Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Delaney

Nebejt Al Pacina, tak film ma pouhych 99%, ale díky němu to táhne na 150%. Lepšího Antonyho Montanu si ani neumim představit. World is yours! ()

Viburnus

Kdysi jsem tenhle film načal, Pacina mám rád, ale co jsem viděl, respektive slyšel - ty dialogy!!! Chápu, že nám tvůrci chtěli ukázat, že na to, aby se člověk stal drogovým bossem, nemusí být žádný koumák. Vlastně stačí být úplně blbej, mít sebevědomí a za páskem pistoli. Ale ráchat v tom divákovi obličej hodinu a půl?! Myslím, že toto sdělení pochopil každý po první půlhodině (viz Tonyho první obchod, kdy sám k původní ceně 7000$ přihodil ještě tři tisíce, aniž by si toho všimnul). "Drž hubu" "Ty drž hubu" "Ne, ty drž hubu!" nebo "Jsi s*áč" "Sám jsi s*áč" "Fakt seš s*áč" aneb velký drsný mafiáni se hádají jak desetiletý fakani. Po třičtvrtěhodině jsem s tímhle filmem skončil. Před pár dny se ale mí přátelé začali nad Scarface rozplývat, a tak jsem se donutil to zhlédnout ještě jednou. Poslední třetina mě bavila (v kladném slova smyslu) a kdyby byl celý film, nebo aspoň většina, v tomto duchu, byla by to pro mě skvělá podívaná. Ale to je příliš kdyby a by. Na hodnocení se velkou měrou jistě podepsal i český dabing, který bych přirovnal asi k dabingu seriálu MASH, navíc s horším obsazením, což se pro film naprosto nehodí... jsou to lepší dvě hvězdy, do tří to dorovnalo Vice city ze série her GTA :) ()

dehlie

al pacino v roli tonyho montany je rovnako krutý ako jeho michael corleone, ale ako kubánec impulzívnejší, drzejší mafián sui generis. svojou postavou robí al pacino vlastne celý film, ten jeho kubánsky akcent je brilantný. celkovo dej propomína neskoršie kusy ako kokain, americký gangster, či carlitova cesta- ktorá mi po zhliadnutí scarface vyznieva napriek koncu tonyho montanu ako druhý diel. michelle pfeiffer hrá snáď najmárnivejšiu postavu dejín filmu, myslím že sharon stone v casine sa na ňu po tomto už vôbec nechytá. ()

Dallas

De Palma si môže s kľudom podať ruku so Scorsesem či Coppolom. Al Pacino sa pre role mafiánov jednoducho narodil a jeho Tony Montana je jedna z jeho najlepších. Montana je drzí, silne sebavedomý a výbušný chlap, ktorý zaslepený túžbou po nekonečnej moci nakoniec stráca všetkých a všetko. A toto Pacino stvárnil ozaj dokonalo. Scarface je filmársky perfektný film, ktorého najslabšou stránkou je scenár Olivera Stonea. Nie je vyslovene zlý to ani náhodou. Je len trochu jednoduchý a kedže myslím, že cesta k podobnej moci nie je nikdy jednoduchá je to chyba. Nakoniec vyzdvihnem veľmi zaujímavú aj keď trochu netipickú hudbu. Pre mňa je aj tak stále najväčším mafiánom Michael Corleone. 85% ()

Reverger

Klasický akční, gangsterský film, jež svojí délkou, naprosto strhujícím, procítěným, dech beroucím příběhem a s Al Pacinem v hlavní roli nijak neunaví ba naopak, donutil mě se dívat. ()

conery1

" My ti povieme kto ide proti tebe a odstránime ti z cesty koho budeš chcieť. Budeš mať problémy s vyberaním peňazí, my sa do toho vložíme. Pracuje pre mňa osem zabijakov s odznakmi. Ostrí chlapci-keď udrú je to cítiť. Občas niekoho chytíme čo sa nám pletie do kšeftu-malú rybu." Díleri drog a polícia pekne ruka v ruke a všetci spolu svorne bohatnú. Dlho som čakal na toto dielko a... malé sklamanie, ale ozaj iba malé. Po prvých minútach Alovho hrania som si medlil ruky na jeho umenie, ale to zostalo len v kancelárii vyšetrovateľa. Zábery s motorovou pílou mali byť otrasné, ale prišli mi smiešne. Ale aj tak to bola vzrušujúca jazda smerom na hor a potom strmhlav dole. Ľudia točiaci sa okolo drog sa nedožívajú vysokého veku. ()

aLPaC

V té době ještě scénárista Oliver Stone sepsal vypiplaný scénář, kterého se ujal Brian de Palma, jenž do hlavní role obsadil Al Pacina. Nikdo by se na roli arogantního a cílevědomého uprchlíka z Kuby, který začal od píky a vypracoval se až na samotný vrchol drogovému byznysu nehodil lépe. Charakterově úplně odlišná postava než v Carlitově cestě. Filmařsky skvostné, za dlouhou stopáž jsem byl rád, prostě není co vytknout. Nechápu akademii, že tento film neodměnila minimálně nominacemi. To mi hlava nebere a asi nikdy nepobere. NEJLEPŠÍ HLÁŠKA - Frank Lopez: Poslouchej, Tony.. Nezabíjej mě, prosím. Tony Montana: Já tě nezabiju. Frank Lopez: Díky. Tony Montana: Uhni. Manolo, odpráskni toho ničemu! ()

Movie Gourmet

Skvělý mafián Al Pacino jako Tony Monata, který se řídí heslem "Svět patří nám". Kvalitní a legendární mafiánský snímek v režii Brian(a) De Palma(y). Dobře hrající Michelle Pfeiffer. Verdikt: 5* a 85 %. ()

TwoFace

— I'm Tony Montana! You fuck with me, you fuckin' with the best! — V tomhle filmu se Pacino pořádně vyřádil. Tony je machr s „koulema“, který si v ničem nebere servítky a jde si tvrdě za svým. Balí holky na zmrzlinu, fuckuje, nesnáší komunisty a chodí se do ZOO dívat na tygry. Tony Montana je dost možná ten nejcharismatičtější anti-hrdina všech dob. I když víte, že je to prvotřídní hajzl, stejně mu budete fandit a sledovat jak stoupá na vrchol. Přes mrtvoly. Přes spoustu mrtvol a krve. A z toho plyne poučení, že (a teď budu citovat Toma Angela) nezáleží na tom, jakou má člověk moc, protože se vždycky objeví někdo silnější, kdo mu přistřihne křídla. A Tonymu nepomohl ani jeho „kámoš“. ()

LBsmoke

skvělé, Al jako vesnický balík, který se ukrutnou mermocí došňupe navrchol a ještě dál (Michelle mu krásně sekunduje) jen dobře(v tom že je to jinačí) že je to tak trochu nadsazené až neuvěřitelné.. chybí tu ty drobnosti, které by vykreslovali realističnost třeba v Tonyho cestě na vrchol (jiný úhel pohledu, epizodní gangsta příhody) .. vše je tu záměrně(O.Stone stylem) nahozeno právě na bedra hlavního (skoro)NESMRTELNÉHO (NE)HRDINY s koulema a protivným kubánským přízvukem.. výhrady by nějaké byli takže tak na 4,7* ale ukážu na něj prstem "thats the bad guy" nejde nedat 5* ()

Ollie235

Osobně jsem fanouškem spíše gangsterek typu Kmotr a tohle je prostě něco jiného. Neříkám, že je to vyloženĕ o moc horší, ale Al Pacino mi víc sedí jako elegantní člen rodiny Corleone, dávající příkazy pouhými gesty než jako výbušný zbohatlík s nosem zabořeným do kokainu (v obou rolích byl každopádnĕ výborný). Co se týče samotného Scarface - u mě dost ztratil kvůli obrovskému očekávání, se kterým jsem do něj šel, ale i kvůli pár nedostatkům, které jsem nemohl překousnout. Tím největším je hudba, která mi do filmu absolutně neseděla, chyběl mi ale i větší spád a napětí. Samotný příběh moc zajímavý není, proto to chtělo něco navíc a to jsem tam neviděl. Jinak ale solidní příspěvek do žánru, ale do nebes bych to tolik nevynášel. ()

kamigava

Asi jeden z nejlepších výkonů Al Pacina. S takovýmhle gangsterem bych si nezahrával. Tenhle kultovní film jistě stojí za zhlédnutí. Ani ta velká stopáž mi nepřipadala dlouhá. Uteklo to jako voda, ve filmu se pořád něco děje. Člověk by neřekl, jak se může z toho docela obyčejného chlápka v hawaiiské košili stát velký bos, který má na svém křesle napsané vlastní iniciály a pak, když už je na vrcholu, spadne zase na dno? Z toho plyne ponaučení - Kdo chce víc, nemá nic. ()

bohemia_regent

Proč ten Al Pacino ve většině scén tak příšerně přehrává? Vždyť už tolikrát - předtím i potom - dokázal, že umí zahrát výborně. Asi přece jen potřebuje režiséra, který ho bude skutečně režírovat a nenechá ho dělat, co se mu namane. Tady jsem především "díky" jeho výkonu měl každou chvíli dojem, že sleduju parodii na mafiánské filmy. ()

Santino7

Každý z nás má nejaké tie filmové postavy, ktoré mu jednoducho prirástli k srdcu. Môžu to byť postavy kladné, no taktiež aj záporné (takzvaní antihrdinovia). Jedným z takýchto záporákov/antihrdinov, ktorí vás dozaista nenechajú chladným a budete mu fandiť napriek všetkým jeho chybám, je kubánsky "sympoš" Tony Montana (I always tell the truth. Even when I lie.). Kultová filmová postava, ktorú dnes už pozná takmer každý. Ťažko opísateľné jedinečné čaro tohto De Palmovho filmu úzko súvisí s tým, že hoci už je vyše tridsať rokov starý, stále dokáže poľahky zaujať (či skôr očariť) nových a nových priaznivcov. Že ste Scarface ešte nevideli? Ak skutočne nie, odporúčam to čo najskôr napraviť. Tony Montana, najznámejší a zároveň najambicióznejší filmový "Kubánec" v podaní fantastického Al Pacina je stručne a jasne legendou (You wanna fuck with me? Okay. You wanna play rough? Okay. Say hello to my little friend!). Veľká poklona Pacinovi, opäť raz podal bravúrny, či priam nadľudský výkon, a do svojej postavy sa doslova vžil. Film ako taký je k tomu ešte aj neskutočne štýlový - "potoky" peňazí, krvi, kokaínu, zbraní, cigár a iných "chlapáckych záležitostí", a aby toho nebolo málo, tak aj nezabudnuteľných scén a hlášok (tých je tu ostatne toľko, že by kľudne mohli byť "rozdelené" aj do desiatich filmov.)... K tomu všetkému tu máme navyše vynikajúci dramatický príbeh o vzostupe a páde muža, ktorý mal svoju hrdosť, a navyše netúžil drieť ako otrok v podradných zamestnaniach a brodiť sa v chudobe a sračkách. Tak radšej proste ovládol Miami, bodka... Tony je obrovský hajzlík, a nie že nie, záporák toho najvyššieho kalibru, no predsa mu chtiac-nechtiac budete zaručene fandiť od začiatku až do konca, nakoľko je zásadový a má charizmu, že by sa z nej dalo krájať. Veľká škoda, že dnešní filmári už nedokážu vo svojich filmoch navodiť takúto pravú a skutočnú atmosféru poctivej gangsterky. Kultovka, na ktorú nedám dopustiť. The world is yours! 100% ()

Mikino00

Vzestup a pád drogové bosse Tonyho Montany táhne hlavně Al Pacino, který ze sebe vydal naprosto vše a jeho nesympatického cholerika s nevypočítavým chováním podal naprosto přesvědčivě. Jinak se jedná o gangsterku dávající nahlédnout (nutno říci, že velmi syrově) do světa drogových králů. Neuškodily by trochu silnější vedlejší postavy, takhle to byla one man show. ()

Nethar

Další legendární mafiánský snímek. Výborný Al Pacino. Na rok 1983 určitě úžasná věc a velká inspirace, taková hra GTA ze Scarface určitě hodně čerpala. ()

cesky_hrac

O tomto filmu jsem se dozvěděl úplně náhodou. Četl jsem historii herní firmy Rockstar games.. Grand Theft Auto: Vice City: ,, Vývojáři se hodně inspirovali filmem Zjizvená tvář." ( tohle nebyla citace, protože se to moc nepamatuji. Bylo to už pár měsíců zpátky...) Řekl jsem si: ,, Ten film musím vidět." Po neskutečném odkládání jsem se ke zhlédnutí dostal. Příběh vypráví o kubánském přistěhovalci( Tony Montana. Hraje ho Al Pacino.), který se postupně dostává pomocí krveprolití na samotný vrchol..Užívá si. Koupí si vilu. Prodává drogy, rozhazuje peníze, nechová se ,, normálně". Zabije svého nejlepšího kamaráda..Střelí svoji sestru, která byla s jeho kamarádem. Štěstí mu nepřeje. Jeho příběh má tragický konec.. Litoval jsem proč jsem se na film nepodíval dříve.. Tento film je naprosto boží!!! Nemám k tomuto snímku žádné záporné body. Je prostě( podle mě) bezchybný. Tenhle film bych doporučil všem, kteří mají rádi filmy na které nezapomenou!!!! Dávám 11/10!! ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru