Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

Aberforth

Začalo to tak perfektne, totálne ma to pohltilo, Krypton a udalosti na ňom si ma hned získali a presvedčili o tom, že vo vesmíre je ešte veľa bytostí. Henry Cavill bol perfektný, kým sa nestal supermanom, čím dalej, tým viac ide film dolu vodou a koniec ma totálne sklamal a takmer unudil k smrti..škoda, pretože film vo mne vyvolával rôzne emocie a hudba od Zimmera mi pri rozlúčke rodičov so svojim synom vytlačila z očí von slzy, ale nechápem ako je možné, že každý jeden hrdina sa narodí alebo spadne vždy len do USA, no musím uznať že sa na pokračovanie teším a v globále hodnotím ako priemerný štart novej, určite super série. ()

greath

Superman ako False God! Geniálna myšlienka s nepochopeným hrdinom, ktorého polka ľudstva miluje, no ta druhá ho nenávidí.  Hudobný podtón od Hansa Zimmera tomu dodáva elegantnosť a vážnosť. Snyder si ide svoje a to je fajn. Hanry Cavill je celkom cool, ale nestačilo to.  Postava Supermana je postava s najväčším potenciálom v celom komixovom universe, no zatiaľ to žiaden z doterajších tvorcov nevyužil naplno. Škoda, rád si počkám na toho pravého Supermana! Celkom dobrý nášľap na začiatok budovania DC Universa, no bohužiaľ všetci vieme ako to celé dopadne o 10 rokov neskôr ... ()

Andrew78

Scénář by se dal snadno rozcupovat na kousky, stejně tak lze zkritizovat prkenné obsazení, přílišné lpění na minulosti nebo úsměvnou předigitalizovanost, jenže ono se na to tak dobře kouká! Sice to není zrovna nejchytřejší film, pryč je i slíbené zachmuřenější pojetí a při pohledu na Amy Adams nelze nemít pocit, že se na place ocitla úplnou náhodou, ale pokud se přimhouří obě dvě oči, následuje zábavná komiksová jízda. Snad nás ale příště přece jen čeká trochu střízlivější finále a rovněž ubude náhod, kterými je tato digitální omalovánka skrz naskrz prošpikovaná. ()

jefff

Tak ani tentokrát jsem se se Supermužem nezkamarádil. Samotný herec mi tentokrát sednul, ale celkově byl děj na plivnutí. Začátek fajn, ale pak začla jedna dlouhá bezduchá akce, kde se devastovalo ve velkým, lidi i Krypťáci létali zkrs budovy a nikdo neumíral...a pořád dokola, dokola dokola. Lois také nic moc. Dějově prostě šeď. Fajnová byla (tradičně) hudba Hanse Zimmera. ()

Masrii

Co se týče filmů o Supermanovi, je jich už celkem dost, ale myslím, že toto moderní podání s efetky na snad již nejvyšší možné úrovni zase přineslo této postavě něco nového. Ačkoliv se mi příliš nezamlouvala hlavní ženská role Lois, myslím, že je dobré, že se zde podrobně vysvětluje, jak se Superman octl na půdě zemské a tak stejně se zde objevuje i Krypton. Samozřejmě se radši nebudu vyjadřovat k jasné kýčovitosti těchto amerických filmů, s tím se člověk již musí smířit a nebrat na to při sledování ohled. Jako akčňák dopadl Muž z oceli slušně. 80% ()

Fony

Měl jsem pocit, že tohle režírovali Bay s Emmerichem (výbuchy a destrukce + patetické kecy a destrukce). Osobně s tím nemám problém. Jenom mi vadí, že všichni záporáci, včetně Anče "Faory" Traue, mají větší koule než týpek s eskem na hrudi. ()

jenik71

Místo zábavy jsem se dočkal pouze výborných triků a vizuálních orgií. Efekty jsou na tomto filmu jediné zajímavé a moje hodnocení patří jen a jen jim a tudíž i práci trikového studia. Například souboj v ulicích města je skutečně parádní. Jinak děj je primitivní, chatrný a nezajímavý. A když se Superman ke konci filmu přizná, jak velkým Američanem se cítí být, to už je přímo k smíchu. ()

Trapper33

Necelá první hodina fajn, pak mě to přestávalo postupně bavit. Lois se mi vůbec nelíbila, za to Antje Traue byla úžasná. A flashbacky byly nejlepší části filmu, jednoznačně. ()

P1tr

Režisér vizuálně silných snímků 300, či Watchmen spojil síly s mozky trilogie o Temném rytíři s příslibem nové vize Supermana pro moderní dobu. Ukázky slibovaly hodně věcí a víceméně všechny ve filmu najdete v takové podobě, v jaké byste čekali, ovšem přesto snímek nefunguje tak dobře, jak by se právě podle propagačních materiálů mohlo zdát. Čím to? Faktorů zklamání je několik. Ačkoliv příběh nabízí dost zajímavých momentů a dějových zvratů, ve snaze obsáhnout v Kal-Elově originu co nejvíce věcí se všechno děje hrozně zkratkovitě a s nepřirozenou samozřejmostí, což často vyústí ve zmatenost diváka. Mluvit v souvislosti s filmem o létajícím mimozemšťanovi s podobou člověka o přirozenosti, či realismu je zavádějící, ale z filmového hlediska dění na plátně až příliš šustí papírem a spousta momentů, především dialogů, působí jakoby byly použity z prvního nástřelu scénáře, namísto jeho finální, doladěné verze. Vedle morálních motivů a vyrovnávání se se zvláštními schopnostmi nabízí Muž z oceli hodně, opravdu, ale vážně hodně akce. Film se Supermanem se spoustou akčních scén? Hustý, řekne si asi většina lidí. Přemýšlel jsem stejně...nevěřil jsem, že to někdy o nějakém filmu řeknu, ale Snyderův film má akce až moc. Je zručně natočená, kinetická a má šťávu, ale když je akční předěl každých pár minut, začne to být spíše na obtíž. To platí zejména o závěrečné bitce, která trvá určitě alespoň 40 minut a ačkoliv svým měřítkem a destrukcí zdatně konkuruje, ba dokonce možná překonává Avengers, i přes svojí hutnost a spád to začne zhruba po půlce být už moc a vy v hlavě posouváte snímek k závěrečným titulkům. Muž z oceli je přes všechny své chyby důstojným Supermanovým příběhem, kterému se podařilo představit filmovým divákům nového, moderního Supermana, který nabízí pohledy a myšlenky, které se v předchozích jeho filmových dobrodružstvích neobjevily. Film toho nabízí hodně, ale ve výsledku je právě ona přehnaná štědrost zároveň největší slabinou a spousta nápadů a motivů se překrývá a navzájem okrádá o stopáž, takže je pak všeho méně, než by mohlo, resp. mělo být. Tedy až na tu akci. Nicméně Muž z oceli je zajímavou filmovou událostí, která si návštěvu kina zaslouží. Ačkoliv akce časem omrzí, po návštěvě kina vám scény utkví v paměti, neboť nabízí obří měřítko, které si lze pořádně užít jen v kinosále. ()

fiLLthe3DD

Snímek nabízí působivé vizuální zpracování, chytlavý hudební doprovod a sympatické obsazení, navíc zde vůbec poprvé vidíme slavného "Supermana" v důstojném a cool vypadajícím obleku, což předchozí zpracování rozhodně nenabízela 😂 Úvod na Kryptonu bych označil slovem epický, jelikož skvěle buduje mytologii světa a překypuje výbornými akčními scénami, stejně jako dechberoucími vizuálními efekty - posléze však tempo poněkud ubere a snímek představuje klasický superhrdinský origin, kterému škodí zejména vyprávění formou flashbackových sekvencí, poněkud slabší scénář a nepříliš povedená snaha o dramatické segmenty - nicméně vypadá to, že režisér Zack Snyder si uvědomoval své limity a tudíž poměrně rychle rezignoval na příběh a celou druhou polovinu napěchoval takřka nepřetržitým přívalem akčních scén, kterým dominují mohutné exploze a všudypřítomné destrukce 😂 Námět a zpracování originalitou neoplývají, avšak vynahrazuje to snaha o dospělejší provedení a poněkud depresivní atmosféra v porovnání s ostatními komiksovkami tohoto universa (kupříkladu s optimistickou "Wonder Woman", která měla strasti války zobrazit rozhodně naléhavěji), zřetelný je rovněž i rukopis Christophera Nolana coby producenta 🙂 Obsazení je výborné a herecké výkony nadprůměrné, oceňuji zejména Michaela Shannona, zásluhou kterého je záporák charismatický, vzbuzuje respekt a působí vskutku ďábelsky, naopak z Diane Lane vyzařuje silná a uvěřitelná mateřská láska a hezounek Henry Cavill oscarový výkon sice nepodává, avšak role mu sedla a spolu s Amy Adams měl báječnou chemii 🙂 Technické provedení víceméně bezchybné, vyjma přepáleného digitálního finále vypadá CGI nádherně a vysoký rozpočet tak nelze přehlédnout, nicméně k obrazové dokonalosti má snímek bohužel daleko - kamera je rozklepaná a zoomování otravné. Soundtrack scénám dodává napětí a patřičné grády, avšak hudba samotná nebyla nikterak výjimečná a připadala mi poněkud tuctová, zaměnitelná s ostatními hudebními kousky skladatele Zimmera. Scénárista David S. Goyer rovněž neoslnil a škodí to především charakteristice postav, režisér Snyder zase nezvládl příběhovou linii a dramatické sekvence, nicméně akci a estetiku obrazu zvládl na výbornou. ()

giovanni3

Supermana jsem sledoval hodně let zpět a až letos jsem viděl tohoto řekněme nástupce. Solidní podívaná s možná až moc "počítačovými" efekty a zrychleným dějem. I tak na vyplnění večera proč ne. 3z5 ()

FloTin

Jednoduše: AWESOME!!!! Nejlepší Superman film co jsem kdy viděl. Děj, Akce, Drama, Napětí prostě úžasné!!!! Byl jsem překvapený z 3D, nečekal jsem že s 3D to bude lepší ale opak byl pravdou. Takhle šťastný jsem nikdy z kina nešel :D už se nemůžu dočkat na pokračování. Závěrečná zápletka mě velmi dostala a ani jsem jí nečekal :O .Já jako fanoušek DC přeju hodně úspěchů k pokračování a hlavně k ----- JUSTICE LEAGUE! ()

Maynard.

Jooo, no konečně se i Superman dočkal famózního zpracování!!! Na rozdíl od přiteplenýho hrdiny, kterýho na plátno dostal Singer, tohle byla je a bude paráda. Pro mě jednoznačně nejlepší kino zážitek od dob TRON LEGACY. Takle sem si nepochrochtal strašně dlouho. Co mě dostalo nejvíc, tak začátek. Prostředí umírajícího Krytonu, to byla nádhera a doslova pastva pro oči. Říkal sem si, že je strašná škoda, že sme se pak přesunuli na Zem. Ale Snyder to udělal nejvíc fikaně jak mohl a to tak, že sme se na Kryton a do vesmírných lodí několikrát vrátili. Celkově se mi libil nápad s tím, že to jsou vlastně mimozemšťani, kteří si přijeli podmanit náš Svět. Z některých záběrů jsem sotva lapal po dechu a vůbec jich nebylo málo, tenhle film je doslova nadupanej akčními prvky, což je přesně pro mě. A nejen to, postava Supermana je i celkem hluboká a hlavně sexy, takže si přijdou na své i dívčiny. Herecký obsazení taky na jedničku s *. Dyť já ani nevím, co bych mohl vytknout? Na tohle si při „kouzelným úterku“ ještě někdy skočím, páč tenhle audio vizuál je jeden z nejlepších co jsem kdy viděl!!! Díky Zacku* Jo a opovaž se tohle první vidět na PC! To by byl 8 hřích! ()

upson

Z pohledu budoucnosti, tedy pomyslnou představou kudy se asi filmový průmysl spolu s majiteli velkých řetězců kin vydají, je Man of Steel jednou z možných odpovědí. Filmový blockbuster s vysokým rozpočtem a trikovými efekty, monumentální hudbou Hanse Zimmera, která se apokalypticky větví kolem celého filmu a k tomu velká herecká jména ve vedlejších rolích. Osobně pro mě byl největším tahákem do kina Russell Crowe v roli Jor-Ela. Po dlouhé době zase jeden z filmů, který má pěkně našlapanou úvodní etapu. Jor-El v podání Russella Crowea by si zasloužil snad vlastní prequel :-D . Kromě za mě, ať už se bude v kinech promítat bez střední vlny a s podstatně nižšími rozpočty, já se u filmu dobře bavil a můžu jen poděkovat Nolanovi, za jeho patrný rukopis otisknutý ve filmu, který se tak ve finále tváří inteligentněji než ve skutečnosti je. 90% ()

Šakalík

Ať už se Zacku Snyderovi zazlívá cokoli, mě prostě baví. Jeho filmy jsou pastvou pro oči a hlavně se nebojí vydávat se do temných zákoutí lidského bytí a dusit diváka pochmurnou atmosférou. Pravda, Superman není ani zdaleka tak pesimistický jako třeba Watchmeni, což ale v souvislosti s vůbec nejideálnějším komiksovým hrdinou asi nebude žádné překvapení. Přesto i zde nalezneme záblesky temnoty, které přináší Michael Shannon. To je přímo FAMÓZNÍ herec, který až doposud neměl štěstí na žádnou skutečně velkou roli. Jako jeho fanoušek mám z generála Zoda velkou radost. Shannon mu propůjčil punc fanatika, který jde za svým posláním přes hromadu mrtvol a beze špetky sentimentu – tyhle neřády já prostě žeru. :-) Za zmínku stojí i stále kouzelná Amy Adams, která ale coby Lois Lane nedostala zase tolik prostoru (což je možná ale dobře). Z mého pohledu splnil Snyder to, co sliboval – jeho Superman je prostě jiný. Nový, akční, výpravný. A hlavně výborný... ()

sedm.1

Sázka na jistotu je vsadit na výhru Chelsea proti Dolním Měcholupům. Stejná jistota je i to, že pokud se postavím na koleje před rozjetý rychlík, udělá ze mě pěknou sračku. A když půjdu s kámošema jen na chvíli na jedno, je také jisté, že přijdu domů ráno a opět pěkně na sračku. Ovšem stejně jako pro život považuji určité věci za jisté, tak i filmový svět má své jistoty. Jako třeba že bylo jisté, že Peter Jackson prostě nemohl ze „svého“ Hobita udělat nic jiného, než další filmový klenot, tak stejně jisté je i například to, že strejda Arnold už nenatočí žádný skutečně velký (netvrdím zábavný!) film. A posílen všemi těmito jistotami jsem se zkrátka vydal do kina na novou verzi Supermana, neboť sázka na tvůrčí duo Snyder/Nolen patří mezi ty vůbec nejjistější. A výsledek? MONUMENTÁLNÍ!!!!!!!!!!!!!!! Svou neuvěřitelnou bombastičností se mohou krom právě Muže z oceli pochlubit už snad jen Avangers, jen tady té efektní rozmáchlosti je snad ještě o trochu víc. Pocity z něčeho tak nadupaného a kulervoucího je skutečně těžké vyjádřit, natož pak posoudit, co se tu vlastně povedlo víc. Hodně nečekaně mě překvapila opravdu povedená emoční stránka filmu, která v rámci komiksů svou působivostí překonala i samotného Nolenova mocného Batmana. Všem postavám jsem totiž jejich pocitům, názorům a důvodům jejich jednání zcela věřil a všichni mi přišli velice autentičtí, žádné kýčovité a na pilu tlačící snahy o vyvolání emocí, zde to skutečně vše vycházelo přirozeně a lidsky. K tomu samozřejmě přispělo skvělé obsazení, kdy jsem si sice nebyl příliš jistý volbou Henryho Cavilla do tak významné role superhrdiny, ovšem nyní jsem z něj doslova nadšen a pro mě se toto obsazení stalo jedním z nejlepších castingových tahů posledních let. Stejnou obavu jsem měl pak i z Amy Adams, která mi nikdy předtím nepřišla nikterak výrazná či zajímavá, ovšem znovu, tihle pánové prostě věděli co chtějí a potřebují, takže i u ní mi nyní přijde, že se pro roli Lois Laneové prostě narodila. Costner a Crowe pak byli tradičně fajn a co se týče Michaela Shanonna, záporák roku jak vyšitý, tady není co řešit. Zápletka pak samozřejmě maximálně podléhala a je upravena pro potřeby co největšího přílivu akce a demolice, ovšem i přesto dopadla více než dobře, měla náboj, měla smysl, měla hlavu a patu, zkrátka ani ona ani zlomkem nepoškodila celkovou geniální kvalitu tohoto snímku. Každopádně, přes všechny tyto nepopiratelná a nesmazatelná pozitiva se tím nejvýraznějším prvkem Muže z oceli stala právě zmiňovaná akce. Celý film je totiž od první do poslední minuty jedním obrovským, gradujícím, destrukční masakrem a co za totální efektní inferno nastane v poslední půlhodince, to jednoduše nemá obdoby!!!!!!! To nemá obdoby!!!!!! Já jsem zkrátka z nové verze Supermana naprosto odrovnaný a nadšený, tvůrci naštěstí bezezbytku využili neomezených možností, které jim tato superhrdinská postava nabízela, Snyder dodal svůj nenapodobitelný vizuální styl, a tak tu zkrátka máme zřejmě jednu z nejdokonalejších a nejspíš i nejakčnějších, maximální demolicí vrchovatě napěchovaných explozí filmových dějin! Gigantické, monstrózní, velkolepé, NEZAPOMENUTELNÉ! () (menej) (viac)

LadyVader

Viděno 23.6.2013 Velký Špalíček, 3D otitulkovaná verze. Konečně DC film, ze kterýho jsem se posadila na zadek! Superman byl můj první hero, jako malá holka jsem ho fakt žrala. Teď ho žeru znova O_O. (společně s Iron Manem, of course.) Já tomu nevěřila, ale musím uznat že Man of Steel šlape na paty Avengerům, minimálně to byl prostě větší akční mazec. Ikdyž podle traileru (viděla jsem jen jeden, ten uplně první) jsem fakt čekala temnou a spíš dramatickou podívanou, než takovou ultramonstrozní porci akce (nestežuju si :). I bez kapky humoru mě tenhle film naprosto dostal. Ten úžasnej Krypton na začátku, ta dechberoucí destrukce.. a ten naprosto bezkonkurenční zvuk World Enginu, kterej jsem fakt pocítila na plicích, díky aparatuře v kině. A hlavně žádný vyloženě patetický scény :). 9/10 for me, nářez prostě! Superman, jeho kondenzační pásy a aerodynamickej třesk! @___@ (můj 1500. ohodnocený film :) ) Btw.. General Zod is fucking hot! :3 Oficiálně můj numero uno komiksovej záporák (Ikdyž sorry, ale podle mě to zas až takovej záporák nebyl, měla jsem pro něj dost slušnou dávku pochopení). Michael Shannon, kterýho jsem doposud neznala, zahrál úžasnýho maniaka a já mu to spolkla i s navijákem.. se u Lokiho nestalo. :) You Are Not Alone Edit: Je to stejně dobrý i napodruhé! :P ()

OughJay

Jelikož je Superman ztělesněním asi všech kladnejch ideálů, který je kdo schopnej vymyslet, tak pravděpodobně nikdy nedosáhne autenticity Nolanova Batmana. Jednoduše nedokáže bejt tak temnej... A tak tu v první polovině posloucháme trailerový moudra od jeho dvou otců a v druhý polovině sledujeme velkolepou destrukci Metropolis. Z toho mám trochu smíšený pocity. Nedá se totiž říct, že by dal Snyderův restart zapomenout na Christophera Reevea. Přesto se minimálně vyrovná ostatním popcornovkám od Marvelu a zdá se, že Clark Kent svojí největší šanci od sedmdesátejch let chopil konečně za pačesy. Snyder postavil pro další pokračování dostatečný historický základy, škoda jen mizerně obsazený Lois Lane... Lara Lor-Van: "He will be an outcast. They'll kill him." Jor-El: "How? He'll be a god to them." ()

Fisek

Je pozoruhodné, jak se vlastně Snyder a Nolan s tímto remakem poprali. Určitě nebylo jednoduché přijít s moderním Supermanem, dát mu nový účes, nový oblek a novou minulost, kterého by diváci akceptovali. Byl to jistý risk. Přijít s úplně novým příběhem a složit úplně nový soundtrack, který je mimochodem bombastický. Jsem rád, že si uvědomili, že bylo načase upustit od starých předloh. Vždyť tady jde veškerá hlubokomyslnost stranou. U Supermana se na tohle nehraje. Je to nejmocnější superhrdina a já očekával „vymazlený“ audiovizuál, a jako třešničku na dortu jsem dostal povedeně odvyprávěný příběh, kde jsem ocenil především flashbacky do Clarkova děství. Muž z oceli je čistě akční sci-fi a proto jej zaslouženě hodnotím plným počtem. Začíná nová éra vyprávění Supermanova příběhu. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera