Náš čas na Zemi sa chýli ku koncu. Tím výskumníkov sa odhodlá na najodvážnejšiu misiu v histórii ľudstva: vycestuje z našej galaxie a ich cieľom bude zistiť, či má ľudstvo budúcnosť medzi hviezdami. Oceňovaný režisér Christopher Nolan (trilógia Temný rytier, Počiatok) prichádza s ďalším prelomovým filmom. Vo filme Interstellar si okrem iných zahrali držiteľ Oscara Matthew McConaughey (Klub poslednej nádeje), držiteľka Oscara Anne Hathaway (Bedári, Diabol nosí pradu). Scenár k filmu v réžii Christophera Nolana napísali Jonathan Nolan a Christopher Nolan. (Continental film)

Kejdlo

Interstellar mi dopřál vizuálně podmanivý zážitek a hned při dvou scénách jsem se solidně rozbrečel, stejně jako polovina osazenstva v kině. Příběh mě ale úplně nedodělal a je to především tím, že mě vesmír nikdy moc nezajímal, takže definitivní verdikt vyřknu až při dalších projekcích, jak už je u mého postoje k Nolanovi a jeho komplikovaných filmů zvykem. A po druhé projekci už je to pouze 8/10 ()

BMAJTZ

Možná, že jde o nejméně zapamatovatelný film Christophera Nolana, ale i tak je třeba zmínit jeho originalitu. Jde o čistou scifi bez okolků, ale bohužel ne dokonalou. Ve filmu se vyskytuje celá spousta logických chyb a nejasností. Jinak viděno v kině a myslím, že na domácích obrazovkách to takový vjem nezanechá. ()

kenkaku

Nemám rád, když mi film cpe nějaké abstraktní poselství (ano, narážím na Kubrickovu odyseu). To Nolan nedělá a jsem za to rád. Je mi fuk, když mi své poselství naservíruje polopatě. Každý není Einstein. Co mi není fuk je když ze mě dělá totálního blbce. Nolan rezignoval nejen na logiku obecnou (evakuovat celou planetu?! Jak sakra postapokalypťané co nemají co žrát zvládli udělal tu orbitální stanici?) tak i tu svou vlastní, kterou diváka krmí skoro tři hodiny (přijímat zprávy na Zemi z planet lze, ale z rakety ne??? to opravdu nešlo formou "anomálie" dát vědět rovnou co dělat hned na začátku?). A přitom celková myšlenka filmu je dobrá, vizuální provedení bezchybné a dokonce obsahuje nejeden naprosto unikátní moment díky kterému se film vryje do paměti. Celkem dlouho jsem váhal zda 3 nebo 4. Musel jsem se nato dokonce vyspat aby si vše rozleželo... výsledkem je ale pocit průměrnosti a upřímně na druhé podívání se budu muset přemlouvat :/ ()

gutshoter

Čekal jsem něco velkolepého a zklamán rozhodně nejsem. Škoda, že jsem nevyužil možnosti kina-zhlédnutí, dojem by byl, tuším, někde jinde už kvůli nesporně impozantním efektům. Musím ovšem přiznat, že průběh a především poslední cca půl hodina filmu byly strhujícím zážitkem. K Nolanovi začínám dozrávat, chápu ho, ale pořád to není moje krevní skupina a nevím, jestli někdy bude. Každopádně těch třech hodin nelituju ani v nejmenším. ()

insurgentes

Z Matrixu byli všichni taky vydřený, i když se nakonec jednalo v jádru o vlastně docela obyčejnou sci-fi střílečku. Takže bych úplně nevyčítal Nolanovům, že chtěli udělat jen trochu sofistikovanější zábavu, a úplně je minulo nějaké to duchovno. Problém je v tom, že za horizont událostí naší optikou opravdu nedohlédneme, takže dohady, co je "za oponou", můžou být nekonečnými přemi. Možná je tam opravdu jen ňáká fyzika, možná je tam usměvavý pánbů. Nebo něco úplně jinýho. Ale ten pocit, že koukám skulinkou v zácloně na sebe sama v minulosti, a řvu kurva nedělej to, ten jsem měl párkrát taky. ()

KR4T4S

Nemám rád filmy,kde se z racionálně uvažujících vědců stávají během jednoho střihu retardi, kterým zázračné emoce snížily IQ. Za vizuál, Jessicu Chastain a geniální hudbu Zimmera 45% ()

netahlo

Film ma pres vsechny ty efekty a sofistikovane reci pomerne banalni zapletku a jasne srozumitelnou strukturu. Coz je jen ku prospechu veci, protoze druhy podobny blabol, jako byl Pocatek, bych uz fakt nedal. Dlouho jsem premyslel, jestli dat ctyri nebo pet hvezd, ale nakonec rozhodl faktor McConaughey! Divalo se na to dobre? Divalo, takze proc si hrat na chytraka?! ()

Maynard.

Konečně sem se dostal k netu, abych mohl hodit koment na film, na kterej sem se těšil od tý doby, co o něm padly první zmínky. Světe div se, ale tohle je druhej film od Nolana, kterýmu nedám 5 hvězdiček. To je sice hezký vizitka, ale kurňa sem si o Nolanovi myslel, že všecky jeho filmy budu žrát jak cyp! Interstellar mezi tyhle filmy bohužel nikdy patřit nebude. Je to díky několika věcem. 1) strašně málo akčních momentů, v podstatě žádný, na což nejsem vůbec zvyklej. 2) naprosto zbytečně dlouhá stopáž. 3) těšil sem se na dokonale zpracovanou vizi budoucnosti, ale nedočkal sem se prakticky ničeho. 4) v kině seděl nějakej kokot se svou holkou, který celou dobu kecaly a přestali až když sem se snad po 4 ozval! Už chápu týpka v emerice, kterej odprásknul ženskou v kině, za to že telefonovala během filmu :o). Kdybych měl srovnávat, tak Gravitace je mnohem záživnější kousek než Interstellar. Nolanova originalita se projevila bohužel až ke konci filmu (časové smyčka atd...), což je málo. Film to je dobrej, krásně natočenej i s dobrým scénářem, ale druhej nejhorší od Nolana (první nejhorší je Insomnie.). Doufám, že další maestrův kosek nebude začínat písmenkem I. :o) /2.skouknutí/ Tentokrát bez vyrušování cizího týpka v kině... A tentokrát již za krásných a poctivých 5*. Asi nej je na tomhle filmu ta myšlenka. Do tý doby než se Cooper dostane do časové smyčky je film celkem lehce pochopitelný. Ale pak se začnou dít věci. Film je bomba sledovat víckrát, páč si (jako u většiny Nolanových filmů) divák krásně spojí všecky nápovědy, který tam sou už od začátku a který nejsou na první skouknutí patrný. Nolan je prostě a jednoduše nejlepší rejža ever! ()

solskjaer

Pro mne neskutečný zážitek srovnatelný s pocity po shlédnutí Atlasu mraků. Vizuálně dokonalé, herecky ještě lepší. Neřeším proč, jen vnímám a nechávám se unášet atmosférou a ta je famózní. ()

sedm.1

Rozpaky. První výraz, který mě napadl při závěrečných titulcích Interstellar. Rozpaky, které ovšem pramení jen z jednoho jediného důvodu, a to ze závěrečné čtvrthodinky, která přinesla rozuzlení takového kalibru, že jsem jen koukal a nechápavě kroutil hlavou. Buď mi tedy během sledování filmu něco zásadního uteklo, nebo jsem úplně blbej, anebo mi prostě jen možná chybí doktorát z astrofyziky, bez kterého onu pointu ale nemohl dát komplet snad nikdo, já si každopádně celý závěrečný úsek zkrátka připadal jako totální jantar, který vůbec netuší „vocogou“! Všechny ty zde v závěru propletené paralelní světy/nesvěty, 3D realita, 5D realita, časoprostory, horizonty událostí a další lavina podobných výrazů, mě tak zamotaly myšlenky, že jsem v několika rovinách film zkrátka vážně vůbec nepochopil, což pak mělo ale bohužel dost zásadní dopad na výsledném dojmu z celé té ale jinak jistě nevšední podívané. Nicméně, do té zmiňované, závěrečné patnáctiminutovky, jde ale jinak skutečně o ojedinělý, úžasný a originální filmový zážitek, který přináší tu nejmaximálnější kvalitu, které lze na tomto poli vůbec dosáhnout. A v první řadě musím trochu překvapivě zmínit naprosto úžasně zpracované strhující emoce, plynoucí především ze vztahu astronauta Coopera a jeho dcery Murph, kdy v podstatě každá jejich společná scéna byla skutečně velice silná a emočně velmi působivá a ve mně tyto momenty zanechali opravdu hluboký dojem. Po technické stránce mě pak Interslellar tedy nějak výrazně nenadchnul, co do kvality efektů šlo samozřejmě o špičku, nicméně že by mě čímkoliv po této stránce film zaujal, či překvapil, to prostě nemohu tvrdit ani náhodou, a třeba v porovnání s Gravitací, která se odehrávala v podobném prostředí, tak k ní si Interstellar ani nečichne. Jinak samotná zápletka je bez diskuzí výborná, nápaditá, originální, nepředvídatelná, dechberoucí a v mnoha momentech i skutečně napínavá, v tomto ohledu ji lze tedy jen vážně těžko něco vytknout, na to jsou bratři Nolanovi zkrátka mistři oboru. A výborným pomocníkem pro záživnost celého snímku je nutno zmínit ještě pak hudební doprovod, který se také vážně povedl. Třešničkou na dortu je pak dokonalý casting, McConaughey zde totiž jen potvrdil, že je právě na absolutním vrcholu své kariéry, Jessicu Chastain jednoduše miluju, pánové Caine s Lithgowem po celou dobu působili jako jednoznačná záruka kvality, a tak jedinou kaňkou pro mě zůstala Anne Hathaway, která mi tu vůbec nesedla, ale na ní to je zas jen můj subjektivní pohled. Každopádně, když bych měl vzít tento celosvětově opěvovaný hit jako celek, tak z něj přes všechny mnou zmiňované superlativy ale ve výsledku nadšený opravdu nejsem, že jde o skutečně výraznou, pozoruhodnou, zajímavou a nevšední podívanou, o tom vůbec nepochybuji, ale do dokonalosti má u mě zkrátka hodně daleko, a především kvůli silně nesrozumitelnému závěru nemohu jít ani náhodou na maximální hodnocení. A jen tak mimochodem, v Nolanově režijní filmografii se samozřejmě jedná o zatím jeho jasně nejslabší počin. () (menej) (viac)

Firebug

Z Interstellaru jsem měl po Inception obavy, ale nakonec jsem nadšen a lituji, že jsem přišel o zážitek z kina. Pokud je totiž Nolan v něčem o několik tříd dál, než jeho režisérští kolegové, tak je to jeho technická preciznost, která v tomhle klasickém sci-fi snímku nepůsobí jen jako krásný přívěšek, ale přímo ho vytváří a formuje. Nejde přitom jen o opojný audiovizuál, ale i o fyzikální akurátnost (pochopitelně jen tam, kde to je možné:-) a rozvíjení některých vědeckých teorií. To vše zkrátka znemožňuje mávnout nad filmem rukou, že jde o "blbost". Precizně chladný režisérský přístup má na vzdálených odcizených planetách své místo, stejně jako "vyumělkovaná hra na city", protože o nic emocionálně přirozeného tam přeci (z pohledu pozemšťana) nejde. Mám k Interstellaru poměrně hodně výtek (McConaughey občas působí až moc vidlácky, některé vysvětlovačky, apel na lásku, zbytečná úmrtí) ta největší ale patří závěru, který měl nastat o pár minut dříve (nejde o dlouhou stopáž - uteklo to rychle) a nechat některé věci nedořečené a otevřené k vlastním interpretacím. Přesto nadšené 4* ale co se týká diskuze o nadčasovosti a kultovnosti tohoto kousku, řekl bych že spíše NE-e. Opakované projekci se však bránit nebudu. ()

Kelly2502

Stahujem bodík za samoúčelné scény...ale inak je to kvalitka ako sa da od Nolanovcov čakať už automaticky....kvalitný scenár,skvelý výber hercov a príbeh,ktorý priniesol niečo nové do svojho žánru ()

Forsberg11

David Fincher + Matthew McConaughey + Hans Zimmer. Pre mňa osobne kráľovská kombinácia, ktorá šlape ako hodinky. Mat dokonca tak, že sa po tomto filme vyšplhal až do mojej hereckej top 10. Určite bude z toho tak nadšený, že nezadrží moč. Ale k filmu. Interstellar je jedným slovom ÚCHVATNÝ. Ale srať len na jedno slovo. Interstellar je aj nádherný, prepracovaný vesmírny sci-fi príbeh o záchrane ľudstva akú sme tu ešte nemali. Dej filmu nám presne neozrejmuje čo sa na Zemi stalo, ale je jasné, že na nej už ľudstvo dlhšie žiť nemôže. Preto treba nájsť novú planétu vhodnú na život. A tu sa začína skutočné dobrodružstvo. Dobrodružstvo také, aké sme mali možnosť vidieť len v málo filmoch v minulosti. Celé takmer tri hodiny som bol prilepený na obrazovke a hltal snímok za snímkom, obrázok za obrázkom. Nolan sa nádherne vyhral s celým námetom a scenárom, s ktorým mu pomáhal jeho mladší brat. Keď kozmická loď prelietavala okolo Saturnu (možno to bol Jupiter, už si naozaj nepamätám) takmer som ani nedýchal. Scéna za scénou vytvárali strhujúce divadlo s vynikajúcimi hereckým výkonmi, dokonalou Zimmerovou hudbou a nápadmi, ktoré by pokojne vystačili aj na 5 sci-fi filmov. Záver v útrobách čiernej diery potom všetko zaklincoval a dostal ma tam, kde som ani v najtajneších snoch nečakal že sa dostanem. Prvýkrát vôbec sme mohli na filmovom plátne vidieť čiernu dieru zvnútra. Bolo to neuveritľné, dokonalé a ešte teraz vlhnem pri pomyslení na tento film. Kiež by sa takýchto skvostov točilo viac. Aspoň jeden za rok. Nolan to proste vie. Klobúk dole pred ním. Už sa teším na jeho ďalší film. 90 %!! ()

Arkanoid

"We used to look up at the sky and wonder at our place in the stars. Now we just look down, and worry about our place in the dirt." Svet svojou márnotratnosťou prišiel skoro o všetky neobnoviteľné zdroje a zameriava sa len na prežitie. Zem pomaly umiera. Počasie je nepredvídateľné a dáva ľuďom pociťovať svoju veľkosť. Ľudstvo stratilo akékoľvek ambície. Film pre všetkých cestovateľov, bádateľov, pilotov, kozmonautov, motivátorov, tých, čo pozerajú neustále hore a posúvajú ľudské limity a ďalších. Už v prvej štvrťhodine (ktorá sa odohráva na zemi; Zemi) vo mne Nolan dokázal vzbudiť nadšenie a vášeň k vede, k pravému vzdelaniu a odpor ku škole, ktorá zväzuje a nedovolí mysliam lietať a pristriháva im krídla, čo sú témy, ktoré by sa mali divákom predkladať častejšie. Matthew McConaughy v roku 2014 po Rustovi Cohleovi z True Detective s radosťou stelesnil ďalšiu skvelú postavu, Coopera, inteligentného, náruživého a novým veciam otvoreného otca rodiny, ktorý sa vyrovnáva so stratou ženy a žitím v obmedzenom, na farmárčenie zameranom svete, ktorý odmieta stúpať do výšin, starostlivosťou svoje deti a venovaniu sa svojej vášni a práci. Nezapadá do tohto sveta, nechce sa sústrediť len na prežívanie a byť jedným z milióna, chce viac. Síce nohami chodí po zemi, ale mysľou je stále vo hviezdach. Dostane sa mu ponuka cestovať hlbinami vesmíru a zachrániť svet. Prijme ju, lebo jeho viera v lepší zajtrajšok je väčšia ako všetka negativita a skepticizmus, ktoré v živote dostal. V tvári mu ešte vidieť šialenosť pravého detektíva, s ktorým má ako postava spoločný neúnavný boj za vec, ktorej verí, aj keď názorovo sú odlišní. Cooper je realista a Rust Cohle nihilista, ale v priebehu misie nemá ani Cooper veľa nádeje. Plynutie času svojou tragickosťou a fatálnosťou pripomína Twelve Monkeys. Nolan si diváka nevtieravo získava jemným humorom, sympatickými postavami a hodnotami myšlienkami. Škoda, že sa tohto nedožil Stanley Kubrick. Ktovie, čo by povedal na filmovú udalosť podobnú jeho Space Odyssey. Kým Kubrickov film sa zaoberá skôr pomalým kochaním sa vesmírom a smerovaním a existenciou ľudstva, ten Nolanov sa viac zameriava na postavy a dokáže vesmírne javy aj vysvetľovať. Samozrejme, nechýbajú ani témy existencie a smerovania ľudstva. Gravity je úplne z iného súdka, je to kamerovo príťažlivý boj jedinca o prežitie, čím je celý dej napínavý a film po celý čas intenzívny, Vo filmoch ako Interstellar sa bojuje o prežitie celého ľudstva v podaní pár jedincov a vo svojom skoro trojhodinovom čase sa napätie dávkuje a myšlienka stupňuje, popiera a rôzne otáča. Dej nie je taký intenzívny preto, aby osudy postáv plynuli pokojnejšie a tvorcovia filmu nám mohli vyjadriť viac ako len boj o prežitie a preto tomu chýba opakovaná intenzívnosť v situáciách nasledujúcich za sebou a ťah na bránku, ktorý by diváka zdvihol zo stoličky a prinútil s padnutou sánkou čumieť na obrazovku. Interstellar to v poslednej hodine dokázal vystupňovať pekne aj intezívne, vďaka čomu nemám problém udeliť najvyššie hodnotenie. Áno, stále to vyzerá ako blockbuster a nie ako psychologický film, ale zaujať má čím a ak by mali takto vyzerať všetky blockbustery, bol by som v kine pravidelne. Nezabudnuteľný zážitok o ľuďoch s hlavou v oblakoch, ktorý spočiatku plynie pomalým, vťahujúcim tempom s hĺbavou hudbou Hansa Zimmera. Christopher Nolan opäť vytvoril, ako už býva jeho zvykom, výnimočný film, vďaka ktorému sa môžu milióny divákov inšpirovať a uprieť zrak do výšin, zvýšiť svoje ambície, neustále ísť za hranice svojich možností a nasledovať svoju vášeň, kamkoľvek ich zavedie. Film, čo do vás vryje nezmazateľnú stopu, ktorú len tak niečo neprekoná. Jedine žeby ju prekonal a posunul ďalej zase sám Christopher Nolan. () (menej) (viac)

Melios

Ospravedlňujem sa všetkým fanúšikom tohto filmu a hlavne Christopherovi Nolanovi ,ale na tomto filmu je všetko správne ,všetko je skvelo urobené ,zahraté ,natočené a napísané....ale ja ten film aj tak nenávidím 😐 Neviem ,prečo ,ale tento film mi proste vôbec nesadol. Asi to bude tým pomalým tempom ,ktoré je tak pomalé ,že aj prvý Alien oproti tomuto ide rýchlosťou svetla...preto prosím vás neberte ohľad na tento názor ,Nolana mám rád ,ale toto mi proste nesadlo.....dnes to bude neohodnotené (hviezdy tu ale nechám ,aby ste pochopili ,ako by som to inak ohodonotil).... ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

19.07.2023

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

25.03.2023

Trend bobtnajících filmových stopáží pokračuje i letos a po 169minutovém Johnu Wickovi 4 se diváci pomalu ale jistě můžou začít připravovat i na další vydatné kousky. Čerstvě totiž byly odhaleny… (viac)