Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Superpero

Důstojný zásadový muž, gentleman. Tak by se dal charakterizovat Frank Lucas (postava Denzela Washingtona). Přiznávám, že jsem mu v tomhle filmu fandil. Byl to prostě obchodník. Dostala mě scéna jak nutil Cubu Goodinga jr. aby přejmenoval svoje řezaný drogy, protože tim poškozoval Frankovu "značku." Přesně to vypovídalo o charakteru té postavy. Navíc Denzel Washington ho fenomenálně zahrál, takže si mne tato postava naprosto získala. Russell Crowe mi tu tak zajímavý nepřišel. Takovej poctivej policajt alá Serpico. Režie je bezchybná, ale třeba nejlepší Scorseseho opusy mi připadají takové životnější. Ovšem úplný závěr byl dokonalý, ten hip hop v pozadí jako symbol nové doby, kde už se Frank nechytá...paráda. Super film. P.S. (bacha spoiler) taky vám přišlo že Franka chytli vlastně jen kvůli tomu extravagantnímu kožichu? ()

Shadwell

Svůdná oslava monstra, které dodává špatné zprávy přímo do žíly. V abecedním pořadí – důkladné, geniální, oscarové. ()

Rob Roy

Jsem v lehkém údivu nad ovacemi, které se na Amerického gangstera snáší. Nenašel jsem tu jedinou kulervoucí scénu, ne že bych si myslel, že v žánru gangsterky je potřeba přijít s něčím novým, ale je potřeba to natočit neotřele, tak aby vás to znovu přiklínovalo do sedaček. Denzel Washington moc dobrý, hudba taky. Kvalitní přírůstek k žánru, nic víc, nic míň. ()

Bluntman

Nebudu popírat, že Amerického gangstera si užijí nejvíc cinefilové, kteří mají opravdu nakoukáno a rádi si doma kreslí schémata a při projekci dělají poznámky, ale říct o Scottově mistrovském díle, že je "chlapsky chladné a dokonalé, bez zapamatováníhodné scény" či "že konfrontace obou hlavních postav není dostatečně vytěžena a závěr je neuspokojivý", není na místě._____ Americký gangster pracuje s divákovou žánrovou pamětí z jiných filmů, kdy důmyslně užívá scén ze známějších, žánrově spřízněných opusů (gangstersko-mafiánských) a zasazuje je do zcela jiného kontextuálního rámce, nedovolí se nám jimi opájet a vytrhávat z díla, posunují většinou vyprávění dopředu. (Osobně si cením víc filmů, u nichž nemůžete pustit kamarádům jednu scénu a ukázat jim na ní, jak je kousek geniální, ale nutné je k doceněńí zhlédnout celý film.) Proč tomu tak je? Scottův první gangstersko-mafiánský opus po Černém dešti je totiž progresivní v uchopení postav, které nejsou chronicky známými tvářemi zločinu (žádný Carlito Brigante, Al Capone a jim podobní) a ze žánrové škatulky se vymaňují a jsou skutečně dýchající a živelné._____ Uchopení postav slouží i k podvratnosti vůči žánru, kdy ústřední postavy se musí maskovat anebo za maskování-podobání se jiné filmové postavě, populární v té době, někoho jiného peskovat, protože film vypadající jako natočený v 70. letech nenabízí modelové postavy v žánrových filmech, ale modelové žánrové scény, v nichž se ocitnou reálné postavy. Pokud by ve filmových 70. postava policajta proti někomu vedla vyšetřování a věděla by, že její sbor je prohnilý, vyřídila by si to se všemi po "dirtyharryovsku" a rozhodně by nevracela nalezené peníze z drog. To platí i o té záporné, netypicky černé, která by ráda byla šedou eminencí v pozadí, ale nemůže, protože "zlo" je ve Scottově genialitě zpřitomňováno (doporučuji vyčkat do konce závěrečných titulků). V tomhle bijáku nejsou žádní uhlazení skautíkové ala Serpico a pokud jste negr libující si v blaxploitationech, tak se podle nich neoblíkejte, protože na sebe strháváte moc pozornosti a rozhodně se neinspirujte kultem jako Superfly (pro nezasvěcené: obskurně kýčovité blaxploitation o vzestupu a pádu mafiánského dealera drog)!_____ Abych to zkrátil: takhle precizní podívaná (kterou si v kině určitě ještě několikrát zopakuji) tady nebyla od Fincherova Zodiaca či Spielbergova Mnichovu a připojuji se k těm, kteří Amerického gangstera řadí k vrcholům tvorby Ridleyho Scotta a vrcholům mafiánsko-gangsterského žánru spolu se Scorseseho a De Palmovými pastiši. (Lidem vyčítajícím "chlapskou chladnost": emocemi prodchnuté epické díla o vzestupu a pádu mafiána si hledejte u Scorseseho, kdy se femme fatale ukážou být ženami-vamp, ale ne v příběhu, kde vše ovlivňují média a z nich se dozvídáme informace.) Dospělý projekt, který ve své neokázalosti a vychytralé podvratnosti má nejblíže k Tarantinově Jackii Brownové... P.S. Chci osouložit Gimpa, jsem zvrhlý. ()

Dever

Soundtrack Marc Streitenfeld: 1. Do You Feel Me - Anthony Hamilton ,2. Why Don't We Do It In The Road? - Lowell Fulson ,3. No Shoes - John Lee Hooker ,4. Across 110th Street - Bobby Womack ,5. Stone Cold - Anthony Hamilton ,6. Hold On I'm Comin' - Sam & Dave ,7. I'll Take You There - The Staple Singers ,8. Can't Truss It - Public Enemy ,9. Checkin' Up On My Baby - Hank Shocklee ,10. Club Jam - Hank Shocklee ,11. Railroad - Hank Shocklee ,12. Nicky Barnes - Hank Shocklee ,13. Hundred Percent Pure - Marc Streitenfeld ,14. Frank Lucas - Marc Streitenfeld , ()

EvilPhoEniX

Solidní koherentní Gangsterka. Sice na první pohled možná né příliš atraktivní kvůli dlouhé stopáži, ale trojice Ridley, Denzel a Russel šlape jak hodinky o zábavu bylo postaráno. Skvělý příběh, ostré hlášky, vraždění, brutalita, zajímavé vyústění. Jsem velmi spokojen 80% ()

novoten

Je pár měsíců po uvedení do kin a pořád mi nějak nedochází, v čem přesně tkví genialita tohoto opusu. Jestliže těsně po premiéře jsem se nechal strhnout nadšenými ovacemi nad výsledkem, postupem času mi v hlavě zůstal jenom tradičně úchvatný Crowe (který musí na rozdíl od Washingtona hrát pořád do plných, Denzel má roli napsanou tak, aby vyšel jako král na každý pád) a Scottova přesná režie, bez které by se film zbortil o několik pater níž. I u něj mi ale vadí, že mi nenabídne nějakou scénu, která se zapíše do dějin a když bych neměl mířit tak vysoko, tak alespoň něco menšího v podobě stylové přestřelky. To ale chybí a může za to paradoxně jedna z nejproklamovanějších devíz Zaillianova scénáře. Nečernobílost obou hlavních hrdinů, která tak způsobuje absenci záporáka. Zlý pohled se tak chtě nechtě upne na generalizovanou skupinku "zkorumpovaní poldové", Scott nás i přes zdánlivou objektivnost dostane tam, kde nás chtěl mít a já se musím trochu ošívat, protože takhle jsem si stěžejní dílo Ridleyho kariéry úplně nepředstavoval. Světové ovace chápu, ale i přes spoustu kladů se nepřidávám. ()

tron

„Dáš si niečo?“ – „Čo tak svätenú vodu?“ Scott, Washington a Crowe sú diabli, ktorých filmy získali desiatky nominácií a cien a zarobili stovky miliónov dolárov na celom svete a tak si teraz ich majitelia môžu robiť de facto čo sa im len zachce a ich AMERICKÝ GANGSTER (Scott s Croweom nakrútil už GLADIÁTORA a DOBRÝ ROČNÍK, Crowe s Washingtonom spolupracovali na sci-fi béčku VIRTUOZITA; Scott s Washingtonom na ničom, ale Washington a Ridleyho mladší brat Tony áno – napr. MUŽ V OHNI) je ostrá šlichta s výborným tempom, veľmi zábavnými dialógmi, vynikajúcim hereckým obsadením (Brolin, Gooding Jr.) a už úvodné sekundy s upaľovaním dokazujú, že sa s tým nikto z troch dotyčných pánov nemieni zdržovať. Ale nechýba im pri tom ani zmysel pre humor (pôvabne improvizačné posledné sekundy). Mínusy: dĺžka a fakt, že celý film je „príliš na istotu“. 70% ()

B!shop

Tak tohle kurva jo, takle se na to musi. Pribehove sice film neprinasi nic noveho, klasika o vzestupu a padu mafiana a jedinym spravnym poldovi, co mu de po krku, nicmene aspon je tu par zajimavejch odlisnosti oproti jinejm filmum. Tak treba to, ze hlavni dva hrdinove se potkaj az po 140 minutach. Co se tyce hercu, tak jak Denzel tak Russell mi prisli, ze maj drobet nadvahu, ale oba byli naprosto perfektni, lepsi byl ale asi Denzel, ale to je tim, ze ma zajimavejsi postavu a vic prostoru. Navic je fajn, ze i kdyz je Denzel parchant, je do jisty miry sympatickej a i kdyz je Russell spravnej polda, je do jisty miry parchant. Taky me mile potesil Josh Brolin a Cuba Gooding. Film ma 160 minut, zadna poradna prestrelku to neni, mrtvol jen par a presto film po celou dobu naprosto perfektne zaujme, za coz patri Ridleymu dik. Jediny, co nechapu, je nominace na oskara pro Ruby Dee. Jen vic takovejhle filmu. ()

Marius

Ridleymu na staré kolená nestačí, že si už natočil asi všetky žánre, on potrebuje aj gangsterku. Veď u Scorseseho to na Akadémiu zabralo, tak prečo by nemalo aj v jeho prípade. American Gangster je z môjho pohľadu ďalší z našich milých CSFD überhypov so zotrvačníkovým efektom . Totiž stavať ho po bok klenotov žánru ako Goodfellas či Casino je veľmi nadsadené. V prvom rade Ridley nikdy nebude zručným rozprávačom a jeho režisérske kvality vždy prebijú obsahovú zložku filmu, pokiaľ konečne nedostane do rúk nejaký kvalitný scenár. AG ho má smiešne jednoduchý a Scott hrá na príliš dlhú trať, aby to bol schopný svojou remeselnou réžiou zakryť. Mafiánske násilie vo filme nefunguje, nech si Denzel prestreľuje hlavy hoci v Senáte, na sugestívnosť a surovosť scén násilia v Scorseseho opusoch (či v nedávnom Zodiacovi) jednoducho nemá. Čo ale treba pochváliť sú herci – Denzel fajn, ale mne imponoval skôr Crowe svojím nesupermanským a netvrďáckym policajtom.Pri celkovom zhodnotení vyzdvihnem réžiu a hercov, inak mi ostáva len sa pousmiať nad tým povykom čo okolo filmu je. Nebyť dialógu v cele idem aj nižšie. 8/10 P.S. V kine som napočítal 19 scén kde je vidno - a veľmi zreteľne – mikrofón zvukára, raz aj rameno. Možno len zlý premietač, ale aj tak divné ... ()

Lateef

Gangsterka roku. Jednoznačně (když počítám letos shlédnuté Drsné časy a Skrytou identitu). Pokud však nemáte mafiánské neurony a nekoluje Vám v žilách gangsterská krev (a já jsem přesně tenhle případ), pravděpodobně si film neužijete maximálně. Po technické stránce není co vytknout. Vše, počínaje režií, pokračujíce scénářem a hudbou, a hereckými výkony konče, je komplexní. Hned úvodní scéna Vás přesvědčí, že v tomto příběhu nepůjde o pár modřin a odřenin, ale rovnou o život. A jak děj pokračuje, tak postupně zjišťujeme, že klesáme hlouběji a hlouběji do mafiánského podsvětí plného drog, známostí, zelených bankovek, a také lidí bez skrupulí a zábran. Ačkoliv je snímek více než dvouapůlhodinový, tak nikdy nenudí. Spíše jsou zpočátku možná lehce zašmodrchaná filmová vlákna postupem času rozplétána, atmosféra graduje a v závěru je nám předložena vynikajícně řemeslně natočená přestřelka a finální rozuzlení je tak trochu nečekané. Jenže... chyběla mi scéna, která by mě srazila na zadek a nenechala vstát. Ve filmu jsou jistě silné momenty, ale žádný ohromující nebo hubuotvírající. I tak se však jedná o velký zážitek. 100 miliónů dolarů(rozpočet)/175 miliónů dolarů(rozpočet celosvětově) ()

RHK

Americký gangster je možná skvělý film, ale ne pro mne. Je to film o věcech, které nemám rád - o tom bílém drogovém svinstvu, o všude přítomné korupci, o zabíjení a o zoufalé snaze jednoho policisty to změnit. Body můžu dát za čistě provedené filmové řemeslo, za skvělé herce Russella Crowea a Denzela Washingtona, ale moje emoce téhle gangsterce říkají ne. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=QOSOYSLDuQE ()

Boss321

Skvělé herecké výkony ústřední dvojice Russlla Crowa a Denzela Washingtona, vynikající scénář, krásná hudba a hlavně co mě na tomhle filmu nejvíce dostalo je vynikající režie Ridleyho Scotta, který po vzoru Scorseseho, De Palmy nebo Coppoly natočil úžasnou gangsterku, která se zařadí ve svém žánru hodně vysoko. Příběh je skvěle napsaný a zasazen do velmi dobře vybraného prostředí. Ačkoliv má film dvě a půl hodiny tak jsem v něm nenašel scény, které bych odstranil. Musím ještě jednou vyzdvyhnout výbornou režii Ridleyho Scotta, která mě opravdu dostala. Určitě jeden z nejlepších filmů letošního roku. Geniální dílo. ()

Bart

Jen stavme pomníky mafiánům a drogovým bosům a ukažme, že jsou to vlastně jen obyčejní lidé, kteří se chtějí mít dobře, že to dělají proto, aby se měla dobře jejich nade vše milovaná rodina, aby feťáci dostávali kvalitní materiál za výhodné ceny. Budiž jim země lehká. Těch pár mrtvých - čert je vem. Ovšem z filmařského hlediska precizní práce. ()

Kulmon

Výborný film z prostředí drogového bosse. Bezesporu jeden z nejlepších filmů roku a co se gangsterského žánru týče od dob Zjizvené tváře a Mafiánů zase jeden film, který nezestárne ani za desítky let. V kontrastu jsou dva hlavní hrdinové filmu: první černošský mafiánský boss Frank Lucas v podání Denzela Washingtona a proti němu neúplatný policista se smyslem pro spravedlnost Richie Roberts, kterého bravurně ztvárnil Russel Crowe. Do boje o Oscara za nejlepší režii je jistě nutno počítat s Ridley Scottem, ale i scénář je opravdu vymakaný, film má spád, takže není proč váhat. 5* ()

Jara.Cimrman.jr

"Kdo si může dovolit prodávat dvakrát lepší fet za poloviční cenu?" Mocným gangsterům by se měly stavět betonové pomníky a oni by měli tvořit jejich základ. Místo toho se o nich točí oslavné filmy a místo jejich ukamenování sní lidé o tom, že by chtěli být jako oni. Beru to jako daň materialistické době a jelikož tyto bossy neumím z dálky sejmout špuntovkou s gumovým zaměřovačem, tak se jim mohu pomstít pouze tím, že jim seberu hvězdičku, kterou by si tento snímek jinak rozhodně zasloužil. ()

EdaS

Hlavní hvězdou není překvapivě Washington ani Crowe (kteří kromě závěrečné dialogové scény nemají vlastně moc co hrát, spíš jen nechávají působit své charisma), ale Ridley Scott, dávající lekci efektivní klasické filmařiny. Tvůrci se nejspíš chtěli držet co nejvíc reálného základu příběhu, a tak se nedočkáme žádných nečekaných zvratů, ani tlačení na pilu - v čemž vlastně vidím trochu problém. Na dvouapůlhodinový film je story o vzestupu a pádu černošského mafiána příliš jednoduchá. Jinak ale naprostá spokojenost. ()

H34D

Není to Scorseseho odysea na mafiánský život, není zde proklatě líbivý vzestup a strmý pád, ale spíše jemně prokreslený souboj dvou mužů na opačné straně zákona. Dlouho o sobě nevědí, film přeskakuje z jedné linie do druhé, věnuje se detailům, kultuře, americké společnosti na přelomu 60. a 70. let... Výsledkem je celistvý obraz komplexní gangsterky, která ani nepotřebuje akční scény k tomu, aby působila intenzivně. 9/10 ()

xxmartinxx

Americký gangster pro mě ztělesňuje vše, kvůli čemu jsem dřív gangsterky neměl rád. Zdlouhavý příběh, tajemně se tvářící (ale jen tvářící) postavy a spousta natahované nudy. Nedokážu se tomu filmu otevřít, stejně jako on se odmítá otevřít mně. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz