Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

.DukE.

Jeden z mých top kousků. Film má neskutečnou atmosféru, doba je tam zachycená dokonale se všemi detaily (slang, hudba, oblečení ...). Stejně tak jednotlivé postavy v čele Tonym. Nacpat to do méně minut by snad ani nešlo. ()

RobbieM@N

Je tak ukrutné vědět, že kdybych viděl Al Pacina na velkém plátně poprvé, tak bych tento film ve mě zanechal větší dozvuk, a o mnoho víc bych si ho užil. Samozřejmě už tak životní Pacinův výkon podporuje bezchybná režie, ale tohle realistické a syrové dílo mě moc prostě nedostalo ()

Mincek

Myslim, ze nikto by nezahral Tony Montanu lepsie ako Al. Miestami som nedychal a trojhodinova put Al Pacina za americkym snom mi ubehla ako voda aj vdaka nezabudnutelnym akcnym scenam, ktore boli na vtedajsiu dobu majstrovsky natocene s velkou davkou brutality (motorova pila, obesenie vo vzduchu a final countdown v Tonyho vile). Asi nie je nahodou, ze najlepsie tri filmy z dielne Briana De Palmu su Gangsterky. Scarface, Carlitova cesta a Untouchables patria medzi klenoty tohto zanru. 9/10 ()

Asdas

Pacino a jeho strhujúci herecký koncert je názornym príkladom ako si dokáže herec ukradnúť film pre seba.Samozrejme čo by bol tento film bez Michelle Pfeiffer a Stevena Bauera,ktorý tu hraje svoju životnú úlohu.Scenár Olivera Stone je presne taký aký od príbehu Kubánskeho utečenca očakávame(drogy,sex,hlúpe slovíčka,brutalita a opať drogy) film v ktorom má každé F*CK svoje opodstatnenie ()

MarkHoppus

Al Pacino je herec, kterého si pokaždé, když někdo vysloví jeho jméno, představím v roli Michaela Corleone a asi to tak navěky zůstane, nicméně Scarface a role Tonyho Montany je taky něco skvělýho. Nejen že skvěle zahrál kubánského přistěhovalce, ale skvěle zahrál i pomalu vzestupujícího gangsterskýho bosse, a role mafiána mu asi sedí opravdu nejlíp, i když skvěle umí zahrát i detektiva (Insomnia). Brian De Palma zrežíroval film na výbornou a později se mu povedlo zopakovat spolupráci s Pacinem v Carlito's Way, což je taky moc dobrej film. Težko říct co vytknout, asi opravdu nic, film je po technické stránce výborný, herecké výkony jak by smet, takže není co dodat. ()

Exix

Na rozdíl od kmotra si zde Al Pacino zahrál mafiána který se choval přímo jak "Prase".Nejoblíbenější věta byla "Na všechno a na všechny Seru".Když to shrnu byla to vynikající podívaná až na ten závěrečný masakr kdy se s něj na 10 minut stal terminátor. ()

angel.CZ

Pro mě osobně naprosto fascinujicí film viděl jsem ho snad 100x ať v českém či původním anglickém znění.Naprostá krása !Asi to je Al Pacinem ()

haans

Tony Montana aneb Al Pacino v jedné ze svých nejlepších rolí, která jako by mi byla na míru ušitá. Na rozdíl od Carlitovy cesty jsem se ani chvilku nenudil a film mi dal přesně to, v co jsem doufal, možná i trochu víc :) ()

ktzc

Dechberoucí film s vynikajícím Al Pacinem, vynikající režií, kamerou, hudbou... No prostě jedna z nejlepších gangsterek. ()

geo311

Při sledování filmů si často říkám, tohle mohlo být lepší, tady se děj mohl ubírat trochu jinak, tadyto mohlo být vyjádřeno jinak. Zjizvená tvář do této kategorie nepatří, kyždý detail je perfektní a Al Pacino zahrál svoji roli geniálně. Co by se dalo vytnout je délka - 170 minut je přeci jenom trochu dost a 20 minut, o které by se dal film zkrátit, by se našlo. Ale to k velkolepému filmu v 80tých létech patřilo. A hudba má samozřejmě také dobové omezení. ()

Dslike

Moj dojem z filmu mi mozno zkazili moje prehnane ocakavania. Premna bol v tomto filme Al Pacino absolutne nemozny, aboslutne som sa snim nevedel stotoznit, jeho reakcie, chovanie, proste nic coho by sa dalo chytit. K tomu zabijacka stopaz 170min ktora na to aky mala priestor nic nepriniesla ( narozdiel napr. od BLOW ktory za 124 min stihol zaciatok, vzrast aj pad drogoveho krala + uzastne dialogy s konecnou myslienkou ) tu ale nic, niesom si vedomi toho ze by som zaspal ,ale pripustam to ,pretoze som absolutne nepostrehol akysi vyvyn deja, chudobny Al Pacino pride, ide sem , ide tam a zrazu scena kde mu trcia dolare este aj z topanok. Napriekt tomuto vsetkemu sa nato ale dalo pozerat ,ako sa hovori ,,neurazi, ale nenadchne" .Je to tak na 2 a pol *, ked ale vezmem v uvahu ake filmy maju umna ** tak sa priklanam k tym trom. Za pozretie stoji snad len posledna scena, viac nenapisem aby som nepokazil radost tym odvazlivcom ktori to vydrzia az do konca. ()

oasismanik

Dlhá a efektívna "řezba" hlava-nehlava. Dnes už jeden z klasických filmov a kult ako sa patrí. Herecký a dokonaly koncert Al Pacina, ktorý podal podľa mňa práve v Scarface svoj životný a najlepší herecký výkon. Je 170 minút veľa? Rozhodne nie. ()

Ernie_13

Brilantne vyobrazenie zivota drogovej mafiea poviem vam, je to riadne hnusny zivot! Al Pacino je oscarovo drsny...skoda, ze to akademici nepochopili!? ()

Crowe23

Tony Montana je mizernej, chamtivej, sadistickej, bezcitnej a neustále zfetovanej parchant. A my ho za to všichni milujem. Film nemá snad jediné hluché místo a svojí brutalitou, neskutečně skvělým scénářem a hlavně Alem Pacinem v životní formě si vydobyl kultovní status. A ikdyž je Tony takovej bastard, tak chlap, kterej dokáže říct chlápkovi s nastartovanou motorou pilou ať si ji strčí do prdele si zasluhuje úctu a obdiv. ()

L3G1ON4R

Docela dechberoucí gangsterská střílečka s drogovým bossem Al Pacinem, který se zcvokne ze své chamtivosti a intoleranci k světu a i svým bližním. Tahle drogová střílečka je báječnou pohádkou na svou dobu. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru