Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

MatyRock

Adaptace, která se sice od své předlohy výrazně odkloní, ale myšlenku předá stejnou, a to nesmyslnost války, utrpení a především smrt. Tvůrci neměli potřebu cpát do příběhu heroické smrti či momenty, naopak se vydali, po vzoru knihy, surovým obrazem války. Ač mi dílčí příběhové změny nevadily, tak i přes to musím konstatovat, že výsledek oproti předloze značně ztrácí. Hudební motiv je výborný, celá audiovizuální stránka snímku je ukázkou naprosto špičkového řemesla. Vyhrála forma nad obsahem, který ale i tak předkládá zásadní témata a myšlenky. 8/10 ()

ThoumY

Tak nějak si to neustále hází granáty do vlastních zákopů. Z naprosto uhrančivého, nezapomenutelného válečného románu s ultimátní hlavní dějovou linkou proloženou bodrou skvadrou přicmrndávačů a nelítostnou náladou plnou buzerace a beznaděje zajišťující ve společné harmonii napjaté situace, klíčové scény, pitoreskní patálie a emocionální exploze jsme nakonec vytvořili sice spektákl, ale za cenu nedostačující potenciálu. Kterému předchozí zpracování dosyta, dopita a dozajista dostály. O co teda tuhle naprosto kouzelně brutální předlohu přenesenou ve spací materiál osekali? O všechny nezbytné scény, které (věřte nevěřte) mají všechny svůj reálný důvod být rozloženy na stránkách knihy, o kompletní postavy tak nepochopitelně, že je vyloženě lehčí představit si Fight Club bez Tylera Durdena a nakonec tak nějak o celkové vnitřnosti díla. Ve finále teda zůstává velice neakční, nedramatická a snad jen trochu válečná schovávaná v umouněném prostředí klaustrofobických zákopů i polí, lesů, polních nemocnic a vagónů, poněvadž na tomhle hodnocení se jinak než stísněně cítit nejde, i když vše naznačuje tomu, že by to tak být nemuselo. Bídné 4/10 ()

Hoopl

Film, který mě "donutil" ke komentáři... Zpracování, které s knižní předlohou nemá nic společného, které (v mých očích) dělá ostudu knize i stejnojmenné filmové verzi z roku 1979. Bez děje, jakési útržky beze smyslu, bez návaznosti, bezpohlavní postavy (herci), veliké zklamání. Co to s tebou udělali, Kate? A s Verbalem (nechť odpustí) volám... Kde je Himmelstoss? Kdyby mohlo být nejnižší ohodnocení minus deset, pak bych - díky hudbě a scenérii - dal konečných minus osm. Takže minus osm. ()

sun.eagle

Válečné peklo je tu díky hudbě ( ten motiv jen tak z hlavy nedostanu) podáno tak sugestivně, že to bohatě vynahradí jakékoli souznění s hlavní postavou, je vám skoro jedno co se mu stane, pokud to je podprahové sdělení na chování generality, která bere ty pluky, roty a jednotlivce jen jako čísla na šachovnici války tak nelze nic namítat. ()

ERIKX

Vojnové filmy veľmi v láske nemám, no tento ma nalákal svojím trailerom. Nakoniec je to celkom klasický film, ktorý nemá nejak extra zaujímavé postavy. Vizuál je skvelý a kamera sa taktiež dá, no toho oskara si za tú kameru si určite zaslúžil batman. ()

Morth87

Cekal jsem uzasny trhak, ale dostal jsem jen naprosto tuctovy film.  Na zacatek Vam ukazou prestrelky na bitevnim poli, pak jak se verbuje do armady, pak prestrelka, kde jich par kupodivu zarve.. a pak asi po pulhodine zacina nejaky pribeh, kde stale neni jasne kdo jsou vubec hlavni postavy a o co tady (krom prestrelek vlastne jde). Jako jestli bylo cilem ukazat, ze ve valce se strili, neni casto, co jist, vojaci jsou vydeseni, obcas i umiraji a hromadu dalsich celkem dost jasnych veci, ktere vsichni zname, tak to snad ani nebylo potreba natacet.  Pokud nejste military nadsenci, tak muzete s klidem tento film vynechat ()

Langos

Ačkoliv jsem knížku nečetl, tak jsem si to pustil, jenom protože to mělo dobrý hodnocení na čsfd. Netflix má poslední dobou špatný filmy, ale tenhle film nepatří do špatných, ale ani do dobrých. Film je prostě mid. Oscara bych mu nedával, prostě žádný ocenění, jenom info že to existuje a tak no. Ale musím uznat, že vizuál byl dobrý. Hudba byla úplně vynikající, to jo, ale jak ten film plyne, tak nuda vzrůstá. Fakt jsem se ohromně nudil, radši jsem si u toho dělal jídlo a jenom jsem poslouchal. Ale kdybych třeba četl knížku tak bych na to měl jiný názor, no já ji nečetl. :D Nic moc :( ()

LUIGISde

Asi rovnako ako ostatní, ktorí čitali predlohu, a najmä tí ktorí ju čitali možno ešte v treťohorách inteligenčneho rozmachu aj ja citim, že toto boli vyhodené dve a pol hodiny. Predloha vám vytvorí citový vzťah k hlavnemu predstavitelovi, prežijete s ním aj tie krásy jednoduchosti a zaroveň aj tie hrôzy vojny. Som rád že c predlohe Remarque nezomrel, asi by mi to zlomilo srdce. Pre porovnanie, tu bežia nejaké dve vedlajšie línie navyše namiesto toho aby sa dej venoval tej hlavnej. Zbytočne dlhé, zbytočne zdramatizované dielo ktore bolo pôvodne na 200 stranách a mam zimomriavky aj po tých rokoch odkedy som to čital. Je to lacné a konzumné. Za mňa max 55% ()

Nag0

Ako hodnotiť film so skvelým technickým prevedením a teda vojnovým vizuálom kde kulisy, kostýmy či odtiene blata na tvárach vojakov sú na vysokej úrovni, v kontraste s príbehom, ktorý oproti predlohe postráda akýkoľvek hlbší psychologický vývoj postáv, ktoré nám vlastne ani nie sú predstavené vzhľadom na voľbu scén, ktoré diváka hádžu rovno do zákopov, a ktoré ho surovo oberajú o základné predpoklady pre akýkoľvek zaujímavý príbeh a to motiváciu postáv, v tomto prípade popis vzťahu medzi kamarátmi či neúspech priniesť mu tieto informácie aspoň v retrospektíve s postupom deja. Proste sledovať hlavnú postavu v ďalšom nanajvýš oklieštenom dialógu s inou postavou, ktorej meno mi nie je známe, ktorej osud mi je ukradnutý a to všetko v poslednej tretine deja, po ďalšom síce peknom, ale nič nevypovedajúcom zábere na lokálnu prírodu, nie je práve moja šálka kávy a nezachraňujú to ani tie skvelé akčné scény, ktoré v konečnom dôsledku na pílu tiež veľmi natlačili. ()

PORTER44

Asi to k válce patřilo ale přišlo mi to hodně   depresivní a psycho jak hudbou tak scénami   ,Francouzský maršál měl úplně u pr.....   jestli podepíšou mír za dva dny nebo za týden   jestli umře dalších tisíce   vojáků,depresívní scény ze zákopů i mimo   ně,z bojů když si beží pro smrt a na konec   když umírají pár minut před ukončením   války,jsou lepší válečné filmy na které se   nechá dívart několikrát ale tenhle je jeden z   těch který tolikrát vidět nemusím. ()

Sobborn odpad!

Nejprve jsem chtěl napsat poměrně rozsáhlou recenzi, ve které bych rozebral pro a proti atd.  Ale nakonec jsem se rozhodl, že to neudělám. Edward Berger mohl natočit válečný film z první světové války plný brutálních záběrů hraničících někdy až s úchylně naturalistickým zachycením zabíjení všeho druhu. Pak mohl jezdit po světě a volat před kinosály. "Velevážené publikum, račte vstoupit do kinosálu! Uvidíte, co jste ještě neviděli! Hlava vojáka přejetého tankem praskne jako ořech! Hořící postavy budou tančit v rytmu ohnivého inferna! Mohlo se to třeba jmenovat Berger útočí a já bych neměl nic proti. Nejhorší tady na tom všem je, že se v podstatě napásl a zviditelnil na předloze slavného románu, ze kterého vyhodil všechno nepodstatné, například hlavní myšlenky. Co z toho logicky zbylo? Technicky dokonale natočený paskvil. Prosím, vy všichni, co tomu dáváte  tři a více hvězd, ale přitom píšete, že jste předlohu nečetli, tak si knihu sežeňte a přelouskejte to. Děláte to pro sebe a zcela jistě objevíte hluboké a nadčasové myšlenky, které tomuto filmu zcela chybí. ()

Prck4

Kniha byla lepší, film lehce dementní, dám 3.5 praček Whirlpool za snahu. Snaha ušla, film mě ale nevzal ani z poloviny tak jako kiha. Vlastní představa byla mnohem lepší. ()

louislumiere

Vizuálně poměrně zdařilé zobrazení zákopového pekla Velké války. Líbilo se mi i více nežli opěvované 1917, ale nemůžu se zbavit dojmu, že kniha která mnou kdysi otřásla, nese více myšlenek a dívá se do hlav nebohých účastníků masakrů na západní frontě s daleko větší naléhavostí. ()

Startky

5 z 5. Perfektní snímek. Ukazuje hnus a sraky zákopový války, kde byl nucenej zabíjet lidi i můj pradědek, i když nechtěl, ale musel, protože jinak by nepřežil. A všimli jste si, že tanky St. Chamond jsou šikovně předělaný BVPčka? ()

555borac555

Knižní předlohu jsem kdysi dávno přečetl a hned za začátku musím říct, že by se dala zadaptovat lépe. Ve filmu jsou často moc pěkné scény z hlediska polohy záběru nebo nasvícený a volby barev na scéně. Snímek umí být emoční a velice silně mrazivě přenést hrůzy války. Postavy jsou vykresleny docela působivě. Místy by sedlo svižnější tempo. Kdybych nečetl knihu, tak by mě film oslovil asi o bod více. Takhle je to na 7/10. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou