Náš čas na Zemi sa chýli ku koncu. Tím výskumníkov sa odhodlá na najodvážnejšiu misiu v histórii ľudstva: vycestuje z našej galaxie a ich cieľom bude zistiť, či má ľudstvo budúcnosť medzi hviezdami. Oceňovaný režisér Christopher Nolan (trilógia Temný rytier, Počiatok) prichádza s ďalším prelomovým filmom. Vo filme Interstellar si okrem iných zahrali držiteľ Oscara Matthew McConaughey (Klub poslednej nádeje), držiteľka Oscara Anne Hathaway (Bedári, Diabol nosí pradu). Scenár k filmu v réžii Christophera Nolana napísali Jonathan Nolan a Christopher Nolan. (Continental film)

kwoky

Čtu tu plno komentářů, které srovnávají Interstellar s Vesmírnou odyseou. Mně závěr mnohem víc připomněl perfektní film Kontakt. Jenže zatímco v Kontaktu jsem si to užil, tady jsem trpěl (zejména od momentu, kdy se loď prosmýkne kolem černé díry). Druhá projekce pro mě byla mnohem lepší zážitek - už jsem se mohl soustředit na detaily a v nich je krása tohoto filmu. Strhující jízda. ()

Kejt.lin

Jsem četla, že je to prej nejufňukanější sci-fi v dějinách. Ale no tak.. nebýt toho občasného propojení na Zemi zasviněnou prachem, tak by zas někdo frfňal, že to nebylo dynamický a že ho nebavilo koukat 3 hodiny na dění ve vesmíru. Já jsem tuhle intergalaktickou dechberoucí parádu viděla už několikrát a furt mě to dost ba! Za mě je tohle geniálně zvládnutý snímek s těžko zpracovatelnou tématikou, o kterou se opírá nesčetně kousků světové kinematografie a Interstellar vážení, je pro mě jeden z mála, které budu doporučovat. Nebo jako zkuste si běžnému konzumentovi filmů nandat haldu mouder o relativitě, tak, aby to na první dobrou bylo jasný. Jsem vážně uhranutá a děkuju ! ()

Piri

Je to taký mix všetkých možných sci-fi filmov, ale dobre natočený, akurát som nepochopil palubných robotov divného a nepraktického vzhľadu, ktorý nijako nekorešpondoval s dobovou technikou vo filme, aj keď to bol akože odkaz na iných známych sci-fi robotov a scény z iných filmov (Stopárov sprievodca po galaxii, Vesmírna odysea a Hviezdne vojny). Už som len čakal, kedy sa nejaká umelá inteligencia rozhodne všetkých zlikvidovať.. Bu a aaa. Interstellar je asi druhým sci-fi filmom vôbec, ktorý verne imituje priestor vo vesmíre - žiadne šírenie zvuku. ()

janesX

Dostali ma určité momenty, no filmu z môjho pohľadu škodí násilná snaha posúvať dej vždy do nejakej senzácie, z ktorej už potom Nolanovci nevedia ako von, a tak aspoň vytvoria akúsi nezrejmú, ale pre diváka vizuálne super pompéznu zmuchlaninu. Film začal naozaj bohovsky a tak aj pokračoval, ale keď sa začal v jednej chvíli kaziť, mal som pocit že tu niečo bolo asi nad ich sily.. Niekomu slabšiemu by som teda na hodnotení iste pridal, ale keďže toto sú "až" Nolanovi, je to od nich tak za 65%. ()

Dzonysek

Tohle mě dost zklamalo, a to jsem se na to fakt těšil. Celý film by mohl být o polovičku kratší, úvod se neskutečně vleče. Až na pár krátkých záblesků akčních scén je to hrozivá nuda. Dávám tři hvězdy, protože to zachraňuje McConaughey v hlavní roli, hudba Hanse Zimmera a Michael Caine v jedné z vedlejších rolí. Ačkoliv film měl určitě veliký potenciál, tentokrát to Nolan vážně nedal, jak by se na něj patřilo. ()

Marius_ss

Spolu s Počiatkom asi najsilnejší filmový zážitok v kine. Nolan + Zimmer, to je smrtiaca kombinácia, ktorá to (nie len) na mňa proste vie. Navyše som veľký fanúšik filmov sci-fi, tobôž ak sa odohrávajú vo vesmíre. N+Z tu znova odvádzajú skvelú prácu. Ako povedal Dávid (bratranec) hneď na začiatku premietania keď som ho vzal do kina - "To dokážu asi fakt iba N+Z že už aj pohlaď McConaugheyho z okna na kukuričné pole vyzerá epicky. Efekty sú tu jedni z najlepších aké som kedy videl. Vedecké nezrovnalosti mi nevadia, chcel som vidieť epické vesmírne dobrodružstvo a to som videl + niečo navyše. ()

mclenin

Novodobé filmárske absolutórium po stránke hereckej, technickej i hudobnej. Odhliadnuc od historických vplyvov, tvorcovských inšpirácií či (kvázi)vedeckého podkladu film divákovi servíruje príbeh, ktorý síce rozpráva o diaľkach za hranicou ľudskej predstavivosti, no pritom je tak bezprostredne blízky, že zážitok emočne defragmentuje na drobné čiastočky vo finále zjednocujúce sa do komplexnej mozaiky. Soundtrack Hansa Zimmera tomu celému dodáva zvláštne intímnu, až sakrálnu atmosféru a určite patrí medzi to najlepšie čo skomponoval. Videné niekoľkokrát, a zrejme nie naposledy. ()

Ixbalanke

Dlouho jsem film odkládala, asi proto, že je z americké produkce, vůči které mám už roky silné negativní předsudky. A velmi příjemně mě překvapil. Kromě toho, že se film odehrává v mezigalaktických prostorech, nemá s vesmírnými objevy nic moc společného. Jde dál a hloubš, než si vědomí většiny lidí umí představit. Ale někteří už začínáme tušit, že je vše s tou realitou trochu jinak, než je nám od dětství předkládáno. Věřte své intuici a "náhodným" signálům z okolí a vstoupíte do řeky, která překonává všechny sci-fi filmy... ()

radik92

Ten pocit. Ten pocit, když vyjdete ze sálu a říkáte si, že jste právě viděli nejlepší film vašeho života. Přesně ten, jsem měl, když jsem poprvé viděl Interstellar. Na tenhle kino zažítek nikdy nezapomenu, i když bych si to přál. Přál bych si jej zapomenout, abych mohl znovu pronásledovat dron skze kukuřičné lány; objevit gravitační anomálii a slíbit, to co nejspíš splnit nelze. Přál bych si znovu proletět červí dírou, čelit obřím vlnám a Dr. Mannovi. Přál bych si, aby se mi znovu zamotala hlava během dokovacího manéveru, letět skrz černou díru, objevit tesarakt a sdělit sobě samému S.T.Ů.J. Stůj Radiku, tohle je film, na který nezapomeneš. ()

Foxhound#1

Nolanovo filmy jsou úchvatné, ani Interstellar a jeho vesmírné scény nejsou výjimkou. Něco mi tam ale chybělo a příběh mě úplně nechytl nějakým wow efektem. ()

kill-tec

Pravděpodobně můj nejoblíbenější sci-fi film ever! Fantastické herecké výkony, fantastický Nolan (jak jinak), prostředí, efekty, myšlenka a hrátky s fyzikou a časem. Napínavé, dojemné, vymazlené. A jako třešnička na dortu je brilantní Zimmerova hudba. Víc netřeba říkat, to se musí zažít! ()

Ollie235

Interstellar je filmem, na který jsem se letos těšil suverénně nejvíce. Když jsem tak vyrážel do kina na půlnoční premiéru, dost jsem se obával, že má očekávání naplněna nebudou. A první polovina tomu skutečně nasvědčovala. Neřadím se k těm, kteří nový Nolanův počin hltali od samého začátku. V úvodní části jsem měl naopak pocit, že to zůstává malinko za očekáváním. Jakmile se ale děj přesouvá mimo Zemi, dostává film absolutně jiný rozměr. McConaughey hraje jako o život, ze záběrů z vesmíru za absolutního ticha solidně mrazí v zádech, neustálé střídání dějových linií udržuje tempo a všechno podtrhuje Zimmerova hudba. A do toho v naprosto pravou chvíli přichází momenty, ze kterých jednoduše padá čelist. Závěrečná půlhodina je tak ultimátním zážitkem. Očekávání takřka do puntíku naplněna. Nolan opět potvrzuje, že je v současnosti režisérem číslo jedna a mě nezbývá než se těšit na jeho další díla. ,,Murphy's law doesn't mean that something bad will happen. It means that whatever can happen, will happen." ()

petrskoc

O Interstellar by se dala napsat kniha. Ač to nemusí být na první pohled zdát, jde o zcela komplexní dílo, kde sedí každá věta, záběr - a vše navzájem na sebe odkazuje. Promyšleností jde o nejlepší a nejchytřejší Nolanův film. To lze pochopit až po skončení, kdy vše do sebe zapadne. Scénáristicky unikátní a bratři Nolanovi se sebevědomým tahem na branku přesně ví, co chtějí sdělit, aniž by potřebovali byť jen jedinou zbytečnou scénu (zkratkovitost, kterou mnozí zmiňují, zde vidím spíš jako oproštění se od zbytečností, berliček - a tedy jako vysokou profesionalitu těchto dvou pánů, kteří jdou jistě za tím, co chtějí sdělit). Rozhodně nesouhlasím s tím, že jde o vyprázdněný snímek, kde jde pouze o efekt a pozlátko. Naopak - snoubí se tu dokonalá audiovizuální stránka s myšlenkami a poselstvím v komorním, intimním a minimalistickém (a zároveň neuvěřitelně pohlcujícím a epickém) dramatu, kde se řeší základní překážky lidského osudu a že vůbec nezáleží, jestli se děj odehrává na Zemi nebo ve vzdálených galaxiích - Murphyho zákony a lidská povaha/problémy se nemění ani v jiném prostoru nebo čase. Příběhová rovina na Zemi je opravdu velmi procítěná, propojenost a celkové vyznění poselství v poslední třetině filmu je naprosto geniální a jestli první dvě hodiny filmu šlapou na 100 % a divák nestihne vydechnout, závěrečná část je 200 % mindfuck. Přes to všechno nechybí ani dojemné momenty, které ale nepotřebují za každou cenu tlačit na pilu a být tedy kýčovité nebo přehnané - naopak působí přirozeně a nenuceně. Fenomenální Matthew si zde krade veškerý prostor a za několik scén (navíc těch nejdůležitějších) by si určitě zasloužil veškerá ocenění za nejlepší hlavní mužskou roli. Se zvukem se pracuje na úplně jiných úrovních než u drtivé většiny ostatních filmů (a za to dávám velký palec nahoru), IMAX formát (navíc točený na analog, což je v dnešní době o to víc pozoruhodné) je strhující a dodá zážitku z filmu úplně jiný rozměr. Srovnávání s Kubrickovou Odyseou podle mě není na místě. Nolan k látce přistupuje úplně jinak, podává odlišné pohledy a jeho sdělení a vize osudů hrdinů v jeho filmech jsou jinde než u Kubricka. Nolan není Tarkovsky, Kubrick ani Spielberg - konzervuje čas na filmový pás dle svého a není na tom nic špatného. Ať tak či onak, Nolan již nyní rozhodně patří mezi žijící filmařské legendy, je pravděpodobně jedním z nejosobitějších a nejlepších filmařů vůbec od počátku kinematografie, jeho pojetí příběhu je stravitelné i pro mainstreamovějšího diváka, ale o to víc si zasluhuje respekt to, že nikdy neklesne kvalitou do braku nebo prvoplánovosti. Christopher točí filmy pro lidi, ne pro sebe. A tak by to asi mělo být. Samotné rozdílné hodnocení (někdo film miluje, druhý nenávidí) je vlastně správně - o filmu se mluví a vzbuzuje emoce - opět pozitivní prvek. A i kdybych byl sebevíc naivní a pouze slepě adoroval něco, kde vlastně žádná větší hloubka není, Nolan mi tímto filmem minimálně nasadil do hlavy brouka - a to, jestli láska je opravdu to jediné, co přetrvává i v jiném prostoru a čase, a dokáže je navzájem ovlivňovat, přetvářet a být hnacím motorem pro to, aby když si něco hodně přejeme - tak to bylo vyslyšeno, splněno - je jedno, jestli k tomu budeme přistupovat z hlediska spirituálního nebo tvrdě pragmatického - prostě síla myšlenek a lidské vytrvalosti, vůle. Jestli někomu nestačí v důsledku shlédnutí filmu položená podobně hluboká otázka (ve snímku je jich mnohem víc - alespoň já je tam viděl) - jsou dvě možnosti: buď je film opravdu vyprázdněný a naivní - a nebo je zaslepený divák. OST Zimmera klasicky vysoce kvalitní (i když se ty motivy v posledních letech u různých jeho soundtracků již přece jen opakují) - a tentokrát se se soundtrackem pracovalo velmi jemně a v podstatě se opakuje jeden hlavní motiv po drtivou délku stopáže filmu v různých obměnách. Každý by si měl v jakémkoliv (skvělém) filmu najít to svoje, a pokud to tam nalezne, je to tak správně. 10/10 a zařazuji do svých TOP 10. () (menej) (viac)

kamigava

Nemám slov! Nolan se zase ukázal jako geniální režisér. Na takovou epickou podívanou jsem čekal více jak rok. IMAX formát ještě celý zážitek umocnil. Rád bych si ho zopakoval, i když měl film skoro 3 hodiny. V některých scénách mi Interstellar (dále jen Int.) strašně připomínal Gravitaci se Sandrou Bullock, což bylo také opravdu velice zajímavé sci-fi s dechberoucím vizuálem. Int. je Gravitace na druhou, protože nabídne více napětí, filosofie a dějových zvratů. Hlavně konec byl vygradovaný velice slibně. Teď váhám, jestli završení batmanovské trilogie bylo více emotivní než Interstellarovy "nárazové" emotivní scény (Matthewovo prohlížení rodinných událostí ze Země určitě se každému musela uronit slza, nebo dramatické "volání o pomoc" přes knihovnu v dosud neprobádaném 5-D prostoru). Malý nedostatek, který ale neovlivní mých 5 hvězd, je asi právě to rozdělení velkého dramatu na menší části. Dívák se pak nestačí divit, že film má ještě plno toho, co říct a očekává konec filmu. Trochu mi možná chyběla ta klišovitá scéna, kdy se kosmonauti (jako např. v Apollo 11) připravují ke startu raketoplánu či vesmírné lodi Endurance jako v Int. Nolan to možná pojal tak, že diváci už v kině viděli plno takových scén, tak je prostě přeskočil a Matthewa vyslal rovnou do kosmu najít obyvatelnou planetu. Start byl i přesto kulervoucí. Musím hodně pochválit Hanse Zimmera za podmanivý i burácejíci soundtrack. Ještěže se tihle dva géniové dali dohromady. :-) Každý jejich film je úžasná pastva pro oči i uši. Co se týče vizuálu, tak ten neměl chybu! Oproti Gravitaci je zde vesmír více tajuplnější a výborně zobrazuje skutečnost, jak je člověk prťavý ve srovnání s nekonečným vesmírem. Rád se o téma budoucnosti lidstva zajímám, tak jsem hltal každý kousek zajímavé informace o astrologii. Musím Nolana ještě pochválit za snahu udělat co nejrealističtější kulisy bez digitálních efektů a zeleného plátna. Je dobře, že Nolan je stále konzervativnější filmař a podporuje klasický film ve 2D na rozdíl. od digitálu ve 3D. Jsem hodně potěšen, že jsem viděl zcela nový druh sci-fi filmu, který přesahuje hranice našeho dosavadního poznání. Nolane, děkuji a tleskám ti! ()

Jaro_slav

Když chybí logika a fyzika, musí být přítomná aspoň zábava. Ale ta vesměs chybí i tady, zato je tu spousta drobnejch oblbujících filmařskejch lstí, který maj nezkušený diváky přesvědčit o tom, jak hodně moc dobrej tenhle hustej biják je. Jenže až na výjimky skvělý triky a pár citací scén a designu např. z 2001: A Space Odyssey, Star Wars nebo Aliens takovejhle velefilm neutáhnou. V paměti tak zůstávaj jen ty neuvěřitelně originální roboti, nedovysvětlená zajímavě chřadnoucí Země, na níž se v jedný scéně objeví (neúmyslná?) sžíravá kritika dnešní politicky hyperkorektní doby, baseballový vtípek u Saturnu, spousta fňukání a "pixarovský" robokombajni. To na nezapomenutelnost nestačí. 80 per cent. EDIT 19.12. '14: Po druhém shlédnutí, kdy člověk namísto děje víc sleduje zpracování a herce (mj. Wes Bentley z American Beauty), zvyšuju na devadesátku, ale furt jen čtyry rudý supernovy. Věřim, že AJMEX by z toho udělal pět. ()

Ant_Antony

Ufff... Tak tohle je sakra oříšek... Nolan buď frčí na něčem, co ještě není na trhu a nebo utrpěl mozkovou obrnu... Tři hodiny v kině a já nemám ani páru, co jsem to zrovna viděl! Rodinný drama, katastrofickej film, Shakespearovskou verzi Vesmírný Odyseji a nebo nejubulenější film v historii kinematografie o tom, jak láska všechno zachrání? Bublina (černá díra) dosti razantně splaskla a já už Nolanovi neuvěřím ani nos mezi očima... Když si hrál s vrstvami snů v Počátku, to se dalo ještě odpustit, ale... ... Ale najdou se minimálně dva důvody, proč to úplně nepohřbít, jen škoda, že čistýho času vydaj tak na deset minut... 65% ()

jarmik

Vizuálně (neskutečné záběry!), zvukově (Zimmer!), herecky (všichni, včetně robotů) i příběhově (obrovské drama i typicky nolanovská časoprostorová zápletka, gradující navíc na pevných a pečlivě vystavěných základech) drží celý film pohromadě, což je při zvážení toho, jak je hutný, těžký a že se mu daří zabrousit snad do všech žánrů kromě muzikálu, opravdu chvályhodné! Nolan a Zimmer jsou mí oblíbenci a bál jsem se, že budu nějak podvědomě Interstellaru nadržovat, ale ne! On to nepotřebuje! Pro mě 100 % a soukromá TOP 10, protože něco takového jsem ještě nikdy neviděl! PS: To jsem si říkal i po Inception, které jsem od kina viděl 18x, ale Nolan je opět dál, tentokrát až za horizontem událostí! Viděno v Cinema City (Brno) 6.11.2014 a 7.12. 2014. ()

Cement73

Úžasný film, ktorý ma dostal svojim silným príbehom... Skvelé vizuály, dychberúce scény. Zaujímavé myšlienky o cestovaní čiernou dierou, tri exoplanéty, umierajúca Zem. Všetko to v 168minútach strhujúceho príbehu. A napriek príbehovým nespojitostiam na konci filmu, kde sa hlavný hrdina dostáva do 4-dimenzionálneho sveta "worm hole" a pri bližšom analyzovaní zisťujem, že niektoré veci vobec nepasujú do seba- nemožem inak ako dať 90%, čiže 5*****. Gratulujem Mr. Nolan ()

janabel

Míchanice všech možných žánrů jako ekologie, duchovno, drama, sci-fi atd mně nedojala. A to ani kdyby se tam ubuleli k smrti. Sice je to parádní podívaná, sem tam tam byly i scény k zamyšlení, ale na můj vkus to byla už až moc velká fantasmagorie. Myslím si, že z tohohle mišmaše by se daly vytáhnout nejméně tři dobrý náměty, z kterých by mohly být opravdu dobrý a zajímavý filmy. Tenhle film mi ale přece jen něco dal.... připomněl mi zlatýho Červenýho trpaslíka, který si právě z takových podobných filmů uměl krásně dělat srandu, například scéna z knihovny: to jsem já.... nebo scéna s červí a černou dírou.... stáze.... všechno se zvládne.... a jede se dál.... :-)... ,,Nachystejte květináče, na Vánoce jsem zpátky!" ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

19.07.2023

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

25.03.2023

Trend bobtnajících filmových stopáží pokračuje i letos a po 169minutovém Johnu Wickovi 4 se diváci pomalu ale jistě můžou začít připravovat i na další vydatné kousky. Čerstvě totiž byly odhaleny… (viac)