Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

KlárkaS

Uvnitř tiše pláču, protože už dlouho jsem takhle netrpěla při sledování filmu mnou tak očekávaným, který byl navíc ještě pod dohledem mého oblíbence Zacka Snydera, který mě teď teda vážně vytočil. Přišlo mi, jako by Nolan navrhl hrubý děj včetně pár výborných scén, a scénárista se to měl pokusit nějak poslepovat, aby to dávalo smysl, zatímco Snyder to jen obalil do vynikajícího vizuálu, který je fakt parádní a ve 3D husíkůžinaskakující, ale jinak je to totálně nekonzistentních 143 minut. Flashbacky od éry záhadnýho ostrova zbožňuju, ale tady každý pohled do minulosti ruší. Nezachraňuje to ani ten pořádně hlasitý (Dolby atmos už asi never more) akční nářez s Zimmerovou hudbou, která byla jako kulisa fajn, ale na samostatný poslech to nevidím. Vztah Supermana a Lois jsem vůbec nepochopila, ale co by to bylo za blockbuster bez romantiky, že (Zackova úchylka na líbání ve zničené/postapokalyptické krajině očividně). Plus Snyder mě s tím svým digitálním zoomováním iritoval dost, stejně jako s povrchně zakomplexovaným Clarkem Kentem, který sice dlouze přizavíral oči a meditoval, aby následně stejně zmlátil svoje poslední žijící druhy. Taky bych si nepřála zažít jeho migrénu, když zničil půlku Metropole. ()

DaliX

“If you’re a comic book fan, you know that I didn’t change Superman. If you know the true canon, you know that I didn’t change Superman. If you’re a fan of the old movies, yeah I changed him a bit. That's the difference.“ Zack Snyder na adresu jednému z jeho kritikov. Excelentný úvod na Kryptone, cez flashbacky vyrozprávaný origin o prvom komiksovom superhrdinovi, megalomanské finále. Henry Cavill je stvorený pre Supermana, Kevin Costner a Russel Crowe ako obaja otcovia perfektne dotvárajú hlavnú postavu a Michael Shannon ako Zod je pre mňa jeden z naj záporákov v komiksovom žánri. Snyderov Man of Steel má prepracovanú psychológiu, hĺbku a kladie si mnohé filozofické otázky na ktoré parádne nadväzuje následný Batman v Superman. Tu prakticky nie je čo vytknúť, či už cool dizajny, veľkolepá hudba z toho robia najlepší Superman film, aký som kedy videl. Chápem opäť fandov, ktorí kritizujú, že to nie je ich Superman, keď určitá skupina divákov vyrastá na animákoch, komiksoch, prípadne seriáloch a výborných Donnerových filmoch, ktoré sú inšpirované Strieborným vekom (60 roky), ťažko docenia pôvodný koncept. Snyder v jednom rozhovore spomínal, že sa snažili zachytiť jadro podstaty Supermana od pôvodných tvorcov. Jeho Superman je kombináciou zo Zlatého veku (originál verzia 40 rokov) a komiksy zo 70 a 80 – tych rokov, ktoré sa mu približujú. Ak niekto bude namietať, že pôvodné koncepty ešte neboli tie postavy, prípadne Batman, že to nebol ten pravý Batman, ktorý sa vyvinul neskôr, majú možno pravdu. Lenže, keby tie pôvodné koncepty neboli vtedy prijaté, obľúbené a ľudia by ich nečítali, nikdy by dnešní fandovia nemali práve tie moderné verzie ktoré tak milujú. Je to perfektná adaptácia, ktorá verím tomu, časom bude riadne docenená. Ostatne Bryan Singer a jeho Superman returns zahŕňal rovnaký koncept ako Donnerove filmy – Strieborný vek a veľký úspech sa nedostavil. Čo je škoda, lebo už vtedy kine sa mi to veľmi páčilo. ()

JohnnyD

V podstate skoro celý film sa odohráva v rozmedzí jedného dňa a posúva sa vpred flashbackmi tematicky spojenými s jednotlivými scénami. Cítil som sa, akoby som sledoval adaptáciu 500 stranového modernistického románu. Navyše Goyer/Nolan/Snyder nakrútili Supermana tak, ako som ho vždy chcel vidieť, no pochopil som, že moja vízia bola do jedného smeru naivná. To všetko sa nedá vtrepať do 143 minút. Už len nadpozemský úvod na Kryptone by si zaslúžil vlastný film, podobne Clarkove detstvo s famóznym Kevinom Costnerom. Celý Man of Steel je tak preplnený skvelými motívmi a postavami (konečne poriadna Lois!) a beží takým tempom, že ubehne ako štyridsať-minútová epizóda seriálu. I keď vlastne nie je to skôr chvála ako výtka? ()

forsberg

Pohodlně usazena v plážovém lehátku na půlnoční premiéře, přála jsem si být osmiletým prckem, který, zdrcen děsivou scénou s porodem posléze pookřeje ve chvíli, kdy Superman dostane ten pěkný obleček a poslední půlhodinu filmu už jen nadšeně tleská ručičkama nad hrdiny, kteří po sobě házejí vlaky a bourají mrakodrapy. A pak bych šla domů a zeptala se maminky, proč taky nemám dva tatínky a úplně by stačilo, kdyby Robin Hood byl jen jeden z nich. ()

Boogeyman

Cavill je sice super Superman, Amy Adams je skvělá Lois Lane a i všichni ostatní herci jsou výborně obsazení, ale plochost jejich vztahů, především Clark vs Lois (proč by pro sebe měli proboha riskovat životy?) je do očí bijící. Ale vem čert, je to přece jen film o supermanovi, co mě ale fakt zklamalo, byla vizuální stránka. Já se těšil na Snyderovský vypiplaný vizuál, nájezdy kamery, zpomalovačky a k nim jak na prdel padnoucí odrhovačky. Kvůli tomu Snydera miluju (a jiní nenávidí). Ale Man of Steel vypadá úplně obyčejně, bez rukopisu, neklidná kamera, zběsilé digitální obžerství a vůbec žádné vychytávky, koule mu tak dodává jen luxusní Zimmerova hudba. Přitom podle traileru to vypadalo tak nádherně Snyderovsky. Škoda, ale jinak stále jasný komiksový nadprůměr. ()

Madsbender

Jednoznačný blockbuster roka. Megalomanský, veľkolepý, nesúci si svoje dávne proroctvo a tradíciu, no zároveň moderný, a musím uznať, že miestami fascinujúci. Bohužiaľ ale aj miestami aj na mňa preplnený efektami na takmer neúnosnú mieru, ako aj zdĺhavý a obsahujúci také množstvo materiálu, že by to stačilo na dva filmy. Lenže rovnako je vidieť, že je to naozaj dobrý, režijne výborne zvládnutý (rád vidím, že Snyder vie stále robiť kvalitné filmy) a umne natočený, s o poznanie temnejším príbehom (ktorý síce mohol ešte pritlačiť, lenže u Supermana sa to nesmie prehnať) a zaujímavým porovnaním dvoch otcov, ktoré však mohlo dostať viac priestoru, keby sa film rozdelil na dva. Takto je to len trochu nadpriemerný superhrdinský trhák, ktorý mohol, podobne ako Nolanov Batman, dosiahnuť niečo viac. A čiastočne sa mu to aj podarilo - škoda však digitálne preexponovaného záveru. 70% ()

sheen

Nejakčnější a nejdestruktivnější komixovka, bez debat :) Kal-El se vrátil ve velkém stylu. Konečně se první superhrdina dočkal nabušeného návratu na výsluní. Totální extáze na bluray :). "Welcome To The Planet" ()

Indiana

Poctivej letní blockbuster. Přiznám se, že mě u Supermana akční scény nikdy moc nebraly a tady sem taky nebyl nějak super nadšenej (furt ale o několik tříd lepší než sem čekal), nicméně to měřítko filmu jen tak už něco asi letos nepřekoná. Snyder uspěl. Henry Cavill je sympaťák, ale nejradši sem stejně měl scény s Russellem Crowem a především s Costnerem. Michael Shannon jako záporák taky super. Neříkám že bych byl fakt nějak super mega nadšenej, ale líbilo se mi to moc a myslim, že to je ten typ filmu, co u mě dozraje časem. Zatim hodně silnejch 80%..................................................zhruba po dvou měsících od premiéry ten film ze mě hrozně rychle vyprchal a už nějak nemám náladu se na něj podívat znovu, klesám na 6/10. ()

Disk

Nechtěl jsem tomu věřit, ale Man of Steel mě (až na pár scén a nehodící se konec) silně dostal. Vedou všechny scény s Russellem Crowem a všechny flashbacky s Kevinem Costnerem, tam bylo velké dojetí. Asi nejvíc mě dojalo meziřádkové čtení scén s malým Kal-Elem (ten kluk je opravdu výborný) a jeho adoptivním otcem. Malý Kal-El se trápí tím, že je jiný. Rád by to vykřičel do světa, ale otčím mu řekne, že by z toho mohly být velké problémy. A to nemluvím o té dětské rvačce, před kterou si malý Clark čte Platóna. Takhle otevřený nebyl ani Singer u svých X-Menů.__________Bohužel s delším časovým odstupem Snyderův Muž z oceli bledne, hlavně druhá polovina se z divákova podvědomí hodně vytrácí. ()

Pilda17

Jak vidím supermana, obloukem se mu vyhnu, protože ani jeden díl mi nic neřekl. Zack Snyder pojal supermana po svém a to se mu dost povedlo. Ze začátku jsem nejdříve myslel, že jsem si spletl film a pustil si něco jiného, ale byl jsem na omylu. Provedení Zacka nebo-li začátek supermana byl fantastický. Sci-fi provedení Kryptonu nemělo chybu a následná akce a efekty na Zemi také ne. Fanoušci pořádné akce a pěkných efektů si přijdou na své a dle mého bylo akce až až a kdyby se trochu ubralo, tak bych se nezlobil. Z mé strany naprostá spokojenost a když přehlédnu pár klišé, tak nemohu jinak než Zackovi sklonit poklonu .. 8/10 = 85% ()

Deimos

KINO+3D KINO/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 10/10 Efekty 10/10/// PLUS: úvodní zkáza Kryptonu, Russell Crowe by si zasloužil prequel, Zod je excelentní záporák, výborné efekty, skoro hodinové závěrečné destruktivní finále, nikdo se s nikým nemaže (slušně řečeno) MÍNUS: Perry White je černej a spousta dalších věcí, které tu jsou obráceně (seznámení s Lois) nebo jinak (úmrtí pozemského otce) a nebo tu úplně chybý (zelený kryptonit), celkem mi vadilo, že s některými postavami nebyl čas se seznámit (nejvíc to odnesla Lois)./// Shrnutí: Na můj nejočekávanejší film letošního roku jsem si musel zajít dvakrát. Prvně ve 3D a mohu říct, že to bylo i lepší. Podruhé mě navíc některé zdlouhavější záběry nudili. Přesto nelituji obou návštěv a jsem s výsledkem velice spokojen. Příběh spojuje hned dva původní filmy dohromady (úvod na kryptonu, dospívání, zjišťování schopností z jedničky a ze dvojky Zod, Ursa (v tomto případě Faora) a Non, který je v novém filmu pod maskou). Tentokrát je to ovšem vše mnohem drsnější, syrovější a temnější. Nedosahuje to sice takového extrému jako u nové Batmanovské trilogie, ale snaha o realičnost tu je cítit všude. A je jedno jestli zmíním způsob vyprávění příběhu v podobě flashbacků, či drsné souboje kde i Superman nemá možnost brát ohledy na okolí. Což není jediná zvláštnost tohoto filmu. Škoda, že se film bere po celou dobu dost vážně a nedokáže si ze sebe dělat legraci. Jediná úsměvná scéna byla ve výslechové místnosti při rozhovoru co znamená píseno S. Však víte co myslím :-) Můž z oceli tedy není dokonalí a nějaké ty nelogičnosti na něm najdeme. O pocitu jaké by to bylo, kdyby to režíroval někdo jiný a vystavěl příběh jinak by jsme se mohli bavit dlouhé hodiny. Na konec ale buďme rádi za takovýto přístup, který umožní vzniku dalších pokračování./// Celkem 87%/// ()

666teen

Já to pořád nechápu. Co může mít nesmrtelný emzák v elasťácích, který dokáže jebnout lokomotivou přes půlku města, dýchat ve vesmíru bez toho, aby skončil jako přefouknutá ropucha, za problém? Navíc problém hodný toho dánského princátka, co se jmenovalo Hamlet? Já bych si to užil. Možná to má něco společného s morálkou, kteroužto mám porouchanou. Takže, sice nejlepší, ale pořád těžce průměrný Superman. Lepší to nebude. On je totiž Kalel stejná trubka i v komixu. ()

Cappuccino

Tempo aj akcia fungujú na jednotku a Cavill je sympaťák. Z novších DC komiksoviek ide určite o jeden z lepších pokusov a keby väčšina čerstvej DC tvorby fičala na podobnej báze, boli by určite lepšou konkurenciou pre Marvel. Pravdou však zostáva to, čo tvrdí mnoho kritikov a fanúšikov – prvá polovica je výrazne kvalitnejšia. Bez dlhosiahlych súbojov a zničených budov by to ale predsa nebolo ono. Tým istým nás však tvorcovia určite neočaria aj v dvojke, a preto dúfam, že prídu s čímsi originálnejším. ()

S.Quentin QUALE

Džízs fakyn Krajst, tohle byl nářez! Příběh tohohle chlapíka z oceli je odvyprávějenej tak něžně a brutálně zároveň, že jsem aji musel vytáhnout kapesník......samozřejmě na utírání slin, protože moje slinné žlázy neustály už nehoráznej sci-fi začátek, natož aby zůstaly v klidu v dalším průběhu, kde se tou nejvyváženější periodou střídá akční destruction porno s pár výborně odlehčenýma vedlejšíma scénama a taky pak se silně emotivníma částma příběhu, které zcela jistě zapůsobí na lehce obměkčítelné diváky. Aby toho nebylo málo, přihoďte ve všech směrech naprosto vychytanou filmařinu viz. kamera, CGI, totálně osolenou hubdu (tohle jsem zažil v kině poprvé), dále pak oku lahodící obsazení a nerušivé herecké výkony (jen ten Morpheus by měl přestat žrát, už neumí ani běžet před padajícím barákem...ale to byla jen jedna scéna, jinak po jeho posledních kouscích byl tady úplně OK v roli Perryho) a konečně celý koncept monstr Kryptoňanů a jejich fightů jeden na jednoho s Kal-Elem. Tady v tom posledním bodě, a to je asi jediná věc, která mi teda přišla trochu navíc, bych možná oželel závěrečnej final fight. Je pravdou, že Zod (jako vždy skvěle odpudivej Michael Shannon) si nakopat prdel zasloužil, a taky to muselo skončit, jak to skončilo, ale přislo mi to zbytečně moc. Závěrem - je to mazec a stejně jako ostatní jsem velice zvědavý na Pacific Rim, páč tohle je letos numero uno zatím. PS: Doufám, že tímto Superman končí, ať se nemusím nasrat jako u StarTreku a Ironmana 3. Kino, 2D, titulky. Doporučuju úplně všem! ()

Allien.9

Co mají společného "Muž z oceli" a "Iron Man 3"? Totéž, co například takový "Skyfall" - průměrný až podprůměrný scénář, údajně temné pojetí, překombinované finále a v neposlední řadě také obludně vysoké (nad)hodnocení... Může mi někdo říct, co je na novém Supermanovi tak nadprůměrného? Příběh? Ne. Postavy? Ne, Lois Lane je otravná a pro děj zcela nepodstatná, hlavní záporák sice má charisma, ale se chová střídavě logicky a nelogicky, což poměrně dost kazí dojem atd. Efekty? Ne, v některých scénách připomínají spíše počítačovou hru než film (skoky odněkud někam, exploze při finálním vyřizování účtů). Něco jiného, co by dělalo film nějak výjimečně dobrým? Ne. Sečteno podtrženo, jedná se úplně obyčejnou komiksovku, kterou si znovu pustím maximálně jednou... P.S.: Pozitivem budiž to, že už lidé nejsou tak naivní, aby se nechali oblafnout oblečením, účesem a brýlemi.;-) 2,5*, lepší než "Iron Man 3". ()

misterz

Priznám sa, nie som veľký fanúšik tých všetkých Batmanov, Spidermanov, Ironmanov a všetkých tých -anov. Komiks nikdy nebol pre mňa to pravé orechové. Ale v rámci tohto žánru som na tanieri dostal mix všetkého toho najlepšieho čo sa tu dá ponúknuť, pre mňa určite tá najlepšia verzia Supermana. Jeden veľký megalomanský vizuál so zaujímavým spracovaním notoricky známeho príbehu o Supermanovi. Takže s čistým svedomím dávam plný zásah. ()

HAL

Bezva sci-fi o brutálni mimozemské invazi s haldou manga soubojů k tomu, jen ten Superman tu tak trochu zavazí a přebývá. Zakázat tu jeho cheesy pláštěnku, american way a patetickou touhu zachraňovat všechno a všechny, a bylo by jen dobře. Holt příchylnost k oldschool Supermanským komiksům je tu porad ještě dost patrná, i když mnohem míň než jsem se bál. Snyder čerpal inspiraci naštěstí hlavně trochu jinde - obzvlášť úvod mocně čerpá ze Star Wars, a why the hell not, vypadá to božsky, a když se pak ty ultradestrukční souboje jen přenesou na zem, nuda nehrozí ani od tak hloupého komiksového námětu. Hlavně když hollywood ještě nikdy nebyl tak blízko epickým anime rubanicím (i když akce a hlavně způsob jakým je natočená je třeba v Final Fantasy: Advent Children porad ještě o pár tříd lepší). Byť je to ke konci pořád tak trochu na jedno brdo, až se ty četné průstřely budov docela slévají mezi sebou. Ps: Cavil je dřevo a hraje za něj jen jeho muskulatura, naštěstí ale stejně nemá moc co hrát, je jen stafáž pro digitální efekty a super záporáka. Pps: Russell Crowe je bůh a chci prequel. ()

Vančura

Naprostá pecka s jasnými oscarovými ambicemi. Je to vlastně Superman, není to Superman?... Co na tom - hlavní je, že tenhle film se s tím vážně nesere. Osobně jsem asi nikdy nic našlapanějšího neviděl a často jsem jen nevěřícně zíral, co všechno je dnes možné natočit a jak nekompromisně a zběsile tenhle biják spěje ke svému velkolepému závěru. S trikovými záběry se zde vážně nešetřilo a podle mě se s tímhle filmem zase o kus dál posunuly hranice toho, kam až mohou současní filmaři zajít. Jsem proto rád, že jsem mohl tenhle film vidět ještě před jeho premiérou, protože se o něm bude teď asi hodně mluvit. MUŽ Z OCELI je rozhodně výjimečný filmový zážitek, kterému nejen v rámci superhrdinského žánru není rovno. Aplikovat na tenhle film nějaká náročná intelektuální měřítka nemá smysl, tohle je vyloženě profesionální popcornová záležitost určená k čisté zábavě v multikinech. Dal bych i pět hvězd, ale to by roli Lois Lane nesměla hrát taková šereda. Když nic jiného, mám jisto v tom, že v nejbližších dnech nebudu poslouchat nic jiného než Zimmerův soundtrack, který podle mě nemá chybu. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera