Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

horacko

Perfektná gangsterka s výbornou hlavnou postavou. Tony Montana je podľa mňa životnou rolou pre Al Pacina. Skvelá životná cesta jedného kubánskeho politického väzňa, ktorý sa z absolútnej nuly, keď začínal ako zamestnanec fastfoodu stal líder drogovej mafie. Dobrodružstvo, slávu,obdiv, ženu a peniaze.....to všetko Tony získal. THE WORLD IS YOURS. ()

DellEthing

Postrádal jsem vývoj postavy ve smyslu stoupání po společenském žebříčku. Příběh se mohl víc zabývat profesním růstem dealera od malé ryby po velkého šéfa. ()

jitrnic

Kupodivu mi vůbec nevadilo, že tohle všechno jsem už někde viděl, že děj je celkem předvídatelný a závěrečná přestřelka mírně řečeno nepravděpodobná. Je to totiž fantasticky natočeno a zahráno. Myslím, že společně s Michaelem Corleonem a Sonnym z Psího odpoledne je Tony Montana Pacinova nejlepší postava. ()

ganz

No nebýt toho terminátora na konci ( a asi celé scény), byl by film mnohem lepší. Tohle trochu kazí dojem, ale stále je to za 5*. ()

J-o-k-e-r

Bravurní snímek o vzestupu a pádu mafiánského bosse Tonyho Montany se skvělým Al Pacinem v hlavní roli. Kmotra miluji, ale Tony pro mě navždy zůstane jeho nejpovedenějí role vůbec. Tři hodiny doprovázené vynikající hudbou, skvělými postavami (včetně ultraštíhlé M. Pfeiffer) mi utekly jak voda a za závěrečnou přestřelku bych dal i 6. hvězdu.... ()

Eso_pwned

Tady ty filmy....to je furt to stejný dokola, už mě to přestává bavit:D Jinak ta scéna, kterou zparodovali v South parku byla dobrá. A role Al Pacina se mi nelíbí. Narozdíl od klidnýho, seriózního mafiána v Kmotrovi. Ale styl má, to se musí uznat. ()

Puyi

Film je to skvělý - výborný děj a jeho výborný spád (ani na malou chvíli jsem se nenudil), skvělé postavy i herecké výkony, skvělá akce, líbila se mi i hudba.... Ale co bylo hlavní a nad čím jsem přemýšlel po ceou dobu filmu bylo to, jak je Al Pacino neuvěřitelný, dokonalý a naprosto bezchybný. Je asi trochu smutné, že jsem si to opravdu uvědomil až při zhléhnutí tohoto filmu (a je to o to smutnější ještě proto, že on prostě špatné filmy ani role nemívá), ale aspoň že jsem si to uvědomil někdy teda...!!! Sám Al Pacino říká, že Tony Montana je jeho nejoblíbenější role a já tomu naprosto věřím, tohle mu fakt skvěle sedělo... prostě užasné, co předvádí v každém svém filmu, u každé své postavy, při každé své scéně... Hlavní důvod proč dávám 5* je prostě boží Al Pacino! :) ()

ABCD Marta

Je opravdu možné, že oněch 170 minut uteče jako voda, že Scarface je pecka, která diváka usadí na zadek již úvodním intrem s podmanivou hudbou v pozadí, že Brian De Palma natočil gangsterský majstrštyk, jenž může soupeřit s Coppolovými Kmotry, a že s Tonym Montanou (famózní Al Pacino v hlavní roli), ačkoli je to takový šmejd, může člověk i sympatizovat? Ano, je. ()

šerminator

Střílení peníze a hodně, hodně, hodně, hodně kokainu. Narážka na Al Capona se jaksik vytratila a je z toho tří hodinový nudný film. Zavěrečnou střílečku jsem si musel pustit v rychlejsim tempu abych se dopatral konce. Al Pacino hraje dost stereotypně, pořád malý nasraný mafiánek, kterému se nic nelíbí. Dlouhý a stereotypní film. ()

vyfuk

Abych se přiznal... čekal jsem od toho víc. Mnohem víc. Al Pacino v hlavní roli byla sice Oscarová, ale ten příběh se mi nelíbil. Jak by řekla naše učitelka výtvarky: "No co to je? To nemá ani vzor, ani podklad, ani pozadí. No to, to, to, to, toje blbost!". Smrt Al Pacina se mně prostě nezalíbila. Vždyť on byl ten největší machr "mafie" v tomhle filmu. Škoda tý smrti. O čtyři roky později: Už nejednou se mi stalo, že hold přišel nějakej projekt, který byl kultovní a milován a já mu prcl jen tři hvězdy. Například jako Poslední skaut, ze kterého se nakonec vyklubala pro mne jedna z nejlepších kriminálních komedií vůbec. Tak jsem si řekl, že musím dát i druhou šanci Scarface. Na tento film jsem vždycky vzpomínal jednoduše tak, že se mi nelíbil. Jediný, co k tomu po těch skoro až čtyřech letech říct je, že moje o čtyři roky mladší já bylo asi kokot. Alespoň, co se týče vkusu. Hudba pana Morodera perfektně podchycuje a neopakovatelně dokresluje atmosféru tohoto díla a co se týče stránky příběhu, tak jo. Film je to dlouhý, ale nijak to neubírá na tom, že sledovat příběh takovéhoto gangstera byla opravdu lahoda a něco velkolepého. Poučení je, že se vyplatí dávat takovýmto filmům druhé šance, protože poté tím lepším ohodnocením budu moct nejen obohatit profil filmu zde na ČSFD, ale i sám sebe, že jsem se podíval opět na kvalitní a super film. ()

TheRoller

"Každý pes raz zdochne," povedal Tony Montana a mal pravdu. Al Pacino vo svojom živly predviedol heroický výkon ako vždy. Dej ma "vcucol" hneď od začiatku, čo sa mi až tak často nestáva. Typická gangsterka, ktorej koniec by mi nevadil ani v okamihu, keď si Tony kúpi svojho vysneného tigra. Snímok je však jedinečný tým, že nezobrazuje len vzostup, ale aj pád spočiatku obyčajného politického väzňa, neskôr mafiánskeho bossa. Kto nemá rád nadávky, nech hodnotí nižšie. Kto nemá rád krv, nech to ani nepozerá. ()

Autogram

Pýcha a pád. Vzostup Tonyho Montanu zo špinavého imigranta až po zhŕňanie drogových miliónov a spoluprácu na najvyššej úrovni s kolumbijskou mafiou. Potiaľ je všetko v poriadku, príbeh funguje na jedničku, teda na päť hviezd. Ale potom sa hlavný hrdina z drog zblázni a spolu s ním aj scenárista a do konca to dovedie ako paródiu na westernové prestrelky, čo by slušalo skôr Tarantinovskému štýlu a tu sa to vôbec nehodilo. –––– Neříkej mi bejby, nejsem tvá milenka. – Zatím ne, ale dej mi trochu času. –––– Ty hajzle, kdo to dal dohromady? Já, já to byl! Komu věřím? Sobě! Komu můžeš věřit? Sakra. Nikomu. Seru na všechny. Nepotřebuji ho. Ji taky ne. Seru na ně. Hm. Nikoho nepotřebuji. ()

Sheffield

Nejlepší možné zachycení vzestupu a pádu. Nádherné, někdy až poetické cvičení v podání Briana De Palmy, který si za režii tohoto snímku vysloužil nominaci na Zlatou malinu. Tony Montana si jde tvrdě a bezohledně za svým... koncem. ()

Ravi

Scarface je založený na výkonu Al Pacina, ale upřimně řečeno, jinak to až tak dobrý film není. Omlouvám se svým přátelům a fandům filmu, ale nezískal si mě. Celý se točí okolo hlavního hrdiny, který se potácí ode zdi ke zdi a pořád plácá cosi o pravdě a cti, kterou si sice v podstatě udrží, ale jinak to s ním jde celou dobu, slušně řečeno, dost z kopce. Až by se chtělo říci, že čím výš, tím hlouběji v ..., no víte kde, je. Konec byl z kategorie B až C, velké zklamání, ale největším problémem je délka, která je vzhledem k ději neúnosně přetažená. S ubíhající stopáží mi bylo více a více jedno, co se stane dál. Nedokázalo mě to vtáhnout. Ale abych jen nepomlouval, což mi bohužel jde snadněji, tak krom brilantně podané hlavní postavy je na co se koukat z hlediska kvality celkového zpracování příběhu narkodealera. Také hudba je poměrně atmosfericky katastrofická a čím blíže konci, tím naléhavěji tragická. Jedno vím určitě, Scarface jsem si pustil poprvé a naposled. 60% = 3/5 ()

Jaro.Krafcik

Už legendárna gangsterka Scarface. Od začiatku skvela akcia,no po čase ma už tie zážitky zo života Tonyho Montanu nudili. Možno ak by film nebol zbytočne natiahnutý a nemal takmer 3 hodiny tak by to nevadilo. Parádne sceny ako prestrelka v bare a záverečná krvavá scéna ktorá zavŕšila celý život mafiána Montanu a aj celý film. Odporúčam pozrieť fanúšikom gangsteriek. 4* ()

KASUGI

Zklamání jako prase. Dlouho jsem se těšil na tuhle kultovní gangsterku. Film, který silně inspiroval tvůrce hry GTA Vice City. Takže jsem tak nějak očekával příběh přistěhovalce, který si potřebuje v americe vydělat nějaký ten dolar na živobití a od drobných krádeží se dostane až k velkým zločinům a vraždám. Těšil jsem se na příběh chudého člověka, kterého postupně pohlcuje touha po moci a bohatství, až skončí totálně na zcestí jako obávaný mafián. Bohužel jsem už od prvních minut dostal arogantního drzého hajzlíka, k němuž nelze chovat žádné sympatie ani pochopení a jehož konec je (očekávaným) zadostiučiněním. Škoda, třeba scéna, kdy odmítne poslechnout rozkaz, je vynikající. Kdyby film stavěl na mnou očekávaném konceptu, byla by to pecka. Fakt nemám potřebu koukat tři hodiny na debílka, který skončí tak, jak si (už od začátku) zaslouží. Takhle je to jen dobře natočená klasika. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru