Na západní frontě klid

• Nemecko Im Westen nichts Neues (viac)
Nemecko / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

Dajman

Jedným slovom, katastrofa. Tak ako som sa na ten film tešil, tak som ostal sklamaný. Keďže som čítal knihu, dosť veľa som od toho očakával. No a namiesto toho tu máme dva a polhodinový sled udalostí, v ktorých sa človek, ktorý čítal originál musel dosť často hľadať že kde sa práve nachádza dej. Postavy totálne bez emócií, bez charakteru. Pamätám si ako mnou otriasla smrť niektorých postáv, pri čítaní knihy, no tu to so mnou ani nepohlo. Niektoré scény totálne zbytočné, kde sa pomaly 15 minút nič nedeje a človek ide zaspať. Film som nakoniec musel dopozerať na trikrát, pretože na raz som to kvôli znudeniu nedával. Jedna hviezdička za niektoré bojové scény v zákopoch a druhá za to, že sa vo filme napriek tomu že to vyšlo z dielne Netfixu, nepretŕčajú buzeranti a hlavné postavy nie sú negri. Určite to ale produkciu stálo hromadu xanaxu a lexaurinu. Aj tak odporúčam žiakom stredných škôl, ktoré to majú ako povinnú literatúru radšej knihu ako toto, pretože polovica vecí tam chýba a ten zbytok je strašne chaotický. ()

dranesy

Nová adaptace knížky, ve finále se drží knihy jenom okrajově. Vynechává spoustu věcí, několik postav a vliv události na hlavního hrdinu z jiné stránky, než té válečné.neco se zde uspechá, něco se udělá jinak. Když se od toho člověk oprostit, a bere to jen jako film o utrpení, bezvýznamnosti a zoufalství zákopové války, kdy chlapa skoro rozbreči jakýkoliv závan civilizace, je to solidní podívaná. ()

MBob

Slusne valecne drama, ktere ale ignoruje literarni predlohu. Proc natocit filmovou verzi znameho antivalecneho romanu, kdyz ji ignoruji a naopak naopak tam roubuji uplne jine motivy. Pokud pouziji jmena postav z knihy, pouziji dva tri morivyz knihy a nakonec natocim uplne jiny film, byt efektni, je proste spatne. ()

horskejvlk

Tak s geniální knihou “Na západní frontě klid” to má společný jen název. Tohle je obyčejný válečný film z “první světové” z Francouzského bojiště. Názvem se jen zaštiťuje, tvůrci krom bohaté výpravy a slabou inspirací knihou nám nepředvedli nic krom krve natož pochopení proč ho vůdce zakázal. pointa že na frontě je klid což v listopadu 1918 byla pravda přičemž hlavni hrdina v knize padl, tak zde máme 15 minut před mírem, frontální útok německých vojáků kteří již oslavovali mír, touto hovadinou režisér zostuzuje všechny německé vojáky, když bychom pominuli že generála by pravděpodobně již mírem demoralizovaní   vojáci zastřelili. Vysvětlení tak aby divák pochopil že válka je hrůza je zbytečné a vyústění v jediné řešení totiž NSDAP se naopak nabízí, po sugescivní scéně z vagónu ve Versailles což je v úplném rozporu který máme pocit z vynikající knihy. Tuto sugesci nám tvůrci snaží zmírnit obžerstvím německého generála a opět nás držet u hlavního trpícího hrdiny který padne když byl na “západní frontě klid”…to je blbost co… ()

