Katolická církev učinila extrémně vzácné rozhodnutí a oficiálně potvrdila, že je devatenáctiletá studentka prvního ročníku vysoké školy posedlá zlý duchem. Příběh filmu V moci ďábla pojednává o dramatickém soudním líčení s farářem, odsouzeným za nedbalost, která vyústila ve smrt mladé, údajně posedlé dívky. V hlavní roli snímku, založeného na skutečných událostech, se představí LAURA LINNEY jako Erin Bruner, obhájkyně otce Richarda Moorea (TOM WILKINSON), který kontroverzní vymítání ďábla vedl.

Emily Rose (JENNIFER CARPENTER) opouští svůj klidný venkovský domov, aby mohla studovat na vysoké škole. V osamělé noclehárně ji však jedné noci potká děsivá "halucinace", po níž ztratí vědomí. Útoky se postupně stávají častějšími a jejich intenzita se stále stupňuje, proto se nábožensky založená Emily rozhodne podstoupit vymítání ďábla pod vedením faráře, otce Richarda Moorea. Když pak mladá dívka během obřadu zemře, je farář obviněn ze zabití z nedbalosti. Roli jeho obhájkyně neochotně přijímá renomovaná právnička Erin Bruner, jejíž skálopevný ateismus a nedůvěra v nadpřirozeno jsou v průběhu soudního procesu nalomeny oddanou vírou otce Moorea a zvláštními, nevysvětlitelnými okolnostmi, které případ provázejí. (oficiálny text distribútora)

maxxxim

Je málo filmov z tohto žánru, ktoré ma dokázali udržať v stave koncentrácie od začiatku až do konca, presnejšie sú dva, jedným z nich je Shining, The a druhým je práve "Emily". Je to film, ktorý dokáže diváka zaujať od prvej scény bez toho, aby začal spochybňovať jeho obsah, až do tej poslednej. Na rozdiel od iných hororov ako napríklad Nočná nuda v Elm street alebo Die Killerpuppe má strhujúci dej podložený "skutočnými udalosťami", ktoré sa odohrali v najbohatšej zemi na svete (na zážitky a tak) čiže v USA. Na pozadí hlavnej dejovej línie sa odohráva večný a neľútostný boj medzi cirkevným dogmatizmom a svetským racionalizmom, ktorý dodáva deju ešte dôveryhodnejší nádych. V konečnom dôsledku však ostáva na samotnom divákovi, čomu dá prednosť. ()

Estrellita

Svým způsobem se jedná o nejděsivější z těchhle "vymítačských" filmů, protože staví klasickou fikci do kontrastu s běžnou realitou. Video holky s namaskovanými tvářemi, rozcuchanými vlasy, rozšířenými panenkami jak se vznáší nad postelí umí natočit každý blbec, ale podat ho tak, aby zapůsobilo realisticky, aby zapadlo do normálního světa plného skepse vůči nadpřirozenu, to už jen tak někdo nezvládne. Kontrast vědecké a církevní roviny je tu znát výborně, stejně jako je skvěle zachycen příběh samotné Emily Roseové i s jejími paranoiami a schízami. Jak se asi chudák holka musela cítit, když všude kolem sebe viděla samé zlo? Kam utéct? A před čím vlastně... před sebou? Co jí ale doopravdy bylo? Rozum by rozhodl ve prospěch vědy. Volba ale zůstává na divákovi... Věří v přítomnost nadpřirozena v reálném světě? Uvěří? 79% ()

Doudis19

Po Jamesi Wanovi asi druhá možná odpověď na otázku okolo nejlepších a především nejspolehlivějších, současných, hororových režisérů. Derrickson opět ukazuje, že áčkové horory a s nimi spojená očekávání zvládá jako málo kdo. Výborné po všech stránkách a spojením se soudním procesem brilantně se vyhýbající nudné vatě :-), jak vynalézavé. ()

Magneto

Tento film je založený na skutočných udalostiach, ktoré sa udiali v 70-tych rokov v Nemecku. Je konštruovaný ako súdna dráma s flashbackmi do minulosti s postupným odhaľovaním príbehu Emilinho exorcizmu. Po právnej stránke veci je to asi ako Ally McBealová :-))) a horrorová zložka pozostáva s pár klišoidných scén jačania, škrabúcich mačiek a "strašidelných zvukov s výbornou podporou hudby", ale to nevadí, pretože v tomto filme ide o niečo iné...V modernom svete je skepticizmus veľmi obľúbený a mladí ľudia sa boja myšienky že existuje niečo mimo nášho sveta a to niečo určuje náš osud...My to nevieme ovplyvniť a to nám naháňa strach...strach z neistoty vlastnej existencie.Preto sú ľudia radšej skeptický a schovávajú sa pred všetkým,čo môže čo i len trochu naznačit existenciu "neznáma".Tento film v ľuďoch,ktorí ho budú vnímať z objektívneho hľadiska nastolí presne tú otázku,ktorú nastolí obhájkyňa vo svojej záverečnej reči....Sme schopní a dostatočne rozumovo "otvorený",aby sme pripustili možnosť existencie temnoty,satana,Boha? Režisér nám ponúkne 2 rovnocenné riešenia a my sa môžeme rozhodnúť čomu uveríme...Síce sa ku koncu prikloní skôr k duchovnej stránke veci,ale nieje to až také jednoznačné a to na tomto filme oceňujem.V každom prípade zaujímavé aj pre ľudí,ktorí si radi dávajú otázky a rozmýšľajú s otvorenou mysľou ;-) ()

LordSnape

Slušně natočený soudní drama, které se občas spíš tváří jako horor ve stylu Exorcist. Film rozhodně špatný není, ale občas se mu nedaří udržet divákovu (mojí) pozornost... ()

Sfinkter

Spousta brutálních scén, při kterých jde mráz po zádech. Snímek je asi přitažený za vlasy a ve skutečnosti to mohlo probíhat jakkoliv - nicméně fakta jsou jasná, příběh se skutečně stal a exorcisté Ernst Alt a Arnold Renz provádějící u dívky exorcismus 24. září 1975 popisovali věci, které ve snímku uvidíte. Oblíbený horor. ()

capák

V podstatě se jedná o podobný film, jako Vymítač ďábla, ale zatímco Vymítač se snaží především šokovat a veze se na určité kontroverzi, tenhle kousek si zakládá spíše na vytváření hororové atmosféry a postupném odhalování Emilina příběhu. Onu hororovou atmosféru se mu však bohužel vytvořit nepodařilo a zatímco u Vymítače je například samotná scéna vymítání velmi působivá, tady se mě osobně nijak nedotkla. Film navíc obsahuje spoustu míst, kde by mohl příběh krásně gradovat, ale žádného zvratu se překvapivě nedočkáme a děj tak dojde ke svému konci stejně monotónně, jako začal. To se týká jak části s vymítáním, tak části odehrávající se v soudní síni, která je navíc k tomu celkem předvídatelná. Osobně bych vám tedy doporučil spíše Vymítače ďábla, protože ten ve mě narozdíl od tohohle snímku dokázal něco zanechat, i když i u něj by se našlo pár nedostatků. ()

Mrkvič

Soudní drama jenž dokáže sesadit Vymítače ďábla. Pro spoustu to platit nebude, ale spojení soudního dramatu s hororem o vymítání se povedlo více než jakákoliv jiná podobná záležitost. Mráz mi běhal po zádech několikrát, takže škoda že se finále už obešlo bez čehokoliv zajímavějšího. Kromě scén s vymítáním ze všeho trčí taková lacinost. Druhořadí herci, režisér který má světlé chvilky, ale nedokáže si takový standard udržet celé dvě hodiny, nebo místy docela laciné dialogy. Přes to všechno je to takový zážitek, že je jedno jak moc se to opírá o skutečnost, nebo jak moc divák věří či nevěří v nějaké nadpřirozeno. ()

JimmyII

Výborné soudní drama se skvělou Linney a skvělým Wilkinsonem, a k tomu pitomý horor s ošklivou a nesympatickou Jennifer Carpenter. Naštěstí v poměru 4:1, takže solidní čtyři hvězdy. ()

nemik22

Dlouho jsem se nemohl odhodlat ke zhlédnutí tohoto filmu. Exorcizmus mi nikdy moc neříkal, ale tady je pojatý trochu jinak a musím přiznat, že mě film velice příjemně překvapil. Určitě se na něj znovu rád podívám. ()

Lachtaan

Moje hororová slina zůstává stále neukojena a začíná se strachovat toho, že vyjmo univerzum Conjuringu nebo Insidious se už skutečně nedočká zdařilého zástupce žánru, po němž budu mít husinu ještě den po zhlédnutí. Exorcismus Emily Roseové jsem měl v merku velmi dlouho a vkládal do ní nemalé naděje, stejně dlouhou dobu jsem se ale tolik nespálil. Soudní dramata mám rád, ale ne na úkor hororového námětu, pro který jsem po tomto snímku sahal primárně. Z necelých dvou hodin strašidelné prvky vyplňují asi 5 minut stopáže. ()

Jazzzz

No... Jsem z toho trochu rozpačitý. Zajmavý film to dozajista je. Do kina jsem šel s tím, že budu svědkem něčeho co budu určitě srovnávat s Vymítačem, které jsem také viděl. Srovnání se vyloženě nabízelo. V mnohém si totiž vzal tento film Vymítače za vzor. To včem kopíroval, kopíroval velmi úspěšně. Vymítání je opravdu skvěle provedené. Ale ten soudní proces? No tak ten mě opět ničil. Soudkyně od začátku zaujatá a argumenty, které padají u soudu jsou směšné. Nevím co je na tom pravdy, protože informace o daném soudním procesu neznám, ale pokud to takto bylo ve skutečnosti pak se omlouvám, nesmím kritizovat film, ale lidskou hloupost. ()

Lebron

Na tento film sem šel s tím že sem od něho nic velkýho nečekal... po první půlhodině sem myslel že pudu pryč, naprostá nuda bez nějakýho dění... absolutně nešlo se do toho filmu zažrat... nejzajímavější to pak bylo asi jen v soudní síni... takže to vidím jako další podprůměrnou vymítačku... ()

TO

Proč český název není 3:00 Zemřeš? Soudní drama, které narušovaly hororové epizodky, díky Bohu za ně. Laura Linney je pěkně namalovaná, vypadá nejlépe ze všech svých filmů, což je také možná způsobeno kontrastem s pizdící se Jennifer Carpenter. Lepší průměr. ()

Raven0

Čekal jsem další příběh na téma vymítání ďábla a dostal jsem ho tak nějak napůl. Zvláštní kombinace působivého hororu a soudního dramatu... Kdyby se film více věnoval té hororové části, asi bych nějakou tu hvězdu ještě přidal. Přeci jen, filmy o soudním přelíčení mi přijdou poměrně dosti nudné. ()

lennyd

Neobvyklé soudní drama, kde proti sobě stojí státní zástupce, věřící - zastupující stát a na druhé straně obžalovaný Otec Moore se svou nevěřící právničkou, kteří se snaží obhájit jednání otce Moora (vymítání ďábla), po kterém oběť vymítání, mladá Emily Rose umírá. Byla Emily postižena kombinací epilepsie a psychózy jak předkládá obžaloba, nebo skutečně posedlá ďáblem, a vymítání bylo nutné? Navíc soudní proces narušují neobvyklé události, které přinutí pochybovat i zapřísáhlé ateisty... Vcelku zajímavý mix soudního dramatu s horrorem (prezentovaný příběhem Emily a flashbacky do minulosti). Horovové okamžiky jsou jedny z nejlepších ("nejstrašidelnějších") co jsem kdy viděl, takže jsem byl docela vděčný za prolínání s "poklidným" soudním dramatem. To, že film neskončil typickým happy-endem (ale jen polo-happy-endem) bylo taky fajn... ()

marvan

Ačkoli je film po formální stránce kombinací soudního dramatu a hororu, svůj obsah neopírá o žánrový kánon, ale o režisérovu erudici. Stejně jako v předchozím počinu - Hellraiser: Inferno - i zde je Derrickson spoluautorem scénáře. V Hellraiserovi povýšil filmové démony na jungovské archetypy a béčkový splatter na konflikt podvědomí. V The Exorcism of Emily Rose vychází ze skutečného příběhu posednutí, který víceméně rekonstruuje. Film přijal jako vysvětlení katolickou optiku exorcisty, tedy přiklonil se k jedné z existujících verzí. Škoda, že se nepokusil přijít s vlastní. ()

uiu

Abych se u hororu fakt bála, potřebuju slušné lekačky a děsivého záporáka. Tady žádné lekačky nejsou a neukážou nám ani toho, kdo je za všechno to zodpovědný. A já se stejně bála. Velkou zásluhu má na tom především sled děje a dobře zakomponované prvky (z pohledu dnešního diváka je Vymýtač ďábla spíše směšný, zato Exorcism of Emily Rose je to pravé nakopnutí starého žánru). K strachu také napomáhá fakt, že příběh se odvíjí naprosto civilně. Ocitáme se v soudní síni, kde je souzen kněz za zabití z nedbalosti, oproti jeho historce o posedlosti ďáblem a neúspěšném vymýtání se snaží druhá strana prosadit medicínsky podložený fakt, že dívka trpěla epilepsií a psychózou. Střet duchovna s rozumem je zajímavý a drží nás v napětí. Divák si také může udělat sám názor a není tlačen k jedinému řešení. Advokátku kněze začnou po nocích pronásledovat podivné události, ale kdo ví, jestli si ní hraje démon nebo jen vystresovaná mysl. (V tomto případě mi ani nevadí vtíravá věta na začátku: Natočeno podle skutečné události). Jennifer Carpenter je naprosto úžasná. ()

Tomes83

Když už jsem si myslel, že po mistrovkém Vymítači ďábla (1973) mě už nic nepřekvapí, tak musím uznat, že příběh o Emily mě překvapil až dost! Už když jsem si na zadní straně dvd obalu přečetl "Tak děsivé jako Vymítač ďábla a navíc se silným duchovním poselstvím" neodkládal jsem zkouknutí filmu ani na chvíli... ve filmu se střídají silné momenty (neuvěřitelné křeče a výraz v obličeji posedlé dívky) s těmi oddechovými, které přecházejí do soudní síně, kde se řeší provinění kněze vůči Emily, který údajně zakázal léčbu formou léků a prosadil metodu klasického vymítání, při němž však došlo k smrti dívky. Určitě musí vidět, každý příznivec žánru! Druhý film u kterého jsem cítil strach, opravdový strach! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Krajní meze budou znovu děsit

Krajní meze budou znovu děsit

23.06.2014

Scott Derrickson si vybral další zajímavý projekt. Režisér hororů V moci ďábla, Sinister a Chraň nás od zlého sice chystá natáčení marveláckého Dr. Strange, hodlá při něm ale pracovat na svém dalším… (viac)

Goliáš bude hodovat v pekle

Goliáš bude hodovat v pekle

23.01.2011

„Ve stylu 300“ je už poněkud ošoupaná formulka, ale Hollywood s ní pořád operuje. Několikrát jsme něco takového opravdu viděli, hlavně v seriálu Spartakus: Krev a písek či v aktuálním mixu westernu a… (viac)

Neo zastaví Zemi

Neo zastaví Zemi

31.08.2007

Ne, nechystá se pokračování Matrixu, v němž létající kungfista napodobí trik Christophera Reevea z prvního Supermana s obletováním Země takovou rychlostí, až dojde k jejímu zastavení. Řeč je o remaku… (viac)