Jake Van Dorn je vážený podnikatel z malého amerického města. Pochází ze silně křesťansky založené společnosti, vlivu náboženství se podvoluje život celé jeho rodiny. Jeho mladá dcerka se jednoho dne ztratí na výletě. Jake se vydává do Californie ji najít. Zjišťuje, že se objevila v jednom X-rated porno filmu. Rozhodne se ji najít sám na vlastní pěst a tím začíná jeho šílená cesta pornografickým peklem. Musí v sobě najít dostatek síly, aby se této naprosto opačné stránce lidského světa přiblížil a přizpůsobil. A tím zvýšil šance na nalezení své dcerky. (Flipnic)

majo25

Zaujímavá téma, kde sa mi páčil hlavne začiatok - vhupnutie človeka s jasne danými pravidlami a s konzervatívnymi hodnotami do pre neho neprebádaného a treba povedať aj zvráteného sveta pornopodsvetia. Neskôr príbeh začína postrádať napínavosť a aj určitú vierohodnosť, ktorú si bohužiaľ drží až do konca. Akčne a čiastočne atmosferický poňatý záver je síce zaujímavý, ale aj ten nepôsobí hodnoverne...teda za predpokladu, že o to tvorcom išlo tiež. Film je drsný nie tak akciou a celkovým vizuálom, ako skôr pohľadom do tváre nekompromisnej reality. Po hereckej stránke je na Scotta vždy spoľahnutie. Každopádne triler to nie je. ()

mortak

Asi se nedokážu ztotožnit s chlapem, který nenávidí sex a myslí jen na Boha. Ten film má silné téma, ale není ho schopen uvést na plátně do života. Je uvnitř mrtvý jako hlavní hrdina. ()

Mol

SO I GUESS WE'RE BOTH FUCKED, HUH? LEAST YOU GET TO GO TO HEAVEN. I DON'T GET SHIT! Hodně brutální film s jako vždy fantastickým a vždy excelujícím George C. Scottem. Když mu detektiv pouštěl film s jeho dcerou, tak jsem myslel, že ho popadne amok a s brokovnici a vystřílí celý L.A., k mému údivu jsem nebyl daleko od pravdy. Bál jsem se, že film bude více pánbíčkářský, ale Jake se nebál rozdávat pěsti nebo koukat na ču.áky. Scéna inzerátu na pornofilm byla dost legrace. Roztahovačka Niky byla taky fajn, jen měla hrozný kozy a konec mě tedy zarazil hodně. Dost brutální palba. ()

noriaki

Drsný a burcující neo-noir ze světa existujícího v tom našem, ale zároveň tak trochu mimo něj. Hardcore se dá použít jako učebnicový příklad tohoto filmového stylu. Osamělý hrdina v džungli velkoměsta, která ovšem roztahuje svá chapadla i na venkov, zkažené postavy bez morálky, složitá sociální situace lidí se kterými protagonista přijde do styku, neviditelná policie, subjektivní pohled umocňovaný zvolenými kamerovými úhly, důraz na barevnou stránku filmu, výrazná emocionálnost příběhu, hrozba moderního světa a v neposlední řadě strohý a přímočarý děj. Paul Schrader formu zvládl perfektně a navíc ji naplnil i vytříbeným obsahem. Pátrání Jakea Van Dorna je chytře napsáno, ještě lépe zahráno, a vyznačuje se tísnivou atmosféru, jež postupně houstne až do beznadějné zarputilosti. ()

Antek

Střet idylického maloměstského světa a hříchu velkoměsta ... Schrader představuje další ze svých variací na téma boje víry s bezohledností moderní doby a opět se mu to daří na výbornou. Nevyužívá k tomu žádných kliček ani twistů ... tohle je přímý tah na branku, pěkně postaru. George C. Scott v roli otce, který stejně jako Tom Welles (skvělý snímek 8 mm) tančí s ďáblem, aby paradoxně našel spásu. Je to výkon strhující, měnící všechny tváře postavy -- jednoduše herecké mistrovství v krystalické podobě. Nečekejte žádnou napínavou jízdu, důmyslnou kriminálku či nervy drásající thriller. Tohle je zkoumání temné stránky duše, kterou (jak zjišťuje Jake VanDorn) má v sobě každý z nás .... ()

PetrPan2

Film, vedle kterého vypadá 8MM s Nicholasem Cagem jen jako další laciný Hollywoodský remake, přičemž George C. Scott (Generál Patton, Dr. Divnoláska) je asi tak o třídu lepší než byl Cage (sorry Nicku, ale přehrávals). Jinak z dnešního pohledu je snímek celkem zajímavá sonda jak vypadala americká pornoscéna v sedmdesátých letech (berte to s rezervou, přeci jen to je film a ne dokument)... ()

Ichabod

Předloha Schumacherovo 8mm ze které se i přímo citovalo není o nic měkčí, zvláště při přihlédnutí k roku výroby. George C. Scott diváka postupem času přimkne k sobě, jak se začíná prodírat porno džunglí a jeho postava je napsaná opravdu realisticky čímž celý film získává minimálně stejnou hloubku jako můj nejoblíbenější film od Schumachera. Bohužel po celou dobu napětí a ta trocha děsu není zcela vybalancovaná a občas by neškodilo menší prostříhání scén. Každopádně tehle film funguje a po třiceti letech neztrácí skoro nic. ()

mohamedsfinger

Na svou dobu neskutečně odvážný snímek, který se ale nesnaží šokovat samoúčelně, ale je Schraderovým zkoumáním temné stránky společnosti. To se mu skrze nábožensky založeného hlavního hrdinu, jehož skvěle zahrál George C. Scott, daří opravdu dobře. Velmi silnou stránkou je i hudba, která je v některých pasážích opravdu znepokojující. Budu si ale ještě muset ověřit do jaké míry tento snímek inspiroval Schumachera k 8mm. ()

vitekpe

George C. Scott v hlavni roli tohoto sedmdesatkoveho krimi bez policajtu. Aneb otec hleda ztracenou dceru v prostredi nataceni pornofilmu. Prestoze je to docela pekne natoceny (kamera, atmosfera, prostredi) film me nedokazal nejak vic nadchnout. Proste jsem to odkoukal a slus. Pobavila Season Hubley jako hlavni holka. ()

Devadesát Dva

Pamatuju si, že táta měl sešit, kde si psal obsah svých VHS kazet, které měl pouze očíslované, nepsal si na bok, jako ostatní, názvy filmů. Jeden z filmů, z první stránky, co si pamatuju, byl '8mm' (1999) a kdo viděl tenhle film s Nicolasem Cagem a Joaquinem Phoenixem (v jedné z jeho pozoruhodnějších vedlejších rolí - a právě zrovna jeho postava je doslova kopií prodavače v porno obchodě z tohohle snímku), určitě bude mít při sledování Schraderova 'Hardcore' (1979) jistý pocit déjà vu. Stejný motiv pátrání, jen v 'Hardcore' pátrá hlavní postava po vlastní dceři, zatímco v, řekněme, temnějším, modernějším pojetí z '8mm' je v hlavní roli detektiv, který se z více nezaujaté pozice přenese do pozice člověka, který se bez nutnosti osobní motivace stává posedlým případem. Myslím si, že méně je někdy více, ale chápu, že i Oscarový herec kalibru George C. Scotta si to "dramáá" musí prosadit. Nicméně na rok 1979 je tohle celkem slušná pecka (i když Taxi Driver (1976), Přání smrti (1974), podobný věci už se objevily dříve), zabývající se nekonečným tématem (tady shrnuji jakousi typickou formuli: sexuální otroctví / znásilnění / zneužití, následované pátráním, odhalením, nebo pomstou za tento akt), tady ale řekněme "divácky snesitelnějším". Škoda jen, že tempo je trochu utahanější, speciálně rozjezd, i některé části jsou jaksi, výplňovité, snímek trochu zestárl, možná tím to je. To "splynutí s prostředím" by bylo věrohodnější, kdyby si Scott trochu zablbnul a nezaplácl to jen tím, že si vymění košili. Ale chápu, že mohlo jít i o jistý symbolický záměr. Závěr rovněž dobře vypointovaný, ironický, v rámci snažení hlavní postavy a celého filmu, který se, jak je v jedné scéně zmíněno, táhne přes pět měsíců. ()

Han22

Zoufalý otec pátrající po nezletilé dceři uvízlé v bahně porno průmyslu. Takový 70s předchůdce 8mm, na který jsem se těšil, v té době nebylo nic ve filmu tabu. A je to celkem zklamání. Film je krotký jak čajíček - žádný drsný (či jakýkoliv) sex, jen soft erotika (plazení se po sobě), pár koz a kamera důsledně uhýbající při pohledu na genitálie či vraždu v televizi. Teenagerku hraje 23letá herečka, která jako teen rozhodně nevypadá a co se ji děje ve filmu nevidíme. Pátrání je navíc pomalé, celkem naivní a tatík by brzy skončil s kulkou v hlavě nebo kudlou v břiše. Zachraňují to herci - sleazy Peter Boyle jako detektiv z ulice a fantastický Scott, který tu zoufalost hraje tak skvěle, že mu odpustíte i to bigotní náboženskou přezíravost a fanatismus. A především konec, který je sice happy, ale s hořkou pointou kterou jsem tak nějak cynicky očekával (SPOILER - dcera nebyla unesená, ale šla do toho dobrovolně). Každopádně slušné 3*, ale čekal jsem větší psycho. ()

Hanys_

Kostelový tatík zjistí, že jeho dcera točí v ďáblově hnízdě (CA) jorno a vydá se ji zachránit. Místy naivní, místy ale dost hutné (až to připomíná famózních 8 mm) drama, které na tu dobu mohlo vzbudit celkem slušné ohlasy. 7/10 ()

SpaceOdyseus

Syrovy pohled do temne subkultury, kde nam je pruvodcem skvely George C. Scott. Vysledkem je atmosfericky thriller, ktery zanecha neprijemnou pachut v ustech. ()

Marla Singer

Hardcore nádherně provazuje dvě postavy ze dvou zcela odlišných sociálních vrstev i prostředí a rozdíly stírá právě jejich extrémním přístupem k sexu. Zámožný podnikatel a vdovec z poklidného městečka na Středozápadě žije svou každodenní rutinu v podobě výchovy dcery, řízení podniku, rodinných návštěv a mší. Oproti tomu profesionální společnice, pornoherečka a striptérka ze slunné Kalifornie se rozhodla rezignovat na středostavovské hodnoty a bez morálních výčitek vydělávat na svém neutuchajícím libidu... Po útěku dcery se jinak neinterferující světy propojí, oba protagonisté se vzájemně potřebují (Jake aby se v pornoprůmyslu zorientovat, Niki aby z něho mohla uniknout – prostitutku chvílemi střídá soukromé očko, které chce vydělat) a z vyvstávajících kontrastů a paralel se oběma rozpadají iluze o vlastním životě. Jakeovo puritánství a emocionální distance ho připravila o ženu, víceméně o dceru a vlastně i o jakýkoliv blížší vztah k lidem obecně – ke konci pohrdá i vlastním životem. Nikino hrané volnomyšlenkářství popírá nejen exces s jakým ho podává, ale také zoufalá snaha se vykoupit. A přesvědčivě nezní ani její obhajoba nezávislosti na systému, když se jí při pouhé zmínce o pasákovi rozklepou kolena. ___ Jakkoliv film stojí na kontrastech, padá s dějovou soudržností. Hardcore není ani zdaleka tak atmosférický a obrazově okouzlující, aby jste měli tendenci opomíjet každou facku do tváře logiky. Styl je spíše umírněný a pokud kostru příběhu tvoří pátraní, asi by mělo mít i nějakou návaznost a ne boží vnuknutí, která nebohého otce vždy přivedou na správnou stopu až k nalezení dcery. Podobné osvícení zdá se zažila i Kristen – po dobrovolné zkušenosti s pornoprůmyslem se nadšeně vrhá otci kolem krku, aby se vrátila do stejně despotických a disfunkčních vztahů jako na začátku. V neposlední řadě nenabízí snímek ani zdaleka tak silný zážitek proti srsti, jak slibují jiní. Je poměrně syrový v rámci hollywoodských studií, ale dva klíčové záběry sledujeme jen jako odraz na plátně a u zbylých výjevů se projevuje spíš lítost než zhnusení. ()

Klajnik

Hardcore je jedním ze 3 (Joe, Bez Slitování) drsných sedmdesátkových thrillerů, které jsem v nedávné době viděl a dějově jsem do něj byl snad zainteresován nejvíce, ačkoliv vcelku nedopadl lépe, protože rovněž není kvalitativně dostatečně vybroušený a znovu ho vidět netřeba, páč divákovi nenabízí mnoho k dalšímu prozkoumávání. Příběh vypráví o úzkoprsém kalvinistovi, jehož hodná dcera se ztratí a on se ji vydává hledat. Zajímavé je to proto, že se během svého hledání dostává do světa, který se mu vzhledem k jeho víře protiví. Intelektuálně jsou nejvíce stimulující ty momenty, kdy protagonista spolupracuje s jednou prostitutkou a 2x nebo 3x spolu vedou zajímavé rozhovory, skrze něž se snad nejvíce psychologizují postavy a ukazuje se, že vlastně nejsou vnitřně tak odlišní. Film však v těchto směrech nejde dost do hloubky, ač je faktem, že pokud mě pořádně nezajímají postavy, tak mě rovněž nebudou zajímat ani jejich cíle či snažení. Nevím jestli Schrader musel film prostřihat, ale vypozoroval jsem několik momentů, které mi přišly poněkud uspěchané, umělé a nedostatečně neprokreslené. Závěr filmu příliš nefunguje, protože rozuzlení dostaneme jaksi polopaticky a nebyl k němu veden dostatečný build up - pomohlo by, kdybychom mohli nahlédnout více do rodinného života před tím, než dcera zmizela. Schrader měl více tematizovat rozpad rodiny. Respektive nemělo být detektivní záhadou pouze to, kde je dcera, nýbrž i to, proč došlo k situaci, k níž došlo. Co je totiž motivem filmu? Nezdolná vůle otce najít dceru, kterou miluje? - Přítomno to jest, ale tento směr není dost vyhrocen, jelikož je rozředěno i jinými motivy: Film také tematizuje odvrácenou stránku sexuální uvolněnosti své doby, ale skoro to vypadá, jakoby tvůrce říkal, že je to furt lepší prcat dědky než být upnutým mužem víry. Látka dává tedy rovněž prostor k tematizaci odvrácené strany víry, ale tvůrce toho pořádně nevyužil. Co si z toho celého mám tedy vzít, když je to obsahově poměrně plytké? Je sice hezké, že dějově to diváka udrží, ale nic moc z toho. Byl mi poměrně volný jak protagonista, tak jeho dcera. Nedostatky mrzí hlavně proto, že střídají momenty poměrně kvalitní a látka umožňuje dosáhnout vyššího potenciálu. Dokážu si to představit podstatně lépe vystavěné. Otec by v závěru našel dceru mrtvou nebo by ji nenašel vůbec. Během pátrání by mu však docházelo, že celou situaci zavinil sám tím, jak se dříve choval. Zprvu by to vypadalo jako detektivka, v níž otec pátrá po dceři, kterou zneužili nějací gauneři od porna, ale skrze prolog, dialogy a flashbacky by se ukazovalo, že protagonista je ve skutečnosti záporákem, že dcera od něj utekla dobrovolně, že ji vlastně vyštval z bezpečí domova, protože je to panbíčkářstký fanatik. Divák by si měl začít skoro až přát, aby ji otec nenašel, což by se taky vyplnilo - nenašel by ji živou. Takto by scénář s divákem dobře vyjebal. Kladlo by to však vyšší nároky na scénáristické dovednosti, protože by dlouho nemohlo být jasné, proč došlo k tomu, k čemu došlo a na čí straně je vinna. Výsledek, který jsem dostal, je však poměrně neambiciózní, povrchní a přesto kvalitativně rozpačitý... Schraderova režie je sice fajn, rozhodně koukatelná, ale audiovizuálně to je furt několik úrovní pod jiným temným thrillerem sedmdesátých let, k němuž napsal scénář. () (menej) (viac)

mourinho

Film posloužil jako předloha vynikajícího snímku Joela Schumachera 8 MM, za což mu patří neskonalý respekt, přehnané nadšení podle mě ale není úplně na místě a je třeba ho trochu krotit. HARDCORE, nechť je na svou dobu sebevíc odvážný a kontroverzní, totiž po hříchu schází napětí, takový ten tlak na diváka, který by ho přišpendlil do sedačky. Celé je to takové komorní, pomalé a přestože se psycholgická stránka zdá být OK, nedokázal jsem se do pocitů hlavního hrdiny dostatečně vžít a prožívat je s ním, byť to pro křesťansky založeného Jaka Van Dorna muselo být fakt peklo. I tak jsem ale za shlédnutí tohohle kousku rád, protože obdiv k původnímu námětu zůstává. ()

Raziel_cz

Hipster Paul Schrader točil jako Michael Mann, než to bylo cool. Ta konzervativně náboženská rovina na začátku je dost zahlcující, ale jakmile se George C. Scott odlifruje do L.A. a začne vymýšlet způsoby, jak infiltrovat undergroundový pornoprůmysl a najít dceru, celá ta jeho fasáda se rozsype a nabere to hustý obrátky. Režie, kamera a synťákový soundtrack jsou naprostá dokonalost. A Scott taky, jak jinak. Pozdější 8 MM je sice všehovšudy temnější a násilnější, ale se syrovou realističností Hardcoru se ani jedno srovnat nedá. Výborný film. ()