Chung

A nejlepší adaptací nesmrtelného románu… zůstává ta z roku 1930. Ano, dvaadevadesát let starý film. Po zhlédnutí nové verze by si člověk mohl snadno myslet, že Remarque nebyl humanista, ale masochista. Že nenapsal jednu z nejlepších knih historie, ale krvavý kýč. Pokud vás baví sledovat nekonečné (a neustále se opakující) jízdy kamery bojištěm, zachycující nevyvíjející se postavy umírající bez zjevného vypravěčského smyslu, nebo snad laciné (a neustále se opakující) motivy objasňující, že válka je špatná, prosím. Já bych se radši podíval na nějaký opravdu dobrý protiválečný film. A není jich málo, například Na západní frontě klid. Z roku 1930. ()

cabroid

Tak bohužel. Za mne celkem atmosférický film (to si fakt myslím, narozdíl od jiných recenzí), který ale úplně zabíjí katastrofální závěr. Klišovitý, kýčovitý, očekávatelný, a přitom totálně nepravděpodobný. Se slavným románem Ericha Marii Remarqua má tahle věc společná jen jména osob a některé události, jejichž význam ale mění, posouvá a - bohužel - neskutečně zplošťuje. Ale ustál bych to. Byl by to prostě přes všechno celkem dobrý prvoválečný film. Jenže fuj a sorry jako. Tohle se strašlivě nepovedlo. Ten závěr je prostě po dvou a půl hodinách k zeblití. Škoda. ()

Bubikm

Pěkně natočený hodně smutný příběh kruté popisuje utrpení 1.sv.valky.hudba hodně mrazivá. Zajímavá poznavacka kras Čech kde se natáčelo. ()

marty119

Neskutečně dlouhý, a přes všechno kouzlení kamery v podstatě bezemoční, klip z 1. světové války. S předlohou se myšlenkou, příběhem i rázným zploštěním dialogů zdaleka míjí. Ale pár obrazů bylo jímavých a minimalistický hudební podkres k nim ladil. ()

JohnyRicPic

Pro zaryté fandy knižní předlohy tento film nejspíš není, i přesto, že některé klíčové momenty zde vyobrazeny jsou a to poměrně působivě. Pokud však odmyslíme stránku adaptace, jedná se bezpochyby o zdařilý válečný film s bohatou výpravou a naturalismem překypujícími záběry. Co se týče hereckých výkonů, představitelům Paula a Kata jsem jejich charaktery velmi věřil a myslím si, že odvedli dobrou práci. Stran scén z vyjednávání o příměří, ty vskutku malinko ubíraly filmu dynamiku, ovšem neudálo se v nich nic, co by bylo v rozporu s historickým povědomím o těchto událostech. Čili ve výsledku jde v mých očích o obohacení, kterému se víceméně úspěšně daří sdělit onu informaci o nadutosti a nedostatečné empatii některých nadřízených orgánů vůči řadovým vojákům. Pokud bylo cílem zobrazit hrůzy a absurditu celého tohoto konfliktu, pak byl, až na malé výjimky, splněn. 4* ()

Freiherr

Z filmu si odnáším především pocit hnusu a zmaru. Právě pocity jsou to na čem nová adaptace světoznámého románu stojí. Film ukazuje hnusná jatka bojišť 1. sv. války, v nichž vítězem není nikdo a poražení jsou všichni. Oceňuji velmi dobrou práci s předlohou, kterou z hlediska děje film do značné míry ignoruje, ale není to nikterak na škodu, jelikož si z ní vybírá to podstatné, které je často zachyceno pouze v určitých detailech, či transformováno do jiných situací než v knize, ovšem svým vyzněním tak je s knihou stále v souladu, či ji doplňuje. Nesouhlasím proto s tvrzeními , že tato adaptace není věrná předloze. ()

Xpatrix

Veľmi pekné a detailne prepracovaný film. Tešil som sa na neho, lebo trailer bol fakt bomba. Keďže som čítal knihu od Erich Maria Remarque (nar. 1898, Německá říše) ktorá nesie rovnaký názov myslel som si, že pôjde o filmové spracovanie. Bohužiaľ film má od knihy podľa môjho názoru dosť ďaleko. Ale tomu neuberá na kvalite. Moje hodnotenie je taký lepší priemer. ()

yrwen

Někde jsem zahlédl přejmenování na Na západní frontě chlív, což se při srovnávání s filmem z roku 1979 v mnoha aspektech nabízí. Ale i když je to těžké, tak vzájemné porovnávání tento film zbytečně shazuje, protože už před uvedením tvůrci jasně řekli, že se nejedná o předělávku filmu z roku 1979, ale o úplně nové zpracování slavné knihy. Takže ano, se starším filmem a vlastně i knihou má tak společnou pouze atmosféru, jména a prostředí. Samotné vyprávění je pak zcela odlišné, což bylo záměrem. Takže bych doporučoval film srovnávat pouze s knihou. Když se zaměříme na vyprávění příběhu, tak film knihu příliš nekopíruje a mnoho situací ve filmu vůbec není a nebo probíhají úplně jinak. Například chybí vojna, Paulovi propustky domů, Himmelstosse jsem taky nezaregistroval a třeba smrt hlavního hrdiny je taky zcela jiná. Prostě film sází spíše na akci a realistické ztvárnění bojiště než na výpravnou stránku, což je škoda, protože vykreslení úhlavních hrdinů a vzájemných vztahů je hrozně rychlé, usekané, a ten kdo nezná knihu se o nich dozví prakticky jen to, že jsou spolužáci z gymnázia. Takže jako epická, akční, válečná podívaná plná syrových záběrů funguje film dokonale. Ale jako zpracování knihy je to opravdu ten již zmíněný chlív, protože kniha není ani tak o válce samotné, ale o její absurditě, zbytečnosti, přetrhaných přátelstvích a rodinách a psychickém rozkladu mladých, zdravých a perspektivních mužů. Takže spíše doporučuji starší zpracování, které je pravým opakem tohoto, a který pracuje s knihou daleko důstojněji. ()

Duffman 97

Já prostě musím dát plný počet. Kromě klasických filmových kritérií jako hudba, herecké výkony, atmosféra, kamera, akce........to vše je odvedeno přímo výborně. Někdo píše že je to moc zdlouhavé a místy nezáživné. Já si to nemyslím. Příběh potřebuje aby divák splynul s postavami a to není jen o akci a střílení. Je to o poznání těch charakterů. Navíc příběh nese sdělení, které je třeba mít na paměti ale bohužel není respektováno. Válka je hrůzná pro všechny obyčejné lidi. Né pro Papaláše z Kremlu,Kyjeva, Bruselu nebo Bílého domu. Je hrůzná pro vojáky, kteří bojují a ztrácí své kamarády. Pro civilisty, kteří čekají co bude.......nebo nebude. To je důležité mít na paměti. ()

Hugho

Na začiatok si povedzme, o čo nešlo:      1.Tak tento film môže adaptáciou knihy nazvať len ten, kto knihu EMR ani nevidel, pretože z knihy si autori požičali (resp ukoristili) len pár mien, pár scén a názov filmu.         2. nejde o najlepšiu adaptáciu slávnej knihy a tomu zodpovedá aj bodové ohodnotenie všetkých filmov s týmto názvom. Ako keby jeho tvorcovia neboli na vojenčine a nepochopili v celej šírke posolstvo knihy.         3. Nejde ani o najlepší film z wwI, to už aj 1917 bol lepší.           4. film ani nevyhrá súťaž o najúprimnejšieho predstaviteľa hlavnej postavy, mne sa proste ten herec nepáčil a ani celkom nezodpovedal duchu knižného hrdinu, bol som celkom rád, keď toho bastarda nakoniec odpravili (alebo ho chytil furorum teutonicus?). 5. Modernizácia filmu vsunutím scén z veľkej politiky (ale aj husi) sa moc nepodarila, pretože bola až príliš prvoplánová a schématická - rozumný zostrih by filmu výrazne pomohol. 6. No a záverečný útok aj keď významovo veľmi pôsobivý, je dosť prvoplánový až propagandistický.       Ale aby som len nehanil,film ako taký nie je zlý, stojí za pozretie a úplne prvá scéna s predchodcom Paula Baumera a recyklovaním jeho výstroja bola vskutku kvalitná.   S biedou za 3 hviezdy, z úcty k EMR a bratovi môjho deda, ktorý sa v 18tich rokoch nevrátil z prvého útoku na bodáky pridávam ešte jednu. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou