Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

taibrek

V podstate nichts neues... Partia kamarátov ide na vojnu, kde bojujú o vlastný život. Zase škoda konca. Hlavný hrdina mohol zachrániť kamaráta po výstrele malého francúza a mohol byť koniec. Viem, že to bol zámer, že zomrie o jedenástej, ale zbytočne vyhrotený koniec. Radšej tie posledné minúty mohli ukázať ako sa niekde stretli po vojne a konečne majú vysnívaný pokoj. ()

Kozlowski8

Pro mne mírné zklamání. Čtyři hvězdičky hlavně za skvělý vizuál, za němž ale silně pokulhává příběh a charakteristika postav, které nám nejsou dostatečně přiblížené a nemáme prostor s nimi hlouběji splynout a emocionálně prožívat jejich osudy. A filmy jsou hlavně o emocích. Ne, že by nám je film nenabídl - ty naturalisticky vykreslené, syrové a drsné scény ze zablácených bojišť emoce samozřejmě vyvolávají, ale přece jen mi tam chybí hlubší lidské příběhy. Bergerovo zpracování tohoto významného literárního díla velice zručně a realisticky představuje hrůzy 1. světové války, ale jako lidský příběh není tak komplexní a silné - na rozdíl od předlohy, od níž se i dost odchyluje. 75 %. ()

JesterKruger

Technicky natočeno velice dobře, a herci ušli. To jsou ale asi jediné dobré věci z tohoto filmu. Nemám rád filmy, kde se vraždí, a dějově je to o ničem. Film je naprosto nepoutavý, a jen stěží jsem ho dokoukal až do konce. Asi si musím přečíst knihu, anebo pustit si starší verze tohoto filmu, a pak uvidím, co je lepší. ()

bonovox

Poctivý a kvalitný vojnový snímok voľne inšpirovaný slávnou klasikou. Od začiatku je tu nastolená tiesnivá a desivá atmosféra vojny. Film sa vyznačuje pôsobivou výpravou, maskami, výborne fungujúcim hudobným doprovodom a kvalitným castingom Jedinú výtku mám v slabšom scenári, k jednotlivým hlavným postavám si nevie divák nájsť nejaké väčie puto či sympatie a aj preto záver aj keď pôsobivý vyznieva trosšku do prázdna, bez lepšej údernosti. Celkovo ale spokojnosť. 80% ()

ariari

plne sa stotožňujem s Marhoul.. prvýkrát som čítala Remarqua ako malá a odvtedy je pre mňa guru a nemecký Jára Cimrman v jednom.  Film je samozrejme iný, ale presne zachytáva to, čo zo seba tenkrát dávno vylial Remarque. ()

gruzdej

Horší zpracování Remarqua snad vytvořit nešlo. Neschopnost budovat jakékoliv napětí, bezbarvé postavy vás unudí dřív, než byste dočetli knihu. Tohle v téhle podobě fakt nemělo vůbec vznikat. ()

jackalsc

Film věrohodně ztvárňuje katastrofální atsmosféru v zákopech, kde nebylo nic jiného než smrt, utrpení, bahno a krysy. Všechny války vždy odneslo civilní obyvatelstvo hnáno hrstkou "elity", kteří si dopřávali hody, zatímco obyčejní lidi šli bojovat za naprosto idiotské ideály, lidský život absolutně nevýznamný. Tato paralela je v každé nesmyslné válce a film toto velmi dobře vykresluje. Jak by řekl Fallout: "War, war never changes". ()

Sitar1

Velice, velice, ale opravdu velice špatná adaptace naprosto geniálního románu. Smutná ukázka prznění něčeho tak hlubokého, přetaveného v něco tak plytkého. Zcela určitě nejhorší válečný film, co jsem kdy viděl. ()

serdehelan

Nehodnotím v kontexte predlohy, tú som nečítal, ale tej sa to moc nedrží. V podstate takto som si predstavoval o čom to bude. Felix Kammerer ako Paul Bäumer je výrazný typ, pre danú rolu dobre zvolený. Oscarov za hudbu, kameru a výpravu film dostal zaslúžene, obzvlášť jednoduchá mrazivá hudba celý film posúva o level vyššie. Scenár nie je nijak zložitý, ale to sa asi neočakávalo. Filmu by pristalo veľké plátno s dobrým zvukom a nie TV obrazovka. Páčilo sa mi to viac ako manýristický 1917. V rámci Netflix movies určite top. ()

Scaevola

Je příjemné vidět jednou v roli záporáků Francouze, nicméně na vyznění snímku to vlastně příliš nemění. Mnohem větší problém totiž vyvstane, jestliže se protiválečný příběh vyžívá v akčních sekvencích a celkově působí, jako by scény ze zázemí byly pouhou vatou mezi bojovým nasazením. Zcela chybí střet hrdinů s každodenností nenasazených lidí a neschopnost vojáků odpoutat se od prožitých hrůz, a linka s podpisem "dvacetiletého příměří" se vzdor snaze D. Brühla úplně míjí účinkem. Ostatně (spoiler) i konec hlavního hrdiny tvůrci posunuli do akčnější roviny a tím jej připravili o působivost. Formálně i řemeslně však vše sedí na jedničku a smekám před středoevropskou produkcí, protože vizuálně se snímek povedl ještě lépe nežli nedávné 1917. Jsem tudíž na vážkách - formální spokojenost a nadšení pro vynalézavě válečné snímky mne nutí hodnotit výše, pokroucení Remarquova úmyslu, respektive jeho úplné vynechání, mne roztrpčuje. ()

Grimaldi

Nové zpracování Na západní frontě klid se bez větších obtíží zařazuje k zdařilejším knižním adaptacím a obecně ke kvalitnějším filmům. Přesto je nutné si hned vyjasnit, že snímek 1917 a zvláště pak adaptace románu Ericha Maria Remarquea z roku 1979, jsou ještě mnohem lepšími díly. Své právo na existenci tím snímek ale určitě neztrácí. Bojové scény a utrpení které sebou válka přináší jsou zde zobrazeny velkolepě a po všech stránkách dobře. Teda až na jednu oblast, hereckou. Ne že by byly herci špatní, ale bez většího charisma byly určitě. Nemožnost s nimi prožít jejich příběh naplno sráží celkově pozitivní zážitek z filmu. Mé hodnocení se přesto naklonilo o pomyslnou setinu na čtvrtou hvězdu, ale pokud nemáte rádi válečné filmy, své očekávání si o tu jednu hvězdičku určitě snižte. ()

vinnetou500

Na Netflix vážně dobrý. Podobně kvalitních filmů z jejich produkce je málo. Nejvíc na mě působila scéna ubodání francouzského vojáka. Film velmi dobře vypravuje, aniž by k tomu potřeboval dialogy. ()

JoKKeR

Řemeslně kvalitně zvládnutá práce která dokazuje ze když je snaha a rozpočet a mate za zády někoho jako je netflix tak se i v evrope da natočit film jako z Americké produkce..takže co se tyce vizuálu a technických serepetiček nejde tu nic kritizovat...to bahno a špína za nehty je proste z obrazovky cítit.v tomto ohledu je prvni svetova valka masakr...  Knihu sem nečetl takže nemám s čím srovnávat, ale bohužel oproti dalším filmu s tématem valky mě tengle film tolik nestrhnul aby si udrzel mou pozornost po celou dobu. ()

DexMASTER094

Mrazivé válečné drama, ale nic víc. Dobře natočené, ale celkově poněkud ploché. Knihu jsem celou nečetl, ale dialogy a chování některých postav je nelogické. Škoda, potenciál byl. Solidní 3*. ()

Hippokrates

6/10. || Adaptace mé srdcovky nedostála očekáváním. Stará adaptace stále nepřekonána. Po technické stránce perfektní. Atmosféra drsná za kterou by se nemusel stydět ani film 1917. Ale k postavám není možno si najít cestu a to je chyba největší. Já vždy radši budu preferovat lidštější provedení, protože o tom Remarque psal. || ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou