Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Flego

Milujem gangsterské filmy. Ridley Scott sa podujal natočiť príbeh drogového kráľa podľa skutočnej udalosti a treba povedať, že sa mu to podarilo. Hlavní predstavitelia sú výborní, scenár taktiež. Čo mi teda bráni dať päť hviezdičiek !? Film si ma nezískal, nedokázal ma chytiť, nemal svoj sexapeal. Všetko mi bolo ľahostajné. Keď som sledoval prvýkrát Krstného otca od Coppolu, prežíval som naplno s Corleonovcami všetky ich osudy. Škoda, že mi to Frank Lucas nedožičil. ()

sharky

83% Po Kauze CIA přichází do našich kin další ukázka staré poctivé filmařiny, která místo digitálních efektů a cool střihových fíglů ohromuje mnohem více kvalitní režisérskou, scénáristickou a herckou práci. A to je jenom dobře. Scénář nenabízí tolik příležitostí k zazáření hercům, ale o to více se blýská svým výkonem režisér. Natočit film, který má dvě a půl hodiny a přesto nenudí a nejsou v něm hluchá místa, není jen tak. Před tím je třeba smeknout, ale přecejen mě film nedostal úplně dokolen a atmosféra mě úplně nestrhla, abych mohl sáhnout i po 5. hvězdičce. Americký gangster z toho v mých očích vychází jen jako velmi, ale velmi dobře odvedený kus filmového řemesla. ()

MontyBrogan

Videl som tú dlhšiu verziu a nechcel som tomu spočiatku uveriť, ale nakoniec som podľahol. Je to dielo zrovnateľné so slávnymi gangsterkami (viete ktoré myslím), občas ich cituje, ale aj keď sa z ich konceptu vymyká, stále im šliape na päty. ()

HellFire

Ridley Scott dokaze vykouzlit uchvatne filmy, stejne jako propadaky. Tohle je nastesti trefa do cerneho a dou Washington a Crowe hraji naprosto prirozene. Tohle bude jeden z tech filmu, na ktere se neomrzi divat dokola a dokola. ()

anais

Stylově dokonalý (obrazem, zvukem, hereckým osazením, režií…) Americký gangster mě poněkud zklamal ve své schopnosti vyprávět napínavý příběh. Tím, že je film rozdělen na dvě v podstatě nesouvislé paralelní linie, které se protnou až na samotném konci, jako by nedošlo k nějaké podstatnější kulminaci napětí ani na konci, ani jinde. Až jsem si říkal, že z námětu mohli vzniknout filmy dva, přičemž každý by se zabýval jedním z hrdinů do mnohem větší hloubky. Scott dokazuje, že obrázkům na plátně rozumí jako málokdo, ale pod jejich povrch se mu dostat nedaří. Časté srovnávání Am.gangstera s Kmotrem mi tak přijde dost neopodstatněné. ()

Jinny

Když se mluví o Americkém gangsterovi, dost často se skloňuje i film Kmotr. Ne nadarmo. Ridley Scott předvádí možná jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Kdyby tak dokázal dostat do svého filmu i kousek filmařského nadšení, nejen skvěle zvládnuté řemeslo, tleskala bych nadšením. Takhle jen uznale smekám. ()

Roman.Ticka

Ridley pojal skutečný příběh výpravně a obsáhle, no jo to se machruje mít k dispozici 150 minut! Miska vah střídavě kolísala mezi cynismem a emocemi, takhle nějak jsem to celé story vnímala. Hudba, kamera fajn, černouše mám hodně ráda, ale blue, red ani gold magic nekompromisně NE. Možná i proto jsou ti klucííí talianskýýý nějak víc bližší mému mafiánskému srdíčku. Zvláštní zjištění, že férovej byznys může fungovat i v podsvětí, ale jen když jste silnější a mocnější než konkurence, anebo vás včas zavřou... ()

poz3n

Ke klasickým mafiánským filmům jsem už nějaký ten pátek opatrný a nic převratného už od nich neočekávám. Americký gangster mě ale v různých čsfd žebříčcích strašil už dost dlouho, takže jsem sebral odvahu a věnoval Ridleymu svých 2 a půl hodiny času. A v rámci mého přístupu jsem nakonec skončil mile překvapen. Ridley Scott vtiskl gangsterskému pojetí dynamičtější ráz, než bývá zvykem a alespoň trochu šetřil s množstvím postav, čímž mi umožnil se v nich orientovat (také nic zrovna dvakrát běžného v oblasti mafiánských filmů). Takže jako jo, no. 7/10 ()

honajz

Režisér Ridley Scott dokáže každým svým filmem překvapit, jednou pozitivně, jindy negativně, jak na houpačce. Tentokrát jde o to příjemnější překvapení. FILM Po dvou nevýrazných filmech Švindlíři a údajně i Království nebeské (jež jsem přiznávám dodnes neviděl, protože mi ho Honza Ř. slíbil půjčit a nepůjčil ;-)) přišel Ridley Scott nejprve s Dobrým ročníkem (který je zase ceněn hodně vysoko, ale podle mne na Bokovku nemá ani náhodou) a pak s Americkým gangsterem. Na něm je vidět, že si autor vyhrál hodně s námětem, a že ho námět hodně zajímal. Jen - jak přiznává v bonusech - se nemohl rozhodnout, čí příběh vlastně chce vyprávět - jestli skutečně žijícího mafiána Franka Lucase, nebo neúplatného policisty, který po něm jde. A tak scénář přepisoval a přepisoval, až z toho vylezl jeden film se dvěma paralelními příběhy, které se protnou až na samotný závěr. Překvapivě ta mafiánská historka tentokrát ani nepůsobí tolik jako mafiánská - už jste třeba v mafiánském filmu viděli mafiána meditovat nad novotami, které nedokáže pobrat? Nebo že by se šéf sebral a jel do hororucích pekel nějaké džungle, jen aby si zjistil, jaká bude kvalita drogy, již hodlá distribuovat? Příběh se odehrává koncem 60. a v 70. letech minulého století, převážně v Harlemu. A celý film působí spíše jako zamyšlení nad paradoxy světa. A nejen tímto zamyšlením, ale také barevným a pocitovým laděním snímku mi hodně připomněl Blade Runnera, byť samozřejmě jen jako určitý stín. Způsob neustálého se přibližování osudů mafiána a policisty pak upomíná trošku na Heat (už si nepamatuju, jak divně česky se to jmenovalo, ale režíroval Michael Mann). Snímek funguje i v oblasti výpravy a kostýmů (poslechněte si komentář, proč třeba postavy nosí ošuntělé obleky) i určité civilnosti hereckých projevů. Jak mi Russell Crowe nesedí, i když je to páně režisérův oblíbenec a cpe ho všude, tady skutečně předvádí herecký výkon. Jako byste prostě byli v roce 1970, jako byste chodili po ulicích Harlemu, nahlíželi do výkladů, nechali se opájet novou elektronikou - a měli deoku z Vietnamu. A mezi napínavými scénami zazní i pár jednohubek, vět, které třeba nemusejí hned dávat smysl, ale jen celou tu atmosféru ozvláštňují. Takže na závěr ještě jednou opakuji svou tezi, že v podstatě nejde o mafiánský film - ale film, kde tohle atraktivní prostředí slouží k daleko hlubšímu pojetí a podání celého filmu. DVD Film u nás vychází ve dvoudiskovém vydání. A abych se s tím už nezdržoval, u všeho najdete české titulky - u filmu v obou verzích, u komentáře i u všech bonusů druhého disku. První disk obsahuje protipirát a dvě verze filmu - kinoverze trvá 2:30:29 a prodloužená verze 2:48:37. Těch 18 minut najdete jako bonus třeba na HD DVD vydání (ano, vyšlo to v této podobě). A pouze u kinoverze najdete hodně zajímavý komentář režiséra a scenáristy - ti dva filmem skutečně žili. Druhý disk je pak věnován jen  bonusům. Načnou je dvě vystřižené scény (3:47, alternativní začátek a scéna svatby), pokračuje pět minidokumentů o vzniku filmu (celkem 1:18:23 - rozhovory i se skutečným Frankem Lucasem, záběry z natáčení, kulisy, hudba), a ukončí tři Case Files (24:57 - o vzniku scénáře, návštěva u protidrogového, záběry z natáčení exteriérů). Řeklo by se čtyři bonusy - ale informativně a obrazově jsou tak obsažné, že člověk pronikne pod povrch, pod pokličku, a jako by s tvůrci a herci žil a chápal jejich pohnutky při natočení filmu. Skutečně solidní dvoudisk, jakých se vídá málo. Publikováno: 10.10.2008 () (menej) (viac)

Ivoshek

Teda, tady už je tolik komentářů, že nemá smysl se nějak moc rozepisovat. Scott tradičně skvělý, herci (včetně vedlejších) skvělí, atmosféra 70s skoro jak opravdová, hudba dobře vybraná a solidní tempo na docela dlouhý film. Hvězdička dolů za pár nelogičností a závěr, který se mi ani trochu nelíbil. ()

Scrytcher

Americký gangster označuji (právoplatně) za film roku i film, který si pro sebe určitě toho Oscara urve. Tak krásný kontrast good (nový Ježíš Russel Crowe) x (démonický a nekompromisní Denzel Washington) evil jsem už dlouho neviděl. Oba ze své role vyždímali maximum. Režisér si zase opravdu řemeslně vyhrál, takže film nejenomže má rychlé tempo a perfektní spád, že vám nedovolí ani na vteřinu odtrhnout oči, aby vám neutekla byť jen vteřina filmu, ale také si perfektně smlsnul na dobové atmosféře (viz. Muscle cars, záběry v televizi z války ve Vietnamu) a neodpustil si jako správný filmař poctu hned několika dílům z gangsterského světa. Mafiáni už zde byli zmíněni, tak jenom přihodím, že hned několik scén naráželo na Kmotra. Tohle je film pro fanoušky, tohle je film pro milovníky filmu, tohle je BOMBA!! (aneb pocta všem snímkům z mafiánského podsvětí) ()

Sofia

Poctivě udělaný film. Výborně vystavěný scénář. Cítím Oscarový potenciál, ale přesto mi k dokonalosti něco chybělo. Trochu mě rušily dva paralelně vyprávěné příběhy – mafián/policajt. Ale každopádně bylo zajímavé vidět Denzel Washingtona v záporácké roli. ()

claudel

Bezpochyby dobrý film, zárukou jsou oba oscaroví hlavní představitelé. Že by se však jednalo o nějaký filmařský zázrak, to si nemyslím. ()

902 10

americky gangster je nehorazna vykradacka snad vsech existujicich mafianskych filmu. neprinasi ani jeden originalni prvek, vsechno a to dokonce vcetne detailu uz bylo k videni jinde. nulovou originalitu nicmene vyvazuje remeslne odvedena prace a herecke vykony, kde misty iritujiciho mirkodusinovskeho rusella crowea uplne vymazal denzel washington a pritomna je i vychazejici hvezda poslednich let josh brolin. celkove se vsak nejedna o zadny zazrak, spis o ono povestne "jednim okem tam a druhym libovolnym organem ven". ()

kajda.l

Americkému gangsterovi před samotným (dlouho plánovaném a odkládaném) zhlédnutí předcházelo velké očekávání (Scott, Crowe, Washington), ale také velké obavy, jelikož se nijak netajím tím, že filmy s mafiánskou tématikou, kde má hlavní slovo podsvětí, násilí, vraždy a drogy jsem nikdy nevyhledával, a když už, tak to musí být tak velkolepé dílo jako nesmrtelný Kmotr (a to ani on, mě neuspokojil na 5*). A musím se přiznat, že očekávání vzala za své hned během první půlhodiny a zbylo jen dvouapůlhodinové trápení a čekání, kdy tato velkolepá výpravná Ridleyho jízda skončí. Washington vytěžil z dobře napsaného scénáře maximum, ale právě s jeho postavou jsem měl dost velký problém. I přesto, že film je natočen na základě skutečných událostí, já nechtěl sledovat mafiánského bosse (vraha, zločince) a po celou dobu s ním sympatizovat, já si přál ho nenávidět, ale svým charismatem mi to Denzel Washington nedokázal nabídnout. A Croweova role u mě rovněž nepadla na úrodnou zem..v zaměstnání poctivej polda, ctící morální zásady..v osobních životě, zavrženíhodnej prevít s téměř nulovými rodinnými a sociálními zásadami. Jeho vzdání se u soudu na rozhodnutí o spoluvýchově dítěte WTF? (navíc samotný vztah Richie Robertse a jeho ženy mohl být lépe vykreslen). Další kámen úrazu, pro mě bylo vykreslení Harlemu a samotného zázemí Franka Lucase, sice zhruba tak nějak to určitě vypadalo, ale pro mě se poslouchání „černošského“ přízvuku, „černé“ hudby a ostatních (ne)řestí, tolik specifických pro jejich kulturu, stalo takřka nekoukatelné a hrozně iritující. Chápu, že z filmařského hlediska se jedná o specifický, detailně vybroušený klenot, ale mě bohužel tento klenot vůbec nezaujal a rozhodně se nejedná o klenot, který se bude nacházet v horních poličkách mé DVD sbírky, ale obávám se, že postupem času zapadne v nánosu prachu. Je mi líto Ridley, objektivně 80%, subjektivní pocit 50%. A výsledek 3*- 65% ()

Bauer

Odkud začít? Jasně, mám to!! Když jsem se dozvěděl, že se natačí film, který se bude jmenovat American Gangster a ještě ke všemu v tom bude hrát můj nejoblíbenější herec Denzel Washington, tak sem se začal nehorázně těšit. Potom jsem uviděl výborný trailer, jenž jsem si pouštěl pořád dokola a znova a znova, až jsem ho znal téměř nazpamět!!! Jediný co jsem měl v hlavě bylo American Gangster, American Gangster, už abych to viděl. Očekávání byla velká. No a teď jsem to konečně viděl. A jsem naprosto vyveden z míry, jak to bylo dokonalé. Mám rád filmy, kde jsou gangstři. A když k tomu dáte výborný scénář ve kterém se nenajdou žádná hluchá a ani nudná a zbytečná místa a stále se něco děje, zejména tedy poslední půl hodina pro mně byla jistým druhem vyvrcholení, tak není opravdu co řešit, že jde o filmový zážitek. Potom velký triumf je herecké obsazení. Dát do jednoho film dva špičkové herce jako je Denzel Washington a Russel Crowe, to je prostě zážitek sledovat tyhle dva herce. Dále když připočteme jednoho z těch lepších režisér, jako je Ridley Scott, který prostě umí režírovat, tak je tady bez diskuzí jeden z nejlepších filmů. Nenašel jsem nic, co by se dalo vytknout. A to že tedy nemusím moc dlouhé filmy, tak u tohoto snímku jsem se přes dvě a půl hodiny bavil, tak jak už dlouho ne. Výborný film, který si určitě nějaké to ocenění zaslouží a určitě si něco odnese!!! They tried to kill my wife!!! ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz