fanoušky knihy to dokáže solidně nasrat. Soundtracku byl dobrý ale chvílemi se objevil soundtrack který mě kurevsky vytáčel, hrála v něm chvilku fajn hudba a potom se ozvalo nějaké TU DU DU, kurva jsem myslel že mi pukne žalud. A posledních 30 minut filmu, stálo solidně za píču, dle mě to bylo zbytečné natahování a měli se spíše držet knihy. Erik Remarque se pravděpodobně v hrobě otáčí jako buben od pračky. Bohužel zklamání...60% ()

Cringy_Tommy

Na západní frontě klid je pro mě zatím největší zklamání roku. Mohl bych tu sice chválit vydařenou atmošku a velké bitvy ale jakožto člověk co četl knihu se na to nemůžu na vše dívat pozitivně. Na západní frontě klid prostě není to co se snaží být. Právě ta myšlenka zbytečnosti války kterou se ve mě film snažil vyvolat prostě nefunguje. Je to taky možná tím že do těch 150 minut nedokázali narvat jedny z těch nejlepších časti knihy. Tohle mi normálně nevadí ale mám prostě pocit že by to filmu hrozně moc pomohlo. Když už tak do dialogu hodit Paulovo filozofování o válce z knihy které by taky rozhodně pomohlo. Osobně jsem s vyjednávacíma scénama neměl žádný problém ba naopak se mi celkem líbili. Postavy jsou dalším kamenem úrazu. Za celý film jsem si k nim nevybudoval žádný vztah a pravděpodobně i vy na většinu postav hned zapomenete. Na druhou stranu musím uznat že mezi těma hovnama co Netflix produkuje je tohle Zachraňte vojína Ryana. Z toho co mělo potenciálem pro skvělý válečný film se spíš stala 150 minutová nuda v zákopu 5/10 ()

Saxos

Přesný nástin nesmyslnosti válek. Z mrtvého masa stáhnout hadry, vyprat, zalátat díry, vyžehlit a natáhnout na čerstvé masíčko. A pořád dokola. Klady: tady Dolby Atmos opravdu vynikne. Závěr: doporučuji. ()

sahier

Dostala som, čo som očakávala - proste nové filmy na staré nemajú, ako ani tento nemá na ten z roku 1979, krásnej  knižnej predlohe ,dnesná premodernizovaná plytkosť nemá čo ponúknuť. ()

Ondrew

Ultimatne vojnove peklo, ktore je z pochopitelnych dovodov stokrat desivejsie, nez ktorykolvek filmovy horor. Realita uz, zial, taka byva. Myslim, ze na dlhsi cas tu mame jasneho kandidata na vojnovy film desatrocia. Uzasna atmosfera, vyprava, rezia i herecke obsadenie. A v neposlednom rade hudba, ktora kruto dotvara celkove napatie. Pre mna osobne ide o najvacsi filmovy zazitok roka. 95%. ()

oli9

Super prostředí, syrovost, brutalita a nesmyslnost války je tu ukázána skvěle. Je to ovšem, moc zdlouhavé a některé pasáže jsou úplně zbytečné... Mít to o hodinu míň, tak dějově to i nic nepřijde ()

Střelec17

Když se to lidem líbí, nic proti tomu, já tento film pochválit nemůžu. Knižní předlohu jsem poslouchal celkem nedávno a měl jsem z ní trochu jiný pocit než se mi tady filmaři snaží říct. Některé pasáže z knihy jsou zcela vystřižené a to myslím hlavně výcvik, což by asi tak nevadilo, asi nemůžou vše nacpat do jednoho filmu. Horší je právě to, že poselství knihy a filmu mi přišli odlišné, což už je poněkud větší problém. Nechápu proč vezmou asi nejznámější knihu a pak to vypadá, že si ji scénáristi vůbec nepřečetli. Pozitiva: Pravděpodobně bych dal stejné hodnocení i kdyby název byl jiný, stejně jako předloha. Negativa: Nevím jestli to bylo tak v knize, ale ten konec se mi vůbec nelíbil. ()

Truant

Snad jeden z nejznámějších protiválečných manifestů dostal další adaptaci, a to zrovna v roce 2022 (jak příhodné). Po technické stránce je film opravdu velice zdařilý (za mě především kamera a výprava), nicméně co se zpracování děje týče, tam už vcelku pokulhává. Za celý snímek se hlavní postavě Paula (Felix Kammerer) nedaří dostat blíže k divákovi, což způsobuje určitou laxnost a lhostejnost vůči tragickým situacím, kterými si postava prochází. V tomto Paula zastiňuje postava Katczinského, kterého si divák prakticky ihned oblíbí. Katczinský o sobě prozradí spousty informací, je mnohem živější, a tím pádem má divák možnost vůči němu projevit větší škálu emocí. Nicméně hlavní pointu filmu, tedy poukázat na nesmyslnost války, se podařilo předat velice úspěšně. I přes pár zaostávajících dialogů a nedostatků v ději se jedná o válečný spektákl, který rozhodně stojí za to vidět. Celkově silný zážitek, který k člověku promluví a donutí jej přemýšlet. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou