Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Motinski

V Kasíne a Goodfellas nám Scorsese predviedol osobité rozprávačšstvo. Kmotr a Vtedy v Amerike zaujali hypnotizujúcim vizuálom, s veľkým dôrazom na rozvíjanie postáv. No a Scarface?  Ten je diametrálne odlišný. De Palma ukázal priamočiare, nefalšované násilie a agresivitu kde sa medziam nekladú hranice a nekompromisnosť je na prvom mieste. Kamera a hudba sú neuveriteľne štýlove a ajkeď záver možno trochu prepískli, zapadá do priebehu. Toto je energický retro koktail kde Al Pacino predviedol životnú formu a jeho Tony Montana sa stal najdrsnejším filmovým mafiánom ever. ()

LeoH

Myšlenka, že když je člověk bezskrupulózní sebestředný parchant, štěstí pro sebe a své tzv. blízké si nekoupí ani za všecky prachy světa, je sice ušlechtilá, ale poněkud jednoduchá a o moc víc (krom Al Pacinova nepopiratelného šarmu a slušné porce esteticky upraveného krmení pro divákovu krvelačnou stránku) tahle verze Zjizvené tváře nenabízí. Dokonce ani ta Michelle P. tu vůbec není sexy, aniž by si náhradou aspoň mohla zahrát pořádně napsanou postavu, a v tom druhém problému není zdaleka sama. ()

Triple H

Jeden zo štyroch pilierov gangsterského žánru, spolu s Krstným otcom, Mafiánmi a Pulp Fiction. V rebríčkoch "naj" asi najmenej skloňovaný a najrozporuplnejší. Film stojí a padá na životných, alebo skoro-životných výkonoch troch ľudí - Briana De Palmu, Al Pacina a Olivera Stonea. De Palma vždy kládol dôraz na vizuálnu stránku a netají sa svojou náklonnosťou k obrazu ako hlavnému umeleckému prvku kinematografie. V tomto prípade sa nesnaží o koncepčnú nadčasovosť či umiernenosť a formálne je stopercentne ponorený vo farebných, disco 80-tych rokoch. Pastelové západy slnka, rozopnuté košele, palmy, pláže, bazény, nočné kluby, dnes archaicky znejúci elektronický a popový soundtrack - čistý predskokan gýčového Miami Vice. Ale nevnímam to ako negatívum - film je svoj a v rámci štýlotvornosti nad konkurenciou vlastne dosť trčí. Scarface je ako banán či piksla od Warhola - pop-štýl, ktorý je dodnes inšpiráciou pre X druhov rôzneho merchandiseu. Scenár vykoksovaného Olivera Stonea je jeden z jeho najlepších kusov. Podgurážený svojimi zážitkami z Vietnamu sa nebál rýpnuť do Ameriky, amerického snu, snobizmu, násilia a všetkého možného čo mu prišlo na um. Príbeh je rozmáchlý, hutný, vulgárny, násilný, tvrdý a zároveň inteligentný. No a posledný páchateľ je Al Pacino, ktorý podal (diskutabilne) asi svoj životný výkon. Tony Montana je nadživotná figúra s veľmi špecifickou dikciou, chôdzou, gestikuláciou a vystupovaním a bez Pacina by nemohla existovať. Ďalšou pridanou hodnotou je to akým spôsobom sa Scarface vmiesil do popkultúry a všeobecného povedomia. Adoptovanie až adorácia filmu americkými rappermi by vydala na samostatnú analýzu, zľudovené hlášky, štýl, plagáty - Scarface je dielo, ktoré po uvedení začalo žiť svojím vlastným životom a žije ním dodnes. Čo sa mi zároveň páči je, že na rozdiel od Krstného otca, Goodfellas a do istej miery aj Pulp Fiction, De Palma a spol. sa nebáli ukázať svet zločinu vo výrazne negatívnom svetle. Žiadni rozumní patriarchovia, rodinné hodnoty, pouličná spravodlivosť či priateľské klábosenie o filmoch a hamburgeroch. Naopak, máme tu svet, kde sa po vraždu či zradu nejde ani za roh, nieto ešte ďaleko. Montana je egocentrická, arogantná, nekompromisná sviňa s minimom pozitívnych vlastností. Je to skôr karikatúra toho kam až ničím nefiltrovaná honba za vlastným materiálnym či iným prospechom môže dospieť - rýchly, agresívny vzostup a ešte rýchlejší pád. A v trošku nepríjemnejšej rovine je Montana aj príslovečným zrkadlom snobom, elite, slniečkárom, ktorí ignorujú kontext, v ktorom podobní jedinci v našej spoločnosti existujú. A základy, na ktorých stojíme. A že síce si možno na nich ukazujeme prstom, ale že možno našu spoločnosť vytvárajú a ťahajú, alebo vytvárali a ťahali, viac ako by sme si chceli priznať. Scarface je skrátka kvalitka, ktorá pobaví formou, hláškami, násilím, príbehom a je sa nad čím aj zamyslieť. Klasika. ()

4ct10n

Moje nejoblíbeňejší role Al Pacina. Příběh jak se jeden kubánec dostal "zo stoky hore" s výbornou dobovou hudbou a atmosferou Miami 70. let. Poslední scéna v Tonyho paláci je dokonalá. ()

Sfinkter

Žádný film se srovnatelnou délkou mi neutekl jako Scarface. Temná gangsterská balada o vzestupu a pádu člověka. Jedna z nejlepších Pacinových rolí. Poslední zhlédnutí 4/24. ()

senor

Ne. Chápu proč je film tak adorovaný černošským obyvatelstvem USA, nicméně to je právě ta smutná skutečnost. Začátek dobrý, pak to jede z kopce a závěrečná přestřelka je už naprosto mimo. Tři hvězdy jsou za výkon Pacina a za solidní zábavu na 170 minut. Ještě že ten pravý příběh mafiána natočil o 7 let později Scorsese. ()

Komprimus

Hromady kokainu, bezdůvodné násilí a epochální Tony Montana dělají z tohoto filmu něco, na co si vždy vzpomenu, když po mě někdo chce mé TOP filmy. Toto je snímek enormně kulervoucí. ()

Shetland

Jedna z nejlepších filmových rolí Al Pacina, i kdyby hrál jen tuto jedinou filmovou roli,tak by se stejně nesmazatelně zapsal do kinematografie. V tomto případě delší stopáž nebyla na obtíž, ba přímo naopak. ()

ivan_drago

Dokonale napsanej a zahranej film, Pacinova nejlepší role a zvrhlá cesta za americkým snem. Jeden z nejlepších filmů vůbec. Šokující, vtipný, smutný a dechberoucí, to vše podpořeno dialogy ostrými jako břitva a dokonale zvolenou hudbou. Dále přidejme trochu té opodstatněné brutality, špetku romatiky (taky zvrácené) a vyjde Vám perfektní filmový zážitek. "Must see" pro všechny". ()

Qitek

Já naprosto chápu, proč je to kult a ve své době tohle? Uf. Ale mě ten agresivní a krajně nesympatický čurák Tony “mindrák” Montana nebere, nebral a brát nikdy nebude. Vrchovatě nesnesitelný slizoun (anti)hrdina (byť herecky naprosto famózní), kterému tu ránu do zad přejete už jen za to, jak se chová hned na začátku. Naprosto nelíbivá hudba. Brian De Palma bez pochyb stvořil technicky skvělý kousek. Bohužel je každé (viděno třikrát s velkým odstupem) 170 minut dlouhé sledovaní takového zmrda podmáznutýho Moroderovým výkalem pro mě opravdu náročná záležitost. Před 30 lety mě to jako kluka minulo. Někde ve dvaceti taky… Po třetí jsem vzdal jakoukoli snahu přijít Scarface na chuť. Novější, citlivější Carlitovu cestu miluju a pokládám jí za mnohem silnější kousek a takové pozornosti se jí nedostává. ()

Jizni Tlapa

De Palma má na mafiánskou tématiku režisérky doladěný recept, to se musí uznat. Ztvárnění postav,stejně jako scénář a kostýmy vyvolávají pravou ilegální atmosféru a stejně tak vyobrazení životní cesty od "Fidelova prodavače párků" k největšímu drogovému kápovi je zachyceno na jedničku. Co se filmu dá ale zásadního vytknout, je opravdu šíleně utahaná stopáž, která Vás prostě nepustí k pocitu neustálého napětí. Stejně tak k plnému hodnocení! ()

karlik4801

Jen z nejlépe atmosferických filmů. Ta atmosféra srší napětím snad v každé scéně. Ať už jde o přestřelky, dialogy mezi přáteli nebo rodinou. Pár zvratů ve scénách, jako zatýkání a střílení "vlastní krve". Al Pacino v nejlepší formě, do role Tonyho Montany se dostal svižně a dobře se v ní představil. Všechny jeho scény vypadali tak doopravdicky. Celkově ale chybí pořádná lomcující podívaná. ()

Dado

Napätie, akcia a skvelý Al Pacino, ktorého výkon je natoľko uveriteľný, až začnete pochybovať o tom, že jeho jediným zdrojom príjmov je herectvo. Zjazvená tvár má prakticky všetko, čo si človek od poriadnej gangsterky môže prijať. Avšak Brian De Palna sa snažil divákovi priniesť toľko, až to napokon trochu prestrelil. Stopáž o hodnote rovných 170 minút totiž niekomu môže vyhovovať, no mnohým (vrátane mňa) určite prídu niektoré scény zbytočné a trhajúce atmosféru celého filmu na kúsky. Zbaviť sa ich, skrátiť tak film asi o polhodinu a okamžite by sa jednalo o prezentáciu ukážkového diela s mafiánskou tematikou. (80%) ()

Mr.Bulanek

Je skoro jednou tolik delší než Zjizvená tvář (1932), ale přijde mi, že tam toho je méně. Přijde mi, že celých 170 minut se jen šňupalo, občas někoho zabilo a to je všechno. Jediný důvod proč tento film vidět je skvělý Al Pacino, a závěrečná scéna, kterou ale můžeme vidět na internetu v různých videích. Pro mě ztráta času, radši si pustím tu starší verzi. ()

Tyny

Klasický Al Pacino, jehož role mu skvěle sedla a nedokážu si v ní představit kohokoli jiného. Hodně silný film s hodně dramatickými scénami u kterých člověku naskočí husí kůže. De Palma dokázal, že si umí diváka skvěle získat. Nemůžu ale dát plný počet hvězd z jednoho prostého důvodu.. Film sice trvá 3 hodiny a prakticky ten příběh si to prostě zaslouží, ale chvilkami bylo vše zdlouhavé až nudné, což nemění nic na hereckých výkonech a váze filmu. ()

Honzíno

Pro mě mnohem osobitější než Scorseseho 'vrcholná díla'. V daném žánru to je naprostá špica. De Palma je atmosférický bůh a Pacino zas ten herecký. U mě je problém spíše se samotným žánrem. Kromě světlých výjimek (Kmotr, Neúplatní) asi nedokážu košaté konstrukce mafiánských opusů náležit docenit. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru